محتوا در اصل به هر آنچه در سایت مشاهده می کنید، گفته می شود. این می تواند شامل متن و نوشته، المان های تصویری و گرافیکی و لینک به دیگر وب سایت ها باشد. توصیه می شود از استفاده ی بیش از حد از المان های گرافیکی خودداری کنید، چراکه مورد پسند موتورهای جستجوگر نیستند و علاوه بر آن دانلود و بارگذاری المان های گرافیکی سنگین و پرحجم ممکن است سرعت لود شدن سایت را به خصوص برای کاربران با پهنای باند پایین کاهش دهد.
در سطح اینترنت مقاله، کتاب و پست های مختلفی در رابطه با بهینه سازی سایت برای موتورها جستجوگر یافت می شود، با این همه یک قاعده ی کلی و اساسی وجود دارد که از نظر اهمیت بر تمامی آن ها برتری می یابد: محتوای منحصربفرد، با کیفیت و غیرتکراری مهمترین نقش را در بهبود رتبه ی سایت و مورد پسند قرار دادن آن برای موتورهای جستجوگر ایفا می کند.
هرچه محتوای سایت با کیفیت تر باشد، متناسب با آن رتبه ی سایت بالاتر، ترافیک و میزان بازدید کننده از آن بیشتر و در نهایت محبوبیت بیشتر خواهد بود. موتورهای جستجوگر سایت هایی که دارای محتوای با کیفیت تر هستند را بر دیگر سایت ها در رتبه بندی ترجیح داده و آن ها را در اولویت های بالاتر قرار می دهند.
محتوای مرتبط، جدید و به هنگام در جذب بازدیدکننده به سایت نقش اساسی را ایفا می کند. محتوایی که دارای این ویژگی ها باشد، ترافیک سایت از موتورهای جستجوگر را افزایش داده و وابستگی و وفاداری بازدیدکنندگان به آن را به ارمغان می آورد.

محتوای منحصربفرد و با کیفیت

وقتی افراد برای کسب اطلاعات خاصی از یک سایت دیدن می کنند انتظار مطالب منحصر به فردی اند که نیازهای آن ها را دفع نماید.
اما یک محتوای منحصر به فرد و با کیفیت چگونه است؟
بازدید کنندگان نه تنها در یک صفحه بلکه در کل صفحات سایت به خصوص صفحه اصلی خواستار چنین محتوایی هستند.
به دلیل ضرورت چنین محتوایی است که لزوم پرداختن به بهینه سازی و سئو محتوا همواره احساس می شود.

امروزه موتورهای جستجو به قدری باهوش شده اند که حتی می توانند دستور زبان به کار رفته در متن ها و جملات را به صورت کامل درک کنند.
بنابرین وقتی سایر فاکتورهای اثر گذار بر سئو چندان چنگی به دل نمی زنند؛ این جاست که محتوای خوب می تواند سرنوشت ساز باشد.

رعایت سئو محتوا

بهینه سازی و سئو محتوا را اصطلاحاً SEO Copy writing نیز می نامند.
SEO Copy writing فرآیندس است در جهت ادغام کلمات کلیدی با عبارات مفید متن که محتوای واقعی وب سایت شما را تشکیل می دهد.

برای بهینه سازی و سئو محتوا در نظر داشتن موارد زیر می تواند خیلی موثر باشد:

 • محتوایی که تولید می کنید باید مخاطب خاصی را مورد هدف قرار دهد.
 • رعایت چگالی کلمات در متن که همواره مورد تاکید موتورهای جستجو است را هرگز فراموش نکنید.
 • عنوانی که به کار می برید باید جذاب باشد تا مخاطب به خواندن محتوای سایت شما ترغیب شود.
 • از عبارات قلمبه و نا مأنوس استفاده نکنید!
  سعی کنید ساده و روان و واضح بنویسید تا مخاطب به خوبی محتوای شما را درک کند.
 • گرچه متن های طولانی برای سئو خوب اند اما ممکن است مخاطب را خسته کنند.
  پس کوتاه ولی مفید بنویسید.
 • برای انتشار و توزیع محتوای خود برنامه و سازماندهی داشته باشید.
 • سعی کنید نوشته های خود را پاراگراف بندی کنید تا خواندن آن راحتر باش

نتایج مثبت محتوای خوب

این تنها SEO نیست که رتبه و میزان محبویت سایت شما را تعیین می کند. عوامل بسیار دیگری باهم جمع شده و در افزایش میزان محبویت سایت موثر هستند:

 • در صورتی که سایت شما محتوای واقعا منحصر بفرد و بی نظیر در اختیار بازدیدکننده قرار دهد، بی شک توسط آن بازدیدکننده به دیگران نیز پیشنهاد خواهد شد.
 • مدیر سایت های دیگر مایلند لینکی به سایت شما در وب سایت خود ایجاد کنند.
 • بازدیدکنندگان سایت به تدریج به شما اعتماد می کنند و برای مشاهده ی محتوای جدید و آپدیت بارها و بارها به سایت شما مراجعه می کنند.
 • چنانچه سایت شما توسط موتورهای جستجوگر در صفحه ی اول قرار داده شد، باید توجه داشت که وبگرد بر روی آن لینک آن صفحه ای کلیک می کند که خلاصه محتوای به نمایش گذاشته ی آن جالب تر و نسبت به دیگر صفحات منحصربفرد باشد.

نتیجه

تهیه، ویرایش و ارتقا محتوای باکیفیت و منحصربفرد کاری دشوار و زمان بر است. اما همان طور که قبلا گفته شد، محتوای مفید حرف اول و آخر را در SEO می زند و این اصل تنها برای موتورهای جستجوگر نیست بلکه بخاطر جلب بازدیدکنندگان به سایت شما می باشد. مسلما شما مایلید محتوای صفحات شما توسط افراد خوانده شده و برای آن ها مفید واقع شود تا اینکه صرفا توسط نرم افزارهای وبگرد و موتورهای جستجو فهرست بندی شود.
بنابراین به شما توصیه می کنیم محتوای سایت خود را با دقت و تامل کافی تهیه و تنظیم نموده و عنوان صفحات، کلیدواژه ها، متن لینک ها و meta tag های خود را جالب و منحصربفرد انتخاب کنید و آن ها را مدام بروز آوری نمایید.