سال 2023 با انفجار ترند هوش مصنوعی در تمام دنیا همراه بود و برای اولین بار، مردم سرتاسر دنیا به یک چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی به صورت عمومی دسترسی پیدا کردند. گل سرسبد هوش مصنوعی در آن زمان، ChatGPT بود. محصول خارج العاده شرکت OpenAI که آغازکننده موجی بزرگ از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در سرتاسر جهان بود. در ادامه، با پاسخ به سوال هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ به معرفی جامعی از هوش مصنوعی ChatGPT خواهیم پرداخت.

هوش مصنوعی چیست؟

اجازه دهید قبل از پرداختن به اینکه «ChatGPT چیست» و معرفی آن، ابتدا با سوال هوش مصنوعی چیست؟ شروع کنیم.

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا AI، به قدرت تفکر و یادگیری کامپیوتر گفته می‌شود. هدف از این اختراع، آسان‌تر شدن کارها و انجام کارهایی است که از عهده انسان خارج است. همچنین می‌توان از آنها برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد.

این عبارت Artificial از ترکیب دو کلمه Artificial و Intelligence ساخته شده که مفهوم آنها در زیر قابل مشاهده است.

 • عبارت Artificial یا مصنوعی، به چیزهایی گفته می‌شود که ساخته دست بشر بوده و به صورت طبیعی به وجود نیامده‌اند.
 • عبارت Intelligence یا هوش نیز به قدرت یادگیری و تفکر اشاره دارد.

با توجه به این تعاریف، می‌توان هوش مصنوعی را به این صورت تعریف کرد: آموزش و یادگیری کامپیوتر به دست انسان برای انجام کارهایی که از دست انسان‌ها برمی‌آید یا کارهایی که انسان‌ها قادر به انجام آنها نیستند.

یک مثال ساده از هوش مصنوعی را می‌توان تایپ اشاره‌ای در گوشی‌های تلفن دانست. به این صورت که انگشت خود را روی حروفی که قصد نوشتن آنها دارید، قرار داده و به سمت حروف بعدی می‌کشید. هوش مصنوعی کیبورد، به صورت خودکار کلمه‌ای که به دنبال آن هستید را تایپ می‌کند. نمونه‌ای دیگر از هوش مصنوعی، دستیارهای هوشمند نظیر Google Assistant و Siri است.

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

به زبان ساده، ChatGPT یک چت‌بات (Chat Bot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند به سوالات مختلف پاسخ دهد. این هوش مصنوعی توسط شرکت OpenAI توسعه داده شده و در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین چت‌بات‌ها در جهان است.

این هوش مصنوعی قدرتمند می‌تواند سوالات و مباحث پیچیده ریاضی، فیزیک، برنامه نویسی و… را به خوبی درک کرده و در اکثر مواقع، پاسخ مناسبی ارائه دهد. برای مثال، می‌توانید یک قطعه کد نوشته شده به تقریبا هر زبان برنامه نویسی را به او بدهید تا اشکالات آن را برطرف کرده و راهنمایی‌های لازم به به شما ارائه دهد. خروجی این هوش مصنوعی، به صورت متن خواهد بود؛ بنابراین می‌توانید از ChatGPT برای انجام هر کار مربوط به متن نظیر مقاله نویسی، نوشتن متن آهنگ، سناریو فیلم یا انیمیشن، ویراستاری متون، بازنویسی و خلاصه نویسی متون و… استفاده کنید.

نکته مهم این است که نباید به اطلاعات ارائه شده توسط ChatGPT به صورت کامل اعتماد کنید؛ زیرا این هوش مصنوعی، درک کافی از اطلاعات ارائه شده ندارد و صرفا براساس داده‌هایی که در دیتابیس خود دارد، رشته متن‌هایی را تولید می‌کند که در بسیاری از موارد، اشتباه یا نامعتبر هستند.

ChatGPT یعنی چه؟

عبارت Chat به معنای گفتگو و صحبت کردن به صورت آنلاین است.

اما عبارت GPT کمی تخصصی‌تر است و نیاز دارد کمی بحث را باز کنیم. این عبارت، مخفف Generative Pre-Trained Transformer به معنای ترانسفورمر ازپیش آموزش‌دیده مولد است. می‌دانم اسم فوق العاده ترسناکی دارد؛ اما لازم نیست زیاد درباره آن بدانید. این عبارت، به این معنی است که هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی، با استفاده از داده‌هایی که با آنها آموزش دیده، می‌تواند داده‌ها را به شکل جدیدی تولید کند. برای مثال، می‌توانید از او بخواهید یک شعر درباره نسیم صبحگاهی بنویسد. او با استفاده از داده‌هایی که با آن آموزش دیده، یک شعر درباره نسیم نوشته و به شما ارائه می‌دهد. 

البته پیشنهاد می‌کنیم این کار را به زبان فارسی انجام ندهید؛ زیرا خروجی چندان جالب نخواهد بود.

GPT در چندین نسخه منتشر شده که متداول‌ترین آنها، نسخه 3.5 و 4 است. نسخه 4 جدیدتر و پیشرفته‌تر است و در این مطلب، آن را ملاک قرار داده‌ایم.  

GPT 3.5 و 4

هوش مصنوعی ChatGPT 4 نسخه‌ای جدیدتر و پیشرفته‌تر از GPT 3.5 است که بهبودهای زیادی را تجربه می‌کند. در لیست زیر می‌توانید به صورت خلاصه، برتری‌ها و پیشرفت‌های GPT 4 بر 3.5 را مشاهده می‌کنید.

 • درک بهتری از گرافیک و هنر دارد.
 • ·          قدرت بالاتری در برنامه نویسی دارد.
 • ظرافت زبانی بیشتری دارد و حتی در گویش‌های خاص نیز عالی عمل می‌کند.
 • امکان دریافت و درک تصاویر را دارد.
 • امکان حل مسائل پیچیده‌تری نسبت به GPT 3.5 دارد.
 • خلاقیت بهبود یافته در پاسخ‌ها.
 • پاسخ‌های GPT 4 انسجام بیشتری نسبت به قبل دارد.

ویژگی هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

در زیر به برخی از مهمترین ویژگی ChatGPT پرداخته‌ایم:

 1. استفاده از 175 میلیارد پارامتر برای تولید پاسخ مناسب، اولین ویژگی این هوش مصنوعی است. همین موضوع، ChatGPT را تبدیل به بزرگترین چت‌بات هوش مصنوعی کرده است.
 2. استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و آموزش دیده برای آموزش
 3. سرعت بالای پاسخ‌دهی و پردازش
 4. امکان انجام چندین کار به صورت هم‌زمان

رقبای ChatGPT

در زمان فعلی یعنی اواسط پاییز 1402، تعداد چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار زیاد شده؛ اما بسیاری از آنها صرفا یک کپی ناقص از مدل GPT هستند. همچنین در بسیاری از موارد، این هوش‌های مصنوعی از APIهای چت جی‌پی‌تی استفاده می‌کنند و به نوعی، از کاربران این چت‌بات هستند.

اما سه رقیب بزرگ سر راه ChatGPT وجود دارد که همزمان با او، در حال رشد و توسعه هستند.

 • هوش مصنوعی BARD: توسط گوگل و در سال 2023 معرفی شد تا رقیبی سرسخت برای ChatGPT باشد.
 • هوش مصنوعی Claude: توسط شرکت Anthropic توسعه داده شده و برخلاف ChatGPT، امکان خواندن اسناد و پرونده‌ها در فرمت‌های مختلف را دارد.
 • هوش مصنوعی Bing AI: متعلق به موتور جستجوگر بینگ از شرکت مایکروسافت است. دسترسی مستقیم به اینترنت و امکان تولید تصاویر، از امکانات هوش مصنوعی Bing است.

مقایسه ChatGPT و Google Bard

هوش مصنوعی بارد، یکی از محصولات شرکت گوگل است که در سال 2023 و برای رقابت با ChatGPT معرفی شد. این هوش مصنوعی، می‌تواند با استفاده از متن و تصویر، به سوالات پاسخ دهد. همچنین این هوش مصنوعی به اینترنت دسترسی دارد. اطلاعات ChatGPT محدود به سال 2021 است؛ اما بارد به اطلاعات به‌روز دسترسی دارد. حتی می‌توانید مشروح اخبار را از او بخواهید و در چند ثانیه، آنها را دریافت کنید.

در بحث برنامه نویسی، ChatGPT دست برتر را دارد. بارد قادر به تولید کد به 20 زبان برنامه نویسی مشهور است؛ اما ChatGPT می‌تواند به تعداد قابل توجهی از زبان‌های برنامه نویسی، کد بنویسد. علاوه بر این، توانایی دارد به برخی از زبان‌های برنامه نویسی متفرقه و کم کاربرد نظیر COBOL، Fortran، پاسکال و MQL کدنویسی کند.

مقایسه ChatGPT و Claude AI

هوش مصنوعی Claude توسط شرکت Anthropic توسعه و منتشر شده است. این هوش مصنوعی، به صورت کاملا رایگان منتشر شده و امکان دریافت دستورات طولانی‌تری نسبت به ChatGPT دارد. Claude می‌تواند فایل‌های PDF و تصاویر را دریافت کرده و مطابق با نیاز شما، اطلاعاتی را نمایش دهد. همچنین در نوشتن محتوای مقاله، در مواردی بهتر از چت جی‌پی‌تی عمل می‌کند. البته ChatGPT 4 نیز می‌تواند تصاویر را درک کند و درباره آنها، پاسخ‌هایی را ارائه دهد.

در مواردی نظیر دسترس‌پذیری و شخصی‌سازی، ChatGPT بسیار جلوتر است. Claude تنها در آمریکا و انگلستان قابل دسترسی است؛ در صورتی که امکان استفاده از چت جی‌پی‌تی در تمام دنیا (غیر از ایران و چند کشور دیگر) وجود دارد. علاوه بر این، صدها افزونه برای ChatGPT توسعه داده شده‌اند که می‌توانند امکانات جدید و کاربردی به آن اضافه کنند. چنین چیزی درباره هوش مصنوعی Claude صدق نمی‌کند.

مقایسه ChatGPT و Bing AI

Bing Chat یک چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. این هوش مصنوعی برای ارائه اطلاعات جامع و مفید به کاربران، از پایگاه دانش گسترده مایکروسافت و موتور جستجوی Bing استفاده می‌کند. Bing Chat می‌تواند به سوالات کاربران در سریع‌ترین زمان و براساس شرایط تعیین شده توسط کاربران پاسخ دهد. همچنین به دلیل دسترسی به اینترنت، به جدیدترین اطلاعات دسترسی داشته و می‌تواند براساس آنها، پاسخ دهد.

Bing Chat و ChatGPT هر دو از GPT-4 استفاده می‌کنند. استفاده از چت‌بات بینگ کاملا رایگان است و می‌توانید تا 30 سوال به صورت روزانه از او بپرسید.

در طرف دیگر، ChatGPT بیشتر سعی دارد طبق اهداف تعیین شده پیش برود. بنابراین زمانی که نیاز به نوشتن متون تبلیغاتی، بازاریابی یا کپی رایتینگ (Copy Writing) دارید، استفاده از آن بازدهی بهتری دارد.

کاربرد ChatGPT در حوزه‌های مختلف

از این هوش مصنوعی در موارد مختلفی استفاده می‌شود. همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد، ChatGPT می‌تواند در هر حوزه که نیاز به متن باشد، مورداستفاده قرار بگیرد. همچنین توانایی بالای آن در کدنویسی به زبان‌های برنامه نویسی مختلف را فراموش نکنید.

در ادامه، به مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی ChatGPT اشاره می‌کنیم.

کاربرد ChatGPT در برنامه نویسی

یکی از کاربردهای گسترده این ربات چت، در برنامه نویسی و تولید کد به زبان‌های مختلف است. البته در مواردی، ممکن است کدهای نوشته شده دارای ایراد باشد. به همین دلیل، بهتر است از آن صرفا برای انجام کارهای تکراری و رفع مشکلات کدهای خود استفاده کنید و کل پروژه را با استفاده از کدهای آن، توسعه ندهید! 

برای تست مهارت کدنویسی ChatGPT، از او خواستیم یک تکه کد به زبان C++ برای توسعه یک الگوریتم برای پیدا کردن ریشه اعداد بنویسد. این کار را در سایت Theb.AI که امکان استفاده در ایران را فراهم کرده، انجام می‌دهیم.

تصویر زیر، نتیجه اجرای کد نوشته شده توسط چت جی‌پی‌تی است که با وارد کردن مقدار 9، ریشه آن که عدد 3 است را نمایش می‌دهد.

کاربرد ChatGPT در تولید محتوای متنی

یکی دیگر از کاربردهای گسترده این هوش مصنوعی، در تولید محتوای متنی و وبلاگی است. با استفاده از ChatGPT می‌توانید مطالب وبلاگی در سطوح مختلف تولید کنید. در دوره آموزش ChatGPT، به صورت جامع به کسب درآمد از این هوش مصنوعی و روش‌های مختلف کسب درآمد اشاره شده است. این دوره به صورت رایگان توسط علیرضا احمدی تهیه و در دانشجویار منتشر شده است.

کاربرد ChatGPT در نوشتن سناریو و فیلمنامه

برای نوشتن سناریو و فیلمنامه، مهمترین بخش ایده‌یابی و نوشتن یک مقدمه مناسب است. برای این کار، می‌توانید از چت جی‌پی‌تی استفاده کنید. حتی برای گسترش فیلمنامه و تبدیل آن به یک سناریو کامل نیز می‌توانید از ChatGPT استفاده کنید.

برای مثال، در تصویر زیر از او خواستیم یک سناریو برای ویدیویی به طول 5 دقیقه درباره مواد غذایی با فیبر بالا برای انتشار در یوتیوب بنویسد. نتیجه را در زیر می‌بینید.

با کمی ویرایش و تغییر در متن، یک سناریو مناسب برای تولید یک کلیپ کوتاه خواهید داشت.

در کل، استفاده از ChatGPT برای نوشتن انواع محتواهای متنی مناسب است. 

مزایای استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

در ادامه، برخی از مهمترین مزایای این چت‌بات را شرح داده‌ایم.

 • درک بالا نسبت به زبان‌های نوشتاری و برنامه نویسی
 • رایگان بودن نسخه 3 و 3.5 هوش مصنوعی ChatGPT تنها با ثبت‌نام در سایت رسمی OpenAI
 • چند منظوره بودن و امکان استفاده در بخش‌های مختلف بازاریابی محتوایی و حتی توسعه نرم افزار
 • قدرت و زیرکی بالا به عنوان یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی

معایب هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

معایب هوش مصنوعی ChatGPT عبارتند از:

 • در مواردی ممکن است پاسخ ارائه شده اشتباه باشد؛ اما لحن متقاعد کننده این هوش مصنوعی، می‌تواند شما را به اتباه بیندازد.
 • الگوهایی تکراری در پاسخ‌های آن دیده می‌شود. این مورد خصوصا در نوشتن مقالات می‌تواند باعث تولید مطالب تکراری شود.
 • در برخی مواقع به دلیل شلوغی سرورها، این هوش مصنوعی قفل شده و نمی‌تواند به درستی عمل کند.
 • امکان ثبت‌نام و استفاده از ChatGPT با شماره ایرانی وجود ندارد. البته راه‌هایی برای استفاده از آن به صورت رایگان در ایران وجود دارد.
 • هنوز توانایی پرسیدن سوال از کاربر برای شفافیت بیشتر درباره موضوعات را ندارد.

استفاده از چت جی‌پی‌تی در ایران

برای استفاده از ChatGPT در ایران، می‌توانید از روش‌های متعددی استفاده کنید.

اگر قصد دارید برای استفاده این هوش مصنوعی از طریق سایت رسمی آن اقدام کنید، طبق راهنمای زیر عمل کنید.

استفاده از ChatGPT از سایت رسمی

در ابتدا، مقدمات کار شامل یک ابزار تغییر IP قدرتمند و یک شماره مجازی یا اکانت Open AI از سایت نامبرلند تهیه کنید.

وارد مرورگر خود شوید و عبارت Open AI را جستجو کنید. اولین نتیجه سایت رسمی شرکت Open AI است.همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، لینک دسترسی به ChatGPT در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود که با کلیک روی آن، مستقیما وارد صفحه ثبت‌نام برای دسترسی به چت جی‌پی‌تی می‌شوید. در صورتی که این اتفاق رخ نداد، وارد صفحه اصلی سایت Open AI شده و در نوار بالای سایت، روی گزینه ChatGPT کلیک کرده و در لیست باز شده، گزینه Try ChatGPT را انتخاب کنید.

در این صفحه، روی Sign in کلیک کرده و اطلاعات ایمیل خود را وارد کنید. همچنین می‌توانید با اکانت گوگل یا مایکروسافت نیز ثبت‌نام کنید. بعد از ارسال ایمیل، یک لینک تایید به ایمیل شما ارسال می‌شود که باید با استفاده از ابزار تغییر IP، آن را باز کنید. اگر با خطا مواجه شدید، تغییردهنده IP خود را عوض کنید یا با دستگاه دیگری، مراحل را انجام دهید.

در صفحه بعد باید نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید. پس از آن نیز باید شماره تلفن غیرایرانی را وارد کنید. توجه داشته باشید از آنجایی که یک کد فعالسازی به شماره تلفن وارد شده ارسال می‌شود، امکان استفاده از شماره فیک وجود ندارد. در اینجا باید شماره‌ای که از نامبرلند تهیه کرده‌ای را وارد کنید.

بعد از وارد کردن کد، وارد حساب chatGPT می‌شوید و می‌توانید از این هوش مصنوعی به صورت رایگان (نسخه 3 و 3.5) استفاده کنید.

استفاده از سایت‌های ثالث

یکی از روش‌های مورداستفاده افراد برای استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT، استفاده از سایت‌های ثالث است. در این سایت‌ها، استفاده از این هوش مصنوعی به صورت رایگان امکان‌پذیر است. یکی از سایت‌ها که در بالا نیز به آن اشاره شد، سایت Theb.ai است. این سایت مستقیما به ChatGPT متصل است و به صورت رایگان دردسترس همه افراد است. تنها کافیست یک حساب کاربری با استفاده از ایمیل بسازید و وارد شوید.

تعدادی دیگر از سایت‌های ثالث برای استفاده از ChatGPT را در زیر می‌بینید:

 • Ai.ci
 • freechatgpt.chat
 • fastgpt.app
 • chatforai.com
 • desk.im

استفاده از ربات‌های تلگرام

در موج ترند عظیمی که در ابتدای سال 2023 حول هوش مصنوعی شکل گرفت، بسیاری از افراد در تلاش برای دسترسی به ChatGPT بودند. در این بین، برخی با استفاده از APIهای ارائه شده برای این هوش مصنوعی، ربات‌های تلگرامی رایگانی را توسعه دادند که در آن زمان، به شدت کاربردی بودند. در این بات‌ها می‌توانید روزانه 10 مورد از سوالات خود را از هوش مصنوعی بپرسید و پاسخ را به صورت خلاصه دریافت کنید. برای دسترسی به این بات‌ها، میتوانید ChatGPT را در تلگرام جستجو کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم با پاسخ به سوال هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ شما را به صورت جامع با چت‌بات ChatGPT آشنا کرده و همچنین برخی از روش‌های دسترسی به آن در ایران را معرفی کنیم. هوش مصنوعی ChatGPT امکان استفاده در بخش‌های مختلفی را دارد و در تولید محتوا، برنامه نویسی، نوشتن سناریو و فیلمنامه، ترجمه و هر بخشی که به محتوای متنی مربوط است، قابل استفاده است. برای آموزش کامل استفاده از این هوش مصنوعی، می‌توانید مقاله آموزش استفاده از ChatGPT را در وبلاگ دانشجویار بخوانید. در نهایت، اگر نظری درباره این مقاله یا تجربه استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT را دارید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات دریافت کنیم.