نسخه نهایی وردپرس 5.3 در تاریخ 12 نوامبر سال 2019 منتشر شود. این آخرین نسخه اصلی وردپرس در سال 2019 خواهد بود که پیشرفت های چشمگیری داشته است.
دانشجویار از نزدیک توسعه‌ی وردپرس را دنبال کرده و ویژگی های جدیدی که قرار است به وردپرس اضافه شود را امتحان می کند، پس از بررسی نسخه های بتای 1، 2 و 3 نتایج را به شما ارائه داده ایم:
این نسخه با ویژگی‌های جدید، بهبود ویرایشگر بلوک یا همان گوتبنرگ و بروزرسانی رابط کاربری بخش مدیریت همراه است. همچنین در بسیاری از موارد پیشرفت‌ها و امکانات جدیدی را در پشت صحنه برای توسعه دهندگان به دنبال داشته است.
در این مقاله ما ویژگی‌های جدیدی که در وردپرس 5.3 ارائه خواهد شد را به همراه تصویر به شما نشان می‌دهیم.

میتوانید ویدئوی ویژگی ها در نسخه 5.3 را نیز مشاهده نمایید:

نکته: شما می‌توانید نسخه‌‌ی بتا را با استفاده از افزونه Beta Tester وردپرس در کامپیوتر خود یا در محیط Staging امتحان کنید.
وردپرس 5.3 در زمان تدوین این مقاله همچنان در دست توسعه است، این بدان معنی است که ویژگی‌های آن هنوز هم می‌تواند تغییر کند و این نسخه‌ی وردپرس نیز ممکن است به نسخه‌ی نهایی تبدیل نشود. با بیان این مطلب، بهتر است نگاهی به آنچه در وردپرس 5.3 اضافه شده است، بیاندازیم.

پوسته یا قالب جدید پیش فرض وردپرس با عنوان 2020

این نسخه با یک قالب پیش فرض جدید به نام 2020 ارائه می‌شود. این پوسته زیبا توسط Anders Norén طراحی شده و مبتنی بر چاپلین، یک قالب رایگان وردپرس است که پیشتر در مخزن اصلی وردپرس WordPress.org منتشر شده است.
ظریف ترین قسمت این قالب جدید تایپوگرافی است. این قالب با فونت Inter همراه است که در ضخامت‌های مختلف (bold, italics, extra bold) ارائه می‌شود. این فونت برای عناوین واقعاً خوب کار می کند و باعث برجسته تر و واضح تر شدن آنها می شود. همچنین در صفحه های کوچکتر عالی به نظر می رسد.

قالب 2020 وردپرس 5.3

پوسته 2020 به کاربران این امکان را می دهد تا از ویرایشگر بلاک وردپرس نهایت استفاده را ببرند و برای پست‌ها و صفحات خود طرح‌های محتوایی باشکوهی خلق کنند.

اسکرین شات قالب 2020 وردپرس 5.3

این نسخه از وردپرس شامل یک قالب کامل و تمام عرض برای پست ها و صفحات است. دو منوی کشویی در بالا، یک منو برای پیوندهای شبکه‌های اجتماعی در پایین و دو منوی جداگانه برای صفحه نمایش‌های تلفن های همراه وجود دارد.
این قالب دارای یک طرح ستونی منفرد است ، به این معنی که در سمت چپ یا راست مطالب شما هیچ نوار کناری وجود ندارد. با این حال، این قالب شامل دو ناحیه برای ویجت در بخش پایین است. و با تمام افزونه‌های صفحه ساز وردپرس مثل ویژوال کامپوزر و المنتور نیز سازگار است.

طراحی و بروز رسانی رابط کاربری بخش مدیریت

وردپرس ۵.۳ تغییرات زیادی در ظاهر کلی رابط کاربری مدیریت وردپرس ارائه می دهد. این تغییرات زیاد نیستند و ممکن است برخی از کاربران به هیچ وجه متوجه آنها نشوند. با این‌حال، ظاهری منسجم‌تر نسبت به قبل دارند.

هدف در اینجا بهبود تضادهای رنگی یا اصطلاحا کنتراست در زمینه ها و دکمه های فرم، اضافه کردن یک پالت رنگ جدید و ترکیب ظاهری و ظاهر ویرایشگر و بقیه صفحه های مدیریت وردپرس است.

همچنین این ویژگی موجب بهبود دسترسی به بخش مدیریت وردپرس می‌شود و آن را به یک تجربه‌ی مفید برای تمام کاربران تبدیل ‌می‌کند.

بلاک های جدید و بهبود یافته گوتنبرگ

تغییرات بسیاری در ویرایشگر بلوک یا گوتنبرگ در این نسخه وجود دارد. علاوه بر ارتقای چندین بلوک موجود در گوتنبرگ، رابط کاربری و تجربه کلی کار با انیمیشن‌های جدید و نکات بصری نیز بهبود می‌یابد.

بلوک‌های گروهی

اکنون می توانید گروه هایی از بلوک ایجاد کرده و به عنوان گروه با آنها تعامل برقرار کنید.

شما می‌توانید به سادگی یک بلوک گروهی ایجاد کرده و بلوک‌هایی داخل آن اضافه نمایید، یا حتی بلوک‌های موجود را به داخل گروه کشیده و رها کنید یا درصورت تمایل آنها را گروه‌بندی نکنید.
این امر به شما امکان می دهد که چندین مورد بلوک را مجدداً به عنوان یک بلوک گروه قابل استفاده ذخیره کنید، بنابراین می توانید یک رنگ پس زمینه را روی گروه اعمال کنید، مورد را قبل یا بعد از گروه وارد کنید و آن را کپی کنید.

بهبود بلوک تصویر

اکنون بلوک تصویر جدید به شما امکان می دهد سبکی را برای تصاویر انتخاب کنید. در حال حاضر، حاوی دو سبک می‌باشد: پیش فرض و ماسک دایره.

بهبود بلوک ستون

تغییر خوبی که در بلاک ستون ایجاد شده امکان تغییر عرض هر ستون است که میتواند با واحد درصد عرض تک تک ستون ها را تغییر داد.

ویژگی «اضافه کننده» یا اصطلاحاً appender  در در داخل هر ستون نیز به وضوح قابل مشاهده است و اضافه کردن بلوک داخل هر ستون خیلی  راحت تر از نسخه قبلی کرده است

بهبود بلوک جدول

بلوک جدول نیز در نسخه 5.3 وردپرس بهبود می‌یابد.  اکنون می توانید سبک ها را انتخاب کرده و نوارهایی را به ردیف های جدول خود اضافه کنید.

بلوک جدول بهبود یافته همچنین به شما امکان می دهد سطرهای هدر و پاورقی را به جدول خود اضافه کنید.

بهبود بلوک دکمه

اگر قصد دارید  دکمه ای را در پست ها یا صفحات اضافه کنید، پس حتما از این ویژگی خوشتان خواهد آمد. این به شما کمک می کنید تا گوشه گرد دکمه را خودتان انتخاب کنید.

همچنین می توانید ویژگی target لینک دکمه را تعیین کرده و rel attribute را به لینک اضافه کنید ، یعنی  می توانید پیوندهای دکمه را در یک پنجره جدید باز کنید و در صورت لزوم آن را به صورت nofollow تنظیم کنید.

بهبود بلوک نمایش آخرین پست‌ها

در حال حاضر، بلوک نمایش آخرین پست‌ها فهرستی از پست‌های اخیر شما را اضافه می‌کند. در وردپرس 5.3 بلوک نمایش آخرین پست‌ها این امکان را به شما میدهد بین نمایش خلاصه پست با طول دلخواه و متن کامل پست یکی را انتخاب کنید و نمایش دهید.

سایر تغییرات قابل توجه در ویرایشگر بلوک

همانطور که می‌دانید ویرایشگر جدید وردپرس به زبان‌های جاوا اسکریپت و PHP نوشته شده است. نگهداری و استفاده پر سرعت از این ویرایشگر برای تمامی کاربران وردپرس، کار بزرگی است.

تیم ویرایشگر گوتتبرگ توانسته این فرایند را در وردپرس 5.3 تسریع کند. آنها زمان بارگذاری را هنگام آزمایش با 1000 بلوک و ارسال 36.000 کلمه به  1.5 ثانیه کاهش داده‌اند.

بلوک جدید لینک‌های اجتماعی در ویرایشگر

برای انکه کاربران راحت تر بتوانند آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی را در پست ها و صفحات خود اضافه کنند ، وردپرس5.3 بلوک جدیدی را برای این کار طراحی کرده است.

شما می‌توانید آیکون‌ها را اضافه و حذف کنید، همچنین می‌توانید آنها را به پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی خود لینک کرده و حتی آنها را از لیست وبسایت‌های رسانه های اجتماعی انتخاب نمایید.

بهبود آپلودهای تصاویر در وردپرس 5.3

آپلود تصاویر از تلفن‌های همراه یا دوربین‌های دیجیتالی در وردپرس تجربه موفقی نیست. معمولا، این تصاویر حجم زیادی دارند که برای اتمام فرایند بارگذاری به زمان و منابع میزبانی وردپرس نیاز دارند.

وردپرس 5.3 این وضعیت را بهبود بخشیده و به صورت خودکار فرایند آپلود و ایجاد تصویر را ذخیره می‌کند. این بدان معنا است که آپلودهای شما در نیمه‌ی راه متوقف نخواهد شد و وردپرس می‌تواند مجددا آنها را از ادامه راه آپلود نماید.

همچنین می‌تواند مشکل چرخش تصویر را با کمک EXIF metadata که توسط دوربین و تلفن همراه شما به تصاویر اصلی اضافه می‌شود،اصلاح کند.

نکته آخر اینکه این امر به شما امکان استفاده از اندازه‌های بسیار بزرگ تصاویر را در پست ها و صفحات وردپرس خواهد داد. این بدان معنا است که تصاویر شما زیبا و واضح به نظر می‌رسند.

تایید آدرس ایمیل مدیر وردپرس

در حال حاضر، شما تنها می‌توانید به قسمت تنظیمات » صفحه عمومی بروید و آدرس ایمیل پیش‌فرض مدیر وردپرس را تغییر دهید.

این آدرس بسیار مهم است زیرا وردپرس بازنشانی گذرواژه و سایر ایمیل‌های اعلان را به این آدرس ارسال می‌کند. وردپرس 5.3 ، تأیید آدرس ایمیل جدید را برای اطمینان از اینکه ایمیل های آینده را از دست ندهید ، اجباری خواهد کرد.

ویژگی های جدید وردپرس 5.3

این که از افزونه  WP Mail SMTP در کنار سرویس SMTP استفاده کنید تا مطمئن شوید که ایمیل‌های مدیر شما واقعا ارسال می‌شوند یا خیر دارای اهمیت ویژه ایست.

گزارش سلامت سایت در وردپرس 5.3

ویژگی سلامت سایت (Site Health) در وردپرس 5.1 معرفی شده است. این امر به صاحبان وب‌سایت کمک می‌کند تا به عملکرد و مسائل امنیتی وردپرس که ممکن است روی سایت آنها تأثیر بگذارد، توجه داشته باشند.

ویژگی های جدید وردپرس 5.3 ,گوتنبرگ , وردپرس ,worde press,

وردپرس 5.3 تغییراتی را در ویژگی سلامت سایت به وجود آورده است که مهمترین آن تغییر نمره دهی سلامت سایت از حالت درصدی به حالت کیفی(improved and Good) می‌باشد.

شما هنوز هم می‌توانید با پاک کردن تمام تست‌های ذکرشده در تب Status، نمره 100% سلامت سایت در وردپرس را کسب نمایید.

سایر تغییرات بهبود یافته در وردپرس 5.3

وردپرس 5.3 پیشرفت‌های بسیاری را برای توسعه دهندگان به ارمغان می‌آورد. ما در قسمت زیر برخی از مواردی که دچار تغییرات شده‌اند را قرار دادیم.

وردپرس 5.3 هنگام بررسی گزینه «ممنوعیت موتورهای جستجو از ایندکس کردن این وب‌سایت» راه بهتری برای جلوگیری از موتورهای جستجو ارائه می‌دهد.

نسخه آینده وردپرس به صورت کامل با PHP 7.4 سازگار خواهد بود.

وردپرس 5.3 با عملکرد بهتر، عملکرد منطقه و تاریخ منطقه همراه خواهد بود که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا از آنها در پروژه های خود بهینه تر استفاده کنند

گزینه تغییر حالت نمایش رمز عبور به صورت نمایش / مخفی کردن، هم اکنون در صفحات ورود به سیستم وردپرس در گوشی‌های تلفن همراه و دسکتاپ در دسترس خواهد بود.

تغییرات وردپرس شبکه در نسخه 5.3

اگر از وردپرس multisite برای ایجاد یک شبکه چندرسانه ای استفاده می کنید، تغییرات این نسخه برای شما مفید واقع خواهد شد. هم اکنون توسعه دهندگان میتوانند سایتها را بر اساس وضعیت فیلتر کنند. همچنین این نسخه جدید، نسخه پایگاه داده را به عنوان متا ذخیره می‌کند.

 

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا ایده خوبی درمورد ویژگی‌های وردپرس 5.3 به دست آورید. لطفا ویژگی‌های دیگر نسخه‌ آینده وردپرس را که برایتان جالب به نظر می‌رسد با ما به اشتراک بگذارید.