اندروید چیست

اندروید یک سیستم عامل متن باز و مبتنی بر لینوکس برای دستگاه های موبایل مانند تلفن های هوشمند وتبلت هاست. اندروید به وسیله  Open Handset Alliance توسعه پیدا کرد و به وسیله گوگل به سایر شرکت ها هدایت شد.در این متن به بررسی اجمالی اندروید می پردازیم.

اندروید یک رویکرد یکپارچه برای توسعه اپلیکیشن های دستگاه های تلفن همراه ارائه می دهد، به این معنی که توسعه دهندگان فقط باید برنامه های خود را برای اندروید توسعه دهند و برنامه هایشان باید بتواند بر روی دستگاهای مختلف دارای اندروید اجرا شود.
اولین نسخه بتای (آزمایشی) جعبه ابزار توسعه نرم افزار  (SDK)  اندروید،  توسط گوگل در سال 2007 منتشر شد. در حالی که اولین نسخه تجاری یعنی اندروید 1.0، در سپتامبر 2008 منتشر شد.

در 27 ژوئن 2012 ، در کنفرانس Google I / O ، گوگل نسخه اندروید بعدی خود یعنی 4.1 Jelly Bean را اعلام کرد . Jelly Bean یک بروزرسانی افزایشی است و هدف اصلی آن بهبود رابط کاربری، هم از نظر عملکرد و هم از لحاظ عملکرد است.

کد منبع اندروید تحت مجوزهای نرم افزار رایگان و متن باز در دسترس  است. گوگل بیشتر کد را  تحت نسخه 2 مجوز Apache منتشر کرده است و باقیمانده کد را که مربوط به تغییرات هسته لینوکس است، تحت نسخه 2 مجوز   (GNU) General Public منتشر کرده است.

چرا اندروید

  • متن باز بودن
  • بزرگ ترین توسعه دهنده و دسترسی به جامعه
  • ادغام یکپارچه برنامه
  • کمتر بودن هرینه توسعه
  • درصد موفقیت بالاتر
  • محیط توسعه غنی

ویژگی های Android

Android یک سیستم عامل قدرتمند است که با Apple 4GS رقابت می کند و از ویژگی های عالی پشتیبانی می کند. تعداد کمی از آن ویژگی در جدول زیر آورده شده است.

واسط کاربری(UI) زیبا صفحه اصلی سیستم عامل اندروید، واسط کاربری زیبا و جذابی را ارئه میکند.
قابلیت اتصال GSM / EDGE ، IDEN ، CDMA ، EV-DO ، UMTS ،Bluetooth، Wi-Fi ، LTE ، NFC و WiMAX
ذخیره سازی SQLite، یک پایگاه داده ای رابطه ای سبک، که برای اهداف ذخیره داده بکار میرود.
پشتیبانی از رسانه H.263، H.264، MPEG-4 SP، AMR، AMR-WB، AAC، HE-AAC، AAC 5.1، MP3، MIDI، Ogg Vorbis، WAV، JPEG، PNG، GIF و BMP.
ارسال پیام SMS و MMS.
مرورگر وب مبتنی بر موتور صفحه بندی متن باز Webkit، همراه با موتور جاوا اسکریپت کروم نسخه 8 با پشتیبانی از HTML5 و CSS3  است.
قابلیت چند لمسی اندروید دارای پشتیبانی بومی از چند لمسی است که ابتدا در گوشی هایی مانند HTC Hero ارائه شد.
قابلیت چند وظیفه ای کاربر می تواند از یک کار به کار دیگر پرش کند و برنامه های مختلف میتوانند به صورت همزمان اجرا شوند.
ویجتهای (Widgets) قابل اندازه بندی مجدد ویجت ها قابل اندازه بندی مجدد هستند، بنابراین کاربران میتوانند برای نشان دادن محتوای بیشتر آنها را گسترش دهند و یا برای صرفه جویی در فضا آنها را کوچک کنند.
قابلیت چند زبانی از متن یک طرفه و دو طرفه پشتیبانی میکند.
GCM ارسال پیام در ابر گوگل(GCM) سرویسی است که به برنامه نویسان اجازه میدهد که بدون نیاز به راهکار همگامی اختصاصی، داده های پیام کوتاه را به کاربران خود در دستگاههای اندروید ارسال کنند.
Wi-Fi مستقیم تکنولوژی که به اپلیکیشن ها اجازه میدهد که از طریق یک اتصال نظیر به نظیر با پهنای باند بالا، به صورت مستقیم همدیگر را پیدا کنند و با هم جفت شوند.
Android Beam یک تکنولوژی رایج  مبتنی بر NFC که به کاربران اجازه میدهد که فقط با تماس  دو تلفن با قابلیت NFC با همدیگر، فوراً اطلاعات خود را به اشتنراک بگذارند.

 

برنامه های (اپلیکیشن های) اندروید

برنامه های اندروید معمولاً با استفاده از کیت توسعه نرم افزار Android به زبان جاوا توسعه می یابند.

پس از توسعه ، برنامه های اندرویدی می توانند به راحتی بسته بندی شوند، به صورت پکیج درآیند و از طریق فروشگاهی مانند Google Play ، SlideME ، فروشگاه موبایل Opera ، Mobango ، F-droid و Amazon Appstore به فروش برسند.

Android صدها میلیون دستگاه تلفن همراه را در بیش از 190 کشور در سراسر جهان پوشش می دهد. این بیشترین سیستم عامل نصب شده از سیستم عامل تلفن همراه است و به سرعت در حال رشد است. هر روز بیش از 1 میلیون دستگاه جدید اندروید در سراسر جهان فعال می شوند.

این خود آموز با هدف آموزش شما برای توسعه و بسته بندی برنامه های اندروید نوشته شده است.حال که فهمیدیم اندروید چیست در آموزش های بعدی، از محیط برنامه نویسی اندروید شروع می کنیم و سپس به تمرین جنبه های مختلف برنامه نویسی اندروید می پردازیم.

دسته بندی برنامه های اندروید

با توجه به بررسی اجمالی اندروید، برنامه های اندرویدی زیادی در بازار وجود دارد. دسته های برتر را در تصویر زیر برایتان آورده ایم.

تاریخچه اندروید

در حال حاضر کدهای اندرویدی از حروف A تا N، مانند Aestro ، Blender ، Cupcake ، Donut، Eclair، Froyo، Gingerbread، Honeycomb، Ice Cream Sandwitch، Jelly Bean، KitKat، Lollipop and Marshmallow نامگذاری شده است. بیایید با بررسی اجمالی اندروید ، تاریخچه اندروید را به صورت متوالی ببینیم:

سطح API چیست؟

سطح API   یک عدد صحیح منحصر به فرد است. و نسخه API  توسط یک نسخه از پلتفرم اندروید ارائه می شود.

 

Platform Version API Level VERSION_CODE
Android 6.0 23 MARSHMALLOW
Android 5.1 22 LOLLIPOP_MR1
Android 5.0 21 LOLLIPOP
Android 4.4W 20 KITKAT_WATCH KitKat for Wearables Only
Android 4.4 19 KITKAT
Android 4.3 18 JELLY_BEAN_MR2
Android 4.2, 4.2.2 17 JELLY_BEAN_MR1
Android 4.1, 4.1.1 16 JELLY_BEAN
Android 4.0.3, 4.0.4 15 ICE_CREAM_SANDWICH_MR1
Android 4.0, 4.0.1, 4.0.2 14 ICE_CREAM_SANDWICH
Android 3.2 13 HONEYCOMB_MR2
Android 3.1.x 12 HONEYCOMB_MR1
Android 3.0.x 11 HONEYCOMB
Android 2.3.4

Android 2.3.3

10 GINGERBREAD_MR1
Android 2.3.2

Android 2.3.1

Android 2.3

9 GINGERBREAD
Android 2.2.x 8 FROYO
Android 2.1.x 7 ECLAIR_MR1
Android 2.0.1 6 ECLAIR_0_1
Android 2.0 5 ECLAIR
Android 1.6 4 DONUT
Android 1.5 3 CUPCAKE
Android 1.1 2 BASE_1_1
Android 1.0 1 BASE