اکسل یکی از برنامه‌های موجود در نرم‌افزار آفیس است که سال‌های زیادی از زمان معرفی و انتشار آن می‌گذرد. با این وجود این نرم‌افزار صفحه گسترده همچنان بسیار پرکاربرد بوده و کاربرد‌های آن برای همه مورد استفاده بوده است. یکی از ویژگی‌های اکسل ساخت الگو‌ها یا همان Template  است. ساخت و استفاده از این الگو‌ها، کاربرد‌های زیادی برای کاربران به صورت روزانه دارد. همراه ما باشید تا در این مقاله از سری مقالات آموزش اکسل به بررسی پاسخ  Template” یا الگو در اکسل چیست؟” بپردازیم.

Template یا الگو در اکسل چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم اکسل ساخت الگو‌های آماده برای استفاده‌های مجدد است. الگو در واقع یک فایل اکسل فرمول نویسی شده و برنامه نویسی شده است که فرمت آن به صورت پیوسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که یک فایل اکسل بار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند تبدیل به یک الگو آماده شود. با ساخت الگوهای آماده می‌توان بدون نیاز به کار‌های تکراری، با سرعت بیشتر از فایل‌های اکسل استفاده کرد. در ادامه نحوه ساخت این الگو‌ها و ویژگی آن‌ها آمده است. همچنین با داشتن تعدادی از این الگو‌ها می‌توان به بسیاری از امور سریع‌تر از قبل رسیدگی کرد.

کاربرد الگو یا تمپلیت

برای هر کدام از ما بار‌ها پیش آمده که یک صفحه اکسل را بار‌ها کپی کرده و از نسخه‌های آن مجدداً استفاده کنیم. روش اکثر ما در انجام این کار همان روش سنتی و قدیمی است. بدین ترتیب که فایل‌های اکسل قدیمی را باز کرده و پس از پاک کردن اطلاعات موجود در سلول‌ها، اقدام به وارد کردن اطلاعات تازه درون سلول‌ها خواهیم کرد. در حال حاضر باید گفت این راه‌ها قدیمی شده و در صورتی که به ویژگی‌های اکسل آشنایی داشته باشید، می‌توانید این کار را در زمانی اندک و به صورت بهتر با ساخت یک الگو یا تمپلیت انجام دهید.

چگونه یک Template ایجاد کنیم؟

ساخت الگو در اکسل بسیار ساده و کاربردی است. برای این کار تنها به یک فایل اکسل نیاز دارید. این فایل باید همان فایل اکسلی باشد که شما به طور دائم از آن استفاده می‌کنید. در واقع هدر، فرمول و حاشیه‌های مختلف نیز درون آن تعریف شده باشد.

جهت ساخت Template یا الگو ابتدا فایل اکسل خود را باز کرده و اطلاعات غیرقابل استفاده را پاک کنید. این فایل باید تنها شامل موارد مهم و اطلاعاتی باشد که ممکن است در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. در این زمان با کمک گزینه File و سپس انتخاب گزینه Save As فایل خود را ذخیره کنید.

در منو کشویی Save As Type گزینه Excellent template وجود دارد. با انتخاب این گزینه فرمت فایل اکسل مورد نظر به شکل یک الگو ذخیره خواهد شد. اکسل به صورت پیش فرض از آدرس Document/Custom Office template برای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌کنند. اما به راحتی می‌توان آید مسیر ذخیره‌سازی را تغییر داده و مکان دیگری را برای ذخیره‌سازی الگو آماده استفاده کرد.

نحوه تغییر مکان ذخیره سازی الگو

برای این کار کافیست در قسمت منوی فایل گزینه آپشن را انتخاب کنید. در این قسمت گزینه Excellent Option وجود دارد. سپس گزینه Save در سمت چپ این پنجره انتخاب کنید. در سمت راست آن نیز گزینه Default Personal template location قرار دارد. در این قسمت می‌توان محل ذخیره‌سازی مورد نظر خود را وارد کرده و حالت پیش فرض آن را تغییر داد.

چگونه از Template استفاده کنیم؟

با ساخت الگو‌های آماده و ذخیره آن در محل مورد نظر می‌توان از آن برای ساخت سند‌های تازه استفاده کرد. البته اگر محل ذخیره‌سازی الگو را تغییر نداده و آن‌ها را در همان محل ذخیره اکسل ر‌ها کرده باشید، نیازی به جستجو برای یافتن آن نخواهد بود. زیرا الگو ساخته شده در همان صفحه ابتدایی اکسل قابل مشاهده است. اکنون تا حدوی با موضوع Template یا الگو در اکسل چیست؟ آشنا شده و نحوه کارکرد آن را دانسته‌اید.

دسترسی سریع به Template ساخته شده

روش دیگری نیز برای دسترسی به Template ساخته شده وجود دارد. برای این کار کافی است در صفحه اول برنامه اکسل گزینه Personal را انتخاب کنید. بدین ترتیب تمامی الگو‌های ساخته شده در یک جا نشان داده خواهند شد. سپس با انتخاب هر الگو می‌توان از آن برای ساخت یک سند تازه استفاده کرد. سند ساخته شده دقیقاً همان ویژگی الگو مورد نظر را خواهد داشت. در صورت اطلاع از محل ذخیره‌سازی الگو‌ها نیز می‌توان تنها با دوبار کلیک کردن روی آن‌ها، سریع‌تر به آن‌ها دسترسی داشت.

نمونه تمپلیت‌های قابل استفاده در اکسل

در صورتی که به تمام الگو‌ها و تمپلیت‌های آماده اکسل دسترسی داشته باشید می‌توانید از قابلیت‌های آن‌ها استفاده کنید. در ادامه لیستی از الگو‌های آماده اکسل که نقش مهمی در انجام کار‌های روزانه افراد دارند، معرفی خواهند شد. در این الگو‌ها می‌توان داده‌های مهم را ذخیره کرده و با ساخت الگو از آن‌ها به بهترین نحو بهره برد.

بارگیری الگوهای ساخته شده

امکان جالب دیگر در اکسل این است که شما می توانید به تعداد نامحدود تمپلیت ساخته شده توسط افراد مختلف دسترسی داشته باشید برای این کار کافیست در صفحه ابتدایی اکسل و در نوار جست و جو عبارت مد نظر خود را سرچ کرده تا گزینه های موجود برای شما نمایش داده شود. و با کلیک بر روی گزینه مدنظر می‌توان از تمپلیت استفاده نمود.

دوره پیشنهادی آموزش Excel

Template یا الگو در اکسل یکی از ویژگی های مهم و کاربردی این نرم افزار برای استفاده مجدد از الگوهای آماده است. به منظور یادگیری بیشتر با مفهوم الگو در اکسل و سایر مفاهیم در این نرم افزار و استفاده از آنها، پیشنهاد ما دوره آموزش اکسل پیشرفته است.

همچنین یکی دیگر از منابع آموزشی جهت آشنایی با الگوها در اکسل، سایت ablebits است.

سخن پایانی

در این مطلب به پرسش Template یا الگو در اکسل چیست؟ پاسخ داده شده و به آموزش نحوه ساخت و بکارگیری الگو‌های آماده در اکسل پرداخته شد. همانطور که می‌دانید اکسل با ارائه ویژگی‌های کاربردی می‌تواند نقش مهمی در پیشبرد سریع کار‌های روزمره داشته باشد. یادگیری قسمت‌های مهم این برنامه می‌تواند باعث تسهیل کاربرای آن شود. ‌امیدواریم پس از مطالعه این مطلب بتوانید به راحتی الگو‌های موردنظر خود را در اکسل ساخته و از آن‌ها استفاده کنید.

با ثبت نظرات، پیشنهادات، انتقاد ها و همچنین سوال های خود در بخش نظرات سایت ما را در راستای بهبود کیفیت خدماتمان، یاری نمایید.