فلاتر چیست ؟

فلاتر- چارچوبی که توسط Google توسعه یافته است – به شما امکان می دهد یک زبان (دارت) را یاد بگیرید و در کمترین زمان برنامه های بومی زیبای تلفن همراه بسازید. Flutter یک SDK است که ابزاری را برای کامپایل کد دارت به کد بومی ارائه می دهد و همچنین مجموعه ای غنی از عناصر UI از پیش ساخته شده و از پیش طراحی شده (به اصطلاح ویجت ها) را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آنها برای ایجاد رابط کاربری خود استفاده کنید.

فایربیس چیست ؟

Firebase پلتفرمی است که توسط گوگل برای ایجاد اپلیکیشن های موبایل و وب توسعه یافته است. این در ابتدا یک شرکت مستقل بود که در سال 2011 تأسیس شد. در سال 2014، گوگل این پلتفرم را خریداری کرد و اکنون این پلتفرم پرچمدار آنها برای توسعه برنامه است.

Firebase ابزارها و زیرساخت هایی را که برای توسعه، رشد و کسب درآمد از برنامه خود نیاز دارید، فراهم می کند. این بسته از مشتریان وب (مرورگر)، وب موبایل و سرور (Node.js) پشتیبانی می کند.

در دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اینستاگرام چه می آموزید ؟

در دوره ساخت اپلیکیشن اینستاگرام با فلاتر و فایربیس می آموزید که چگونه می توانید از روی یک نرم افزار یا طرح گرافیکی اپلیکیشن مد نظر خود را پیاده سازی کنید و از طرفی اتصال اپلیکیشن ساخته شده با دیتابیس و کار با فایربیس گوگل و همچنین ارسال و دریافت اطلاعات بین اپلیکیشن و دیتابیس خود را خواهید آموخت .

از طرف دیگر احراز هویت از طریق ایمیل و بررسی صحت هویت فرد ثبت نام شده در زمان ورود از دیگر مزایای دیدن این آموزش محسوب می شود چرا که کاربر شما هم نیاز به ثبت نام دارد و هم نیاز به احراز هویت و ورود

در دوره ساخت اپلیکیشن اینستاگرام با فلاتر و فایربیس در ابتدا با ساخت پروژه جدید شروع به کار می کنیم و با ساخت اکانت فایربیس و اتصال آن به پروژه مسیر را پیش می گیریم. در ادامه با بررسی صفحات اصلی خود اینستاگرام شروع به طراحی صفحه ثبت نام و ورود و بعد Home ، سپس قسمت جستجو و اکسپلور، در بخش بعد قسمت Recent Activity و در نهایت بخش صفحه شخصی خود کاربر خواهیم کرد و در این مسیر تقریبا 10 ساعته نکات مهمی در زمینه طراحی UI ، بک اند و اطلاعات فنی و ریز دیگر را باهم بررسی و اجرا خواهیم کرد.

این دوره چه بازارکاری دارد ؟

بعد از ارتقا دانش شما در زمینه فلاتر امکان همکاری در پروژه های طراحی اپلیکیشن اندروید، IOS و هم چنین وب برای شما فراهم است، چرا که فلاتر یک فریمورک کراس پلتفرم بوده و با یکبار کد نویسی می توانید برای انواع پلتفرم های دیگر خروجی بگیرید و تقریبا سفارش هیچ اپلیکیشنی از دست شما نخواهد رفت .

از طرف دیگر بازار کار برنامه نویسان IOS در ایران بسیار بکر بوده و اگر بتوانید یک مک بوک تهیه کنید می توانید در این بازار با همین دانش فلاتر خود شروع به پیدا کردن پروژه و کسب درآمد در منزل نمایید .

روش دیگر درآمد از این راه هم کار با شرکت های بین المللی است که به سادگی می توانید با ساخت یک اکانت فریلنسری توسط شرکت های واسط ایرانی و کمی تسلط به زبان پروژه های دلاری دریافت کنید .

پیش نیازهای این دوره چیست ؟

با اینکه سعی شده تا همه چیز به صورت پایه ای گفته شود اما کمی تسلط به حداقل های فلاتر مانند اینکه فلاتر چیست، ویجت چیست و چه کاربردی دارد و موارد این چنینی می تواند به یادگیری آسان تر و سریع تر شما کمک کند و در صورتی که تسلط اندکی به مباحث برنامه نویسی و مخصوصا فلاتر داشته باشید که تقریبا تمام موارد مطرح شده را می توانید به طور کامل درک کنید. برای آموزش بهتر آموزش فلاتر از مقدماتی تا ورود به بازار کار به همراه 5 پروژه عملی قرار داده شده است.

سرفصل های ساخت اپلیکیشن اینستاگرام با فلاتر و فایربیس

1. مقدمه و معرفی پروژه

2. ساخت پروژه

3. ساخت اکانت فایربیس

4. اتصال پروژه به فایربیس

5. ساخت صفحه لاگین (1)

6. ساخت صفحه لاگین (2)

7. ساخت صفحه ثبت نام (1)

8. ساخت صفحه ثبت نام (2)

9. اضافه کردن متد Authentication

10. ایجاد متد دریافت تصویر پروفایل

11. متد ذخیره تصویر در فایربیس

12. اتصال صفحه ورود به فایربیس

13. اتصال صفحه ثبت نام به فایربیس

14. ساخت صفحه اصلی برنامه

15. اتصال صفحه اصلی برنامه به فایربیس

16. ایجاد BottomNavigationBar

17. ساخت AppBar

18. افزودن قابلیت ایجاد پست جدید

19. افزودن قسمت اضافه کردن کپشن به ایجاد پست

20. ایجاد متد ارسال پست جدید به فایر بیس

21. تکمیل قسمت نمایش پست ها (1)

22. تکمیل قسمت نمایش پست ها (2)

23. ایجاد بخش کامنت های زیر پست

24. ایجاد انیمیشن هنگام لایک کردن پست

25. ایجاد صفحه مشاهده کامنت های یک پست

26. تنظیم تاریخ انتشار پست زیر پست ها

27. ایجاد قسمت جستجو

28. ایجاد قسمت نمایش پست های اکسپلور (1)

29. ایجاد قسمت نمایش پست های اکسپلور (2)

30. تکمیل بخش اکسپلور

31. اتصال بخش اکسپلور به فایربیس

32. ایجاد صفحه Home

33. اتصال صفحه Home به دیتابیس

34. تکمیل بخش Home و نمایش پست های کاربر

35. بخش نهایی و پایان پروژه

این دوره برای چه کسانی مناسب است ؟

این دوره برای تمام کسانی که علاقه مند به یادگیری تکنولوژی های به روز در زمینه برنامه نویسی و برنامه نویسی برای اپلیکیشن های موبایل هستند مناسب است .

هم چنین برنامه نویسان مبتدی یا متوسط فلاتر نیز می توانند با مشاهده این دوره و ترکیب با دانسته های خود روش های جدیدی را در طراحی و پیاده سازی پروژه ها آموزش ببینند .

چه نرم افزارهایی در این دوره استفاده شده است ؟

مهم ترین نرم افزار استفاده شده در این دوره VSCODE هست که یک IDE رایگان و ارائه شده توسط مایکروسافت هست و تسلط بر ابزارهای آن می تواند به شما در برنامه نویسی با دیگر زبان ها هم کمک کند چرا که این ابزار برای برنامه نویسی با انواع زبان های زنده دنیا مورد استفاده قرار می گیرد

مزیت این دوره نسبت به سایر دوره های مشابه چیست ؟

بزرگترین مزیت این دوره نسبت به دوره های مشابه، پروژه محور بودن آن است

ما در این دوره صرفا به توضیح قابلیت ها و دستورات فریمورک فلاتر نمی پردازیم و با هم یک پروژه کامل و استاندارد را پیاده سازی می کنیم

مزیت مهم دیگر این دوره نیز خود پروژه است که چون اپلیکیشن اینستاگرام را طراحی و اجرا کرده ایم انگیزه بیشتری در دانشجویان برای پایان دوره ایجاد خواهد شد و حس و حال خوبی در دوره به جریان خواهد انداخت و باعث افزایش اعتماد به نفس شما دانشجویان عزیز در جمع برنامه نویسان دیگر، خانواده و دوستان شما خواهد شد .

از مزیت های دیگر این دوره می توان به طول دوره اشاره کرد که نه مقدار آن کوتاه و مختصر است و نه طولانی و خسته کننده و می توان اطمینان داشت مشاهده دوره هایی با طول حدود 10 ساعت برای همه دانشجویان با هر مقدار زمان خالی امکان پذیر خواهد بود .

توضیحات بیشتر