در این مقاله دانشجویار، به یکی از مباحث جذاب آموزش پریمیر، آشنایی با ترنزیشن ها و نحوه نصب ترانزیشن در پریمیر، خواهیم پرداخت. طراحی ترانزیشن‌ها، که از جمله اجزای اساسی و قابل تنظیم ویرایش ویدئو هستند، می‌تواند به صحنه‌ها و کلیپ‌های شما جذابیت، حرکت و زنده‌بودن ببخشد. اولین قدم برای استفاده از این ترنزیشن ها نصب آنهاست. از این رو در این مقاله نحوه نصب ترانزیشن در پریمیر را آموزش میدهیم. با استفاده از این آموزش، شما به‌سادگی می‌توانید ترانزیشن‌های دلخواه خود را در پریمیر نصب کرده و به ویدئوهای خود زیبایی و حرکت بیشتری ببخشید.

اهمیت ترانزیشن در ویرایش ویدیو

وظیفه Transitionها، وصل کردن دو ویدیو به یکدیگر به گونه‌ای روان و منسجم است تا تمرکز مخاطب روی داستان و روایت فیلم باقی بماند. در صورت عدم استفاده درست از ترانزیشن پریمیر، ذهن بینندگان با تغییر ناگهانی صفحه، دچار پرش می‌شود و تمرکز او از روایت کلیپ از بین می‌رود.

انواع مختلف ترانزیشن‌ها

 در پریمیر، شما با انواع مختلفی از ترانزیشن‌ها آشنا خواهید شد. برخی از انواع رایج ترانزیشن‌ها عبارت‌اند از: بریدن (Cut)، انتقال (Dissolve)، خمیده شدن (Fade)، پاک‌شدن (Wipe) و لغزش (Slide). هر یک از این ترانزیشن‌ها خصوصیات و استفاده‌های خاص خود را دارند و می‌توانند به ویدئوی شما زیبایی و تنوع بیشتری ببخشند.

آموزش ترنزیشن در پریمیر

افزودن ترانزیشن متن در پریمیر

ترانزیشن‌های متن برای اعمال افکت‌های انتقال روی متن‌ها در ویدیو مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از ترانزیشن متن در Primiere Pro باید:

  1. ابتدا با استفاده از ابزار Type Tool یا میانبر T، یک متن در پروژه بنویسید.
  2. در بخش Effects Panel مقادیر فونت، رنگ و… را تنظیم کنید.
  3. در تب Graphics پنل Essential Graphics را باز کرده و یک افکت دلخواه انتخاب کنید.
  4. افکت موردنظر را به تایم لاین و بالای ویدیوی موردنظر بکشید و آن را تنظیم کنید.
  5. با انتخاب عنوان در Time Line و انتخاب گزینه Essential Graphics، می‌توانید تغییرات دلخواه را روی ترانزیشن متن در پریمیر اعمال کنید.

اضافه کردن ترنزیشن به پریمیر با روش کشیدن و رها کردن

نحوه اضافه کردن ترنزیشن به پریمیر به چند روش انجام میشود اما یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای نصب ترانزیشن در پریمیر استفاده از روش کشیدن و رهاکردن است. برای این کار، ترانزیشن موردنظر را از پنل ترانزیشن برداشته و بر روی کلیپ موردنظر در تایم‌لاین قرار دهید. سپس می‌توانید مدت‌زمان ترانزیشن را با کشیدن و کوتاه‌کردن آن تغییر دهید.

سفارشی‌سازی و تغییر ترانزیشن‌ها

 پریمیر به شما اجازه می‌دهد تا ترانزیشن‌ها را سفارشی‌سازی کنید. با انتخاب یک ترانزیشن در تایم‌لاین، می‌توانید تنظیمات مربوط به آن را در پنل ترانزیشن تغییر دهید. این تنظیمات شامل مدت‌زمان ترانزیشن، جهت حرکت، رنگ‌ها و سایر ویژگی‌ها است. با آزمایش و تنظیم این پارامترها، می‌توانید ترانزیشن‌ها را بر اساس نیازهای خود سفارشی کنید و به ویدئوی خود جلوه‌های منحصربه‌فردی ببخشید.

سفارشی‌سازی و تغییر ترانزیشن‌ها بعد از نصب ترانزیشن در پریمیر

نصب ترانزیشن‌های جدید در پریمیر

پریمیر همچنین به شما اجازه می‌دهد تا ترانزیشن‌های جدید را نصب کنید. برای این کار، می‌توانید از منابع مختلفی مانند وب‌سایت‌های آنلاین استفاده کنید که ترانزیشن‌های رایگان یا پولی را ارائه می‌دهند. برای نصب ترنزیشن پریمیر پس از دانلود ترانزیشن موردنظر، آن را در کامپیوتر خود استخراج کنید. سپس از پنل “افکت” در پریمیر، کلیک راست کنید و ترانزیشن را از طریق گزینه “واردکردن” اضافه کنید.

نکته
همچنین بخوانید: پریمیر یا افتر افکت

استفاده از ترانزیشن‌های پیش‌فرض پریمیر

 پریمیر همچنین دارای مجموعه‌ای از ترانزیشن‌های پیش‌فرض است که می‌توانید به‌سادگی از آن‌ها استفاده کنید. در پنل “افکت‌ها”، بخش “ویدیو ترانزیشن” یکی از ترانزیشن‌های موجود را برای کلیپ خود انتخاب کنید و مدت‌زمان آن را تنظیم کنید.

 با استفاده از این روش‌ها و امکانات موجود در ادوب پریمیر، می‌توانید به‌راحتی ترانزیشن‌های زیبا و حرفه‌ای را به ویدئوهای خود اضافه کنید. با آزمایش و خلاقیت، می‌توانید ترانزیشن‌هایی سفارشی‌شده و منحصربه‌فرد ایجاد کنید که ویدئوهایتان را به سطح بعدی ببرد.

تا اینجا نحوه استفاده از ترانزیشن در پریمیر و نصب آن را بطور جامعی فرا گرفتید. این نکته را فراموش نکنید تنها دانستن یکسری نکات برای موفقیت کافی نیست و شما نیاز به تمرین مکرر نیز دارید. اگر به دنبال یک دوره آموزشی هستید که در کنار یادگیری مفاهیم تدوین با انجام تمارین متعددی شما را به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل کنید دوره مسترتدوینگر اینجا برای شما مهیا شده است.

معروف‌ترین ترانزیشن‌ها در پریمیر

تعداد ترانزیشن‌های مشهور بسیار زیاد است و اینکه بخواهیم از بین آنها، تعدادی را به عنوان بهترین انتخاب کنیم، کار بسیار سختی است. با این حال، برخی از آنها دارای شهرت و استفاده زیادی هستند و علاوه بر پریمیر، در نرم افزارهای دیگر هم مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ادامه 4 مورد از محبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع ترانزیشن معرفی شده‌اند.

ترانزیشن Iris

با استفاده از این ترانزیشن، یک شکل هندسی نظیر مربع، مربع، لوزی یا دیگر اشکال هندسی موجود از وسط صفحه آغاز شده و ویدیو را به کات بعدی می‌برد. نحوه کار به این صورت است که درون شکل هندسی، کات دوم وجود دارد و ترانزیشن تا زمانی که کل صحنه با کات دوم پر شود، ادامه خواهد داشت.

ترانزیشن Dissolve

حتما این ترانزیشن را در فیلم‌ها دیده‌اید. زمانی که فیلم میخواهد گذر زمان را به شما نمایش دهد، کات‌ا به گونه‌ای روی هم قرار می‌گیرند که انگار دو تصویر با یکدیگر ادغام شده‌اند. از این ترانزیشن برای حل کردن کات اول و کات دوم به صورت همزمان استفاده می‌شود و در تدوین فیلم‌های سینمایی، بسیار کاربردی است.

ترانزیشن Fade In و Fade Out

از این ترانزیشن برای محو کردن یک کات به یک رنگ مثل مشکی و بلعکس استفاده می‌شود و بین تدوینگران، محبوبیت زیادی دارد. معمولا در آغاز فیلم‌ها، صفحه از یک رنگ مات به کات اول منتقل می‌شود؛ این کار با استفاده از Fade Out انجام می‌شود. در انتهای فیلم نیز ممکن است کات آخر شروع به محو شدن کند و به رنگ مشکی دربیاید. در این حالت، از ترانزیشن Fade In استفاده شده است.

ترانزیشن Cut

این ترانزیشن مشهورترین، پرکاربردترین و کم‌هزینه‌ترین نوع ترانزیشن در تدوین است. تنها کافیست بخشی از کات اول را در کنار قسمتی از کات دوم قرار دهید. به این صورت، یک ترانزیشن Cut ایجاد می‌شود. از این نوع Transition در هرکجا که تصورش را کنید، استفاده می‌شود.

بهترین سایت ایرانی و خارجی برای دانلود ترانزیشن Adobe Primiere Pro

برای دانلود ترانزیشن‌هایی که در نرم افزار پریمیر وجود ندارد، باید به سایت‌هایی که این ترانزیشن‌ها را برای خرید قرار داده‌اند، مراجعه کنید. در ادامه بهترین سایت‌های دانلود ترانزیشن ایرانی و خارجی را به شما معرفی می‌کنیم.

سایت ایرانی gfxdownload

سایت gfxdownload یک آرشیو عظیم از ترانزیشن‌های آماده برای استفاده در پریمیر و سایر نرم افزارهای تدوین فیلم را دراختیار دارد. شما می‌توانید به بیش از 10000 ترانزیشن آماده دسترسی داشته باشید و از آنها در پروژه‌های خود استفاده کنید.

سایت ایرانی Time Code

سایت timecode یکی دیگر از سایت‌های ایرانی برای دانلود ترانزیشن آماده برای پریمیر است که آرشیو مناسبی دارد و حدود 1500 فایل ترانزیشن در این سایت، به فروش می‌رسد. همچنین تعدادی ترانزیشن رایگان نیز در این سایت ارائه می‌شود.

سایت خارجی Video Hive

سایت videohive یکی از بزرگترین سایت‌های فروش فایل در جهان است که آرشیو عظیمی از ترانزیشن‌های آماده پریمیر را دراختیار دارد. این سایت، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه Envato است و طراحان و گرافیست‌های زیادی در آن فعال هستند.

سایت خارجی Envato Market

پلتفرم Envato به عنوان یکی از بزرگترین سایت‌های ارائه فایل‌های گرافیکی در جهان شناخته می‌شود. غیرممکن است ترانزیشن خاصی را مدنظر داشته باشید و آن را در Envato پیدا نکنید! مشکلی که در استفاده از این سایت وجود دارد، بحث پرداخت‌های بین المللی است که با استفاده از سایت‌های پرداخت واسط، قابل حل است.  

سایت خارجی Rocket Stock

راکت استوک، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه Shutter Stock است. این سایت به صورت تخصصی در زمینه ارائه فایل‌های مورداستفاده تدوینگران فعالیت می‌کند. همچنین دارای تعداد زیادی ترانزیشن‌های آماده پریمیر است که به صورت تکی یا پکیج، به فروش می‌رسند.

نحوه استفاده از ترانزیشن در Adobe Primiere Pro

برای اضافه کردن ترنزیشن به پریمیر، باید دو سکانس را کنار یکدیگر در تایم لاین قرار دهید. حال برای اضافه کردن ترانزیشن‌ها، باید گزینه Effects را انتخاب کنید تا محیط کار تغییر کند. حال باید از پنجره Effects، فایل Video Transitions را باز کنید و از بین دسته بندی‌های موجود، ترانزیشن موردنظر را انتخاب و اعمال کنید. همچنین این کار با فشردن کلید میانبر CTRL+D قابل انجام است. سپس باید تنظیمات و تغییرات موردنیاز را در ترانزیشن اعمال کنید.

کار با ترانزیشن در Creative Cloud

اگر نیاز به نوع خاصی از ترانزیشن‌ها دارید و آن را در پریمیر پیدا نمی‌کنید، می‌توانید با استفاده از افزونه Adobe Video Partner Finder، افزونه‌های معتبر و تست شده با نرم افزارهای Adobe را پیدا و مورداستفاده قرار دهید. همچنین می‌توانید تغییراتی را در فتوشاپ یا افترافکت ایجاد کنید و با استفاده از پلتفرم Creative Cloud، آن را در پروژه خود در Primiere استفاده کنید.

در این مقاله به آموزش نصب ترانزیشن در پریمیر پرداختیم. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.