قراره تو این دوره چی یاد بگیرم؟

 • تعریف مدل PEST و PESTEL
 • اجزای مختف مدل PEST و PESTEL و تفاوت آن‌ها
 • رویکرد نگارش بیزینس پلن (طرح کسب و کار)
 • تدوین و توضیح مدل برای یک مثال واقعی و کمپانی موفق

سرفصل های دوره

۵ فصل
۱۲ جلسه
۳ ساعت
۱

عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه یک کسب و کار

۳ قسمت
۰۰:۴۲:۳۲
1

عوامل موثر بر شکل‌گیری و توسعه کسب‌و‌کار و تاثیرات محیطی

رایگان
۱۳:۴۵
2

بررسی چند مثال از تاثیرات محیطی

رایگان
۱۶:۵۲
3

مدل پستل

۱۱:۵۵
۲

اجزای مدل PEST

۵ قسمت
۰۱:۰۵:۳۱
۳

اجزای مدل PESTEL: مسائل محیطی و قانونی (EL)

۲ قسمت
۰۰:۱۲:۴۳
۴

تدوین و توضیح مدل به همراه مثال

۱ قسمت
۰۰:۲۶:۳۷
۵

مدل پستل با رویکرد نگارش بیزینس پلن (طرح کسب و کار)

۱ قسمت
۰۰:۱۷:۳۵

مدل pestel یا مدل pest چیست؟

مدل pestel در یک جمله تحلیلی ساده و کاربردی جهت شناخت محیط عمومی کسب و کار است. کلمه پستل علامت اختصاری می باشد , هر یک از واژگان آن به یک عامل دخیل در این تحلیل اشاره دارد. آشنایی و یادگیری این تحلیل برای تمامی دانشجویان در حال تحصیل در رشته های مالی، MBA و… ، کارآفرینان، سرمایه گذاران و هر شخصی که صاحب یک ایده یا تجارت می باشد، کمک کننده و پیاده‌سازی آن در طرح‌هایشان الزامی است. دوره آموزشی تحلیل مدل pest  یا pestel دانشجویار، با هدف معرفی و آموزش این تحلیل تهیه و ارائه شده است. در ادامه قصد معرفی بیشتر این دوره آموزشی را داریم. با ما همراه باشید.

 عوامل تحلیل مدل pestel

همانگونه که اشاره شد آنالیز پستل شامل مواردی است که هر یک از نقطه نظری معین به کسب و کار نگاه کرده و آن را تحلیل می کنند. تحلیل pestel گاهی با عناوین متفاوتی شناخته می شود. در منابع و سازمان های مختلف برخی از پارامتر ها را اضافه یا کم می کنند و نتیجتا نام آن نیز متفاوت می شود. در صورتی که با نام هایی همچون pest,  pestlied, steeple, slept رو به رو شدید، آگاه باشید که منظور همان pestel  می باشد و تفاوت آن تنها در برخی عوامل مورد بررسی می باشد. اما اصلی ترینِ این پارامتر ها که قصد بررسی آن ها را داریم در سرواژه pestel  نهفته است. این عوامل عبارت اند از:

 • Political

تصمیم گیری های سیاسی همواره عامل موثری بر کسب و کار ها بوده است. تحریم ها، مذاکرات، جنگ، تغییرات دولت ها، روابط ژئوپلتیک از جمله این موارد  می باشند. در سازمان ها می بایست اخبار و تحلیل های سیاسی به طور مستمر بررسی شده و پیش از وقایع، برای آن برنامه ریزی شود.

 • Economic

عامل اقتصادی همواره در راس هرم کسب و کار قرار داشته است. رشد یا افت اقتصاد دولتی، نرخ ارز یا تورم، نرخ بهره، نرخ بیکاری و غیره به طور مداوم تعادل عرضه و تقاضا را بر هم زده و تاثیر به سزایی در اقتصاد یک سازمان خواهد داشت.

 • Social

عواملی که ناشی از هنجار ها، آداب و رسوم و سبک زندگی افراد می باشد به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کسب و کار ها و نحوه رفتار مصرف کننده تاثیر گذارند. بررسی رفتار، فرهنگ و رسومات مردم هر منطقه در تحلیل بسیار پر اهمیت می باشد.

 • Technologic

در عصر فناوری، شناخت و هم مسیر شدن با عامل تکنولوژی در جهت اتوماسیون، به رکن اساسی کسب و کارها تبدیل شده است. امروزه راه های ارتباطی نوآورانه و جدید عامل موثری در جهت رشد، فروش و بازدید بیشتر شده است.

 • Environment

عامل محیط زیست نیز به ثاثیر شرایط آب و هوایی، اقلیم، بلایای طبیعی، آلودگی هوا بر روی کسب و کار ها می پردازد. همچنین برخی کسب و کار ها همچون تور های گردشگری یا آژانس های هواپیمایی نسبت به عوامل زیست محیطی بسیار آسیب پذیرند.

 • Legal

عوامل قانونی نیز شامل قوانینی چون قانون کار، مالیات، آموزش، حفاظت ها، داده ها و…. می باشد. این قوانین در حال تغییرند و همچنین در کشور های مختلف متفاوت می باشند. لازم است با شناخت قوانین مصوب شده یا در دست تصویب پیش از اعمال آن برای تداوم راه های ارتباطی با مخاطب خود چاره بیاندیشیم.

معرفی انواع محیط

مطابق تعریف آنالیز پستل مربوط به شناخت محیط عموی کسب و کار است اما منظور از محیط عمومی چیست؟

محیط سازمان ها به سه جزء کلی تقسیم می شود که عبارت اند از:

 • محیط داخلی

این محیط مربوط به عواملی می باشد که موجب قدرت و ضعف سازمان می شوند. از جمله این عوامل می توان به منابع انسانی، دارایی ها، اهداف، فرهنگ سازمانی و سیستم های تکنولوژی سازمان اشاره کرد.

 • محیط خارجی

این محیط نیز خود به دو بخش تقسیم بندی می شود که عبارت اند از:

 • محیط کوچک یا محیط عملیاتی: این بخش شامل تامین کنندگان، مشتریان، رقبا، بازار و واسطه ها می باشد که تاثیر مستقیمی در تجارت دارند.
 • محیط کلان یا محیط عمومی: در تجارت علاوه بر عوامل موثر داخلی و قابل کنترل، یا در محیط های عملیاتی، بسیاری از عوامل کاملا پیش بینی نشده بر ان تحمیل می شوند. صاحبین کسب و کار بایستی علم درستی بر این عوامل داشته باشند تا بتوانند آثار سو آن را تا حد زیادی پیش بینی و مرتفع نمایند. این بخش در واقع همان بخشی است که تحلیل پستل مستقیما با آن سر و کار داشته و در تلاش برای تحلیل و پیش بینی آن می باشد. عوامل معرفی شده در قسمت قبل موارد موثر بر این محیط می باشند.

در دوره تحلیل پستل چه خواهید آموخت؟

پستل  یک ابزار استراتژیک و یک روش تحلیلی می باشد که اغلب توسط متخصصان این حوزه و افراد حرفه ای مانند مشاوران و تحلیل گران انجام می شود. اما در صورتی که شما امروز جهت تثبیت و تکمیل مهارت های خود قصد تهیه این دوره را نموده اید، سراغ گزینه مناسبی آمده اید. رویکرد گام به گام اتخاذ شده در این دوره، آن را به دوره ای همه فهم و آسان تبدیل کرده است. پس اگر مبتدی هستید یا متخصص این حوزه نیستید، این دوره همچنان مطالب زیادی جهت یادگیری شما دارد.

در این دوره توضیحات جامع «مدل پست/پستل»، مزایا و معایب، تفاوت PEST و PESTEL، نحوه‎ استفاده و تدوین صفر تا صدِ مدل برای کسب‌و‌کار شخصی و… تهیه شده است. همچنین تمامی این موارد به همراه مثال های واقعی از کمپانی‌های موفق، ارائه شده است.

بازارکار تحلیل پستل

تفاوتی ندارد که شما یک دانشجو هستید یا کارآفرین و صاحب کسب و کار، شما با تهیه دوره پستل قادر خواهید بود از آن در تهیه پروپوزال و طرح های کسب و کاری خود استفاده نموده و بصورت شخصی یا سازمانی یک مدل تجارت را مطابق با مدل توسعه دهید. با این مدل حتی می توانید سرمایه فیزیکی یا انسانی لازم را برای شروع کسب و کار جذب نموده و سبب موفقیت طرح شوید.

پیش نیاز های دوره 

به علت صفر تا صد بودن دوره مدل pest و pestel که همراه با مثال های متعدد و جامع ارائه شده است، برای تمامی همراهان دانشجویار در هر سطحی مناسب می باشد. با این اوصاف برای تهیه این دوره شما نیاز به گذراندن هیچکونه دوره ای به عنوان پیش نیاز نخواهید داشت.

مزیت این دوره نسبت به سایر دوره های مشابه چیست ؟

شما در این آموزش مراحل صفر تا صد تدوین و تحلیل مدل pestel برای رشد و توسعه‌ی کسب‌و‌کار و تجارت خود را در کم ترین زمان آموزش خواهید دید. این دوره توسط شخصی باتجربه ارائه می شود و شما با خیال راحت از بابت کیفیت آموزش ها می توانید آن را تماشا کنید.

سرفصل های دوره تحلیل مدل PEST :

برای شما این دوره را در 5 فصل تهیه و تدوین نموده ایم. در ادامه به معرفی این بخش ها می پردازیم.

فصل 1 شامل 3 قسمت :

 • عوامل موثر بر شکل‌گیری و توسعه کسب‌و‌کار و تاثیرات محیطی
 • تعریف مدل PEST و PESTEL
 • زمان و مکان استفاده از این دو مدل

فصل 2 شامل 5 قسمت :

 • اجزای مختف مدل PEST و PESTEL و تفاوت آن‌ها
 • مسائل سیاسی
 • مسائل اقتصادی
 • مسائل جامعه شناختی
 • مسائل تکنولوژی

فصل 3 شامل 2 قسمت:

 • مسائل محیطی
 • مسائل قانونی

فصل 4 شامل 1 قسمت:

 • تدوین و توضیح مدل برای یک مثال واقعی و کمپانی موفق

فصل 5 شامل 2 قسمت:

 • رویکرد نگارش بیزینس پلن (طرح کسب و کار)
 • رویکرد سلب مسئولیت

این دوره برای چه کسانی مناسب است ؟

این دوره برای تمامی دانشجویان در حال تحصیل در رشته های مالی، MBA و … ، کارآفرینان، سرمایه گذاران و هر شخصی که صاحب یک ایده و تجارتی میباشد، کمک کننده و پیاده‌سازی آن در طرح‌هایشان الزامی است.