به همراه ارائه آموزش کاتلین، دانشجویار اقدام بررسی و معرفی کتاب کاتلین کرده است. با ما همراه باشید.

در حال حاضر نویسندگان بیشتری برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی کاتلین اقدام به نوشتن کتاب‌هایی با عنوان کتاب کاتلین می‌کنند. ما در این مقاله سعی داریم تا برخی از مهم‌ترین کتاب‌های در این زمینه در سال 2023 را بررسی کنیم.

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟

Kotlin یک زبان برنامه‌نویسی رایگان و منبع باز است که در ابتدا برای JVM (ماشین مجازی جاوا) و Android طراحی شده است و ویژگی‌های برنامه‌نویسی شی گرا و کاربردی را ترکیب می‌کند. این زبان بر قابلیت همکاری، ایمنی، وضوح و پشتیبانی ابزار متمرکز شده است. این زبان برنامه‌نویسی برای  مرورگر JVM و Android طراحی شده است و ۱۰۰ درصد قابلیت ادغام با زبان برنامه‌نویسی جاوا را دارد.

کتاب کاتلین اتمی (Atomic Kotlin)

این کتاب آموزش کاتلین هم برای برنامه نویسان مبتدی و هم برنامه نویسان با تجربه مفید است. نویسنده این کتاب بروس اکل (Bruce Eckel) نویسنده کتاب تفکر در C ++ و تفکر در جاوا، و سوتلانا ایساکووا، حامی توسعه دهندگان Kotlin در JetBrains است. در این کتاب سعی شده است تا با استفاده از مفاهیم ساده نظیر اتم‌های کوچک، مسائل پیچیده زبان برنامه‌نویسی قابل هضم و آسان گردد. همچنین در این کتاب یک دوره رایگان متشکل از تمرینات پشتیبانی شده با نکات و راه حل‌ها مستقیماً در IntelliJ IDEA ارائه شده تا برنامه نویسان مبتدی با اصول برنامه‌نویسی کاتلین آشنا شوند.

کتاب مقدمه‌ای بر کاتلین (Head First Kotlin)

این کتاب در دسته کتاب کاتلین قرار می‌گیرد که سعی دارد مقدمه‌ای کامل بر برنامه‌نویسی با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاتلین را ارائه کند. نکات کاربردی ارائه شده در این کتاب به شما کمک می‌کند تا زبان کاتلین را با روشی منحصر به فرد که فراتر از نحو و دستورالعمل‌های راهنما است، بیاموزید و به شما می‌آموزد که چگونه مانند یک توسعه دهنده بزرگ زبان برنامه‌نویسی کاتلین فکر کنید.

شما با استفاده از این کتاب همه چیز را از مبانی زبان گرفته تا مجموعه‌ها، ژنریک‌ها، لامبدها و عملکردهای مرتبه بالاتر یاد خواهید گرفت و در طول راه، می‌توانید با برنامه‌نویسی شی گرا و کاربردی نیز آشنا شوید.

اگر می‌خواهید واقعاً زبان برنامه‌نویسی کاتلین را بفهمید، این کتاب برای شما مناسب است.

نکته
پشنهاد

کتاب کاتلین در عمل (Kotlin in Action)

کتاب کاتلین در عمل به شما می‌آموزد که از زبان برنامه‌نویسی کاتلین برای برنامه‌های کاربردی با کیفیت تولید بالا استفاده کنید. این کتاب غنی از نمونه‌های کاربردی است که به طور ویژه برای توسعه دهندگان با تجربه جاوا نوشته شده است. این کتاب فراتر از اکثر کتاب‌های زبان‌های برنامه‌نویسی موجود در بازار است و موضوعات جالبی مانند ساخت DSL با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاتلین را پوشش می‌دهد.

جالب است بدانید که این کتاب توسط دیمیتری جمروف (Dmitry Jemerov) و سوتلانا ایساکووا (Svetlana Isakova) توسعه دهندگان تیم زبان برنامه‌نویسی کاتلین نوشته شده است.

کتاب برنامه‌نویسی کاتلین: راهنمای مزرعه بزرگ نرد (Kotlin Programming: The Big Nerd Ranch Guide)

در این کتاب شما خواهید آموخت که چگونه با زبان کوتلین به طور موثر کار کنید و از طریق نمونه‌های دقیق به شما سبک و ویژگی‌های ظریف زبان برنامه کاتلین را آموزش می‌دهد. شما با استفاده از این کتاب پس از یادگیری اصول اولیه، راه خود را برای استفاده پیشرفته از زبان برنامه کاتین پیدا خواهید کرد. این کتاب کاتلین به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌هایی با کدهای کمتر استفاده شده را بسازید.

کتاب برنامه‌نویسی کاتلین (Programming Kotlin)

این کتاب توسط وانکات سیبرمنیم (Venkat Subramaniam) نوشته شده است. در این کتاب کاتلین شما می‌آموزید که با استفاده از کوتلین، می‌توانید سبک‌های برنامه‌نویسی ضروری، کاربردی و شی گرا را با هم مخلوط کرده و از رویکردی که مناسب‌ترین راه حل برای مشکل را ارائه می‌کند، بهره‌مند شوید.

جالب است بدانید که برنامه نویسان فقط از زبان برنامه‌نویسی کاتلین استفاده نمی‌کنند، بلکه آن را دوست دارند. حتی گوگل آن را به عنوان یک زبان درجه یک برای توسعه اندروید پذیرفته است.

همچنین با استفاده از این کتاب خواهید آموخت که که از ویژگی‌های متعدد این زبان بسیار مختصر، روان، زیبا و گویا با مثال‌های قابل فهم استفاده کنید. همچنین برنامه‌های JVM و Android با قابلیت نگهداری بالا و عملکرد بالا بنویسید، DSL ایجاد کنید و به صورت ناهمزمان برنامه‌نویسی کنید

کتاب تفریح با کاتلین (Joy of Kotlin)

در این کتاب آموزش کاتلین شما روش صحیح کدنویسی در  زبان برنامه نویسی کاتلین را خواهید آموخت.

این کتاب کاتلین غنی از بینش ویژه‌ای و با بررسی تکنیک‌های کدنویسی به شما می‌آموزد که چگونه به زبان کوتلین تسلط پیدا کنید و بدون توجه به زبان برنامه‌نویسی که از آن استفاده می‌کنید، شما را به توسعه دهنده بهتری تبدیل می‌کند. کاتلین بطور طبیعی از شیوه برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند. نویسنده این کتاب پیر-ایو سومون (Pierre-Yves Saumont) نویسنده باتجربه‌ای است که سعی دارد با مرور اصول تغییرناپذیری، شفافیت مرجع و تفکیک توابع و جلوه‌ها از FP را به شما بیاموزد.

سپس، با استفاده از زبان برنامه کاتلین در دنیای واقعی برنامه شما عمیق‌تر می‌شوید، زیرا یاد می‌گیرید که چگونه خطاها و داده‌ها را به درستی مدیریت کنید. این کتاب شیوه کدنویسی شما را تغییر می‌دهد و بخشی از شادی‌هایی را که هنگام شروع کار داشتید به شما باز می‌گرداند.

کتاب زبان برنامه نویسی کاتلین برای توسعه دهندگان اندروید: زبان کاتلین را به راحتی یاد بگیرید. (Kotlin for Android Developers: Learn Kotlin the easy way while)

استفاده از کتاب کاتلین برای توسعه دهندگان اندروید توسط Google و Jetbrains توصیه شده است. با استفاده از این کتاب فرآیند یادگیری تمام ویژگی‌های جدیدی را که جاوا از دست داده بود، به روشی آسان و سرگرم کننده را یاد خواهید گرفت. شما با استفاده از این کتاب یاد خواهید گرفت که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاتلین، یک برنامه Android را ایجاد کنید. هدف اصلی این کتاب این است که شما به جای پیروی از یک ساختار معمولی، زبان را با مثال‌های کاربردی یاد بگیرید. همچنین تفاوت‌های زبان برنامه‌نویسی کاتلین و زبان برنامه‌نویسی جاوا برای طراحی و توسعه برنامه‌های اندرویدی را یاد خواهید گرفت.

کتاب کاتلین و توسعه اندروید شامل جت پک (Kotlin and Android Development featuring Jetpack)

شما با استفاده از این کتاب‌ها تکنیک‌های مفیدی را یاد خواهید گرفت تا با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاتلین برنامه‌های اندریودی را به شکل فرح بخش و آسان ایجاد کنید. این کتاب راهنمایی گام به گام برای توسعه برنامه سیستم عامل اندروید را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاتلین را به شما ارائه می‌کند.