به همراه ارائه آموزش کاتلین، دانشجویار اقدام بررسی و مقایسه این دو زبان به صورت جامع کرده است. با ما همراه باشید.

مقدمه

چند وقتی است که مقایسه بین زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار رایج شده است. از بیشترین سوالاتی که در گروه‌ها و انجمن‌ها پرسیده می‌شود، فلاتر بهتر است یا کاتلین؟ است. در واقع قبل از پاسخ به این سوال باید دانست که مبنای سوال درست است یا خیر، که مسلماً خیر. این سوال از ریشه غلط است. مقایسه کاتلین یا فلاتر، مقایسه کاملاً اشتباهی خواهد بود. کاتلین به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی شناخته می‌شود و این در حالی است که فلاتر یک فریمورک کراس پلتفرم است. در ادامه با به توضیح فلاتر و کاتلین پرداخته و تفاوت‌های آن‌ها بیان می‌شود.

در برنامه ‌نویسی اندروید فلاتر بهتر است یا کاتلین؟| فلاتر یا کاتلین

زبان برنامه‌نویسی کاتلین

کاتلین به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی، چند سالی است که رونق زیادی داشته و برای تولید اپلیکیشن‌های اندروید استفاده می‌شود. گوگل نیز این زبان را یک گزینه مناسب برای توسعه و طراحی اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌داند. کاتلین برای اجرا در ماشین مجازی جاوا ساخته شده است به طوری که در جاوا قابل جابه‌جا شدن است و موجب افزایش یا کاهش حجم فایل نمی‌شود. البته باید توجه کرد که خواندن کاتلین آسان‌تر و ساده‌تر از جاوا خواهد بود و در نتیجه این زبان می‌تواند شروع خوبی برای مبتدیان باشد.

فریمورک فلاتر

این فریمورک امکان طراحی انواع برنامه و اپلیکیشن در تمام پلتفرم‌های گوشی هوشمند، وب و دکستاپ را دارد و در سال 2017 توسط گوگل معرفی شد. خروجی فلاتر به صورت Native بوده و توسعه اپلیکیشن‌های ساخته شده با فلاتر تفاوتی با جاوا و کاتلین ندارد. با استفاده از فریمورک فلاتر می‌توان یک پایگاه کد ایجاد کرد و از طریق با استفاده از یک کد، امکان ساخت اپلیکیشن در اندروید و IOS وجود دارد.

هدف از یادگیری فلاتر یا کاتلین

اگر هدف از یادگیری کاتلین یا فلاتر ، برنامه‌نویسی موبایل و یادگیری ساخت برنامه‌های کوچک باشد، انتخاب هرکدام از این زبان‌ها تفاوتی نمی‌کند. حال اگر هدف از این یادگیری پیدا کردن شغل در زمینه برنامه‌نویسی موبایل باشد، بهتر است نکات دیگری را نیز در نظر گرفت. با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده در ایالات متحده آمریکا، مشاغل مربوط به برنامه‌نویسان کاتلین به مراتب بیشتر از فلاتر بوده است. سابقه حضور کاتلین بیشتر از فلاتر بوده که خود نیز در این نتیجه بسیار موثر می‌باشد. در حال حاضر فریمورک فلاتر جدید محسوب شده و افراد زیادی با آن آشنایی کامل ندارند.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: آموزش Coroutines در کاتلین

برای ساخت یک اپلیکیشن اختصاصی و توسعه آن، نیاز به یک زبان جامع برای اندروید و IOS است. فلاتر این امکان را به برنامه‌نویس می‌دهد تا با استفاده از یک کد هم برای اندروید و هم برای IOS اپلیکیشن بسازد. این در حالی است که این امکان در کاتلین وجود ندارد.

فلاتر بهتر است یا کاتلین؟

ساخت اپلیکشین عالی در اندروید با فلاتر یا کاتلین

برای ساخت اپلیکیشن در اندروید با فیچرهای عالی بهتر است از زبان نیتیو استفاده کرد. بهترین زبان نیتیو برنامه‌نویسی جاوا بوده ولی کاتلین نیز به نسبت فلاتر برای این امر مناسب‌تر خواهد بود. ولی اگر برنامه‌نویس بخواهد به طور همزمان اپلیکیشن خود را در اندروید و IOS راه‌اندازی کند، فلاتر می‌تواند مناسب‌تر باشد و در زمان کمتری نتیجه بهتری را به وجود خواهد آورد.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: خروجی ios از کاتلین

برای برنامه‌نویس‌ها فلاتر یا کاتلین

برای برنامه‌نویسان تخصصی اندروید یادگیری کاتلین بسیار راحت‌تر از فلاتر خواهد بود. این برنامه‌نویسان با افزایش مهارت و دانش خود در زمینه زبان‌های نیتیو می‌توانند در ساخت اپلیکیشن‌های اندروید بهتر عمل کنند. برای برنامه‌نویسان IOS، فلاتر یا کاتلین تفاوتی نمی‌کند و مزایای زیادی برای این برنامه‌نویسان ندارد و تنها با کاتلین می‌توان کد backend را نوشت، نه بیشتر. ولی اگر برنامه‌نویس IOS خواستار ساخت اپلیکیشن به صورت کراس پلتفرم باشد، انتخاب فلاتر مناسب‌تر می‌باشد. برنامه‌نویسان تازه‌کار بهتر است از کاتلین استفاده کنند تا با زبان‌های برنامه‌نویسی نیتیو آشنا شوند. ولی اگر برنامه‌نویس نخواهد اپلیکیشن بسازد، یادگیری کاتلین برای او کاربردی نخواهد داشت.

چگونگی آموزش فلاتر و کاتلین

برای افراد که برای یادگیری برنامه‌نویسی به دنبال دوره‌های آموزشی باکیفیت و جامع هستند، یادگیری کاتلین بهتر است، زیرا که فلاتر یک تکنولوژی جدید بوده و دوره‌های آموزشی و پکیج‌های آن به طور کامل فراگیر نشده است ولی برای زبان برنامه‌نویسی کاتلین به عنوان یک زبان نیتیو، پکیج‌های آموزشی جامعی وجود دارد.

انجمن‌های یادگیری برنامه‌نویسی یک منبع خوب برای یادگیری هر دو زبان کاتلین و فلاتر خواهد بود ولی به نسبت مدرسان کاتلین بیشتر از فلاتر بوده و یادگیری آن را سریع‌تر و آسان‌تر خواهد کرد. ولی برای برنامه‌نویسانی که با ورود به حوزه و تکرار و تمرین خواهان یادگیری برنامه‌نویسی هستند، کاتلین یا فلاتر تفاوتی ندارد و به نسبت یادگیری هر دو مورد راحت است.

انتخاب بین کاتلین یا فلاتر برای پایه‌گذاری استارتاپ

قبل از انتخاب بین فلاتر یا کاتلین، باید ریسک‌های انتخاب هرکدام را مورد بررسی قرار داد چرا که یک خطا ممکن است استارتاپ تازه تأسیس را تا مرز نابودی برساند. زبان برنامه‌نویسی کاتلین با سابقه بیشتری که با فلاتر دارد، به نسبت پایدارتر است و نزدیک به دو سال برای اندروید پشتیبانی می‌شود. اضافه کردن یک فایل در کد موجود در کاتلین بسیار راحت و کاربردی می‌باشد. فلاتر به علت نداشتن سابقه در زمینه پروژه‌های موفق، یک ریسک بزرگ به حساب می‌آید.

برنامه‌نویسان کمتری وجود دارند که با این تکنولوژی آشنایی کافی داشته باشند و از مهارت آن‌ها برای همکاری در پروژه‌های مختلف بهره برد. همچنین گوگل سابقه زیادی در زمینه شکست در پروژه‌های خود دارد بنابراین امکان دارد هر لحظه کاتلین یا فلاتر (بیشتر فلاتر) را کنار گذاشته و در این زمینه اعلام شکست کند. البته حداقل تا دو سال دیگر حمایت از هر دو مورد توسط گوگل انجام می‌شود ولی این زمان برای شروع یک شغل و درآمدزایی بسیار کم است.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: معرفی کتاب آموزش کاتلین(Kotlin)

جمع‌بندی

کاتلین به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی نیتیو و فلاتر به عنوان یک فریمورک نوظهور شناخته می‌شود. تفاوت‌های فلاتر و کاتلین زیاد بوده و در واقع از نظر ساختاری کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. قبل از انتخاب بین فلاتر یا کاتلین باید نوع برنامه نوشته شده به دقت مورد بررسی قرار گیرد، در غیر این صورت ممکن است قبل از شروع پروژه به بدترین شکل ممکن به پایان برسد.

توصیه می‌شود برنامه‌نویسانی که به دنبال شغل هستند، از زبان‌های نیتیو مانند کاتلین استفاده کنند و برای ساخت اپلیکیشن به صورت کراس پلتفرم مطمئناً فلاتر انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. ریسک‌های انتخاب بین کاتلین و فلاتر نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا که حتی کاتلین با سابقه بیشتر، هر دو تکنولوژی جدیدتری به حساب می‌آیند و هر لحظه امکان کنار گذاشتن هرکدام توسط گوگل وجود دارد.