شاید زیاد در فیلم های هالیوودی دیده باشید که در یک اداره یا یک منطقه نظامی، هرفردی یک IDCard دارد. برای ورود به هر منطقه باید آن IDCard را به صورت بیسیم به یک گیرنده که معمولا کنار در است، نزدیک کند. در برای او باز می شود و بعد از چند ثانیه در بسته می شود.

آموزش ساخت قفل دیجیتالی با پروتکل NFC

طراحی این سیستم کار ساده ای است. سیستمی که فقط دارندگان کارت را شناسایی می کند و یک قفل را برای آنها باز می کند. برای استفاده از این سیستم می شود از سیستم های NFC استفاده کرد تا کسی که دارنده یک کارت NFC است، بتواند توسط مدار شناسایی شود.

آموزش ساخت قفل دیجیتالی با پروتکل NFC

NFC چیست؟

NFC مخفف Near Field Communication است. نوعی ارتباط بی سیم بین دو وسیله نزدیک به هم است. NFC کاربردهای زیادی در گوشی های همراه هوشمند، پرداخت ها، باز و بسته کردن در و …

امروزه تعداد گوشی‌هایی که ازاین سامانه پشتیبانی می‌کنند روز به روز در حال افزایش است،مثلا گوشی های هوشمند جدید. با استفاده از این تراشه، اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می‌شود. البته اگر گوشی شما جدید نیست، این تراشه را می توان خرید و بر روی باتری گوشی چسباند. مهم‌ترین کاربرد NFC، پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‌کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFC ‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود.

یکی دیگر از مواردی که به هوشمند سازی خانه ها کمک می کند وجود سیستم های امنیتی در  آن خانه است. یا می توان سیستم  ورود افراد خاص را کنترل کند یا از این سیستم به عنوان یک سیستم حضور و غیاب هوشمند استفاده کرد.

در آموزش ساخت قفل دیجیتالی با پروتکل NFC در بستر آردوینو به طراحی یک سیستم قفل هوشمند با تکنولوژی NFC در بستر آردینو می پردازیم . همچنین با یک پروتکل امنیتی در برنامه نویسی امکان هک کردن آن را تفریبا به صفر می رسانیم.

 

برد آردیونو

برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی بخش الکترونیک  دانشجویار مراجعه کنید.

 

سرفصل های دوره آموزش ساخت قفل دیجیتالی با پروتکل NFC در بستر آردوینو

  • بخش اول-مقدمه
  • بخش دوم-معرفی سیستم های هوشمند سازی منازل
  • بخش سوم-معرفی سیستم های آردینو
  • بخش چهارم-معرفی قطعات اصلی مورد نیاز
  • بخش پنجم-معرفی نرم افزار های طراحی مدار
  • بخش ششم- طراحی مدار