خط کش یکی از ابزارهای مفید نرم افزار Word است که به شما کمک می‌کند متن خود را به صورت دقیق و منظم بنویسید. با استفاده از این ابزار، شما می‌توانید فواصل بین خطوط، حاشیه‌ها، تب‌ها و دیگر ویژگی‌های قالب‌بندی متن را به راحتی تغییر دهید. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش ورد با چگونگی تبدیل اینچ به سانتی متر در ورد با 4 گام ساده آشنا می‌شوید.

نحوه فعالسازی خط کش در Word

قبل از اینکه نحوه تبدیل واحد اینچ به سانتی متر در ورد را بیان کنیم، باید خط کش را در نرم افزار فعال کنید. برای این کار باید به تب View بروید و در بخش Show، تیک گزینه Ruler را فعال کنید. با این کار، خط کش ورد فعال می‌شود و می‌توانید آن را در کناره‌های صفحه ببینید.

مشکل موجود، این است که اندازه‌های درج شده براساس اینچ هستند. در برخی از کشورهای اروپایی، از واحدهای اندازه‌گیری انگلیسی نظیر فوت، اینچ و یارد استفاده می‌شود. با توجه به اینکه در ایران از استاندارد بین المللی یکاها یا SI برای اندازه‌گیری استفاده می‌شود، کار کردن با واحدهای انگلیسی منطقی نیست. پس باید در خط کش ورد، Inch را به سانتی متر تبدیل کنیم.

تبدیل اینچ به سانتی متر در ورد

تبدیل اینچ به سانتیمتر در ورد برای کاربران ویندوز و مک، طبق روش زیر انجام میشود:

تغییر خط کش Word اینچ به سانتی متر در ویندوز

جهت تبدیل اینچ به سانتی‌متر در ورد در ابتدا وارد تب File شده و وارد بخش Options شوید.

تغییر خط کش Word اینچ به سانتی متر در ویندوز

در پنجره‌ای که در محیط نرم افزار باز شده، وارد بخش Advanced شوید.

در این بخش، کمی به پایین اسکرول کنید و در قسمت Display، گزینه Show measurements in units of را پیدا کنید.

سپس در لیست کشویی، گزینه Centimeters قرار دهید. در انتها روی دکمه OK کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شود.

مرحله نهایی تبدیل اینچ به سانتی متر در ورد

به این صورت، واحد اندازه‌گیری خط کش Word به سانتی متر تغییر پیدا می‌کند.

نحوه تبدیل اینچ به سانتیمتر در ورد برای مک

در اینجا بررسی میکنیم در مک چگونه اینچ را به سانتی متر تبدیل کنیم؟ برای این منظور در ابتدا تب Word را باز کنید و وارد بخش Preferences شوید.

در صفحه باز شده و قسمت Authoring and Proofing Tools، وارد قسمت General شوید.

یک منو روی صفحه ظاهر می‌شود. در این منو، گزینه Measurement units را پیدا کنید و مقدار آن را روی Centimeters بگذارید. به این صورت، تنظیمات انجام شده و واحد اندازه‌گیری خط کش تغییر می‌کند.

توضیحاتی درباره سایر واحدهای اندازه‌گیری

در بخش Show measurements in units of تعدادی واحد اندازه‌گیری دیگر نیز وجود دارد که دانستن درباره آنها، خالی از لطف نیست. در این بخش، علاوه بر اینچ و سانتی متر، واحدهای اندازه‌گیری دیگری نظیر میلی‌متر، پایکا (Pika) و نقطه (Point) وجود دارد.

هر نقطه معادل یک ششم (1/6) اینچ یا 4.23 میلی‌متر است. معمولا در تایپوگرافی از این واحد برای نمایش اندازه فونت و فاصله بین خطوط استفاده می‌شود.

پایکا (Pika) دیگر واحد اندازه‌گیری مورد بحث است که از کنار هم قرار گرفتن 16 نقطه تشکیل می‌شود. این واحد علاوه بر کاربردهای واحد Point، در مواردی مثل طول خط، عرض و عمق ستون‌ها و همچنین سایز حاشیه نیز کاربرد دارد.