اگر با جستجو کلماتی مثل تایپوگرافی،مبانی تایپ و کارکرد آن،طراحی خط، فونت فارسی و… وارد این صفحه شدید یا دوست دارید از اول مطالب این دوره آموزشی را دنبال کنید، پیشنهاد می کنم اینجا کلیک کنید تا سرفصل ها را به صورت کامل مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که آیا این دوره مناسب شما است یا نه.

در بخش اول این دوره با هرآنچه که باید درباره رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری بدانیم آشنا شدیم:

بخش اول دوره جامع آموزش UI و UX – آنچه که باید بدانید

در بخش دوم یاد گرفتیم چگونه برای طراحی تجربه کاربری آماده شویم:

بخش دوم دوره جامع آموزش UI و UX – مقدمه

در بخش سوم هم شناخت کاربر یا کاربرپژوهی را بررسی کردیم:

بخش سوم دوره جامع آموزش UI و UX – شناخت کاربر یا کاربرپژوهی

در بخش چهارم روانشناسی تخصصی در طراحی UI و UX را به شما آموزش دادیم:

بخش چهارم دوره جامع آموزش UI و UX – روانشناسی تخصصی در طراحی UI و UX

در بخش پنجم دانش و علم طراحی را بررسی کردیم:

بخش پنجم دوره جامع آموزش UI و UX – دانش و علم طراحی

بعد از نقطه، دومین عنصر بصری و تجسمی “خط” می‌باشد که بصورت فراوان و متنوع در طبیعت موجود است و معمولاً بینندگان از آن غافلند. فونت یا خط در طراحی محصولات ما تاثیرات بسیار زیادی دارد. خط هرچه کاربر پسند تر باشد، با مقدار فروش و افزایش مخاطب رابطه مستقیم‌تری خواهد داشت.

حال فرض کنیم که علاوه بر این که از خط یا فونت عالی برای پروژه‌هایمان با شناختی که از روابط بصری خطوط پیدا می‌کنیم استفاده کنیم، بتوانیم نوشته‌هایی خلق کنیم که آنقدر چشم نواز باشند که در یک نگاه نظر مخاطب را جلب کنند.

تایپ و گرافیک یا به اختصار تایپوگرافی، هنر خلق بعد بصری برای خطوط است.

 

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی هنر و فن حروف‌چینی برای نمایش یک زبان است. تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک کردن نوشتار به وجه تصویر که شامل حالت قلم، پوینت، مقدمه (فاصله خط) و… می‌شود.

اطلاعاتی که قرار است به مخاطب منتقل شود به «فونت» تبدیل و تایپ می‌شود. سپس «تایپ فیس» یا گروه فونت‌ها انتخاب می‌شود و آنگاه با تکنیک‌های «ویژوال آرت» یا هنرهای دیداری ادغام می‌شود؛ به خود رنگ می‌گیرد و فرم می‌پذیرد. آنگاه با تصادف در انتخاب رنگ، فرم، خم خوردگی، بافت، چیدمان، کشش، ترکیب فونت‌ها و تایپ فیس‌ها چیزی بیرون می‌جهد که یک تایپوگرافی برای کاری خاص است و به آن محصول «الهام هنری» می گویند. در نهایت تایپوگرافی دیگر فونت، کلمه و یا جمله نیست.

در ویدیو اول ساختار تایپ، فونت و تکنیک‌های خلق یک تایپوگرافی صحبت می‌کنیم و به شما یاد خواهیم داد که در رابطه با زبان فارسی چه مشکلات و چه راه حل‌هایی در نویسه نگاری وجود دارد.

در دومین ویدیو راجع به طراحی تایپوگرافی به صورت قدم به قدم صحبت و تکنیک‌های خلق یک تایپوگرافی زیبا را به شما آموزش خواهیم داد.

به همراه این جلسه آموزشی فیلم اولین همایش آینده طراحی وب_ خط، محتوا ﻭ فونت فاﺭسی، ﺍﺯ گذشته تا ﺁیندﻩ به همراه بیش از ۱۳۴ فونت فارسی و عربی مناسب تایپوگرافی و کتاب‌هایی برای مطالعه بیشتر و مباحث پیشرفته‌تر قرار گرفته است.

 

آنچه در بخش ششم دوره جامع آموزش UI و UX  –  مبانی تایپ و کارکرد آن یاد خواهید گرفت:

  • متن در طراحی محصول – تایپوگرافی
  • مبانی تایپ و کارکرد آن
  • تکنیک‌های خلق تایپوگرافی
  • اولین همایش آینده طراحی وب- خط، محتوا ﻭ فونت فاﺭسی، ﺍﺯ گذشته تا ﺁیندﻩ

 

همچنین شما می توانید سایر بخش های دوره که منتشر شده است را از طریق لینک های زیر دریافت نمایید: (سایر بخش ها پس از انتشار اضافه می شود)

 

 

 

 

 

 

شما می توانید هرگونه سوال یا پیشنهاد خود را از طریق دیدگاه های همین پست مطرح بفرمایید.