قبل از شروع برنامه نویسی و کد زدن باید زبان برنامه نویسی مناسبی را انتخاب کنید. هرچند که زبان‌های زیادی برای برنامه نویسی وجود دارند. امروزه با وجود اینترنت منابع زیادی هم برای یادگیری موجود است. شاید شما هم مثل خیلی از افراد با دو زبان پایتون یا جاوا اسکریپت مواجه شده‌اید و نمی‌توانید بین این دو زبان انتخاب کنید. این دو زبان از جنبه‌هایی با هم قابل مقایسه هستند ولی خب، موارد استفاده، نحوه و رویکردهای برنامه نویسی آنها با یکدیگر تفاوت دارد. در این مقاله با ما همراه شوید تا با آموزش جاوا اسکریپت و آموزش پایتون آشنا شوید و متوجه تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو زبان با همدیگر شوید. پس با هم وضعیت پایتون و جاوا اسکریپت در سال 2021 را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم تا از بین پایتون یا جاوا اسکریپت بتوانید یک کدام را جهت یادگیری انتخاب نمایید.

نکته
چناچه می خواهید مهارت برنامه نویسی اندروید خود را ارتقا دهید، می توانید به دوره آموزش کاتلین مراجعه نمایید.

وضعیت پایتون و جاوا اسکریپت در سال 2021

تعریف جاوا اسکریپت و کاربرد آن

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری یا client side است که به منظور تعاملی کردن وبسایت‌های استاتیک و ثابت به کار می‌رود. از آنجا که جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی است، به مرحله جداگانه نیازی ندارد. بیایید این مطلب را با جزئیات بیشتری توضیح دهیم.

مرورگرها دارای موتورهای داخلی هستند که دستورات جاوا اسکریپت را درک و اجرا می‌کنند. بنابراین، می‌توانید کد جاوا اسکریپت را مستقیم در سند HTML خود وارد کنید و دستورات را درون تگ‌ها بنویسید. اصلا نیازی به کامپایلر نیست! حتی مرورگرهایی هم هستند که کد جاوا اسکریپت را اجرا می‌کنند. توسعه دهندگان می‌توانند کد جاوا اسکریپت را در برنامه‌های ساده‌ای مانند نوت پد++ هم بنویسند.

معرفی مختصر پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و شیء گرا و زبان چند منظوره است. به دلیل سادگی، انعطاف پذیری، تطبیق پذیری و ویژگی‌های مفید دیگر، این زبان روز به روز در حال رشد است و به یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان تبدیل شده است.

زبان‌های نوشتاری مانند جاوا اسکریپت دستورالعمل‌هایی ارائه می‌دهند که مرورگرها آنها اجرا می‌کنند. در حالی که زبان‌های شیءگرا با بلوک‌های ساختمانی یا آبجکت‌ها کار می‌کنند و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهند اشیا را ایجاد کنند، ویژگی‌هایی را به آنها اختصاص دهند یا آنها را طوری تنظیم کنند تا کاری انجام دهند.

نکته
همچنین می توانید برای تکمیل مهارت خود به دوره آموزش رایگان پایتون مراجعه نمایید.

 

تصویر نبرد پایتون و جاوا اسکریپت
نبرد پایتون و جاوا اسکریپت

وضعیت محبوبیت پایتون و جاوا اسکریپت در سال 2021

طبق نظرسنجی توسعه دهندگان در سال 2021، جاوا اسکریپت همچنان یک زبان برنامه نویسی پیشرو می‌باشد. با این وجود، محبوبیت پایتون نیز طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و محبوبیتش زبان‌هایی مانند Java، C # ،PHP و C++  را پشت سر گذاشته است.

چارچوب های وب جاوا اسکریپت نیز پیشرو هستند. jQuery، React.js وAngular.js سه چارچوب برتر مورد استفاده در وب هستند. البته برخی از چارچوب های پایتون مثل Django و Flask را نیز می‌بینیم.

پایتون دومین زبان محبوب است. اگر از این جنبه مسئله را بررسی کنیم، پایتون پیشتاز می‌شود و جاوا اسکریپت را به مقام دوم می‌رساند. در حال حاضر، پایتون سریعترین زبان برنامه نویسی است که توسعه دهندگان آن به طور متوسط 116 هزار دلار دارند. البته، برنامه نویسان جاوا اسکریپت هم به طور متوسط 110 هزار دلار در سال درآمد دارند. بنابراین، هر دو زبان، از نظر حقوق و دستمزد مشابه یکدیگر هستند.

در data science یا علم داده کدام یکی بهتر است؟ جاوا اسکریپت یا پایتون؟

جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان است. البته، به این معنی نیست که توانایی انجام هر کاری را دارد. علم داده یک رشته جدید است که در آن متخصصان می‌توانند داده های خام یا ساختار یافته را تجزیه و تحلیل و دستکاری کنند. به طور معمول، دانشمندان علم داده از چندین زبان برنامه نویسی با هم استفاده می‌کنند که یکی از آنها پایتون است.

از علوم داده و یا Data science به عنوان شغل داغ دهه پیش رو یاد می‌شود. این شغل بازار کار فراوانی مخصوصا در عصر حاضر دارد و یکی از پردآمدترین مشاغل دنیا محسوب می‌شود. علوم داده رشته‌ای است که اگر به آن علاقه داشته باشید و در آن مهارت کسب کنید، در آمدخوبی را نصیبتان خواهد کرد.

نکته
دوره داده کاوی در پایتون – مصور سازی داده های ویروس کرونا با پایتون یکی از دوره‌های بسیار عالی برای آشنایی و یادگیری علوم داده است. 
نبرد پایتون و جاوا اسکریپت در علوم داده یا داده کاوی
نبرد پایتون و جاوا اسکریپت در علوم داده

مقایسه پایتون و جاوا اسکریپت در علم داده

با وجودی که علم داده با جاوا اسکریپت نیز امکان پذیر است، معمولا متخصصان این زبان را انتخاب نمی‌کنند. بلکه به دلیل تجزیه و تحلیل داده‌ها پایتون برای این کار انتخاب می‌شود. موارد زیر می‌توانند دلیل این انتخاب را بیشتر توضیح دهند.

 • جاوا اسکریپت در مقایسه با پایتون بسته‌های علم داده و توابع داخلی زیادی ارائه نمی‌دهد.
 • در جاوا اسکریپت، انجام کارهای علم داده و حل مسائل بیشتر طول می‌کشد.
 • پایتون انتخاب بهتری است زیرا شما به راحتی می‌توانید آموزش‌های راهنمایی و سایر نکات مربوط به علم داده را در آن پیدا کنید.
 • به طور کلی، جاوا اسکریپت برای علم داده بیشتر شبیه به یک ماجراجویی و کشف است، به این معنی که شما باید بیشتر موارد را خودتان انجام دهید. اگرچه این نکته جالب به نظر می‌رسد ولی افرادی که می‌خواهند کارها را به سرعت انجام دهند احتمالاً از زبان‌های پایتون یا R استفاده می‌کنند.

مزایای جاوا اسکریپت در حوزه علوم داده

با این وجود، در علم داده، جاوا اسکریپت هم دارای مزایایی می‌باشد.

 • این نرم افزار با js ،Plotly.js و سایر کتابخانه‌ها بصری سازی یا visualizataion می‌شود. با استفاده از این دو نرم‌افزار، ایجاد بصری‌سازی کارآمدتر و آسان‌تر است.
 • انتشار کتابخانه js فرصتی را فراهم می‌آورد تا جاوا اسکریپت از تکنیک‌های یادگیری ماشین استفاده کند.
 • جاوا اسکریپت یک پروژه منبع باز یا open source است که به شما امکان می‌دهد تا مدل‌های یادگیری ماشین را در مرورگر تعریف نمایید، تست کنید و سپس به مرحله اجرا برسانید.

در نتیجه، جاوا اسکریپت از منظر علم داده در حال تبدیل شدن به رقیبی برای پایتون است. با این حال، پایتون عملکردی کارآمدتر، ساختار یافته‌تر و هدایت شده‌تر را تضمین می‌کند.

پایتون یا جاوا اسکریپت از منظر بک‌اند یا فرانت‌اند بودن

این دو زبان را می‌توانیم از جنبه بک اند یا فرانت اند بودن هم بررسی کنیم. در ابتدا، جاوا اسکریپت به ایجاد پویایی و کاربر پسند بودن وب سایت‌ها می‌پرداخت. برای مثال، توسعه دهندگان از جاوا اسکریپت زمانی استفاده می‌کردند که نیاز به بروزرسانی جزئیات کوچک بود. مثلا از جاوا اسکریپت برای ارسال فرم‌ها یا جلوگیری از بارگیری کامل سایت‌ها استفاده می‌کردند.

یک باور قدیمی پایتون را بک‌اند و جاوا اسکریپت را فرانت‌اند می‌داند. آیا این باور درست است؟ بیایید با هم بررسی کنیم.

 • جاوا اسکریپت با معرفی محیط js به گزینه‌ای برای بک‌اند تبدیل شد.
 • به لطف این برنامه افزودنی، می‌توانید کد جاوا اسکریپت را در خارج از مرورگرها، در سرور اجرا کنید.

پایتون چه طور؟ فرانت‌اند است یا بک‌اند؟

 • پایتون یک زبان چند منظوره است، هم در سمت سرور و هم در سمت کلاینت قابل استفاده است. قبلا در توسعه بک اند بیشتر استفاده می‌شد.
 • پایتون در قسمت فرانت اند هم قابلیت‌هایی دارد اما نباید زبان‌هایی را که ذاتاً فرانت اند هستند با پایتون جایگزین کنید.
 • در حال حاضر، مرورگرها پایتون را اجرا نمی‌کنند. بنابراین، باید قبل از استفاده از پایتون، باید آن را به جاوا اسکریپت تبدیل کنید.
 • حتی اگر پایتون را به جاوا اسکریپت تبدیل کنید، تفسیر و کامپایل کد، روند اجرا را آهسته می‌سازد.
 • می‌توانید از Brython استفاده کنید، اما این کار را انجام ندهید! زیرا پایتون آماده نیست تا «به صورت اجرا در مرورگر» در نظر گرفته شود.

بنابراین، از جنبه فرانت‌اند بودن، جاوا اسکریپت در مقابل پایتون برنده است!

کدام زبان برای مبتدیان مناسب‌تر است؟ پایتون یا جاوا اسکریپت؟

پایتون یا جاوا اسکریپت کدام زبان مناسب برای افراد مبتدی است
زبان مناسب برای افراد مبتدی کدام است

مبتدیان به دلیل ساده‌تر بودن پایتون را انتخاب می‌کنند. زیرا تسلط بر جاوا اسکریپت به مراتب نسبت به پایتون سخت‌تر است. معمولا پایتون، به خصوص برای کسانی که تجربه قبلی برنامه نویسی ندارند، پیشنهاد می‌شود.کد پایتون به دلیل خوانایی مشهور است، به این معنی که درک و نوشتن کدهای آن ساده می‌باشد.

خطوط کد پایتون نسبت به زبان‌های دیگری مانند C یا C ++ کمتر است. به علاوه، قوانین ساختاری کمتری در پایتون وجود دارد. برای مثال، شما نیازی به نوشتن سمیکلون پس از هر عبارت را ندارید. این زبان دارای چارچوب‌های بسیاری است که حاوی کدهای از پیش نوشته شده می‌باشد و برای توسعه پروژه‌هایتان تولید شده‌اند.

با وجود اینکه یادگیری پایتون آسان است، به مهارت‌های ناوبری خوبی هم نیاز دارد. پس از تسلط بر اصول اولیه، باید چارچوب‌های موجود را بررسی کنید، اهدافشان را ببینید و اینکه چگونه می‌توانند به شما در تولید برنامه‌ها کمک کنند. این نکته، تحلیل دقیقی از کتابخانه‌های پایتون است.

نکته
یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون برای کسانی که می‌خواهند برای اولین بار وارد حوزه برنامه نویسی شوند، دلنشین‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. برای یادگیری این زبان برنامه نویسی به صورت جامع و کامل همراه با آموزش یک پروژه عملی می‌توانید از دوره آموزش جامع برنامه نویسی پایتون با تمرکز بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کنید.

معایب جاوا اسکریپت

شاید جاوا اسکریپت محبوب‌ترین زبان باشد ولی یادگیری آن به همین آسانی نیست. اشکال زدایی و دیباگینگ در جاوا اسکریپت سخت است. ممکن است با این که کد شما خطا نداشته باشد ولی برنامه کار نکند. در این زبان، کاراکترهای اضافی مانند براکت و سمیکالون وجود دارد. هر چند که در نسخه جدید JS، سمیکالون به طور خودکار ظاهر می‌شود. از نظر قوانین سینتکس و نحوی، قوانین این زبان شبیه به زبان‌های C می‌باشد. بنابراین افرادی که تجربه برنامه نویسی در چنین زبان‌هایی دارند، آمادگی بیشتری برای یادگیری جاوا اسکریپت خواهند داشت.

حمع‌بندی مطالب در مورد پایتون و جاوا اسکریپت

پایتون و جاوا اسکریپت هر دو از زبان‌های پرطرفدار و محبوب جهان می‌باشد. تنها نکته مهم این است که زبانی را برای برنامه نویسی انتخاب کنید که دوستش دارید و برای شما هیجان آورتر است! چیزی که با آن ارتباط بهتری برقرار می‌کنید و ساده و آسان می‌باشد. هرگز تصور نکنید که با خواندن مطالب مربوط به زبان‌های بیشتر، برنامه‌نویس بهتری خواهید شد.

چیزی که مهم است، انجام پروژه‌های واقعی است. پس در برنامه نویسی، ایده‌های خاص داشته باشید. گزینه‌های ممکن را بررسی نمایید و سپس بهترین گزینه را انتخاب کنید.

منبع:

https://www.bitdegree.org