آموزش ایجاد مشاهده جزئیات قابل‌استفاده مجدد در هسته ASP.NET

ASP.NET یک framework می‌باشد و برای ساختن وب و cloud استفاده می‌شود. هسته ASP.NET به شما این اجازه را می‌دهد تا از قابلیت‌های کسب‌وکار همراه با UI، کار خود را به مشاهده جزئیات قابل‌استفاده در برنامه کاربردی خود تبدیل کنید. UI یک ساخته انسانی_کامپیوتری است که به شما اجازه کنترل بخش‌های دست‌ساز، سازه خود را می‌دهد.

 

در این مرحله به بررسی نسخه بعدی از پلت فرم توسعه برنامه‌نویسی وب به نام ASP.NET Core یا هسته‌ ASP.NET می‌پردازیم.

یکی از پرکاربردترین امکاناتی که در این نسخه وجود دارد، ویرایش بخش ViewComponent می‌باشد که در بسیاری از مواقع، گذری به بخش‌های مرتبط با وب ASP.NET می‌باشد، مانند بخش‌های مختلف وب. مشاهده جزئیات، شامل تنظیمات دستی و منطقی می‌شود که یک پکیج کامل را به شما ارائه می‌دهد تا با استفاده از آن دوباره از برنامه کاربردی به وجود آمده توسط هسته ASP.NET استفاده مجدد کنید. با استفاده از مشاهده جزئیات، همچنین شما قادر هستید که بخش منطقی کار خود را از طریق قابلیت چندین پروژه‌ای ASP.NET به اشتراک بگذارید.

البته که در ASP.NET قابلیت مشاهده جزئیات هم برای استفاده دستی از تنظیمات وجود دارد که به شما اجازه تغییرات می‌دهد. حتی شما می‌توانید با استفاده از این قابلیت تنظیمات منطقی را هم دست‌کاری کنید، البته به‌سختی اما غیرممکن نیست.

شما با استفاده از مشاهده جزئیات می‌توانید، قابلیت‌های controller/Action Method/View Structure برنامه‌های کاربردی ASP.NET را که با استفاده از آن می‌توانید ساختن جزئیات را به‌وسیله بخش دستی و بخش منطقی، همگام سازی کنید و حالت بسیار طبیعی‌تری را به برنامه کاربردی هسته ASP.NET شما می‌دهد.

در مرحله اول برای اینکه بتوانید شانس خود را برای داشتن یک برنامه کاربردی قابل‌استفاده‌تر و همچنین به‌روزتر داشته باشید، ابتدا لازم است که یک SDK هسته.NET را در نسخه 2.0 و همچنین برنامه ویژوال استودیو نسخه 2017 را داشته باشید و اگر ندارید آن را دانلود کنید.

در مرحله بعد برای ساختن پروژه، شما باید مطمئن شوید که در نسخه جدید وقتی‌که شما پنجره ASP.NET Core Web Apllication را باز می‌کنید تا قالب پروژه خود را انتخاب کنید، Framework box که در بالای پنجره نمایش داده می‌شود، روی حالت.NET Core 2.0 باشد. بعد یک کنترل‌کننده را به پروژه اضافه می‌کنیم، که باعث می‌شود ویژوال استودیو به شما قدرت انتخاب و استفاده از تمام توابع انتخابی را بدهد که همه پکیج‌های NuGet مایکروسافت را به پروژه شما اضافه می‌کند و به شما در ساخت پروژه کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از مدیریت NuGet استفاده کنید تا با استفاده از آن، پکیج‌های AspNetCore Razor و Microsoft.AspNetCore.Mvc.View Feature را به پروژه اضافه کنید و همچنین با استفاده از مدیریت NuGet می‌توانید تمام پکیج‌های خود را در حالت آخرین نسخه خود نگه‌دارید.

 

به وجود آوردن یک مشاهده جزئیات

یک صفحه ASP.NET MVC استاندارد شامل پردازش به‌وسیله یک کلاس کنترل‌گر و نمایش است. به‌صورت مشابه یک نمایش جزئیات شامل همین گزینه‌ها می‌شود. کلاس‌های نمایش جزئیات را می‌توانید در هر پوشه‌ای که دوست دارید، بگذارید. شما دو راه دارید که بتوانید این کلاس‌ها را به برنامه خود اضافه کنید. می‌توانید به کلاس خود یک اسم بدهید و آن اسم را به اسم “ViewComponent” اضافه کنید یا کلاس خود را به “ViewComponent ” تغییر دهید و با استفاده از ویژگی به نام Attribute تنظیم کنید. از دیدگاه ASP.NET هر دو روش یکسان می‌باشد.

این در حالی است که فایل‌های ViewComponent شما می‌تواند هر جا که بخواهید باشد. نمایش مورد استفاده شما باید از طریق پوشه‌های زیر توزیع شود:

  • پوشه نمایش
  • اضافه کردن یک کنترل‌گر به پوشه اشتراک گذاری
  • یک پوشه به نام Component
  • و در آخر یک پوشه که با نام ViewComponent شما یکی باشد.

زمانی که هدف ViewComponent به وجود می‌آورد، چیزی را که در یک مکان چندگانه برای برنامه کاربردی شما قابل‌استفاده است، این بهترین حالت ممکن برای قرار دادن پوشه اشتراک گزاری ViewComponent است.

به‌هرحال اگر شما یک ViewComponent دارید که تمایل دارید از یک نوع کنترل‌گر آن استفاده کنید، می‌توانید نمایش را در داخل یکی از پوشه‌های View خود قرار دهید.

شما می‌توانید از یک ViewComponent به نام CustomerAddress استفاده کنید که از داخل کنترل‌گر چندگانه خود، قابل‌استفاده است. می‌توانید آن را در پوشه‌ای به آدرس /view/shared/component/customeraddress/ قرار دهید. برای انتخاب اسم آن آزاد هستید، ولی اگر نمی‌خواهید که از اسم اصلی در داخل کدنویسی خود استفاده کنید، می‌توانید از اسم”default” استفاده کنید. فقط از زبان برنامه‌نویسی C# می‌توانید برای برنامه‌نویسی ASP.NET استفاده کنید. اگر شما View را در یک پوشه‌ اشتباه بگذارید، در زمان اجرا شاهد خطایی هستید که به شما می‌گوید که مکان اشتباه می‌باشد.

آموزش ایجاد مشاهده جزئیات قابل‌استفاده مجدد در هسته ASP.NET

اضافه کردن کار منطقی

در این مرحله شما می‌توانید کلاس‌ها و نمایش‌های مربوط به ViewComponent را به وجود آورید. تنها قسمت مشکل ماجرا اضافه کردن روش‌ها به کلاس خود و قرار دادن نشانه‌گذاری Razor در نما می‌باشد.

شما در Class قابلیت استفاده از یک روش را دارید و آن روش می‌تواند:

  • داشتن اسم InvokeAsync
  • برگرداندن حالت Task object به IveiwcomponentResult
  • با کلمه کلیدی async نوشته شود.
  • یک پارامتر معین را قبول کند.

قابلیت async از برنامه شما در مقابل اشیایی که از روش Invookeasync به برنامه شما اضافه می‌شود، مراقبت می‌کند. تنها روشی که در پایه کلاس ViewComponent به وجود می‌آید، View Method می‌باشد. اگر شما هر نوع پردازش ناهماهنگی داشته باشید این پیغام را دریافت می‌کنید که این نوع متد از طرف شما ناهماهنگ اجرا می‌شود ولی برنامه شما هنوز کار می‌کند.

روش Inovkeasync فقط به‌وسیله یک نوع پارامتر کار می‌کند. پس اگر می‌خواهید خاصیت چندین پارامتری داشته باشید، شما باید این پارامترها را از طریق یک مجموعه بر روی شیء خود اعمال کنید. اگر شما نمی‌خواهید که اسم view شما “default”باشد، پس به‌عنوان یک روش حرکتی کنترل‌گر، می‌توانید اسم را به اولین پارامتری که به شی‌ء خود نسبت داده‌اید، برگردانید.

البته باید این را بدانید که ساختن یک ViewComponent تا زمانی که شما نتوانید آن را فراخوانی کنید نمی‌تواند به شما کمکی کند.