امروز در سلسله مقالات آموزش ASP دانشجویار به بررسی Asp.net core و جزییات و کاربرد آن پرداخته ایم.

مقدمه‌ای بر مقاله Asp.net core چیست

Asp.net یک پلتفرم متن‌باز برنامه‌نویسی بوده که قابلیت توسعه نرم‌افزار کراس پلتفرم را دارا است. این پلتفرم بر مبنای زبان برنامه‌نویسی C# ساخته شده و از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر همانند ویژوال بیسیک نیز پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم با توجه به متن‌باز بودن خود توجه برنامه‌نویسان زیادی را نسبت به دیگر پلتفرم‌های مایکروسافت نسبت به خود جلب کرده است. اهمیت بالای این زبان و کاربردها و مزایای بسیار آن در تولید نرم‌افزارهای کراس پلتفرم موجب شده تا در مقاله Asp.net core چیست به بررسی این زبان برنامه‌نویسی بپردازیم.

کاربردهای پلتفرم برنامه‌نویسی Asp.net core

پلتفرم برنامه‌نویسی Asp.net core جهت ساخت برنامه‌های سازمانی و برنامه‌های کراس پلتفرم کاربرد دارد. این پلتفرم چهارچوب بسیار مناسبی را جهت برنامه‌نویسی به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد تا امکان توسعه برنامه‌های قابل‌اجرا روی سیستم‌عامل‌های لینوکس، ویندوز و مک را داشته باشند.

قابل‌توجه است نسخه پیشین این پلتفرم تنها امکان اجرا روی سیستم‌عامل ویندوز را داشته و از محبوبیت کمتری در میان توسعه دهندگان بهره می‌برد؛ چراکه در مقایسه با زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا و پایتون که بستری برای اجرای نرم‌افزار در انواع مختلفی از سیستم‌عامل‌ها را ارائه می‌کنند، قابلیت‌های کمتری را ارائه می‌کرد. اما Asp.net core قابلیت توسعه نرم‌افزارهای کراس پلتفرم و ابری را برای توسعه دهندگان فراهم کرده و توانسته به جایگاه نسبتاً مناسبی در میان توسعه دهندگان دست یابد.

مزایای استفاده از Asp.net core چیست

در قسمت قبلی مقاله Asp.net core چیست به بررسی کاربردهای این پلتفرم توسعه متن‌باز اشاره کردیم. کاربردهای بسیار زیاد این پلتفرم، محبوبیت آن را در میان توسعه دهندگان افزایش داده و برنامه‌های فراوانی تحت این پلتفرم ساخته شده‌اند. عملاً این زبان یکی از بهترین زبان‌های توسعه نرم‌افزار کراس پلتفرم است که مزایای خاص خود را دارا بوده که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: آموزش identity در asp.net core

کراس پلتفرم

در این مقاله به طور مختصر راجع به کراس پلتفرم بودن Asp.net core صحبت کردیم. این مزیت امکان توسعه نرم‌افزار تنها با نوشتن یک کد برای سیستم‌عامل‌های مختلف را فراهم می‌کند. شما با Asp.net core می‌توانید تنها با نوشتن یک کد برنامه موردنظر خود را روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس اجرا کنید. البته لازم به ذکر است که امکان استفاده از Xamarin نیز توسط کدهای نوشته شده تحت این پلتفرم وجود دارد.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: آموزش آپلود سایت asp.net روی هاست

عملکرد بالا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر نرم‌افزار سرعت بالا و کیفیت بالای آن است. Asp.net core هرآنچه که لازم دارید تا یک نرم‌افزار بهینه توسعه دهید را در اختیار شما قرار می‌دهد. این پلتفرم محبوب به بهره‌بردن از تکنولوژی IIS  و وب سرورهای سبک و سریع توسعه نرم‌افزار را سریع، بهینه و باکیفیت می‌کند.

Asp.net core چیست: پشتیبانی از چهارچوب‌های ناهم‌زمان

استفاده از چهارچوب‌های ناهم‌زمان موجب شده تا این پلتفرم توانایی مدیریت درخواست‌های هم‌زمان را به بهترین نحو ممکن داشته باشد. ارسال چند درخواست به‌صورت هم‌زمان به سرورها ممکن است سرور را دچار اختلال کند که این موضوع با توجه به استفاده از Asynchronous via async/await به طور کامل مدیریت شده است.

پشتیبانی از MVC و وب API

یکی از ضروری‌ترین امور در پروژه‌ها استفاده از وب‌سرویس‌ها در آن‌ها است؛ چراکه در صورت درست عمل‌نکردن Web Api پروژه دچار مشکل می‌شود. اما زمانی که از Asp.net استفاده می‌کنید، درخواست‌ها از HTML به سمت JSON می‌روند سپس در اختیار کاربر قرار می‌گیرند. استفاده از این راه‌حل موجب شده سرعت انتقال اطلاعات نسبت به XML بالاتر باشد.

امکان توسعه جداگانه

توسعه دهندگان می‌توانند به‌صورت جداگانه قسمت‌های اپلیکیشن خود را توسعه داده و پیشرفت هر قسمت از برنامه خود را به‌صورت مجزا دنبال کنند. این ویژگی Asp.net core این امکان را به استارتاپ‌ها می‌دهد که کدهای نوشته شده را در چندین بخش مختلف استفاده کنند و در نتیجه در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی نمایند.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: Asp.net mvc چیست؟

تزریق وابستگی‌ها

بزرگ‌ترین مزیت Asp.net core نسبت به دیگر پلتفرم‌ها، قابلیت تزریق وابستگی‌ها در آن است. این ویژگی فوق‌العاده دسترسی کاربران را به پایگاه‌داده محدود کرده و با استفاده از رابط داده‌ها را به دست آن ها می‌رساند. تزریق وابستگی‌های در Asp.net core ایمنی پایگاه‌داده‌ها را بالاتر برده و موجب می‌شود دسترسی به داده‌های اصلی سرور توسط کاربر تقریباً غیرممکن باشد.

Asp.net core چیست: محبوبیت جهانی

این پلتفرم محبوب توسط کمپانی بزرگ مایکروسافت توسعه داده شده و پروژه آن به‌صورت متن‌باز در گیت‌هاب در دسترسی است. این امر Asp.net core را به یک پلتفرم جهانی باقابلیت‌های بسیار و نقص کمتر تبدیل کرده که خود می‌تواند یک عامل مهم در انتخاب آن به‌عنوان یک پلتفرم برای یادگیری توسعه دهندگان باشد.

تفاوت Asp.net core با Asp.net mvc

تفاوت‌های چهارچوب Asp.net core با Asp.net mvc در اضافه‌شدن ویژگی‌های جدید به Asp.net core مانند ماژولار بودن، بازنویسی کتابخانه‌های موجود در Asp.net mvc جهت بهبود آن ها، به‌روزتر بودن Asp.net core نسبت به Asp.net mvc و دسترسی Asp.net core به محیط‌های پردازش ابری است. این تفاوت‌ها با این که مزایای بسیاری را برای Asp.net core فراهم کرده‌اند اما معایبی مانند پایداری کمتر Asp.net core نسبت به Asp.net mvc را موجب می‌شوند.

نکته
پشنهاد مقاله مکمل: آموزش signalr در asp net core

چرا از Asp.net core استفاده کنیم

تا این قسمت از مقاله Asp.net core چیست، به طور کامل راجع به مزایای استفاده از این پلتفرم صحبت کرده‌ایم؛ اما ویژگی‌های هستند که این معماری را مناسب استفاده در پروژه‌ها می‌کنند و آن را نسبت به Asp.net core برتر کرده اند. Asp.net core یک بستر مناسب برای ساخت اپلیکیشن‌های تحت وب با ساختار کراس پلتفرم بوده و به‌صورت مداوم در حال به‌روزرسانی است. پس اگر از یادگیری مباحث جدید هراسی ندارید و علاقه دارید که برنامه‌های خود را مدام به‌روزرسانی کنید، قطعاً Asp.net core یک گزینه مناسب برای توسعه نرم‌افزارهای شما است.

جمع بندی نهایی مقاله Asp.net core چیست

در این مقاله ابتدا تعریفی از این پلتفرم محبوب را ارائه کردیم تا شما به‌طور کامل با Asp.net core آشنا شوید؛ سپس مزایای استفاده از آن و کاربردهای آن در توسعه نرم‌افزار را توضیح دادیم و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن را شرح دادیم. از تفاوت‌های این پلتفرم توسعه متن‌باز با Asp.net mvc نیز گفتیم تا بتوانید بین این دو پلتفرم یکی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. در نهایت این شما هستید که باتوجه‌به آموخته‌های قبلی خود تصمیم خواهید گرفت که استفاده از این پلتفرم می‌تواند مناسب شما باشد یا این که استفاده از زبان‌های پایتون، جاوا، PHP و پلتفرم‌های آن را ترجیح می‌دهید.