GitHub چیست و برای چه چیزی از آن استفاده می‌شود؟

GitHub یک وب‌سایت و سرویس است که ما آن را به شکل عجیب‌وغریبی می‌شناسیم. هنوز بسیاری از مردم واقعاً نمی‌دانند که چه‌کاری انجام می‌دهد؟

می‌خواهید بدانید که همه‌چیز در مورد GitHub چیست؟ این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

GitHub چیست , گیت هاب چیست , نصب GitHub, آموزش github

 “Git” در GitHub

برای درک GitHub، ابتدا باید Git را درک کنید. Git یک سیستم کنترل نسخه با منبع باز است که توسط لینوس تر دروالس آغاز شد – همان شخصی که لینوکس را ایجاد کرد. GIT شبیه به سیستم‌های کنترل نسخه‌های دیگر است Subversio، CVS و Mercurial چند مدل از نام‌های آن است.

بنابراین Git یک سیستم کنترل نسخه است.

اما این به چه معناست؟ هنگامی‌که توسعه‌دهندگان چیزی را (مثلاً یک برنامه) ایجاد می‌کنند، آن‌ها تغییرات ثابت را در کد اعمال می‌کنند. نسخه‌های جدید را پخش می‌کنند و بعدازآن به اولین نسخه رسمی (غیر بتا) می‌رسند و آن را به‌صورت نهایی پخش می‌کنند.

نسخه سیستم‌های کنترل به‌طور مستقیم این اصلاحات را حفظ می‌کنند و تغییرات را در یک مخزن مرکزی ذخیره می‌کنند. این به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به‌راحتی همکاری کنند، زیرا می‌توانند یک نسخه جدید از نرم‌افزار را دانلود کنند، تغییرات را ایجاد کرده و جدیدترین نسخه را آپلود کنند. هر توسعه‌دهنده می‌تواند این تغییرات جدید را ببیند، آن‌ها را دانلود و به توسعه بیشتر کمک کند.

به‌طور مشابه، افرادی که هیچ ارتباطی با توسعه یک پروژه ندارند، هنوز هم می‌توانند فایل‌ها را دانلود کرده و از آن‌ها استفاده کنند. اکثر کاربران لینوکس باید با این فرآیند آشنا باشند؛ زیرا استفاده از Git، Subversion و یا برخی از روش‌های مشابه دیگر برای دانلود فایل‌های موردنیاز، مخصوصاً در آماده‌سازی کامپایل برنامه از کد منبع (معمولاً برای لینوکس) بسیار رایج است.

Git سیستم کنترل نسخه ترجیحی بسیاری از توسعه‌دهندگان است، زیرا مزایای متعددی نسبت به سایر سیستم‌های موجود دارد. این تغییرات فایل را به‌صورت مؤثرتری ذخیره می‌کند و یکپارچگی فایل را بهتر می‌کند. اگر شما علاقه‌مند به دانستن جزئیات هستید، صفحه Git Basics توضیح کامل درباره نحوه کار Git می‌دهد.

 

“Hub” در GitHub

ما تأیید کرده‌ایم که Git یک سیستم کنترل نسخه است، به‌صورت مشابه اما بهتر از بسیاری از گزینه‌های موجود است. بنابراین، چه چیزی باعث می‌شود GitHub خیلی خاص باشد؟ Git یک ابزار خط فرمان است، اما مرکز تمام چیزهایی که در مورد Git اتفاق می‌افتد، hub-GitHub.com است – که در آن توسعه‌دهندگان پروژه‌ها و شبکه خود را با افراد متفکر ذخیره می‌کنند.

بیایید به برخی از دلایل اصلی که geeks مایل به استفاده از GitHub است، و یادگیری اصطلاحات در طول این مسیر باشید.

 

مخزن

مخزن معمولاً به‌اختصار “repo” یک مکانی است که تمام فایل‌ها برای یک پروژه خاص ذخیره می‌شوند. هر پروژه، مخزن خود را دارد و شما می‌توانید با یک URL منحصربه‌فرد به آن دسترسی داشته باشید.

 

پر کردن یک مخزن

“Forking” زمانی است که شما یک پروژه جدید بر اساس پروژه دیگری که قبلاً وجود دارد، ایجاد می‌کنید. این یک ویژگی شگفت‌انگیز است که به‌سرعت پیشرفت اغلب برنامه‌ها و پروژه‌های دیگر را پیش می‌برد. اگر یک پروژه در GitHub پیدا کنید که مایلید به آن کمک کنید، شما می‌توانید یک repo را پرکنید، تغییراتی را که دوست دارید را انجام دهید و پروژه تجدیدنظر شده را به‌عنوان یک repo جدید منتشر کنید. اگر مخزن اصلی که شما برای ساختن پروژه جدید خود ساختید، به‌روز می‌شود، شما به‌راحتی می‌توانید این به‌روزرسانی‌ها را به fork فعلی خود اضافه کنید.

 

درخواست‌ها را بکشید

شما یک مخزن را پرکرده‌اید، در این پروژه یک بازبینی بزرگ به وجود بیاورید و می‌خواهیم آن را توسط توسعه‌دهندگان اصلی به رسمیت بشناسانیم. شاید حتی در پروژه / مخزن رسمی، گنجانده شود. شما می‌توانید این کار را با ایجاد کشیدن یک درخواست انجام دهید. نویسندگان مخزن اصلی می‌توانند کار شما را ببینند و سپس انتخاب کنند که آیا آن پروژه را به رسمیت بپذیرند یا نه. هر زمان که شما موضوعی را با یک درخواست می‌کشید، GitHub یک محیط کامل برای شما و نگهبان اصلی پروژه برای برقراری ارتباط فراهم می‌کند.

GitHub چیست , گیت هاب چیست , نصب GitHub, آموزش github

شبکه اجتماعی

جنبه‌های شبکه اجتماعی GitHub احتمالاً یکی از قدرتمندترین ویژگی‌های آن است، که به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا بیشتر از هر یک از ویژگی‌های ارائه‌شده، پیشرفت کنند. هر کاربری در GitHub دارای پروفایل شخصی خود است که مانند انواع رزومه عمل می‌کند، مانند نشان دادن کار قبلی شما و مشارکت در پروژه‌های دیگر از طریق درخواست‌های متقابل.

اصلاح پروژه‌ها می‌تواند به‌صورت عمومی موردبحث قرار گیرد، بنابراین جمعی از کارشناسان می‌توانند در این دانش کمک و برای پیشرفت پروژه برای حرکت روبه‌جلو همکاری کنند. قبل از ظهور GitHub، توسعه‌دهندگان علاقه‌مند به مشارکت در یک پروژه، معمولاً نیاز به پیدا کردن برخی از ابزارهای ارتباط با نویسندگان دارند – احتمالاً از طریق ایمیل – و سپس آن‌ها را متقاعد سازند که آن‌ها قابل‌اعتمادند و سهم آن‌ها پایدار است.

 

تغییرات

هنگامی‌که چندین نفر در یک پروژه مشارکت می‌کنند، سخت است که پیگیری‌های اصلاحیه را تغییر دهیم – چه چیزی تغییر کرد، چه زمانی و چه موقع آن فایل‌ها ذخیره‌شده است. GitHub با توجه به تمام تغییرات، از این مشکل مخزن که تحت‌فشار قرارگرفته است پشتیبانی می‌کند.

 

GitHub فقط برای توسعه‌دهندگان نیست

همه این موضوعات در مورد اینکه چگونه GitHub برای برنامه نویسان ایده آل است? ممکن است باور کنید که تنها کسانی هستند که در آن مفید خواهند بود. اگرچه خیلی کمتر از معمول است. شما واقعاً می‌توانید GitHub را برای هر نوع فایل مورداستفاده قرار دهید. اگر شما یک تیم دارید که دائماً در یک سند Word تغییراتی ایجاد می‌کند، برای مثال، شما می‌توانید از GitHub به‌عنوان سیستم کنترل نسخه خود استفاده کنید. این عمل شایع نیست، زیرا در اکثر موارد جایگزین بهتری وجود دارد، اما این چیزی است که باید در ذهن داشته باشید.

حالا که می‌دانید GitHub همه‌چیز است، آیا آماده هستید که شروع به کار کنید؟ به GitHub.com بروید و مطمئن شوید که صفحات راهنما پس از ثبت‌نام را موردبررسی قرار می‌دهید.

 

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

 

مشاهده دوره آموزش گیت هاب

 

با نظراتتان در ادامه با ما همراه باشید.