برنامه‌نویسی علمی است که در آن در هر سطحی که باشید نیاز به پرسش و پاسخ و دیدن نمونه‌های عملی خواهید داشت. طبیعی است که برنماه نویسیان خبره جهان برای پاسخ گویی به هر فرد به صورت خصوصی وقت ندارند از سویی خود این افراد هم گاها نیاز به صحبت و انتقال تجربه دارند. از این سو جوامع و تالارهای گفتگویی برای این موضوع طراحی و ساخته‌شده‌اند که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها ضمن طرح سوال خود، نمونه‌های مشابه کد خود را بررسی نمایید. اما گیت هاب چیست ؟ گیت هاب(GitHub) یکی از این تالارهاست که این مقاله به بررسی آن پرداخته‌است.

در این مقاله از سری مقالات آموزش GitHub همراه ما باشید تا در مورد گیت هاب بیشتر بدانید.

گیت هاب چیست ؟

گیت هاب یکی از پر استفاده‌ترین و محبوب‌ترین سرویس‌های مدیریت کد و کنترل نسخه در دنیا است. این سرویس که در سال ۲۰۰۸ توسط تام پرستون و چری پیکرینگ تأسیس شد، به عنوان یک میزبان برای پروژه‌های نرم‌افزاری و توسعه نرم‌افزار استفاده می‌شود و امکان همکاری و اشتراک گذاری کد بین توسعه‌دهندگان را فراهم می‌کند. گیت هاب در سال 2008 تاسیس شد و در آن زمان، گیت هاب به عنوان یک وب‌سایت برای نگهداری و مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری شناخته شد و به سرعت جایگاه خود را در بازار به عنوان یکی از بهترین و پراستفاده‌ترین ابزارهای مدیریت کد بدست آورد. پس به طور خلاصه در پاسخ به پرسش گیت هاب چیست می‌توان گفت گیت هاب یک وبسایت و سرویس ابری است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد مخزن یا Repository های git خود را در آن ذخیره کرده و تغییرات کد‌های پروژه خود را کنترل و رهگیری کنند.

ویژگی‌های گیت هاب چیست ؟

ویژگی گیت‌هاب به شرح زیر است:

 • امکان کار بروی پروژه و رصد در لحظه را برای کاربر
 • امکان کار تیمی بر روی پروژه به صورت دورکار را فراهم می‌کند.
 • یک میزبان برای پروژه‌هاست که دسترسی به پروژه را در بدون قید مکان به صورن عمومی و خصوصی امکان پذیر می‌کند.
 • به شما این امکان را می‌دهد که ترتیبی اتخاذ نمایید تا پس از انجام کد نویسی فرایند‌های خودکاری نظیر اجرای کد، تست نرم‌افزار، بررسی امنیت پروژه و اپلود روی سرور را انجام دهد.
 • امکان استفاده از هوش مصنوعی به عنوان یک راهنما در کد نویسی را فراهم می‌کند.
 • امکان مدیریت و تشریح وظایف برای هر فرد در یک پروژه گروهی را میسر می‌کند.
 • محلی برای تست پروژه‌ها، به این صورت که در فضای خاصی پروژه اجرا شده را در اختیار مخاطب می‌گذارد تا با آن کار کرده و نظرات خود را اعلام نمایند.
 • ارائه فضایی برای ارسال رزومه و معرفی خود

گیت(git) چیست؟

گیت یک سیستم کنترل نسخه متن‌باز است که توسط لینوس توروالدز ابداع شده است. این ابزار به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا تغییراتی که در کدهای منبع خود ایجاد می‌کنند را پیگیری و مدیریت کنند. با استفاده از گیت، تیم‌های برنامه‌نویسی می‌توانند به صورت همزمان روی پروژه کار کنند، تغییرات را اعمال کرده و بازنگری کنند. گیت از یک سیستم توزیع شده استفاده می‌کند، به این معنی که هر کاربر کپی کاملی از مخزن کدها را در دستگاه خود دارد و می‌تواند بدون اتصال به اینترنت روی آن کار کند. این ویژگی باعث می‌شود که گیت بسیار پراکنده و برای کار با پروژه‌های بزرگ مناسب باشد.

هاب(Hub) چیست؟

هاب یک دستگاه است که به کامپیوتر یا دستگاه دیگر متصل می‌شود و امکان اتصال چند دستگاه به یکدیگر را فراهم می‌کند. هاب‌ها به عنوان یک واسط بین دستگاه‌ها عمل می‌کنند و این اجازه را می‌دهند که اطلاعات و داده‌ها بین دستگاه‌ها به صورت همزمان منتقل شود. هاب‌ها معمولاً شامل چند پورت USB یا Thunderbolt هستند که امکان اتصال دستگاه‌های مختلف از جمله فلش درایو، مودم، پرینتر، دوربین و… را فراهم می‌سازند. استفاده از هاب‌ها به کاربران این امکان را می‌دهد که به راحتی دستگاه‌های مختلف را به یکدیگر متصل کرده و از آن‌ها به صورت همزمان استفاده کنند.

سیستم کنترل ورژن چیست؟

سیستم کنترل ورژن یک نرم‌افزار است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا تغییرات و تاریخچه‌ی کدهایشان را مدیریت کنند. این سیستم، امکان ثبت و ذخیره‌ی نسخه‌های مختلف کد، مقایسه و بازگردانی تغییرات و همچنین هماهنگ‌سازی کار تیمی را فراهم می‌کند. با استفاده از سیستم کنترل ورژن، تیم‌های توسعه می‌توانند به راحتی همزمان بر روی یک پروژه کار کنند، تغییرات را پیگیری کنند و در صورت نیاز به نسخه‌های قبلی بازگردند. از جمله ابزارهای معروف سیستم کنترل ورژن می‌توان به Git، SVN و Mercurial اشاره کرد که همگی ابزارهای قدرتمندی برای مدیریت و کنترل ورژن کدها هستند.

مزایای  github

گیت‌هاب یکی از پلتفرم‌های محبوب برای مدیریت و به اشتراک گذاری کدهای منبع باز است که توسط برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود. یکی از مزایای اصلی گیت‌هاب، قابلیت همکاری و هماهنگی بین تیم‌های برنامه‌نویسی است. با استفاده از ویژگی‌های گیت‌هاب مانند pull requests و issues، اعضای تیم می‌توانند با یکدیگر در مورد تغییرات کدها بحث کنند و بهبودهای لازم را اعمال کنند. همچنین، گیت‌هاب امکان مدیریت و نگهداری تاریخچه تغییرات کدها را فراهم می‌کند که این امر به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به راحتی تغییرات را پیگیری کرده و بازگردانی کنند. به طور کلی، گیت‌هاب به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا بهبودهای خود را اعمال کرده و به صورت موثرتر و هماهنگ‌تر کدهای خود را مدیریت کنند.

علاوه بر همه‌ی این موارد یک مزیت ویژه گیت هاب رابط کاربری اختصاصی آن است که توسط یک نرم افزار کلاینت به نام(GitHub desktop) شناخته می‌شود.

نحوه استفاده از گیت هاب (GitHub)

برای استفاده از github ، ابتدا باید یک حساب کاربری ایجاد کرد. سپس می‌توانید یک مخزن (Repository) برای پروژه خود ایجاد کرده و کدهای خود را در آن آپلود کنید. برای هر تغییری که در کد انجام دهید، باید یک commit جدید ایجاد کنید تا تغییرات ذخیره شود. همچنین، می‌توانید با استفاده از برنچ‌ها (Branches)، نسخه‌های مختلف از کد خود را مدیریت کنید و برای هر توسعه جدید یک برنچ جدید ایجاد کنید. در نهایت، با استفاده از pull request، می‌توانید تغییرات خود را به مخزن اصلی ارسال کرده و درخواست ادغام آن‌ها را با کد اصلی ارسال کنید.

اصطلاحات رایج گیت هاب چیست ؟

اصطلاحات رایج گیت هاب

گیت هاب به عنوان یک سرویس تخصصی دارای اصطلاحات منحصر به خود نیز هست. در این بخش از مقاله برخی از اصطلاحات مهم در این سرویس را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 • Repository

یک Repository یا مخزن مرکزی برای ذخیره‌سازی کد منبع و فایل‌های مرتبط با یک پروژه است. در گیت هاب هر پروژه دارای یک Repository جداگانه است که تمامی تغییرات و نسخه‌های مختلف کد در آن ذخیره می‌شوند.

 • Fork

Fork یا شاخه، ابزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا یک کپی از یک Repository را بسازند و تغییرات خود را بر روی آن اعمال کنند. Fork امکان همکاری و مشارکت در پروژه‌ها به صورت آزاد را فراهم می‌کند.

 • Branch

Branch یا شاخه، نسخه‌های مختلفی از کد منبع در یک Repository را نشان می‌دهد. با ایجاد Branch جدید، کاربران می‌توانند بر روی نسخه‌های مختلف از کد کار کنند و تغییرات خود را اعمال کنند. همچنین، Branchها به توسعه دهندگان اجازه می دهد که به راحتی با همکاران خود همکاری کنند و تغییرات را بررسی کنند، قبل از آن  که آنها را به کد اصلی اضافه کنند.

 • Commit

Commit یک عملیات است که تغییرات اعمال شده بر روی کد را به Repository اعمال می‌کند. هر Commit شامل تغییرات خاصی است که کاربران انجام داده‌اند و برای ثبت و ذخیره تغییرات استفاده می‌شود.

 • Pull Request

Pull Request یک درخواست است که توسط کاربران برای ادغام تغییراتی که بر روی یک Fork اعمال شده است، به Repository اصلی ارسال می‌شود. این درخواست به صاحب پروژه اصلی ارسال می‌شود تا تغییرات اعمال شده را بررسی کند و در صورت تایید، آن‌ها را به Repository اصلی اضافه کند.

جمع بندی

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که گیت هاب چیست ؟ گیت‌هاب یک سرویس مدیریت کد و کنترل نسخه است که امکان همکاری و اشتراک گذاری کد بین توسعه‌دهندگان را فراهم می‌کند. این سرویس در سال 2008 تاسیس شده و بهترین و پراستفاده‌ترین ابزار مدیریت کد است. از مزایا و ویژگی‌های آن می‌توان به همکاری تیمی، امکان Fork و Branch، Commit و Pull Request اشاره کرد. با استفاده از گیت‌هاب، توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی تغییرات را پیگیری کرده و کدهای خود را مدیریت کنند.

با ثبت نظرات، پیشنهادات، انتقاد ها و همچنین سوال های خود در بخش نظرات سایت ما را در راستای بهبود کیفیت خدماتمان، یاری نمایید.