قراره تو این دوره چی یاد بگیرم؟

 • بررسی بلوک ها و تنظیمات متنوع آنها
 • شیوه استفاده از بلوک های مختلف
 • طریقه ایجاد جدول در گوتنبرگ
 • آموزش پیاده سازی گالری
 • پروژه ایجاد یک صفحه کامل با گوتنبرگ
 • و...

سرفصل های دوره

۴ فصل
۲۸ جلسه
۳ ساعت
۱

معرفی دوره آموزش ویرایشگر گوتنبرگ

۴ قسمت
۰۰:۴۱:۲۶
1

معرفی دوره آموزش گوتنبرگ

رایگان
۱۰:۰۳
2

شروع کار با ویرایشگر Gutenberg

رایگان
۰۶:۰۲
3

آموزش کار با تنظیمات بلوک ها

رایگان
۱۲:۲۸
4

آموزش کار با تنظیمات کلی گوتنبرگ

۱۲:۵۳
۲

کار با بلوک های ساده در گوتنبرگ

۱۳ قسمت
۰۱:۲۵:۵۹
۳

آموزش کار با بلوک های پیشرفته

۸ قسمت
۰۰:۵۱:۲۴
۴

کار با افزونه ها و قالب ها در گوتنبرگ

۳ قسمت
۰۰:۱۴:۰۲

دوره آموزش ویرایشگر گوتنبرگ

گوتنبرگ ویرایشگر پیشفرض وردپرس از نسخه 5 به بعد میباشد. پیش از آن ما مجبور به استفاده از ویرایشگر قدیمی وردپرس بودیم که برای افراد تازه کار کمی دشواری ایجاد میکرد. البته این دشواری ها در نوشتن نبود اما هنگام تغییر رنگ یا هایلایت کردن نوشته ها دست ما بسته شده و مجبور به استفاده از تگ های HTML و خصوصیات CSS بودیم. در آموزش ویرایشگر گوتنبرگ یاد خواهید گرفت که از بلوک های متنوع در جهت طراحی صفحات و مقالات خود استفاده کنید.

ویرایشگر گوتنبرگ چیست؟

گوتنبرگ یک ویرایشگر بلوکی برای وردپرس میباشد که در سال 2018 و با نسخه 5 وردپرس معرفی شد. شاید بارز ترین ویژگی گوتنبرگ همان بلوکی بودن آن باشد. اما ویرایش کردن متون و تصاویر و رنگ بندی آنها در گوتنبرگ بسیار ساده تر از ویرایشگر قدیمی وردپرس خواهد بود. علاوه بر تمام این موارد باید بدانید که ویرایشگر گوتنبرگ بر روی خود هسته وردپرس اجرا میشود و سرعت به شدت بالایی دارد. گوتنبرگ را باید به عنوان بهترین ویرایشگر وردپرس در زمینه راحتی استفاده و سرعت بالا در نظر گرفت.

آنچه در دوره آموزش گوتنبرگ می‌آموزید

در دوره آموزش ویرایشگر گوتنبرگ طریقه ایجاد و استفاده از این ویرایشگر را برای ایجاد کردن برگه ها و نوشته ها در وردپرس آموزش خواهید دید. گوتنبرگ دارای بلوک ها و تنظیمات بسیار زیادی برای ایجاد صفحات متنوع میباشد. پس در دوره پیش رو طریقه استفاده از تمام بلوک های موجود در این ویرایشگر و شیوه اعمال تنظیمات مختلف بر روی هر بلوک را آموزش خواهید دید. پس از گذراندن دوره شما قادر به استفاده از گوتنبرگ برای ایجاد و طراحی صفحات و نوشته های خود در سیستم مدیریت محتوای وردپرس خواهید بود.

این دوره مناسب چه کسانی است؟

آموزش ویرایشگر گوتنبرگ رو برای تمام افرادی که با وردپرس کار میکنند مناسب خواهد بود. معمولا کاربرانی به سراغ وردپرس میروند که دانش زیادی از طراحی سایت و کدنویسی ندارند. با استفاده از آموزش گوتنبرگ شما میتوانید به راحتی هرچه تمام تر و بدون نیاز به کدنویسی، تغییرات مدنظرتان را اعمال کنید. هایلایت کردن، تغییر رنگ، ویرایش پس زمینه و حتی جدول بندی کردن را ساده تر از همیشه میتوانید با ویرایشگر گوتنبرگ انجام دهید.

پیشنیاز های دوره آموزش گوتنبرگ

دوره آموزش ویرایشگر گوتنبرگ به صورت جامع و از مقدماتی ضبط شده است. پس شما برای دوره پیش رو نیازی به داشتن تخصص نخواهید داشت. همین که توانایی نصب و استفاده از وردپرس را داشته باشید کفایت میکند. تفاوتی میان قالب های آماده و یا استفاده از قالب پیشفرض وردپرس هم نیست. فقط داشتن پیشخوان وردپرس برای آموزش گوتنبرگ کافی است.

نرم افزار های استفاده شده در دوره

Gutenberg چگونه کار می‌کند؟

گوتنبرگ بر روی هسته وردپرس پیاده سازی شده و با استفاده از بلوک ها میتوانیم از آن بهره ببریم. در واقع میتوان گفت که ویرایشگر Gutenberg با بلوک ها کار میکند. یعنی برای ایجاد تصاویر و متن و غیره در این ویرایشگر بایستی بلوک های جدیدی ایجاد کرده و از آنها استفاده کنیم. این بلوک ها قابلیت جابه‌جایی و تغییر را به صورت کاملا ماژولار به ما ارائه میکنند. پس به راحتی میتوانیم جای هر بلوک را با بلوک قبلی یا بعدی عوض کنیم. در دوره آموزش ویرایشگر گوتنبرگ نیز این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

هدف ویرایشگر گوتنبرگ چیست؟

ویرایشگر گوتنبرگ با هدف ساده تر کردن محیط کاربری وردپرس ارائه شده است. همواره کاربران وردپرس برای صفحه بندی و چیدمان بهتر به سراغ افزونه های صفحه سازی میرفتند که بعضا حجم زیادی هم داشتند. برای جلوگیری از این کار، گوتنبرگ با هدف طراحی بهتر و سریع تر وارد عمل شد. اکنون هر طرحی را با استفاده از این ویرایشگر میتوانید ایجاد و مدیریت کنید. درضمن سرعت اجرای گوتنبرگ هم به نسبت سایر صفحه ساز ها بسیار بیشتر خواهد بود.

آموزش تغییر گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک

اگر شما همچنان علاقه مند به استفاده از ویرایشگر قدیمی یا همان کلاسیک وردپرس هستید، بایستی افزونه آنرا نصب کنید. درواقع گوتنبرگ از نسخه 5 وردپرس تبدیل به ویرایشگر پیشفرض شد و بلافاصله پس از نصب WordPress نسخه 5 به بالا، شما دیگر قابلیت استفاده از ویرایشگر کلاسیک را ندارید. پس برای این منظور بایستی به بخش نصب افزونه در وردپرس مراجعه کرده و عبارت ” ویرایشگر کلاسیک ” را سرچ کنید. سپس شما به صورت رایگان قادر به دانلود و نصب آن خواهید بود.

مزایا و معایب ویرایشگر Gutenberg

در زمان ارائه اولیه گوتنبرگ شاید مشکلات و نواقص زیادی وجود داشت. اما اکنون با گذشت چند سال از انتشار این افزونه، تمام مشکلات آن تقریبا برطرف شده اند. اگر گوتنبرگ را با ویرایشگر کلاسیک مقایسه کنیم، قطعا همه جوره گوتنبرگ برتری دارد و نقصی در آن نیست. اما چنانچه به مقایسه گوتنبرگ با صفحه سازهای محبوبی همچون المنتور بپردازیم، قطعا المنتور پیروز خواهد بود. چراکه قدرت ظاهرسازی و چیدمان در المنتور بسیار حرفه ای است. اما دقت کنید که صفحه ساز المنتور سرعت کمتری از گوتنبرگ خواهد داشت و از نظر سرعت، گوتنبرگ برتری دارد.

تفاوت گوتنبرگ با المنتور و ویژوال کامپوزر

تاکنون صفحه ساز های محبوب زیادی برای وردپرس ایجاد شده اند. یکی از بهترین و محبوب ترین آنها المنتور میباشد که البته پیش از روی کار آمدن المنتور، شاید کامپوزر محبوب ترین صفحه ساز بود. تفاوت اساسی در سرعت استفاده از این صفحه ساز ها خواهد بود. المنتور با اینکه بسیار حرفه ای و دارای رابط کاربری جذابی است، اما سرعت سایت را کاهش خواهد داد. البته اگر متخصص طراحی سایت هستید، به صورت دستی امکان بالا بردن سرعت با کم حجم کردن کدها را خواهید داشت.

سرفصل های دوره آموزش گوتنبرگ

 • گوتنبرگ چیست؟
 • شروع آموزش ویرایشگر گوتنبرگ
 • بررسی بلوک ها و تنظیمات متنوع آنها
 • کار با تنظیمات کلی گوتنبرگ
 • شیوه استفاده از بلوک های مختلف
 • تغییر نوع بلوک ها به یکدیگر
 • کار با تنظیمات هر بلوک
 • شیوه افزودن تصویر
 • طریقه ایجاد جدول در گوتنبرگ
 • آموزش پیاده سازی گالری
 • پروژه ایجاد یک صفحه کامل با گوتنبرگ
 • طریقه استفاده از رنک مث در گوتنبرگ
 • و…