بسیاری از اوقات ما تمایل داریم که یک کلید را در صفحه وب خود قرار دهیم ، تا بازدیدکنندگان بتوانند محتوای صفحه را از طریق یک چاپگر واقعی چاپ نمایند. جاوا اسکریپت به ما کمک می کند که این عملکرد را با استفاده از تابع print از شیء window پیاده سازی نماییم.

window.print() تابع print جاوا اسکریپت است که زمانی که اجرا شود ، محتوای صفحه وب جاری را چاپ می کند. ما می توانیم این تابع را مستقیماً با استفاده از رویداد onclick مطابق مثال زیر فراخوانی نماییم.

مثال:

مثال زیر را امتحان نمایید:

<html>
  <head>   
   <script type = "text/javascript">
     <!--
     //-->
   </script>
  </head>
  
  <body>   
   <form>
     <input type = "button" value = "Print" onclick = "window.print()" />
   </form>  
  </body>
<html>

خروجی:

با کلیک کردن بر روی کلید فوق ، محتوای صفحه جاری برای چاپ به چاپگر ارسال می شود.

اگرچه این روش ، هدف ما را به منظور انجام عمل چاپ برآورده می سازد ، اما روش توصیه شده ای نمی باشد. یک صفحه مناسب (friendly page) چاپگر ، صفحه ای است که همراه با متن باشد ، و عکس ، گرافیک یا تبلیغات نداشته باشد.

ما می توانیم یک صفحه را به روش های زیر مناسب چاپگر نماییم:

 • یک کپی از صفحه را تهیه کرده و متن ها و گرافیک های ناخواسته را از آن حذف نماییم ، سپس از صفحه اصلی ، به صفحه مناسب چاپگر لینک بدهیم.
 • اگر نخواهیم که یک کپی اضافی از صفحه را نگه داریم ، می توانیم متن قابل چاپ را با استفاده از دستوراتی مانند <!– PRINT STARTS HERE –>….. <!– PRINT ENDS HERE –> علامت گذاری کرده و سپس از اسکریپت PERL یا هر اسکریپت دیگری در پس زمینه ، برای پاکسازی متن قابل چاپ و نمایش متن برای چاپ نهایی استفاده نماییم.

نحوه چاپ یک صفحه

اگر تسهیلات فوق را در یک صفحه وب پیدا نکنیم ، می توانیم از جعبه ابزار استاندارد مرورگر برای چاپ یک صفحه وب استفاده کنیم.مانند زیر:

File → Print → Click OK button