PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که منبع باز بوده و برای ایجاد صفحات وب پویا از محبوبیت بسیار بالایی در میان توسعه دهندگان وب برخوردار است. زبان برنامه نویسی PHP اولین بار در سال 1994 توسط Rasmus Lerdorf متولد شد. در ابتدا این زبان یک مجموعه ساده از اسکریپت‌ها بود. لردورف که از این اسکریپت‌ها برای ردیابی بازدید از رزومه‌ی آنلاین خود استفاده می‌کرد، نام آن‌ها را “صفحه خانگی (Personal Home Page)” گذاشت.

با گذشت زمان او شروع به بازنویسی زبان PHP کرد و قابلیت‌های بیشتری را به آن افزود. در ژوئن سال 1995، لردورف برای اولین بار کد منبع PHP را برای عموم منتشر کرد و به طور رسمی آن را وارد عرصه‌ی منبع باز کرد. بعد‌ها PHP که از نام صفحه خانگی گرفته شده بود به پیش‌پردازنده ابرمتن (Hypertext Preprocessor) تغییر نام داده و هزاران کاربر را در جهان به خود جذب کرد. از همین جا بود که زبان برنامه نویسی php حرکت رو به جلویش را آغاز کرد و به افسانه تبدیل شد.

بیش از 80 درصد از کل وب‌سایت‌های جهانی از PHP برای نوشتن صفحات وب خود استفاده می‌کنند . بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی در قرن گذشته و حاضر همیشه ادعای بهترین بودن داشته و دارند اما تنها این زبان برنامه‌ نویسی PHP است که به یک زبان جهانی تبدیل شده و به طور پیوسته در میان پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی باقی مانده است. بنابراین اگر به دنبال یادگیری طراحی وبسایت آن هم به صورت حرفه‌ای و تخصصی می‌باشید! یا اگر قصد کسب درآمد از طراحی سایت دارید، بدون شک به دوره‌ای جهت آموزش PHP و همچنین درکنار آن آموزش API نویسی در PHP نیاز خواهید داشت.