آموزش برنامه نویسی پایتوننبرد تایتان ها! یک نبرد واقعی!

امروز قرار نیست در مورد فیلمهای هالیوودی صحبت کنیم، در مورد پایتون و جاوا اسکریپت، دو زبان محبوب برنامه نویسی صحبت خواهیم کرد.

جاوا اسکریپت رایج ترین زبان برنامه نویسی است ولی پایتون رقابتی سخت و نفس گیر را از مدتها پیش با آن شروع کرده است. پایتون به صورت پیوسته محبوبیت خود را افزایش داده است. تا جایی که جزء زبان های سریع برنامه نویسی شده است. حال سوالی که پیش می آید آن است که: پایتون می تواند در سال ۲۰۲۰ جاوا اسکریپت را سرنگون کند؟

برای درک این سوال باید در مورد جاوا اسکریپت و پایتون و همچنین دلایل محبوبیت این دو بیشتر بدانیم. از جاوا اسکریپت شروع می کنیم.

چرا جاوا اسکریپت این قدر محبوب است؟

جاوا اسکریپت یک زبان سطح بالا و مفسری است که بیشتر به خاطر کاربردهای آن در وب بسیار مشهور است، اگه یک وب وجود داشته باشد که اطلاعات استاتیک را نشان ندهد احتمالا پای جاوا اسکریپت در میان است و این همه قابلیت های جاوا اسکریپت نیست بلکه نسخه هایی از آن مثل Node.JS  وجود دارد که برای برنامه نویسی سرور استفاده می شود. طبق گزارش های StackOverFlow در سال ۲۰۱۹ جاوا اسکریپت رایج ترین زبان برنامه نویسی بوده است که ۶۹٫۷ درصد از توسعه دهندگان حرفه ای از آن استفاده میکنند، جاوا اسکریپت طی ۷سال اخیر عنوان رایج ترین زبان را به دست آورده است.

همچنین متداول ترین فریمورک های توسعه وب برای جاوا اسکریپت هستند از جمله: AngularJS – Jquery – React .

رقابت پایتون و جاوا اسکریپت

بنابراین حالا این سوال پیش می آید که چرا جاوا اسکریپت اینقدر محبوب است.

برخی از دلایل عبارتند از:

 • جاوا اسکریپت هم در سمت سرور و هم در سمت کلاینت استفاده می شود. بدین معنی است که در همه جا، از مرورگرهای مختلف گرفته تا سرورهای قدرتمند، جاوا اسکریپت قابل اجرا است.
 • جاوا اسکریپت پارادایم های مختلفی از برنامه نویسی از OOP گرفته تا رویه ای را پیاده سازی می کند تا توسعه دهندگان آزادی عمل بیشتری برای تست و آزمایش داشته باشند.
 • جاوا اسکریپت جامعه ای بسیار بزرگ دارد که به طور فعال روی این زبان کار می کنند.

آیا پایتون می تواند جایگزین محبوبیت جاوا اسکریپت شود؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی مفسری همه منظوره از طراحی صفحات وب تا تحلیل داده است. پایتون را می توان در وب سایت های بزرگ مثل Youtube و Instagram و در پروژه های محاسباتی ابری مثل: Open Stack Machine Learning مشاهده کرد. سریعترین  رشد زبان های برنامه نویسی طبق نتایج برنامه StackOverflow Developer Survey 2019 متعلق به پایتون است.

رشد پایتون در مقایسه با جاوا اسکریپت در ۵ سال گذشته را بر اساس نمودار Google Trends می توانید مشاهده کنید.

همانطور که در داده های بالا مشاهده می کنید، پایتون در مقایسه با جاوا اسکریپت برای اولین بار در نوامبر ۲۰۱۷ رشد چشمگیرتری داشته است.در حقیقت، Stack Overflow مدلی را برای پیش بینی ترافیک آینده  خود به نام STL ایجاد کرد و پیش بینی کرده است که پایتون به طور بالقوه می تواند حداقل در پیش روی با جاوا اسکریپت در سال ۲۰۲۰ باقی بماند.

همه اینها نشان دهده این است که پایتون بسیار محبوب است و با گذشت زمان محبوبیت بیشتری پیدا می کند. برخی از دلایل این عملکرد باورنکردنی پایتون در زیر آمده است:

 • پایتون برای استفاده بسیار آسان است

هیچ کس چیزهای خیلی پیچیده را دوست ندارد. سادگی نحو و راحتی خواندن پایتون باعث شده است  که به خوبی توسط توسعه دهندگان و دانشجویان مورد استفاده قرار بگیرد. پایتون بسیار کارآمد است و این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا با خطوط کمتری از کد، عملکرد بیشتری را داشته باشند.

 • پایتون یک انجمن پشتیبانی دارد

پایتون از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون زمان کافی برای ایجاد یک جامعه بزرگ پشتیبانی را داشته است. به دلیل این پشتیبانی زبان آموزان پایتون، می توانند به راحتی دانش خود را بهبود بخشند که این امر موجب افزایش محبوبیت می شود. منابع زیاد آموزش پایتون به صورت آنلاین، از اسناد رسمی گرفته تا آموزش های یوتیوب از دیگر عوامل روند رو به رشد پایتون است.

 • پایتون تقریبا برای هر کاری چندین کتابخانه و فریمورک دارد

وجود کتابخانه ها و فریمورک های متعدد صرفه جویی در زمان را به دنبال دارد که خود از عوامل چشمگیر محبوبیت پایتون است.

آموزش پایتون: آیا می دانید دوره جامع آموزش برنامه نویسی پایتون دانشجویار یکی از پرطرفدارترین آموزش های فارسی پایتون می باشد؟ از اینجا مشاهده کنید.

برخی از کتابخانه ها و فریمورک ها به شرح زیر هستند:

 • Numpy و SciPy برای محاسبات علمی
 •  جنگو و فلسک برای توسعه وب
 •  BeautifulSoup برای تجزیه و تحلیل XML و HTML ،
 • scikit-Learn PyBrain  و Tensorflow برای یادگیری ماشین و یادگیری عمیق
 • nltk  برای پردازش زبان طبیعی
 •  Kivy و PyQT5 و Tkinterبرای توسعه رابط کاربری گرافیکی.
 • scrapy برای کار در حوزه ی Data analysis و تحلیل از صفحات وب

خوب، الان کدام زبان را انتخاب کنیم؟

جاوا اسکریپت در حال حاضر محبوب ترین زبان برنامه نویسی است ، اما پایتون بزودی می تواند براساس نرخ رشد باورنکردنی خود از جاوا اسکریپت عبور کند. بنابراین ممکن است که پایتون بتواند محبوبترین زبان برنامه نویسی تا سال ۲۰۲۰ باشد.اما ، این فقط به محبوبیت نسبی این دو زبان محدود می شود و مشخص نمی کند که کدام یک زبان بهتری است. انتخاب کاملاً ذهنی است و ممکن است به عوامل مختلفی از جمله الزامات پروژه ، مقیاس پذیری ، سهولت یادگیری و همچنین چشم انداز رشد آینده نیز، بستگی داشته باشد.