امروز در سلسله مقالات آموزش برنامه نویسی پایتون دانشجویار به معرفی برترین‌های کتاب آموزش پایتون پرداخته ایم؛ کتاب هایی از بهترین نویسندگان ایران و جهان…

معرفی 10 کتاب آموزش پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان ساده، سطح بالا و بسیار کاربر پسند است که برنامه نویسان تازه کار را همواره به خود جذب میکند. در این مقاله تعداد 10 عدد از کتاب‌های مطرح و نویسندگان آنها را مورد بررسی قرار داده و لینک دانلود هر کتاب را برای شما فراهم کرده ایم. اهمیت مطالعه کتاب بر کسی پوشیده نیست و چه زیباست اگر کتابی که مطالعه میکنیم مربوط به تخصص و حوزه کاری ما در برنامه نویسی باشد. در مقاله معرفی 10 عدد از بهترین کتاب های پایتون، با ما همراه باشید. اما قبل از شروع صحبتمان لازم به ذکر است یادگیری تئوری تنها گام کوچکی در جهت پیشرفت است و شما باید در هر زمینه ای برای موفقیت بیشتر یادگیری عملی را نیز دخیل کنید. از همین سو ما برای شما دوره آموزش پایتون را بهمراه پروژه های عملی قرار داده ایم. برای دسترسی به این دوره از لینک زیر اقدام کنید.

بهترین کتاب آموزش پایتون به زبان فارسی

کتاب های زبان اصلی بسیار پر محتوا و مفید هستند اما چه زبانی میتواند جای زبان شیرین فارسی را بگیرد؟ ما فارسی زبان ها عادت به توضیح دادن و توضیح شنیدن داریم و بیان شدن یک موضوع به صورت خیلی کلی و نامفهوم نمیتواند برای ما راضی کننده باشد. پس کتاب آموزش پایتون به زبان فارسی بهترین انتخاب برای یادگیری زبان Python و مسلط شدن به آن خواهد بود. در ادامه بهترین کتاب آموزش پایتون به زبان فارسی را نیز معرفی خواهیم کرد.

کتاب آموزش پایتون از مقدماتی تا پیشرفته

این کتاب اثر مهندس مینو سلطانشاهی و دکتر سیدمجتبی صباغ جعفری می‌باشد و در انتشارات نسل روشن به چاپ رسیده است. در این کتاب در رابطه با گرافیک در پایتون نیز صحبت شده است.

کتاب آموزش پایتون از مقدماتی تا پیشرفته نوشته مینو سلطانشاهی و دکتر سیدمجتبی صباغ

لینک دانلود

کتاب آموزش پروژه محور پایتون، بازی‌‌سازی، بصری‌سازی، برنامه‌های تحت وب

توسط حمید کریمخانی زند و طاهره نیری فرد نوشته شده است و ناشر این کتاب موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران است. این کتاب به شما در رابطه با طراحی بازی‌های کامپیوتری، نرم‌افزار بازی‌های کامپیوتری، رابط‌های برنامه‌سازی کاربردی و مصور‌سازی اطلاعات برنامه‌های کامپیوتری توضیح می‌دهد.

کتاب آموزش پروژه محور پایتون، بازی‌‌سازی، بصری‌سازی، برنامه‌های تحت وب نوشته حمید کریمخانی زند و طاهره نیری

لینک خرید

کتاب آموزش پایتون

اثر اشکان صفری و انتشارات آشینا، مزیت این کتاب آن است که برای تمام سطوح یادگیری به تفصیل ارائه شده است و سه سطح مقدماتی، تکمیلی و کاربردی را شامل می‌شود. در این کتاب انواع مثال‌های کاربردی، پیشرفته و مهندسی برای درک بهتر وجود دارد.

کتاب آموزش پایتون اثر اشکان صفری و انتشارات آشینا

لینک خرید

کتاب آموزش گام‌به‌گام زبان برنامه نویسی پایتون

اثر زهرا عیسوندی و در انتشارات طلوع فن به چاپ رسیده است. این کتاب قابل استفاده برای دانش‌آموزان و دانشجویان، مهارت آموزان و مربیان می‌باشد.

کتاب آموزش گام‌به‌گام زبان برنامه نویسی پایتون نوشته زهرا عیسوندی

لینک دانلود

کتاب هر آنچه از پایتون باید بدانید

اثر حسین سیدی و به چاپ رسیده در انتشارات دیباگران تهران، از 0 تا 100 زبان پایتون را برای شما توضیح داده است.

کتاب هر آنچه از پایتون باید بدانید نوشته حسین سیدی

لینک دانلود

کتاب کاربرد پایتون در امنیت

اثر محمدرضا هژیرپسند و شهرام حاجتی چناری که توسط انتشارات دیباگران تهران به چاپ رسیده است. در این کتاب مثال‌های کاربردی بسیاری وجود دارد.

کتاب کاربرد پایتون در امنیت اثر محمدرضا هژیرپسند و شهرام حاجتی

لینک خرید

کتاب یادگیری ماشین با زبان برنامه نویسی پایتون

طاهره اسمعیلی ابهریان و محسن علی مرادی، دو نویسنده این کتاب ارزشمند هستند.

کتاب یادگیری ماشین با زبان برنامه نویسی پایتون نوشته طاهره اسمعیلی ابهریان و محسن علی مرادی

لینک دانلود

کتاب آموزش پایتون به روش سخت

این کتاب نوشته زد شاو (Zed Shaw) برای برنامه‌نویسان مبتدی تالیف شده است.

کتاب آموزش پایتون به روش سخت نوشته زد شاو (Zed Shaw)

لینک خرید

کتاب تسلط بر پایتون

اثر لوچیانو رامالو که برای برنامه‌نویسان پیشرفته بسیار مفید است و تکنیک‌های مفیدی را در زمینه برنامه‌نویسی ارائه می‌کند.

کتاب آموزش ترفندهای پایتون

توسط دن بادر (Dan Bader) تالیف شده و برای برنامه‌نویسانی که تازه در حوزه زبان برنامه نویسی پایتون وارد شده‌اند، پیشنهاد می‌شود.

کتاب آموزش ترفندهای پایتون نوشته دن بادر (Dan Bader)

لینک دانلود

لینک خرید کتاب ترجمه شده

کتاب‌های بسیار زیاد دیگری نیز در رابطه با آموزش پایتون موجود هستند، ما در این بخش تنها برخی از نویسندگان و انتشارات معروف را که زبان برنامه نویسی پایتون کتاب آموزشی ارائه کرده‌اند را بررسی کردیم.

شاید برای شما سوال باشد که چرا یادگیری پایتون از طریق کتاب دارای اهمیت است؟ در ادامه به این سوال شما پاسخ داده ایم.

اهمیت یادگیری پایتون

اگر شما به برنامه‌نویسی علاقه‌مند باشید، چند دلیل زیر شما را قانع خواهد کرد که از زبان برنامه نویسی پایتون برای پروژه‌های خود استفاده کنید.

 • امروزه پایتون به یک زبان محبوب در بین برنامه‌نویسان تبدیل شده و می‌توان درآمد به نسبت بالایی را از این زبان بدست آورد.
 • اکثر غول‌های فناوری دنیا مانند گوگل، یوتیوب، فیسبوک، اینستاگرام، یاهو، موزیلا و غیره به این زبان برنامه نویسی سطح بالا علاقه‌مند هستند و از این زبان برای اهداف مختلف خود استفاده می‌کنند.
 • زبان برنامه‌نویسی پایتون در زمینه یادگیری ماشین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و کتابخانه‌های بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد.
 • زبان برنامه نویسی پایتون، انعطاف‌پذیری بالایی داشته و بسیار شبیه به صحبت کردن است. بنابراین بسیاری از برنامه‌نویسان تازه‌کار و مبتدی به دنبال کتاب آموزش پایتون و یادگیری این زبان هستند.
 • از آنجایی که زبان پایتون یک زبان همه منظوره است، می‌توان از این زبان تقریبا برای تمام پروژه‌ها استفاده کرد و شما را از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر بی‌ نیاز می‌‌کند.
 • پایتون، یک زبان برنامه‌نویسی شی گرا است و این امکان را به برنامه‌نویس می‌دهد که کدهای منطقی، واضح و با خوانایی بالایی را طراحی کند.
 • زبان برنامه‌نویسی پایتون برای ساخت و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی و همچنین طراحی وب سایت مورد استفاده است.
 • زبان برنامه نویسی پایتون، زبانی متن باز و توسعه یافته است که قابلیت‌های استفاده از این زبان را بسیار بالا برده است. (هم اکنون نسخه‌های پایتون 2 دیگر پشتیبانی نمی‌شوند و بنیاد نرم‌افزار پایتون تنها از پایتون 3 و نسخه‌های بعدی آن پشتیبانی می‌کند.)
 • با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون می‌توان معادلات پیچیده را محاسبه کرد و داده‌های مختلفی را تحلیل کرد.

چرا کتاب آموزش پایتون را تهیه کنیم؟

حال که با اهمیت یادگیری پایتون آشنا شدید بهتر است در مورد اهمیت یادگیری پایتون بصورت تئوری و با کتاب آموزش پایتون بپردازیم.

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، همه منظوره و آسان است که توسط “خیدو فان رسوم” در سال 1991 طراحی شده است. این زبان برنامه‌نویسی بسیار ساده بوده و بدون نیاز به کلاس و آموزش حضوری، تنها با استفاده از کتاب آموزش پایتون، می‌توانید این زبان را آموزش ببینید و برنامه‌های دلخواه خود را برای پروژه‌های کوچک و بزرگ خود بنویسید. زبان برنامه‌نویسی پایتون برای ساخت و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی و همچنین طراحی وب سایت مورد استفاده است.

برنامه‌های زبان پایتون به صورت ماژولار هستند به این معنا که می‌توان از کدهای نوشته شده در یک پروژه، به راحتی برای پروژه‌های دیگر نیز استفاده کرد و کتابخانه‌ها و منابع آن به صورت رایگان در اختیار همگان قرار دارد، در کتاب آموزش‌پایتون تمام این کتابخانه‌ها، منابع و اطلاعات کامل‌تری در رابطه با زبان برنامه نویسی پایتون ارائه شده است.

مباحث کتاب آموزش پایتون

با اینکه کتاب‌های مختلفی در رابطه با زبان برنامه‌نویسی پایتون وجود دارد، اما اکثر این کتاب‌ها در برخی فصل‌ها با هم اشتراک دارند. مباحث اصلی و پایه‌ای که در تمام کتاب‌ها و جزوات آموزش پایتون وجود دارند، در زیر بیان شده‌اند:

هر کتابی در ابتدا یک مقدمه‌ای در رابطه با موضوع مورد بررسی ارائه می‌کند. پس در اکثر کتاب آموزش پایتون سطح مقدماتی در رابطه با پایتون و روش‌های برنامه‌نویسی بیان می‌شود. سپس به بخش‌های تخصصی‌تر رسیده و مثال‌ها و تمریناتی در رابطه با  هر موضوع، پس از آموزش آن مبحث ارائه می‌شود. موضوعاتی که در کتاب آموزش پایتون وجود دارد:

 • متغیرها، عبارات، انواع داده‌ها و دستورات در پایتون
 • توابع و فراخوانی آن‌ها در پایتون
 • عملگرهای شرطی و بازگشتی در زبان پایتون
 • حلقه‌ها و تکرارها، رشته‌ها و لیست‌ها(آموزش لیست در پایتون) در زبان برنامه نویسی پایتون
 • معرفی انواع کتابخانه‌ها و کار با دیکشنری‌ در پایتون
 • بررسی کلاس‌ها و اشیاء در زبان برنامه‌نویسی پایتون
 • نحوه وراثت در پایتون
 • درخت‌ها، صف‌ها، پشته‌ها و غیره نیز در کتاب آموزش پایتون بررسی و بیان می‌شود.

تمام موارد ذکر شده، در همه زبان‌های برنامه نویسی مختلف یکسان است اما نحوه نوشتن و اجرا کردن در هر زبانی متفاوت است اما به طور کلی برخی از موضوعات یکسان هستند و پیش از اینکه تصمیم به برنامه‌نویسی داشته باشید، باید در رابطه با الگوریتم‌ها و فلوچارت‌ها نیز اطلاعات داشته باشید.

همانطور که پیش‌تر بیان شد، کتاب آموزش پایتون در سطوح مختلفی موجود است و پس از آموزش سرفصل‌های ذکر شده، شما می‌توانید خود را یک برنامه نویس پایتون معرفی کنید و سپس گرایش خود را انتخاب نمایید و تخصص خود را در آن زمینه بالا ببرید.

بجز یادگیری از طریق کتاب چه راهی برای آموزش بهتر است؟

همانطور که در ابتدای صحبتمان به آن اشاره کردیم یادگیری به کمک کتاب تنها شما را با مباحث تئوری آشنا خواهد کرد. اما یادگیری پایتون از طریق ویدئوهای آموزش پایتون رایگان شما را با حل مسائل واقعی و گذر از چالش های پیش رو در این راه موفق‌تر خواهد کرد.