انتخاب بین جاوا اسکریپت یا پایتون یکی از اصلی‌ترین مراحل کار برای افرادی است که قصد ورود به دنیای برنامه نویسی را دارند. این امر به خصوص در حوزه وب و سمت سرور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و شما زمانی که قصد تبدیل شدن به یک توسعه دهنده حرفه‌ای Backend را داشته باشید، باید بین این دو زبان یکی را انتخاب کنید. البته، بسیاری از علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی تصمیم می‌گیرند که هر دو زبان را بیاموزند که در این صورت نیاز است تا برای آموزش جاوا اسکریپت یا آموزش پایتون زمان بیشتری را در نظر بگیرند. این دو زبان در حال حاضر، جزو قدرتمندترین زبان‌ها برای توسعه وب است و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید به یک توسعه دهنده وب حرفه‌ای تبدیل شوید. با این حال، با استفاده از زبان پایتون می‌توان کاربردهای دیگری مانند هوش مصنوعی یا طراحی رابط گرافیکی را نیز انتظار داشت و در بسیاری از حوزه‌ها از آن استفاده کرد.

کاربردهای جاوا اسکریپت و پایتون

در حالت کلی، پایتون یا جاوا اسکریپت برای کاربردهای خاصی طراحی و ارائه شده‌اند که برای هر کدام می‌توان دو یا سه کاربرد اصلی نام برد. زبان جاوا اسکریپت که محبوبیت بسیار بالایی بین توسعه دهنده‌ها دارد، از جمله اصلی‌ترین ابزارها برای توسعه سمت سرور وب است و شما با استفاده از این زبان می‌توانید اپلیکیشن‌های وب سمت کاربر را نیز توسعه دهید. آسان بودن یادگیری و دسترسی به آموزش‌های بسیار غنی در سطح وب منجر شده است تا روز به روز به کاربران این زبان افزوده شود.

"کاربردهای

از کاربردهای جذاب جاوا اسکریپت امکان توسعه اپلیکیشن‌های موبایل است که با استفاده از این قابلیت شما در عمل یک زبان چندکاره را یاد خواهید گرفت. یادگیری مفاهیم ابتدایی جاوا اسکریپت این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد تا در آینده بتوانید با تمرکز روی لایبرری‌های تخصصی این زبان کاربردهای متنوعی را انتظار داشته باشید.

افرادی که بین انتخاب جاوا اسکریپت و پایتون تردید دارند، بهتر است کمی هم در مورد زبان پایتون بدانند. این زبان از جمله زبان‌های اسکریپتی است که به دلیل سینتکس آسان آن به یکی از محبوب‌ترین ابزارها در دنیای برنامه نویسی تبدیل شده است. شاید زبان پایتون به صورت تخصصی برای توسعه وب عرضه نشده باشد چرا که در کنار توسعه وب می‌توان کاربردهای بسیار زیادی را از این زبان انتظار داشت. برای نمونه، شما با آموزش پایتون می‌توانید فرصت تبدیل شدن به یک متخصص هوش مصنوعی، توسعه دهنده وب، طراح رابط گرافیکی و متخصص علوم داده را به دست آورید. مطالعه مقاله computer که درمورد مقایسه و بررسی تفاوت های جاوا اسکریپت و پایتون میباشد را برای کسی اطلاعات بیشتر از دست ندهید.

مقایسه محبوبیت پایتون و جاوا اسکریپت

در حال حاضر، اگر آمار محبوبیت در مورد جاوا اسکریپت و پایتون را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که این دو زبان در رتبه‌های برتر جدول از این نظر قرار گرفته‌اند. دقت داشته باشید که این محبوبیت دلایل بسیار زیادی دارد که یکی از آن‌ها آسان بودن نصب و استفاده است. شما به صورت رایگان می‌توانید اجرا کننده‌های جاوا اسکریپت و پایتون را روی سیستم خود نصب کرده و در کمتر از چند دقیقه شروع به کدنویسی کنید.

از نظر محبوبیت، این دو ابزار بین ۵ زبان برتر دنیا قرار دارند و شما می‌توانید روی پلتفرم‌های مختلف مانند ویندوز، لینوکس یا مک از آن‌ها استفاده کنید. در حالت کلی، انتخاب بین این دو زبان وابسته به شما است و اهداف آینده‌تان تعیین کننده خواهد بود.

درآمد سالانه و آینده شغلی برنامه نویسان پایتون و جاوا اسکریپت

درآمد سالانه و آینده شغلی برنامه نویسان پایتون و جاوا اسکریپت در سطح قابل توجهی قرار دارد. شاید در کمتر رده شغلی بتوان به درآمد یک برنامه نویس جاوا اسکریپت یا پایتون دست پیدا کرد اما رسیدن به سطح خوبی از دانش در مورد این دو زبان نیازمند صرف زمان است. در صورتی که شما به قابلیت‌های پایتون و جاوا اسکریپت مسلط باشید و بتوانید کتابخانه‌های مورد نیاز آن را بیاموزید، امکان رسیدن به بازه درآمدی ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دور از انتظار نخواهد بود.

در شرایط کنونی، تقاضای شغلی برای هر دو زبان در کشور ایران و خارج از کشور فراهم است و شما با بررسی یکی از وب سایت‌های آگهی شغلی می‌توانید این بازار شغلی پر تقاضا را مشاهده کنید. دلیل این امر نیاز به متخصصان فناوری است که بتوانند با طراحی راه حل‌های برنامه نویسی به آسان سازی فرآیندها کمک کنند که این موضوع با استفاده از هر دو زبان پایتون و جاوا اسکریپت فراهم است.

مقایسه ساختاری پایتون و جاوا اسکریپت

قدرت این دو زبان در ساختار منحصر به فرد آن‌ها است و همین ساختار در بسیاری از مواقع راه حل آسانی برای توسعه کدها به شمار می‌رود. قابلیت ارث‌بری در هر دو زبان فراهم است که در جاوا اسکریپت این مدل Prototype است و در زبان پایتون مدل ارث‌بری به صورت Class-based خواهد بود.

از نظر تنوع ماژول‌ها و کتابخانه‌های کاربردی، هر دو زبان مزیت‌های عالی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند و شما می‌توانید برای توسعه وب در جاوا اسکریپت و پایتون از کتابخانه‌های چندگانه استفاده کنید. با این حال، در صورتی که از نظر تعداد یک مقایسه کلی داشته باشیم، پایتون دارای تعداد کتابخانه‌های بسیار بیشتری است.

در صورتی که در آینده قصد توسعه اپلیکیشن‌های موبایلی را داشته باشید، بهتر است روی جاوا اسکریپت تمرکز کنید چرا که پایتون زبان خوبی برای این کار نیست.

"</span

معرفی دوره های جاوا اسکریپت و پایتون دانشجویار

برای رسیدن به بهترین نتیجه از یادگیری جاوا اسکریپت و پایتون، شرکت در یک دوره با کیفیت و برنامه ریزی شده از مهم‌ترین مراحل کار است. شما با شرکت در دوره‌های جاوا اسکریپت و پایتون دانشجویار می‌توانید با مفاهیم کلی این دو زبان آشنا شوید و یک قدم به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کنید. مزیت دوره‌های برنامه نویسی دانشجویار دسترسی آسان و آنی به محتوای دوره‌ها است و با این کار در هر زمان و مکانی می‌توانید یک تخصص حرفه‌ای را آموزش ببینید.

جمع بندی

انتخاب جاوا اسکریپت یا پایتون دقیقا وابسته به اهداف شما در آینده است. در صورتی که قصد تمرکز روی دنیای وب و اپلیکیشن‌های موبایل را داشته باشید، بهتر است زبان جاوا اسکریپت را یاد بگیرید. زبان پایتون قابلیتی منحصر به فرد است که در کنار امکان توسعه وب، قابلیت‌های دیگری مانند هوش مصنوعی، تحلیل داده و توسعه رابطهای گرافیکی را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در ادامه مطلب می‌توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.