در گذشته سوال جاوا یا کاتلین وجود نداشت. زیرا تنها زبانی که برای توسعه نرم افزار های اندروید به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار میگرفت، زبان جاوا بود. در واقع جاوا زبان اول برنامه نویسی اندروید محسوب میشد. اما در سال 2011 شرکت JetBrains زبان جدیدی را معرفی کرد که نام آن را کاتلین گذاشت. کاتلین در ابتدا مورد توجه گوگل قرار نگرفت و مهندسین این شرکت توجه زیادی به این زبان نوپا نداشتند.

توسعه دهندگان کاتلین دست از تلاش برنداشته و آنقدر زبان کاتلین را ارتقا دادند که گوگل در سال 2017 مجذوب این زبان برنامه نویسی شد. کاتلین تمام مشکلات جاوا را پوشش داده بود و سرعت و عملکرد بسیار بالا تری به نسبت جاوا برای اندروید داشت. همین ویژگی ها سبب شد تا در کنفرانس سال 2017 گوگل، زبان کاتلین به رسمیت شناخته شود.

پشتیبانی گوگل از زبان کاتلین

در کنفرانس Google I/O 2017 زبان کاتلین به عنوان زبان دوم برنامه نویسی اندروید انتخاب و معرفی شد. گوگل اعلام کرد که از زبان کاتلین پشتیبانی خواهد کرد و تمرکز خود را بر روی این زبان خواهد گذاشت. به محض پشتیبانی گوگل از کاتلین، برنامه نویسان اندروید به سوی زبان کاتلین حجوم آوردند.

با سوق پیدا کردن برنامه نویسان اندروید به سوی کاتلین، جامعه برنامه نویسان کاتلین به شدت افزایش پیدا کرد. این افزایش استفاده از زبان کاتلین و ارتقا روز به روز این زبان برنامه نویسی سبب محبوب تر شدن کاتلین نسبت به جاوا شد. ( البته برای توسعه اندروید ) سرانجام در سال 2019 زبان برنامه نویسی کاتلین به عنوان زبان اول و برتر برنامه نویسی اندروید معرفی و انتخاب شد.

بیایید با کاتلین آشنا شویم

کاتلین یک زبان شی گرا، متن باز و رایگان است که بر پایه ماشین مجازی جاوا پیاده سازی شده است. درست مانند زبان جاوا که در JVM اجرا میشود و فارغ از پلتفرم است. زبان کاتلین هم مانند جاوا در نهایت تبدیل به بایت کد شده و در ماشین مجازی جاوا پردازش و اجرا میشود. پس از نظر ساختاری تفاوت چندانی میان جاوا و کاتلین وجود نخواهد داشت.

یکی از ویژگی های بسیار متمایز و جذاب کاتلین، توانایی کامپایل کردن کد های آن به جاوا السکریپت میباشد. اگر با پلتفرم های چند سکویی کار کرده باشید میدانید که جاوا اسکریپ قابلیت گرفتن خروجی برای IOS را دارد. پس اگر بتوانیم کدی که با کاتلین نوشتیم را تبدیل به کد جاوا اسکریپت کنیم، رسما قادر به پیاده سازی برنامه برای سیستم عامل IOS با استفاده از زبان کاتلین خواهیم بود.

جاوا یا کاتلین

JVM یا ماشین مجازی جاوا چیست ؟

ماشین مجازی جاوا ساختار یا پلتفرمی است که زبان های مبتنی بر آن در این ساختار اجرا میشوند. یعنی کدی که با زبان کاتلین یا جاوا مینویسیم برای اجرا شدن در هر پلتفرمی نیازمند JVM خواهد بود. پس اگر JVM را بر روی ویندوز هم نصب شود، کد نوشته شده با کاتلین و جاوا را بر روی ویندوز هم خواهیم توانست اجرا کنیم.

جاوا یا کاتلین، کدام یک خروجی بهتری برای JVM دارند؟ جاوا و کاتلین هر دو زبان های بر پایه ماشین مجازی جاوا هستند و از نظر کلی تفاوت فاحشی ندارند. اما کاتلین به علت استفاده از ساختار ساده تر، کد نویسی کمتر و بهینه سازی کدهای مورد استفاده سبب تولید بایت کد های کمتری نسبت به جاوا میشود. بایت کد کمتر یعنی بالاتر رفتن سرعت اجرای نرم افزار در ماشین مجازی جاوا.

زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا یک زبان قدیمی، شی گرا، متن باز و بسیار قدرتمند است. در قدرت و سرعت جاوا برای نوشتن نرم افزار هیچ شکی وجود ندارد. اگر ما از قدرت کاتلین صحبت میکنیم، منظورمان مقایسه کاتلین و جاوا برای توسعه اپلیکیشن های اندروید است؛ و این اصلا به منظور قدرتمند نبودن جاوا نیست. چراکه جاوا صرفا محدود به اندروید نمیباشد.

اندروید در سال 2007 تولید شد اما جاوا از سال 1991 وجود دارد. پس جاوا صرفا برای اندروید ساخته نشده است. اما زبان کاتلین برای بهبود عملکرد برنامه نویسان اندروید پیاده سازی شده است. جاوا دارای نسخه های متنوعی میباشد که هرکدام در بخش خاصی کاربرد دارند. مثلا با یک نسخه از جاوا، برنامه های ویندوز تولید کرده و با نسخه دیگر میتوان سرور های قدرتمندی پیاده سازی کرد. پس در قدرت جاوا شکی نیست.

قابلیت مختصر نوشتن در برنامه نویسی

هنگام یادگیری و استفاده از زبان های برنامه نویسی، مختصر بودن کد ها بسیار اهمیت خواهد داشت. کد مختصر سبب بالا رفتن سرعت تولید نرم افزار، افزایش Performance برنامه، بالا رفتن سرعت اجرای نرم افزار و سادگی یادگیری خواهد شد. کاتلین به شدت مختصر نویسی را در خود پرورش داده است.

جاوا از قطعه کد های زیادی برای انجام یک کار ساده استفاده میکند. اما کاتلین همان عملکرد را با حداقل کدنویسی پیاده سازی خواهد کرد. نرم افزاری که با 5 هزار خط کد جاوا نوشته شده است را میتوان با 3 هزار خط کد کاتلین پیاده سازی کرد. همین تعداد خط کد کمتر، باعث تولید نرم افزار بهینه تری خواهد شد.

پشتیبانی کاتلین از کتابخانه های جاوا

یکی از ترس های جاوا کاران برای نرفتن سمت کاتلین، کتابخانه های متنوع جاوا در زمینه های مختلف اندروید است. اما نکته حائز اهمیت این است که زبان برنامه نویسی کاتلین از تمام کتابخانه های جاوا پشتیبانی کرده و شما قادر به استفاده از کاتلین و جاوا در کنار هم نیز خواهید بود. پس کاتلین همخوانی کاملی با جاوا داشته و از تمام قدرت جاوا در کنار سایر قابلیت های خودش میتواند استفاده کند.

مزایای کاتلین

 • از کاتلین برای توسعه اپلیکیشن های اندروید به صورت بومی استفاده میشود
 • با استفاده از Kotlin Native و کامپایل کد کاتلین به جاوا اسکریپت میتوانیم برنامه های IOS ایجاد کنیم.
 • در کاتلین میتوانیم با استفاده از کتابخانه Spring سرور پیاده سازی کرده و برنامه نویسی Backend انجام دهیم
 • Kotlin را می توان در اسکریپت های ساخت Gradle به صورت مستقیم به دلیل قابلیت اسکریپتی آن استفاده کرد.
 • تبدیل جاوا به Kotlin آسان است. می توانید آن را فقط با نصب افزونه Kotlin و سپس انتخاب “Convert” انجام دهید.
 • مفاهیم برنامه نویسی مدرن توسط کاتلین پشتیبانی می شوند.
 • ماژول های جدید را می توان در Kotlin نوشت که می تواند در کنار کد موجود جاوا به صورت خود کار باشد.
 • جامعه برنامه نویسان کاتلین رشد خوبی داشته و تعداد کتابخانه های نوشته شده با این زبان بسیار افزایش پیدا کرده است.
 • نصب Kotlin هیچ هزینه ای نخواهد داشت؛ یعنی متن باز و رایگان است.

جاوا یا کاتلین

موارد استفاده از کاتلین

برنامه هایی که در کاتلین نوشته شده اند عبارتند از:

 • Trello : پلتفرمی برای سازماندهی کار وایجاد لیست های کاری سفارشی.
 • CarLens : برنامه ای برای تشخیص اتوموبیل که توسط یادگیری ماشین قدرت گرفته شده
 •  Pinterest : یک برنامه کاربردی تلفن همراه است که به عنوان یک بستر اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن ایده های خلاقانه محبوب شده است.

کاتلین یا جاوا – از نظر نحو

کاتلین شما را قادر می سازد تا با قطعه کد کمتری در مقایسه با جاوا برنامه نویسی کنید. کاتلین برای جلوگیری از گستردگی از افزونه های هوشمند کلاس ها استفاده می کند. تعریف کلاس که نمونه های افزودنی آن با استفاده از عملکرد برنامه استفاده می شود.

کاتلین شما را قادر می سازد به کمک یک برنامه افزودنی Android از ویژگی اتصال بیننده جلوگیری کنید. کاتلین به شما امکان می دهد از استثنائات Zero Pointer جلوگیری کنید وهمچنین مشکلات مربوط به معرفی داده نامعتبر در سیستم نوع داده را حذف می کند.

چرا کاتلین محبوب تر است و چه کسی از آن استفاده می کند؟

اندیشه کاتلین در مقابل جاوا در عملکرد بهتر و کارآمدتر است. اتخاذ استفاده از کاتلین در جهت به روز ماندن و رقابت بیشتر در برنامه های کاربردی به دلیل پشتیبانی ارزشمند Google مورد توجه سازمان ها از جمله Google ، پینترست ، Trello ، Uber ، Kickstarter و غیره می باشد.

مزایای کاتلین در مقابل جاوا

اولین نسخه جاوا 30 سال پیش معرفی شد و دلیل شهرت جاوا همین است.  زبانی که در سالهای گذشته قادر به پشتیبانی از همه تخصص ها بود و محبوبیتش را به دست آورد. اما کاتلین مدرن است و در ویژگی های پیشرفته تمرکز دارد. توسعه دهندگان هنوز به دنبال پاسخ واضح تری در مورد اینکه کاتلین یا جاوا بهتر است، هستند. اما ویژگی های عمده کاتلین نسبت به جاوا عبارتند از :

 • کاتلین مختصر است
 • کاتلین امن تر است
 • در پشتیبانی از برنامه نویسی Functional بهتر است
 • کارهای روزمره را سرعت می بخشد
 • اشکالات و خطاها را کاهش می دهد
 • کیفیت و ظاهر بهتر و جدیدتری دارد
 • مورد علاقه توسعه دهندگان مدرن است
 • پشتیبانی از توسعه دهندگان توسط گوگل

چگونگی یادگیری کاتلین

کاتلین در مقابل جاوا؟ خوب، کاتلین به سرعت پذیرفته می شود و تعداد بسیاری منابع یادگیری شامل دوره های آنلاین ، آموزش ها و کتاب های جدید برای کاتلین وجود دارد. با توجه به منابع آموزشی زیاد میتوانید به راحتی کاتلین را فراگرفته و آینده شغلی خود را تضمین کنید.

نکته
اگر انتخاب شما زبان برنامه نویسی کاتلین است، می توانید به صفحات آموزش کاتلین و آموزش پیشرفته کاتلین مراجعه نمایید.