قراره تو این دوره چی یاد بگیرم؟

 • زبان کاتلین و ویژگی های منحصر به فرد آن
 • ورود به برنامه نویسی موبایل از طریق کاتلین
 • آموزش سینتکس زبان برنامه نویسی کاتلین
 • تعریف توابع بازگشتی و غیر بازگشتی کاتلین
 • شی گرایی یا همان OOP در زبان کاتلین
 • و ...

سرفصل های دوره

۹ فصل
۵۷ جلسه
۱۳ ساعت
۱

فصل اول – معرفی زبان برنامه نویسی کاتلین

۵ قسمت
۰۱:۰۹:۱۱
1

01 - معرفی دوره آموزش کاتلین

رایگان
۰۵:۱۶
2

02 - کاتلین چیست و چرا باید یاد گرفت؟

رایگان
۲۸:۰۵
3

03 - کاتلین اندروید نیست !

رایگان
۱۳:۱۹
4

بازار کار برنامه نویسی کاتلین و موبایل چگونه است؟

رایگان
۱۴:۵۳
5

بررسی نکاتی مهم پیش از شروع یادگیری زبان کاتلین

رایگان
۰۷:۳۸
۲

فصل دوم – نصب و راه اندازی نیازمندی های کاتلین

۵ قسمت
۰۱:۱۷:۴۹
۳

فصل سوم – پیاده سازی متغیر ها و بررسی داده ها در کاتلین

۹ قسمت
۰۲:۰۴:۰۶
۴

فصل چهارم – آموزش کار با ساختار های شرطی در کاتلین

۴ قسمت
۰۰:۴۳:۴۶
۵

فصل پنجم – آموزش کار با انواع حلقه های تکرار در کاتلین

۵ قسمت
۰۰:۵۴:۵۹
۶

فصل ششم – پیاده سازی و استفاده از آرایه ها و لیست ها در کاتلین

۷ قسمت
۰۱:۴۵:۴۱
۷

فصل هفتم – پیاده سازی و استفاده از توابع در کاتلین

۴ قسمت
۰۰:۵۵:۲۵
۸

فصل هشتم – آموزش کامل شی گرایی در کاتلین

۱۷ قسمت
۰۳:۵۴:۵۷
۹

سخنان پایانی برای ادامه مسیر

۱ قسمت
۰۰:۰۵:۴۵

با توجه به این موضوع که 85 درصد گوشی های هوشمند جهان به سیستم عامل اندروید مجهز هستند، آموزش کاتلین و فعالیت در حوزه برنامه نویسی موبایل بسیار پردرآمد و مطلوب خواهد بود. اندروید را میتوان زمینه ای آینده دار دانست که ارزش یادگیری بسیار زیادی دارد. هرچند که زبان کاتلین قادر به ایجاد برنامه های IOS برای گوشی های آیفون نیز میباشد. آموزش کاتلین (kotlin) یک پیش نیاز اساسی برای شروع برنامه نویسی اندروید خواهد بود. چرا؟ چون در هر سیستم عاملی از یک زبان برنامه نویسی مخصوص استفاده میشود و زبان مخصوص سیستم عامل اندروید، زبان قدرتمند کاتلین است. برنامه نویسی اندروید دارای دو بخش کلی خواهد بود؛ بخش اول یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین و بخش دوم آموزش برنامه نویسی اندروید با استفاده از زبان کاتلین.

شما در ابتدا بایستی اشراف کامل به زبان کاتلین پیدا کرده و سپس به سراغ برنامه نویسی اندروید بروید. در واقع یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین مانند یادگرفتن زبان یک کشور است. وقتی قصد مهاجرت به کشور آلمان را داریم، یادگیری زبان آلمانی بهترین گزینه برای ما خواهد بود. پس کاتلین هم بهترین گزینه برای برنامه نویسی موبایل است.
آموزش کاتلین

برنامه نویسی اندروید با کاتلین یا جاوا ؟

پیش از سال 2017 میلادی زبان جاوا به عنوان زبان اول در برنامه نویسی اندروید شناخته میشد. هرچند کاتلین در سال 2011 توسط کمپانی JetBrains معرفی و تولید شده بود؛ اما گوگل توجه زیادی به این زبان تازه کار نداشت. در ادامه با توجه به ساده تر بودن سینتکس زبان کاتلین و ویژگی های منحصر به فردی که داشت، گوگل تصمیم به تجدید نظر گرفت. در کنفرانس Google I/O 2017 بود که گوگل رسما پشتیبانی خود از زبان کاتلین به عنوان دومین زبان برنامه نویسی اندروید را اعلام کرد. طولی نکشید که جامعه برنامه نویسان کاتلین افزایش پیدا کرده و زبان کاتلین در سال 2019 تبدیل به زبان اول برنامه نویسی اندروید شد. اکنون دیگر کمتر کسی برای شروع برنامه نویسی اندروید به سراغ زبان جاوا میرود. چراکه کاتلین قادر به توسعه اپلیکیشن های IOS بوده و کتابخانه های جدید گوگل هم با کاتلین پیاده سازی میشوند. یعنی برنامه نویسان جاوا دیگر نمیتوانند از جدیدترین تکنولوژی های ساخته شده برای اندروید استفاده کنند.

ویژگی های زبان برنامه نویسی کاتلین :

 • سینتکس بسیار ساده و روان
 • سهولت در یادگیری به علت ساده بودن ساختار
 • امکان کامپایل به کد جاوا اسکریپت
 • کاملا شی گرا و مطابق با اصول OOP
 • متن باز و کاملا رایگان ( Open Source )
 • قابل اجرا در ماشین مجازی جاوا یا همان JVM
 • سطح بالا و نزدیک به زبان محاوره ای
 • نیتیو یا بومی برای سیستم عامل اندروید
 • سرعت و عملکرد بالا در اجرای کد ها
 • قابل استفاده برای برنامه نویسی موبایل، دسکتاپ و توسعه سایت
 • انعطاف پذیری بیشتر در نوشتن کد با ویژگی هایی مانند تایپ‌های داده هوشمند و توزیع‌شده اعلان‌ها
 • پشتیبانی از کتابخانه‌های اندروید
 • امن و قابل اعتماد
 • قدرتمند و کارآمد

جهت دانلود آموزش کاتلین pdf به صورت رایگان می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

لینک کتاب و جزوه pdf رایگان آموزش کاتلین

ویژگی کامپایل کد کاتلین به جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت به واسطه کتابخانه های متعدد و متنوعی که دارد، یک زبان چند سکویی یا Cross Platform محسوب میشود. با استفاده از جاوا اسکریپت ما قادر به گرفتن خروجی IOS خواهیم بود. حال نکته حائز اهمیت این است که برنامه نوشته شده به زبان کاتلین را میتوانیم به کد جاوا اسکریپت هم کامپایل کنیم. این بدین معناست که با نوشتن کد کاتلین قادر به گرفتن خروجی برای IOS هم خواهیم بود.

پشتیبانی کامل کاتلین از جاوا

میدانیم که زبان برنامه نویسی جاوا به علت قدمت بالایی که دارد، دارای کتابخانه های فراوانی است. نکته اینجاست که آیا ما با وارد شدن به دنیای کاتلین، تمام کتابخانه های جاوا را از دست داده ایم؟ خیر! کاتلین برادر تنی جاواست؛ یک برادر هرگز برادر خود را دور نخواهد انداخت. کاتلین از تمام کتابخانه های نوشته شده به زبان جاوا پشتیبانی کرده و خود نیز دارای منابع انبوهی از کتابخانه های جدید میباشد. پس شما با انتخاب کاتلین، هم خدا را خواهید داشت و هم خرما را. آموزش کاتلین

کاربردهای کاتلین

 • توسعه برنامه های اندروید: کاتلین به عنوان زبان رسمی توسعه اندروید شناخته می‌شود و برای ساخت انواع برنامه های اندروید از جمله برنامه های ساده، بازی ها و برنامه های پیچیده استفاده می‌شود.
 • توسعه برنامه های وب: کاتلین با استفاده از فریم ورک های مختلف مانند Spring Boot و Ktor برای توسعه برنامه های وب Back-end استفاده می‌شود.
 • توسعه برنامه های موبایل: کاتلین برای توسعه برنامه های موبایل در پلتفرم های مختلف مانند iOS استفاده می‌شود.
 • توسعه برنامه های دسکتاپ: کاتلین با استفاده از فریم ورک های مختلف مانند JavaFX و Swing برای توسعه برنامه های دسکتاپ استفاده می‌شود.
 • توسعه برنامه های بازی: کاتلین با استفاده از موتورهای بازی مانند Unity و Unreal Engine برای توسعه برنامه های بازی استفاده می‌شود.

محیط توسعه kotlin

برای توسعه برنامه‌های اندروید با کاتلین، می‌توان از محیط توسعه یکپارچه (IDE) اندروید استودیو استفاده کرد. این محیط ابزارها و منابع مورد نیاز برای توسعه، آزمون و انتشار برنامه‌های اندروید را فراهم می‌کند و توسعه‌دهندگان را در فرآیند توسعه برنامه‌های اندروید با کاتلین همراهی می‌کند. این ابزارهای توسعه عبارتند از:

 1. Android Studio
 2. IntelliJ IDEA
 3. Visual Studio Code

این ابزارها یک IDE قدرتمند برای توسعه برنامه های اندروید هستند که از زبان برنامه نویسی کاتلین به طور کامل پشتیبانی می‌کنند.

مفاهیم پایه ای کاتلین

در ادامه به برخی از مفاهیم پایه ای در آموزش زبان کاتلین اشاره می‌کنیم:

 1. متغیرها: برای ذخیره داده ها در برنامه از متغیرها استفاده می‌شود.
 2. انواع داده: در کاتلین انواع داده مختلفی مانند اعداد، رشته ها، آرایه ها و اشیاء وجود دارد.
 3. عملگرها: عملگرها برای انجام محاسبات و عملیات مختلف بر روی داده ها استفاده می‌شوند.
 4. شروط: با استفاده از شروط می‌توان مسیر اجرای برنامه را کنترل کرد.
 5. حلقه ها: حلقه ها برای تکرار یک بلوک کد به دفعات مشخص یا نامشخص استفاده می‌شوند.
 6. توابع: توابع برای جداسازی و سازماندهی کدها به بخش های کوچکتر استفاده می‌شوند.
 7. کلاس ها: کلاس ها برای ساخت اشیاء و مدل سازی داده ها استفاده می‌شوند.

مباحث پیشرفته تر:

 1. برنامه نویسی تابعی: کاتلین از برنامه نویسی تابعی به طور کامل پشتیبانی می‌کند. توابع Lambda، عبارات lambda و توابع Higher-order از جمله مفاهیم کلیدی در برنامه نویسی تابعی هستند.
 2. برنامه نویسی شی گرا: کاتلین یک زبان برنامه نویسی شی گرا است. مفاهیمی مانند کلاس ها، اشیاء، وراثت و پلی مورفیسم در کاتلین به طور کامل پشتیبانی می‌شوند.
 3. برنامه نویسی جنریک: کاتلین از برنامه نویسی جنریک به طور کامل پشتیبانی می‌کند. با استفاده از برنامه نویسی جنریک می‌توان کدهایی را نوشت که بدون نیاز به تغییر، با انواع داده مختلف کار می‌کنند.
 4. برنامه نویسی موازی: کاتلین از برنامه نویسی موازی به طور کامل پشتیبانی می‌کند. با استفاده از برنامه نویسی موازی می‌توان برنامه‌هایی را نوشت که از چندین هسته پردازنده به طور همزمان استفاده می‌کنند.
 5. کتابخانه های استاندارد: کاتلین دارای کتابخانه های استاندارد قدرتمندی برای انجام وظایف مختلف مانند کار با داده ها، شبکه، رابط کاربری و غیره است.

آینده زبان برنامه نویسی کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین به سرعت در حال رشد و محبوبیت است. با توجه به مزایای متعددی که این زبان دارد، انتظار می‌رود که در آینده شاهد استفاده بیشتر از آن در توسعه برنامه های مختلف باشیم. اینجاست که آموزش رایگان زبان برنامه نویسی کاتلین اهمیت پیدا می کند. در حال حاضر، کاتلین به عنوان زبان اصلی برای توسعه برنامه‌های اندروید شناخته می‌شود.

جامعه توسعه‌دهندگان کاتلین نیز به تدریج در حال رشد است و این امر باعث افزایش منابع و ابزارهای مرتبط با کاتلین می‌شود. همچنین، پشتیبانی فعال از طرف شرکت‌ها و جامعه برنامه‌نویسی، بهبود مستمر زبان و افزایش تعداد آموزش‌ها و منابع آموزشی مرتبط با کاتلین نشان می دهد آینده این زبان به عنوان یکی از زبان‌های محبوب و پرکاربرد در صنعت برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار روشن به نظر برسد.

آنچه در دوره آموزش کاتلین می‌آموزید:

در دوره رایگان آموزش کاتلین با سینتکس و ساختار زبان برنامه نویسی کاتلین آشنا شده و این زبان قدرتمند را یاد خواهید گرفت. کاتلین زبانی دشوار نیست و یادگیری سینتکس این زبان برنامه نویسی بسیار راحت و آسان خواهد بود. پس با کمی وقت گذاشتن و تماشای دقیق ویدیو های این دوره، به زبان برنامه نویسی کاتلین مسلط میشوید. در دوره پیش رو به صورت کاملا مقدماتی و از نقطه صفر شروع به آموزش زبان کاتلین میکنیم. در ابتدای دوره با ویژگی ها و نقاط قوت کاتلین آشنا شده و سپس به سراغ تعریف متغیر ها در این زبان برنامه نویسی خواهیم رفت. پس از یادگیری کار با متغیر ها و انواع داده ها در کاتلین، شیوه تعریف توابع و کلاس های متنوع را نیز آموزش خواهیم داد. در واقع پس از اتمام دوره پیش رو شما به Syntax زبان کاتلین مسلط خواهید شد.

پس از اتمام دوره چه کاری میتوانم انجام دهم ؟

شما پس از تماشای این دوره آموزشی kotlin به صورت کامل با زبان کاتلین آشنا شده و سینتکس این زبان برنامه نویسی را فرا خواهید گرفت. سپس قادر خواهید بود وارد دنیای برنامه نویسی اندروید شده و در این زمینه متخصص شوید. پس با یادگیری مفاهیم و آموزش های این دوره، توانایی شروع برنامه نویسی اندروید را پیدا خواهید کرد. در واقع دوره آموزش کاتلین، پلی برای ورود به زمینه برنامه نویسی موبایل است.

این دوره آموزشی kotlin چه بازار کاری دارد؟

با توجه به گسترش روز افزون گوشی های هوشمند در بین مردم ، نیاز به انواع نرم افزارها برای انواع کسب و کارها و همچنین نرم افزارهای کاربردی بیشتر احساس می شود. در این بازار جذاب، برنامه نویس های حرفه ای شرایط خوبی را خواهند داشت و به راحتی می توانند به کسب درآمد بپردازند. اصولاً برنامه نویسان موبایل هم می توانند به صورت فریلنسری و در بازار آزاد برنامه نویسی مشغول به فعالیت شوند و هم بعنوان توسعه دهند در شرکت های مختلف استخدام شوند.

پیش نیاز های دوره آموزش کاتلین :

زبان برنامه نویسی کاتلین خود به عنوان پیش نیاز برنامه نویسی اندروید محسوب میشود. پس شما برای یادگیری این زبان برنامه نویسی نیازمند هیچ پیش زمینه خاصی نخواهید بود. اما چنانچه با هیچ زبان برنامه نویسی تاکنون کار نکرده و هیچ پیش زمینه ای در دنیای برنامه نویسی ندارید، پیشنهاد ما به شما تماشای دوره آموزش الگوریتم و فلوچارت میباشد.

دوره آموزش کاتلین برای چه کسانی مناسب است ؟

 • علاقه مندان ورود به زمینه برنامه نویسی اندروید
 • متخصصان جاوا که قصد مهاجرت به کاتلین را دارند
 • افراد تازه کار که مایل به شروع یادگیری زمنیه ای پرکاربرد هستند
 • برنامه نویسان B4A که تصمیم به مهاجرت سمت کاتلین گرفته اند
 • افراد جویای کار که به دنبال زمینه ای با بازار کار مطلوب میگردند
 • برنامه نویسان موبایل که قصد تکمیل رزومه خود را دارند
 • و تمام علاقه مندان به ایجاد و توسعه نرم افزار های موبایل

مزیت این دوره نسبت به دوره های مشابه

این دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی کاتلین با استفاده از آخرین نسخه زبان کاتلین ارائه و منتشر میشود. کاتلین از سال ۲۰۱۷ که مورد تایید رسمی گوگل قرار گرفت تا به امروز تغییرات زیادی را متحمل شده است. در سالهای گذشته آموزش های زیادی برای کاتلین منتشر شده که تغییرات جدید را پوشش نمیدهند. اما در آموزش کاتلین وبسایت دانشجویار از جدید ترین ورژن کاتلین استفاده خواهد شد. پس برای حرفه ای شدن در زمینه ای که هر روز در حال تغییر و بروزرسانی است، بایستی از جدیدترین ورژن ها استفاده کنید.

سرفصل های دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی کاتلین :

 • معرفی زبان کاتلین و ویژگی های منحصر به فرد آن
 • بررسی تفاوت زبان کاتلین و برنامه نویسی اندروید
 • نصب نیازمندی ها و IDE مدنظر برای زبان کاتلین
 • شیوه ایجاد پروژه در Intellij IDEA 2023
 • بررسی متغیر ها در کاتلین و شیوه تعریف آنها
 • انواع داده در زبان برنامه نویسی کاتلین
 • شیوه تغییر نوع داده ها در کاتلین
 • طریقه null پذیر کردن متغیر ها در زبان کاتلین
 • ساختار های شرطی و استفاده از دستورات if و when
 • حلقه های تکرار و شیوه استفاده از for و while
 • بررسی تفاوت های میان while  و do while
 • آموزش کار با آرایه ها در کاتلین
 • مفهوم لیست و تفاوت آن با آرایه در کاتلین
 • آموزش کار با Map و Hash Map
 • طریقه کار با توابع غیر بازگشتی
 • شیوه پیاده سازی توابع بازگشتی در کاتلین
 • طریقه استفاده از try catch برای جلوگیری از خطاهای رایج
 • آموزش کامل مفهوم شی گرایی و اهمیت آن در کاتلین
 • آموزش ایجاد کلاس در زبان برنامه نویسی Kotlin
 • طریقه گرفتن ورودی در کلاس های کاتلین
 • آموزش ایجاد کلاس های داخلی با استفاده از inner
 • آموزش دریافت ورودی های مختلف با استفاده از constructor
 • شیوه تعریف بلاک init و کاربرد های آن
 • طریقه بازنویسی توابع با استفاده از دستور override
 • ایجاد و پیاده سازی object و فیلد های Static در کاتلین
 • شیوه تعریف enum class در زبان کاتلین
 • آموزش ایجاد و استفاده از کلاس های داده یا data class
 • طریقه تعریف و پیاده سازی interface ها در کاتلین
 • آموزش کار با abstract class در زبان Kotlin
 • و…

مدرس دوره :  علیرضا احمدی

ادامه متن دوره ...