جاوااسکریپت یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی است و با اینکه در ابتدا برای توسعه وب از آن استفاده می شد، اما هم اکنون با استفاده از کتابخانه ها و فریمورک های فراوانی که برای این زبان نوشته شده است، شما علاوه بر بک اند و فرانت اند، برای برنامه نویسی موبایل، برنامه نویسی ویندوز، هوش مصنوعی و حتی بازی سازی می توانید از جاوااسکریپت استفاده کنید.

جاوا اسکریپت که در سال 2019 بعنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا انتخاب شد، توانسته با ارائه فریم ورک های قدرتمند در زمینه های مختلف، جایگاه بسیار خوبی را در میان برنامه نویسان پیدا کند.

همچنین این زبان برنامه نویسی از بازار کار فوق العاده ای نیز برخوردار می باشد به گونه ای که هم اکنون بیشترین تعداد موقعیت های شغلی چه در ایران و چه در خارج از ایران به جاوااسکریپت تعلق د ارد.

جاوااسکریپت، قدرتمند در فرانت اند و بک اند:

اگر برنامه نویس وب هستید، قطعا با جاوااسکریپ کار کرده اید. جاوا اسکریپت برای پویا سازی صفحات وب استفاده می شود. اما Javascript فریم ورک ها قدرتمندی نیز برای شما ارائه کرده است. React ، Vue ، Angular از جمله فریم ورک هایی هستند که برای برنامه نویسی فرانت اند توسعه داده شده اند. همچنین Node js و Express js هم فریم ورک هایی هستند که برای برنامه نویسی سمت سرور و یا اصطلاحاً Backend توسعه داده شده است.

برنامه نویسی موبایل با جاوااسکریپت: 

جاوااسکریپ در زمینه برنامه نویسی موبایل نیز قدرتمند وارد شده است و شما با این زبان می توانید اپلیکیشن های Native بسازید. فریم ورک های React native و Vue native برای برنامه نویسی موبایل توسعه داده شده اند.

به صورت کلی جاواسکریپت زبانی است که شما را قادر می سازد تا به راحتی به همر زمینه ای که می خواهید وارد شوید و به صورت حرفه ای آن را ادامه دهید.