امروز در بلاگ دانشجویار، معرفی بهترین کتاب های آموزش برنامه نویسی پایتون را معرفی کرده ایم که که این مورد برای آموزش پایتون مفید است.

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از انواع زبان‌های برنامه نویسی است که محبوبیت زیادی داشته و استارتاپ‌های ایرانی بسیار زیادی از آن در فعالیت خود به کار می‌برند. زبان برنامه نویسی پایتون در حوزه‌ها و مشاغل مختلفی ممکن است کاربرد داشته باشد و همین موجب محبوبیت آن شده است. به همین دلیل افراد زیادی در پی یادگیری آن به دنبال یافتن بهترین کتاب آموزش پایتون هستند. در این مقاله تصمیم داریم تا برخی از کتاب‌هایی که از آنها با عنوان بهترین کتاب آموزش پایتون یاد می‌شود را اسم برده و کمی درمورد آن توضیح دهیم تا بهتر بتوانید انتخاب کنید. پس با ما همراه باشید.

بهترین کتاب آموزش پایتون: پایتون چیست؟

پیش از آن که به نام بردن بهترین کتاب آموزش پایتون بپردازیم خوب است که مختصری درباره زبان برنامه نویسی پایتون توضیح دهیم. زبان برنامه نویسی پایتون یا  (Python Programming Language)زبانی است که یادگیری آن آسان بوده و یبشتر مورد استقبال کسانی قرار می‌گیرد که تاره تصمیم دارند برنامه نویسی را یاد بگیرند. به این خاطر که زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان همه منظوره بوده که توسعه داده شده و محدود به توسعه یافتن نوع خاصی نرم افزار نیست. به بیان بهتر می‌توان چنین گفت که از زبان برنامه نویسی پایتون برای هرکاری اعم از تحلیل کردن داده‌ها، ساخت بازی‌های کامپیوتری و… استفاده نمود.

علاوه بر آن، از زبان برنامه نویسی پایتون در زمینه‌های علمی نیز استفاده می‌شود زیرا بهترین ابزار برای محاسه معادلات پیچیده و تحلیل داده است. از آنجایی که زبان برنامه نویسی پایتون کلمات کلیدی کمی دارد آموختن آن دشوار نیست و داشتن بهترین کتاب آموزش پایتون می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. هرکسی که خواهان یادگیری زبان پایتون است اگر  با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد می‌تواند تا بخشی از آن را متوجه شود. با وجود این که زبان برنامه نویسی پایتون ساده است ولی وجود بهترین کتاب آموزش پایتون می‌تواند تأثیر زیادی در یادگیری آن داشته باشد زیرا در متن کتاب مثال و تمرین‌های زیادی برای آسان‌تر کردن فرآیند یادگیری وجود دارد. چنانچه می‌خواهید برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرید، کتاب‌های زیادی در بازار موجود است. کتاب ها این امکان را به شما می دهند که به موقع یاد بگیرید و تمرین کنید، حتی اگر درحال تمرین با کدهای آن باشید.

دلایل محبوبیت زبان پایتون چیست؟

پیش از بیان بهترین کتاب آموزش پایتون، باید بدانید که زبان برنامه نویسی پایتون ممکن است برای شخص برنامه نویس درآمدزایی بالایی داشته باشد با این حال این تنها دلیل محبوبیت این زبان برنامه نویسی نیست و عوامل دیگری نیز درآن دخیل هستند. به چند مورد آن در ادامه اشاره می‌کنیم:

  1. مورد استفاده در مهم‌ترین شرکت‌ها: کمپانی‌های بزرگ همچون گوگل، یوتیوب، فیس بوک، اسنتاگرام و بسیاری دیگر، از زبان برنامه نویسی پایتون برای اداف خود استفاده می‌کنند.
  2. مورد استفاده در یادگیری ماشین: استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون یادگیری ماشین را آسان‌تر کرده است و افراد می‌توانند با مطالعه بهترین کتاب آموزش پایتون به این زبان تسلط یابند و در این زمینه فعالیت داشته باشند.
  3. مناسب بودن برای مبتدی‌ها: افرادی که تازه تصمیم به شروع یادگیری یک زبان برنامه نویسی هستند بهترین انتخا برای آن‌ها زبان برنامه نویسی پایتون است که انتخاب بهترین کتاب آموزش پایتون می‌تواند تأثیر زیادی در یادگیری داشته باشد.
  4. زبانی بسیار کاربردی در حوزه برنامه نویسی: پایتون، زبانی همه منظوره است و شخص می‌تواند آن را برای همه پروژه‌های خود استفاده کند. از زبان برنامه نویسی پایتون می‌توان هم برای تحلیل داده‌ها، هم توسعه وب سایت و هم توسعه واسطه گرافیکی کارگر استفاده کرد در نتیجه درهر موردی قابل استفاده است.

بهترین کتاب آموزش پایتون: کتاب‌های خارجی

در ادامه برخی از بهترین کتاب آموزش پایتون که به زبان اصلی و خارجی است را نام می‌بریم:

کتاب How to Make Mistakes in Python

مطالعه این کتاب این امکان را به اشخاص می‌دهد که با اشتباهات ساده و پیچیده‌ای که در هنگام برنامه نویسی با زبان پایتون ممکن است به وجود آید آشنا شوند. نویسنده این کتاب “مایک پیرنات” چندین سال تجربه خود و اشتباهاتی که در زمینه برنامه نویسی با پایتون مرتکب شده است را به اشتراک گذاشته است. درنتیجه مطالعه کردن این کتاب می‌تواند تجربه خوبی به شما بدهد و همچنین با اشتباهات رایجی که در این زمینه وجود دارد آشنا شوید.

کتاب Functional Programming in Python

در این کتاب جنبه‌های برنامه نویسی Functional مورد بررسی قرار می‌گیرد و آپشن‌هایی که خوب کار کرده و آپشن‌هایی که کاربردی نیست را بیان می‌کند. با مطالعه این کتاب می‌توانید اطلاعات خوبی درخصوص گزینه‌های کاربردی و غیرکاربردی پایتون بدست آورید.

کتاب A Byte of Python

از دیگر موارد که می‌توان نام بهترین کتاب آموزش پایتون بر روی آن گذاشت، این کتاب است که رایگان بوده و همگان امکان تهیه کردنش را دارند، بیشتر برای افراد تازه کار خوب است و اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار شخص قرار می‌دهد.

بهترین کتاب آموزش پایتون: کتاب‌های فارسی زبان

افراد زیادی هستند که آنچنان آشنایی با زبان انگلیسی نداشته و درنتیجه نمی‌توانند از کتاب‌های زبان اصلی استفاده کنند. این افراد باید کتاب‌هایی که به زبان فارسی نوشته یا ترجمه شده است را تهیه و مطالعه نمایند. برخی از موارد بهترین کتاب آموزش پایتون به زبان فارسی به شرح زیر است:

کتاب حل مسائل پایتون

این کتاب یک راهنمای کامل و جامع برای آموزش زبان برنامه ‌نویسی پایتون محسوب می‌شود. کتاب حل مسائل پایتون به دلیل آن که 650  مثال داشته و گام به گام مسائل را بررسی می‌کند، می‌تواند بهترین کتاب برای آموزش پایتون باشد.

کتاب پایتون به زبان ساده

از دیگر بهترین کتاب آموزش پایتون می‌توان به این کتاب اشاره کرد که بیانی ساده و گویا دارد. این کتاب را حتی کسانی که هیچ پیش زمینه‌ای درباره زبان برنامه نویسی پایتون ندارند هم می‌توانند مطالعه کنند.

سخن پایانی

بهترین کتاب آموزش پایتون در این مقاله بررسی شد. با این حال کتاب‌های زیاد دیگری در این باره وجود دارد که می‌تواند برای فرد بسیار مفید باشد. توصیه ما این است که اگر تا به حال هیچ پیش زمینه و دانشی درباره زبان برنامه نویسی پایتون نداشتید، ابتدا کتاب‌ها و مقالات رایگان را تهیه نمایید و پس از آن که کمی در این زمنیه علم بدست آوردید اقدام به تهیه کتاب‌های دیگر کنید تا به صورت حرفه‌ای‌تر با این زبان برنامه نویسی آشنا شوید.