ساختمان داده‌ها یا Data Structure از جملهٔ بنیادی‌ترین مباحث مورد نیاز جهت یادگیری و درک بسیاری از مفاهیم عمده در علوم رایانه است.

ساختمان داده ها روش های ذخیره داده ها در کامپیوتر با هدف دسترسی آسان تر و بهینه تر است، در حالیکه الگوریتم روشی به منظور حل مسئله به وسیله کامپیوتر می باشد.

درس ساختمان داده ها یکی از دروس اصلی و پایه در رشته کامپیوتر است. در این دوره، درس ساختمان داده ها باید به صورت کامل و مفهومی بررسی شود بطوری که تمام نیاز کاربر در این زمینه، با این دوره برطرف شود .

این دوره مناسب چه کسانی است ؟

به طور کلی، ساختمان داده برای هر کسی که با داده سر و کار دارد و میخواهد برنامه نویسی را به صورت حرفه ای یاد بگیرد مناسب است زیرا ساختارهای داده به ما کمک می کنند تا حجم زیادی از داده ها را مدیریت کنیم و عملیات پیچیده ای را روی آنها انجام دهیم. برای مثال، می‌توانیم از آرایه‌ها، فهرست‌ها، پشته‌ها، صف‌ها، درختان، نمودارها، جداول هش و غیره برای ذخیره و دسترسی به داده‌ها به روش‌های مختلف با توجه به نیاز خود استفاده کنیم.

اما به طور خاص، ساختمان داده برای دانشجویان رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات، مانند مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات(IT) و … بسیار ضروری است. چرا که ساختمان داده پایه و اساس بسیاری از دروس پیشرفته تر، مانند الگوریتم ها، هندسه محاسباتی، گراف ها، هوش مصنوعی و … را تشکیل میدهد.

چرا باید این دوره را انتخاب کنیم ؟

یک الگوریتم خوب معمولاً با مجموعه‌ای از ساختارهای داده‌ای خوب همراه می‌شود که به الگوریتم اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به طور موثر دستکاری کند. در این دوره، ساختارهای داده رایجی را که در مسائل مختلف محاسباتی استفاده می‌شوند را برسی خواهیم کرد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه این ساختارهای داده در زبان های برنامه نویسی پیاده سازی می شوند. این به شما کمک می کند تا بفهمید در داخل یک پیاده سازی داخلی خاص از یک ساختار داده چه می گذرد و چه انتظاراتی از آن دارید.

پیش نیاز های این دوره:

آشنایی با زبان سی پلاس پلاس و یه محیط برای کد نویسی به زبان سی پلاس پلاس مانند dev C++, code blocks, visual studio  و ….

سرفصل های این دوره:

  • مرتبه اجرایی
  • لیست ها
  • لیست های پیوندی
  • صف و پشته
  • درخت ها
  • گراف ها