با توجه به پیشرفت تکنولوژی، مهم‌ترین مهارت یادگیری در دنیای امروز ، دانستن چگونگی نوشتن یک برنامه رایانه‌ای است. امروزه رایانه‌ها تقریباً در هر صنعتی وارد شده‌اند و به اشکال مختلف ما را احاطه کرده‌اند. به‌صورت خودکار در هواپیما یا سرعت‌سنج دیجیتال، در دوچرخه شما و … کامپیوترها برای دستیابی به مقیاس مناسب برای یک سازمان بسیار مفید هستند. روزهای قلم و کاغذ گذشته است. امروزه، برای ذخیره و دسترسی به اطلاعات خود، کاملاً به رایانه احتیاج دارید.

جامعه برنامه نویسی و توسعه‌دهنده با سرعت بیشتری نسبت به گذشته ظاهر می‌شوند. زبان‌های برنامه نویسی متنوعی در دسترس است که برای دسته‌های مختلف توسعه‌دهندگان (مبتدیان ، واسطه‌ها و متخصصان) و همچنین برای موارد مختلف استفاده (برنامه وب ، برنامه‌های کاربردی موبایل ، توسعه بازی ، سیستم توزیع‌شده و غیره) مناسب است.

با در نظر گرفتن طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه نویسی ، تصمیم‌گیری برای اینکه کدام زبان را برای یادگیری شروع کنید می‌تواند کاری دشوار باشد. اما اگر هدف شما تسلط بر این حرفه و کسب درآمد خوب با استفاده از مهارت‌هایتان در آینده باشد ، همه چیز بسیار ساده‌تر می‌شود.یعنی با علم به این موضوع که دقیقاً می‌خواهید بعد از یادگیری برنامه‌نویسی چه‌کار کنید، می‌توانید یک زبان برنامه‌نویسی مناسب را انتخاب کنید.

برنامه نویسی چیست:

کامپیوتر دستورالعمل‌هایی را که به‌صورت نحوی خاص نوشته شده است را می‌فهمد. این دستورالعمل‌ها به‌عنوان کد شناخته شده‌اند و برنامه نویسان رایانه برای حل مشکلات یا انجام یک کار، کد می‌نویسند.برنامه نویسی یک فرایند خلاق است که به یک کامپیوتر می‌آموزد که چگونه یک کار را انجام دهد. برنامه نویسی راهی برای “آموزش رایانه برای انجام کارهای مختلف” است.

برایتان گیج‌کننده است؟ بگذارید بیشتر شرح دهیم:

وقتی به کامپیوتر دستور می‌دهید این اساساً به این معنی است که شما مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی که به زبانی نوشته شده است را به کامپیوتر ارائه می‌دهید که کامپیوتر می‌تواند راحت آن را درک کند. هدف نهایی ایجاد هر چیزی مانند یک صفحه وب یا یک قطعه نرم افزار یا حتی فقط یک تصویر زیبا می‌تواند باشد. به همین دلیل است که برنامه نویسی رایانه‌ای اغلب به‌عنوان ترکیبی از علم و هنر توصیف می‌شود. فنی و تحلیلی، اما درعین‌حال خلاقانه.

دستورالعمل‌ها می‌توانند از انواع مختلفی باشند. مثلاً:

مجموع دو عدد ،گرد کردن اعداد و غیره یا کارهای پیچیده‌ای که ممکن است توالی چندین دستورالعمل را شامل شود. مانند: محاسبه بهره ساده با توجه به اصل ، نرخ و زمان- محاسبه میانگین بازده سهام در 5 سال گذشته. این دو نیاز به محاسبات پیچیده دارند. آن‌ها معمولاً با دستورالعمل ساده مانند مجموع دو عدد و غیره قابل‌بیان نیستند.

ازاین‌رو ، به‌طور خلاصه ، برنامه نویسی راهی است برای گفتن کامپیوترها برای انجام یک کار خاص.

اهمیت برنامه نویسی:

زبان برنامه نویسی بسیار مهم است زیرا روابط ، معانی و گرامر را تعریف می‌کند که به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا به‌طور مؤثر با ماشین‌هایی که برنامه خود را برقرار می‌کنند ارتباط برقرار کنند.

یک زبان برنامه نویسی چندین هدف را ارائه می‌دهد:

  • می‌توان به رایانه دستور داد که چه کارهایی را با یک فرم قابل‌خواندن برای انسان انجام دهد.
  • به برنامه نویس اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌ها را در توابع ، رویه‌ها و غیره ساختار دهد.

شاید تعجب کنید چرا کسی برای اضافه کردن یا گرد کردن شماره‌ها به رایانه احتیاج دارد؟ یا حتی برای محاسبه بهره ساده؟ از این گذشته ، حتی یک کودک هشت‌ساله نیز به‌راحتی می‌تواند چنین کارهایی را انجام دهد حتی در حجم زیاد.
برای چه برنامه نویسی استفاده می‌شود؟ کامپیوترها چه مزایایی ارائه می‌دهند؟

رایانه‌ها مزایای زیادی را ارائه می‌دهند:

  • رایانه‌ها سرعت بالایی دارند:

کامپیوترها بسیار شگفت‌آور هستند. اگر بدانید چگونه از قدرت برنامه نویسی رایانه به‌درستی استفاده کنید ، می‌توانید با آن شگفتی‌های زیادی انجام دهید. برای رایانه معمولی عصر امروز ، مجموع دو عدد که می‌تواند به‌اندازه یک میلیارد دلار باشد ، هر یک تقریباً نانوثانیه طول می‌کشد. دوباره بخوانید –نانوثانیه! این بدان معناست که در 1 ثانیه ، یک کامپیوتر می‌تواند حدود یک میلیارد محاسبه جمع را انجام دهد. آیا هر انسانی می‌تواند این کار را انجام دهد؟ یک میلیارد محاسبه در ثانیه را فراموش کنید ، انسان معمولی حتی نمی‌تواند در 10 ثانیه انجام دهد. بنابراین ، کامپیوترها سرعت بالایی را ارائه می‌دهند.

  • ارزان هستند:

اگر شما یک تحلیلگر بورس بودید می‌بایست داده‌های مربوط به 1000 سهام را کنترل می‌کردید تا بتوانید به‌سرعت تجارت کنید. تصور کنید این کار را به‌صورت دستی انجام دهید! درحالی‌که شما محاسبه خود را بر روی عملکرد سهام انجام می‌دهید ، ممکن است قیمت تغییر کند. گزینه دیگر استخدام افراد است تا بتوانید بیشتر و بهتر سهام را رصد کنید. این بدان معنی است که هزینه شما به میزان قابل‌توجهی بالا می‌رود. اگر برخی از کارمندان شما خطای محاسبه را در این فرآیند مرتکب شوند ، ممکن است شما کل پول و سود خود را از دست بدهید. رایانه‌ها می‌توانند حجم عظیمی از اطلاعات را سریع و قابل‌اعتماد پردازش کنند. 1000 سهام برای رایانه‌های قرن بیست و یکم چیزی نیست.

  • رایانه‌ها می‌توانند 7 24 24 کار انجام:

کامپیوترها می‌توانند 7 × 24 کار کنند بدون اینکه خسته شوند. بنابراین ، اگر وظیفه‌ای دارید که به‌اندازه کافی بزرگ باشد ، می‌توانید بدون نگرانی با برنامه نویسی آن را به رایانه اختصاص دهید و با آرامش بخوابید.

حال پس از دانستن چیزهای زیادی در مورد برنامه نویسی ، سؤال بزرگی که باید به آن پاسخ داده شود این است: چرا باید برنامه نویسی رایانه را یاد بگیرید؟

چرا باید برنامه نویسی رایانه را یاد بگیرید؟

  • برنامه نویسی سرگرم‌کننده است:

با استفاده از برنامه نویسی ، می‌توانید بازی‌های خود ، صفحه وبلاگ، پروفایل شخصی خود ، یک سایت شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک ، یک موتور جستجو مانند گوگل یا یک پلتفرم تجارت الکترونیکی مانند آمازون ایجاد کنید! جالب نیست؟ تصور کنید که بازی خودتان را ایجاد کرده و آن را در فروشگاه Play قرار دهید و هزاران هزار بار بارگیری کنید! فوق‌العاده ست.

  • ستون فقرات یک شرکت فناوری است:

ستون فقرات شرکت‌های فناوری امروزی مانند گوگل ، فیس بوک ، مایکروسافت ، اپل ، آمازون و بسیاری دیگر ، برنامه‌های عظیم رایانه‌ای هستند که با همکاری هزاران نفر از برنامه نویسان ماهر نوشته شده‌اند. اگر شغل مناسبی دارید ، دانستن برنامه نویسی می‌تواند به شما کمک کند تا یک شرکت بزرگ فناوری بعدی ایجاد کنید.

  • حقوق بسیار بالا:

تقریباً در تمام دنیا به برنامه نویسان حقوق و دستمزد بالایی پرداخت می‌شود. میانگین حقوق 50% برنامه نویسان عادی بین 1.5 تا 3 میلیون تومان می‌باشد. به‌طورکلی میانگین حقوق 3 میلیون را دارا می‌باشند. توجه بفرمایید این میزان حقوق برای برنامه نویسان عادی می‌باشد. و برای مدیران ارشد متفاوت است

برنامه نویس کیست:

یک برنامه نویس رایانه روند طراحی ، نوشتن ، آزمایش ، اشکال زدایی، عیب‌یابی و حفظ کد منبع برنامه‌های رایانه را کشف می‌کند. این کد منبع به زبان برنامه نویسی نوشته شده است تا رایانه بتواند آن را بفهمد. کد ممکن است اصلاح یک منبع موجود یا چیزی کاملاً جدید باشد.

یک برنامه نویس رایانه‌ای کد را برای برنامه‌های نرم افزاری و سیستم‌عامل‌ها ایجاد می‌کند. بعدازاینکه یک توسعه‌دهنده نرم افزار یک برنامه کامپیوتری طراحی کرد ، برنامه نویس کدی را می‌نویسد که آن طراحی را به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی که رایانه می‌تواند از آن بدل کند تبدیل می‌کند. آن‌ها برنامه را تست می‌کنند تا به دنبال خطا باشد و سپس آن را مجدداً بازنویسی می‌کنند .برنامه نویس همچنان به ارزیابی برنامه‌هایی که در حال استفاده هستند ، می‌پردازد و در صورت لزوم به‌روزرسانی و تنظیم می‌کند.

یک برنامه نویس رایانه همچنین از کتابخانه‌های کد اساسی استفاده می‌کند که می‌تواند برای یک برنامه خاص اصلاح یا سفارشی شود. این رویکرد برنامه‌های معتبرتر و مداوم‌تری دارد و با از بین بردن برخی مراحل معمول ، بهره‌وری برنامه نویسان را افزایش می‌دهد. برنامه نویس رایانه همچنین مسئولیت حفظ سلامت برنامه را بر عهده خواهد داشت.

ازآنجاکه طراحی نرم افزار به پیشرفت خود ادامه داده است و برخی از کارکردهای برنامه نویسی به‌صورت خودکار انجام شده است ، برنامه نویسان رایانه شروع به پذیرش برخی از مسئولیت‌هایی کرده‌اند که زمانی فقط توسط مهندسان نرم افزار انجام می‌شد. درنتیجه ، برخی از برنامه نویسان رایانه اکنون در شناسایی نیازهای کاربر و طراحی قسمت‌های خاصی از برنامه‌های رایانه‌ای و همچنین سایر کارکردها ، به مهندسان نرم افزار کمک می‌کنند.

شغل برنامه نویسی:

ما در اینجا 9 حرفه اصلی برنامه نویسی را برایتان آورده‌ایم.کمی در مورد این نقش‌ها تأمل‌کنید و ببینید کدام‌یک از این مشاغل برنامه نویسی ممکن است برای شما جذاب‌تر باشد

1)توسعه دهنده نرم افزار

توسعه‌دهندگان نرم افزار مسئول ایجاد و تقویت برنامه‌های کاربردی برای تلفن‌های همراه ، تبلت ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه هستند. این حرفه‌ای ایده آل برنامه نویسی برای کسی است که دارای ذهنیت “تصویر بزرگ” است و دوست دارد با دیگران همکاری کند تا ایده‌های خود را به بار آورد. دانستن اصول کد نویسی و داشتن استعداد ریاضی نیز مهم است.

2)توسعه دهنده وب

شکل ظاهری و عملکرد یک وب سایت نتیجه مستقیم کار یک توسعه دهنده وب است. توسعه‌دهندگان وب به‌خوبی به نیازهای مشتریان خود گوش فرا می‌دهند و مشکل را حل می‌کنند تا بهترین وب سایت ممکن برای تجارت را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

3)مهندس سیستم‌های رایانه‌ای

مهندسان سیستم‌های رایانه وظیفه شناسایی راه‌حل‌های مربوط به مشکلات برنامه‌های پیچیده ، مسائل مربوط به مدیریت سیستم یا نگرانی‌های شبکه را دارند. آن‌ها برای درک نیازهای سیستم از نزدیک با مشتری یا ذی‌نفعان داخلی، برای تعیین راه‌حل‌های مناسب با توسعه‌دهندگان همکاری می‌کنند. این یکی دیگر از حرفه‌های برنامه نویسی است که برای متخصصان باهوش کسب‌وکار ایده آل است.

4)مدیر پایگاه داده

سرپرستان پایگاه داده وظیفه دارند تا اطلاعات زیادی را برای شرکت‌های آنلاین در اختیار شما قرار دهند. اگر عاشق تجزیه‌وتحلیل و بازیابی اطلاعات و همچنین حل سریع مشکلات هستید ، این می‌تواند حرفه‌ای کد نویسی برای شما باشد.

5)تحلیلگر سیستم‌های رایانه‌ای

تحلیلگران سیستم‌های رایانه‌ای استراتژیست هایی هستند که وظیفه ادغام ابتکار عمل و فناوری اطلاعات یک شرکت را دارند. آن‌ها سیستم‌های شبکه رایانه‌ای را ارزیابی کرده و برای برآورده کردن نیازهای تجاری ارتقاء می‌دهند. این بدان معناست که آن‌ها باید درک کاملی از رمزگذاری رایانه و همچنین سمت شغلی داشته باشند.

6)مهندس تضمین کیفیت نرم افزار (QA)

مهندسان QA نرم افزار در ابتدای نرم افزار ، مستندسازی نقص ، طراحی تست‌ها و سناریوها و ایجاد کتابچه راهنمای نرم افزار جدید هستند. آن‌ها همچنین طرح‌های نرم افزاری را برای عملکرد و مشکلات احتمالی بررسی می‌کنند.

7)تحلیلگر هوش تجاری

یک تحلیلگر هوش تجاری درواقع متخصص اطلاعات می‌باشد. دانش قوی د رابطه با علوم کامپیوتری و برنامه نویسی می‌تواند مواردی از ملزومات این شغل باشد که مؤثر در موفقیت هر چه بیشتر فرد در این زمینه خواهد بود.کار با نرم‌افزارهای مختلف و پایگاه داده‌ها متنوع نیز دو مورد از پراهمیت‌ترین وظایف این شخص می‌باشد.جستجو درزمینهٔ راهکارهای هوش تجاری و هوش کسب‌وکار یکی از وظایف اصلی این شخص بوده که می‌توان برنامه‌ریزی و طراحی نقشه راه در این حوزه را از آن استنباط نمود.

8)برنامه نویس کامپیوتر

برنامه نویس کامپیوتر، کدهای برنامه‌های نرم افزاری را می‌نویسد.تمام آن چیزی را که از طریق کامپیوتر می‌توان دید از بازی‌های کامپیوتری گرفته تا سیستم عامل‌هایی مثل ویندوز و برنامه‌هایی مثل Office ازجمله محصولات نرم افزاری است که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها را برنامه نویسان کامپیوتر تولید کرده‌اند. داشتن صبر و حوصله در این حرفه الزامی است.

9)مدیر سیستم شبکه

شخصی است که یک سیستم کامپیوتری یا یک شبکه کامپیوتری یا مجموعه شبکه‌های کامپیوتری را نگهداری و اداره می‌کند. وظایف این مدیر گسترده است.و از یک سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است.یک مدیر سیستم معمولاً وظیفه نصب و پشتیبانی از سرویس دهنده‌ها یا دیگر سیستم‌های کامپیوتری را بر عهده دارد.

 

حالا با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار داده‌ایم شما باید سعی کنید زبان‌هایی را که در بازار داغ هستند را یاد بگیرید تا خود را نسبت به کارفرمایان بالقوه ارزشمند کنید. افراد علاقه‌مند به برنامه نویسی باید بدانند که چه زبان‌هایی را یاد بگیرند.  آن‌ها باید آموزش صحیح را انتخاب کنند و روی یک مجموعه مهارت کار کنند که کارفرمایان آینده را تحت تأثیر قرار دهد. اگر قصد دارید به دنبال شغلی در آینده نزدیک باشید ، بهتر است که بر زبان‌های برتر برنامه نویسی آینده متمرکز شوید. ما لیستی را برای شما گردآوری کرده‌ایم که مهم‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در بازار کار فعلی موجود است.

 

برای مشاهده این لیست و آشنایی با مهم ترین زبان های برنامه نویسی بخش بعدی این مقاله را که هفته آینده منتشر خواهد شد، دنبال کنید.

امیدواریم تا اینجای مطلب برای شما مفید بوده باشد…