آموزش طراحی و ساخت سیستم کی لس

آموزش ساخت سیستم استارت بدون کلید

سیستم استارت دکمه‌ای خودرو، امروزه در بسیاری از خودروها به‌صورت استاندارد یا آپشن عرضه می‌شود. عملکرد این سیستم به‌گونه‌ای است که راننده با دارا بودن یک سوئیچ یا کارت هوشمند به فاصله یک متری خودرو رسیده و سپس قفل در‌ها به‌صورت اتوماتیک بازشده و بعد از باز کردن در‌ها راننده می‌تواند با فشار دادن دکمه استارت و نگه‌داشتن پدال ترمز، خودرو خود را روشن کند.

این قابلیت در اکثر خودرو‌های روز و وارداتی کشور دیده می‌شود. به عقیده برخی کاربران این سیستم، راحتی و سهولت استفاده از استارت دکمه‌ای به حدی است که اگر به‌صورت دائم با آن سروکار داشته باشید، دیگر به سراغ خودروهایی که فاقد این قابلیت باشند، نخواهید رفت. ازآنجایی‌که همه خودروهای موجود در بازار مجهز به این قابلیت نبوده ما با یک آموزش آسان آموزش طراحی این سیستم را به زبانی ساده بیان می‌کنیم.

 

آموزش طراحی و ساخت سیستم کی لس , آموزش ساخت سیستم استارت بدون کلید , پروژه ساخت سیستم keyless

 

سیستم کی لس یا استارت بدون کلید ازجمله آپشن هایی است که علاوه بر کارایی، بر جذابیت خودرو می‌افزاید. در خودروی دارای سیستم کی لس، از سوئیچ به شکل سابق استفاده نمی‌شود که حس بهتری به راننده القا می‌کند. حال اگر خودرو به‌صورت فابریک دارای این سیستم باشد، بدین معنی است که ایموبلایزر ری موت در ecu تعریف‌شده و این حتی می‌تواند عاملی برای ایمنی خودرو باشد. اما اگر خودرو به‌صورت فابریک و کارخانه‌ای دارای این سیستم نباشد و بخواهید شخصاً اقدام به نصب دکمه استارت روی خودرو کنید، طرز کار این سیستم شباهت زیادی با سیستم فابریک خواهد داشت.

اما سیستم کی لس چیست؟

به‌عنوان یک توضیح خیلی ساده، در این سیستم سوئیچ به شکل یک کلید وجود ندارد. خودرو یک ری موت دارد که کافی است همراه شما باشد و برای استارت زدن، یک دکمه وجود دارد که غالباً با فشردن پدال ترمز و زدن دکمه استارت، خودرو روشن و خاموش می‌شود. این نکته قابل‌ذکر است که در صورت عدم وجود ری موت، با زدن دکمه استارت، خودرو روشن نمی‌شود. اکثر کی لس های غیر فابریک امکان این را دارند که بتوانید خودرو را از راه دور نیز روشن و خاموش‌کنید.

برای حالت‌های ۱ و ۲ سوئیچ (اصطلاحاً برق پشت آمپر) باید بدون گذاشتن پا روی پدال ترمز، یک یا دو بار دکمه استارت را بفشارید. با فشردن دکمه استارت برای بار سوم (بدون ترمز)، برق پشت آمپر قطع‌شده و خودرو دوباره به حالت خاموش بر خواهد گشت.

در ری موت های غیر فابریک، قفل و باز شدن درب‌ها، با نزدیک شدن و دور شدن از خودرو صورت می‌پذیرد. درصورتی‌که در کی لس فابریک، روی دستگیره درب راننده (و بسته به نوع و مدل ماشین حتی روی سایر درب‌ها) یک دکمه تعبیه‌شده که با نزدیک شدن به خودرو و فشردن آن، قفل درب بازشده و می‌توانید درب را بازکنید.

قفل شدن درب‌ها پس از ترک خودرو می‌تواند با یک بوق کوتاه همراه باشد و باید قابلیت سایلنت نمودن آن را داشته باشید. اما بوق هشدار خودرو نباید از کار بیافتد. بهتر است سایلنت شدن بوق قفل، به‌راحتی در دسترس باشد (روش ساده سایلنت شدن و بالعکس، در هنگام روشن بودن خودرو یا باز بودن سوئیچ با نگه‌داشتن دکمه قفل از روی ری موت می‌باشد). در بعضی مدل‌ها سایلنت شدن از طریق دکمه‌های روی یونیت بوده که پس از جاسازی یونیت کی لس داخل خودرو، تغییر حالت آن به‌راحتی میسر نخواهد بود.

امکانات:

۱-قفل شدن درب‌ها درحرکت

۲-پد رمز

۳-GPS Tracker

۴_ …

 

آموزش طراحی و ساخت سیستم کی لس , آموزش ساخت سیستم استارت بدون کلید , پروژه ساخت سیستم keyless

جمع‌بندی

اینکه کی لس روی خودرو نصب می‌کنید یا خیر، بستگی به خود شما دارد. نمی‌توان از وجود کی لسی که به‌صورت آپشن روی خودرو نصب گردیده آسان گذشت. این سیستم اتومبیل شما را به یک سیستم لوکس تبدیل می‌کند. اما ما در این آموزش سعی کردیم جزئیات را بیشتر بشکافیم و به نکات این سیستم اشاره‌کنیم تا برای عزیزانی که قصد طراحی و ساخت و نصب کی لس دارند، مفید باشد.

انچه در دوره آموزش ساخت سیستم استارت بدون کلید خواهید دید:

 • مقدمه در مورد سیستم های هوشمند
 • معرفی سیستم های کی لیس
 • بلوک دیاگرام کاری سیستم ها
 • حل مورد کار سیستم با سیستم امنیت اتومبیل
 • معرفی قطعات در بخش مکانیکی
 • آموزش طراحی در بخش مکانیکی
 • معرفی سیستم های آردینو
 • معرفی نرم افزار های کاری آردینو
 • معرفی قطعات کاری در بخش الکترونیکی
 • آموزش طراحی وساخت سخت افزار
 • آموزش برنامه و حل مشکلات توسط آردینو

همراه ما باشید تا با طراحی یک سیستم استارت، اتومبیل خود را یک پله بروز کنید.

          برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی بخش الکترونیک وب سایت دانشجویار  مراجعه کنید.

هرگونه سوال و پیشنهاد خود را از طریق دیدگاه های همین پست مطرح کنید.