ظاهر سایت و طرح کلی آن اولین المانی است که نظر کاربر را جلب کرده و خود را در ذهن کاربر حک می کند. سایت هایی را در نظر بگیرید که بیش از حد شلوغ اند و با رنگ های تند و زننده پر شده اند و کاملا نقش طراحی سایت بر سئو را نادیده گرفته اند.هنگام بازدید از چنین سایتهایی کاربر سردرگم شده و سایت را بدون حتی یک کلیک بر روی لینک های آن، می بندد.

موتورهای جستجو بسیار هوشمند هستند با این حال بر خلاف انسان ها از ذوق و سلیقه برخوردار نیستند و محتویات را بر اساس علاقه نمی خوانند. اگر سایت خود را بیش از حد پیچیده کنید، در آن صورت احتمال دارد موتورهای جستجو قادر به پردازش کامل محتوای سایت نبوده و در نتیجه عملیات فهرست بندی (indexing) را به درستی انجام ندهد که متعاقبا رتبه ی پایین برای سایت را به دنبال دارد.

چگالی یا تراکم کلیدواژه ها در محتوای اصلی صفحه بایستی حدود %10 باشد و تعداد کلمات آن تقریبا 200 باشد. با این حال نظرها در این زمینه متفاوت است، برخی از کارشناسان SEO عقیده دارند که چگالی کلیدواژه باید 5 درصد باشد در حالی که برخی دیگر 20 درصد را گزینه ی مناسب می دانند.

در زیر دستورالعمل هایی ذکر شده که به هنگام طراحی سایت باید به آن توجه داشته باشید:

  • بهتر است محتوای شما بیشتر حاوی متن باشد تا عناصر HTML
  • فریم ها دشمن موتورهای جستجو و موتورهای جستجو نیز دشمن فریم ها هستند! بنابرین هرگز در طراحی سایت از آن ها استفاده نکنید.
  •  تا حد امکان از داشتن تبلیغ در سایت خودداری نمایید، چراکه بیشتر آن ها از اسکریپت های JavaScript استفاده می کنند که توصیه نمی شوند و ممکن است تاثیر بد بر روی SEO داشته باشند.
  • تا حد امکان از بکاربردن JavaScript خودداری نمایید. در صورت نیاز به JavaScript، توصیه می شود بجای اینکه آن را در هرجایی از صفحه و مسقیما داخل HTML قرار دهید، اسکریپت های آن را داخل فایل خارجی تعریف کرده و آن فایل خارجی را فراخوانی کنید. منوهای drop-down (کشویی) که با JavaScript نوشته می شوند، مانع از این می شود که نرم افزارهای وبگرد و crawler ها محتوای تمامی صفحات شما را (ورای صفحه اصلی آن) بخوانند و فهرست بندی کنند. اگر هم از این دست منوها استفاده می کنید، حتما لینک های مربوطه را در پایین صفحه قرار دهید.
  • در عنوان صفحه از کلمات نامربوط (که با بقیه page topic همخوانی و تناسب ندارد) خودداری کنید.
  • دایرکتوری های غیر ضروری فایل های خود را تا حد ممکن نزدیک به ریشه root نگه دارید.
  • استفاده از چیزهای فانتزی غیر عادی نظیر Flash، Spalsh، Rollover ها و تصاویر زنده و متحرک (Gif) خودداری نمایید.