قراره تو این دوره چی یاد بگیرم؟

 • تئوری های نوین پرتفولیو
 • مفاهیم پایه در مورد بازده و ریسک
 • سنجه های مختلف محاسبه ریسک
 • رگرسیون یک متغیره و چند متغیره برای Predict
 • و ...

سرفصل های دوره

۷ فصل
۳۳ جلسه
۴ ساعت
۱

بازده (Return)

۹ قسمت
۰۰:۴۵:۵۵
1

جلسه اول: نصب و راه اندازی پایتون

رایگان
۰۶:۰۷
2

جلسه دوم: بازده ساده

رایگان
۰۸:۴۴
3

جلسه سوم: دریافت داده های آنلاین با استفاده از دیتاسورس YAHOO

رایگان
۰۳:۱۵
4

جلسه چهارم: دریافت داده های سهامی بازار بورس اوراق بهادار تهران

۰۵:۰۶
5

جلسه پنجم: دریافت داده های ارزهای دیجیتال

۰۲:۵۹
6

جلسه ششم: Log Returns

۰۲:۴۲
7

جلسه هفتم: بازده پرتفولیو

۰۷:۴۳
8

جلسه هشتم: بازده شاخص بورسی

۰۴:۵۶
9

جلسه نهم: دریافت داده های شاخص بورس اوراق بهادار تهران

۰۴:۲۳
۲

ریسک (Risk)

۶ قسمت
۰۰:۵۳:۱۲
۳

پرتفولیو

۳ قسمت
۰۰:۲۲:۴۷
۴

رگرسیون (Regression)

۲ قسمت
۰۰:۲۱:۵۴
۵

Modern portfolio theory (تئوری نوین پرتفولیو مارکوویتز)

۵ قسمت
۰۰:۴۲:۲۸
۶

Factor investing(سرمایه گذاری عاملی)

۸ قسمت
۰۰:۵۰:۴۷
۷

سورس

-

در این دوره با عنوان “تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری در بازارهای مالی با پایتون” اصلی ترین هدف، ارائه ابزار های لازم در جهت تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل در بازارهای مالی می باشد تا افرادی که در هر کدام از این بازار ها فعال هستند، بتوانند به درستی و به صورت شفاف، آنچه را که لازم است تحلیل کنند.

کاربرد پایتون در بازار های مالی

پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی، برای تحلیل داده‌های بازار مالی و بررسی روند قیمت‌ها و عملکرد سهام و دیگر اوراق بهادار استفاده می‌شود. با استفاده از پایتون، شما می‌توانید به سادگی داده‌های بازار مالی را از منابع مختلفی مانند وب‌سایت‌های مالی، APIهای بازار مالی و یا پایگاه داده‌های بازار مالی دریافت کنید. با این داده‌ها می‌توانید تحلیل‌های مختلفی را انجام دهید. مانند تحلیل فنی، تحلیل بنیادی، تحلیل روند، و تحلیل رویدادهای بازار.

سر فصل های کلی دوره

 • مفاهیم اقتصاد سنجی در خصوص نرخ بهره و محاسبه ریسک
 • معیار ها و سنجه های مختلف محاسبه ریسک
 • استفاده از رگرسیون در تجزیه و تحلیل داده های سهام
 • آموزش modern portfolio theory و کدنویسی آن
 • آموزش capital asset pricing model و کدنویسی آن
 • آنالیز رگرسیون چند متغیره در بازار های مالی
 • ساخت ابزار تصمیم گیری با استفاده از شبیه سازی مونت کارلو

آنچه در این دوره می‌آموزید

در این دوره تئوری های نوین پرتفولیو و Capital aaset pricing model به دانشجویان آموزش داده شده و کدنویسی می شوند. مفاهیم پایه در مورد بازده و ریسک بیان شده و سنجه های مختلف محاسبه ریسک به مانند Value at risk و standard deviation و semi-deviation و… ارائه میگردد و کدهایشان نوشته می شود.

در ادامه ی دوره مباحث رگرسیون یک متغیره و چند متغیره برای Predict ارائه می شود و کار مدلسازی و کدنویسی آن پی گرفته میشود و بر روی داده ها فیت میشود. در انتها با استفاده از شبیه سازی مونت کارلو ابزاری مهم برای تصمیم گیری به دانشجویان آموزش داده می شود و کدهای آن نوشته و تحلیل می شود.

جامعه برنامه نویسان پایتون

پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی پرکاربرد و پراستفاده در صنعت، دارای جامعه بزرگی از توسعه دهندگان و کاربران است که به شما امکان می‌دهد تا از تجربیات و راهکارهای مختلف استفاده کرده و بهترین روش‌ها را برای تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی پیدا کنید.

پیش نیازهای دوره

در این دوره تمامی مطالب تلاش میگردد که به روشنی آموزش داده شود تا ابهامی در ذهن دانشجویان باقی نماند. در کنار آن داشتن آشنایی اولیه با پایتون می تواند کمک حال دانشجویان برای بهره وری بیشتر به هنگام استفاده از دوره باشد.

این دوره مناسب چه کسانی است؟

این دوره در سطح متوسط می باشد و مناسب تمامی دانشجویان و افراد فعال در بازار های مالی می باشد.

نرم افزار های مورد استفاده در دوره

در این دوره از نرم افزار Python در محیط Jupyter notebook بهره گرفته می شود و در انتهای دوره کدهای دوره به همراه دیتاها در اختیار دانشجویان قرار میگیرد.

اهمیت دوره تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری با پایتون

این دوره از آن جنبه حائز اهمیت می باشد که هر سرمایه گذار در هر بازار لازم دارد که یک ابزار مهم و کاربردی برای تجزیه و تحیلیل داده ا در اختیار داشته باشد. سرعت زیاد کامپیوتر به انسان این قدرت و موقعیت شگرف را هدیه کرده تا بتواند میلیون ها حالت مختلف را در مدت زمان اندک زیر 30 دقیه بررسی کند و بهترین انتخاب را داشته باشد.

آیا برایتان تا به حال سوال شده است که کدام پرتفو با چه وزن هایی بهترین پرتفولیو برا سرمایه گذاری است؟ در این دوره پاسخ به این سوال و مطالب دیگر را خواهید آموخت.

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و شی گرا است که توسط Guido van Rossum توسعه یافته است. این یعنی پایتون بر اساس داده ها است و به راحتی توسط انسان قابل درک است.

در ابتدا پایتون فقط برای خودکارسازی مطالب خسته کننده مفید بود، اما خیلی زودی ماهیت اصلی آن آشکار شد. ما متوجه شدیم که پایتون مانند زبان‌هایی مانند HTML/CSS، Ruby یا PHP نیست.