بسیاری از منابع آموزشی مانند وب سایت‌ها و مستندات، برای یادگیری HTML و CSS در دسترس هستند. اما همیشه داشتن بهترین کتاب HTML و CSS انتخابی بهتر است. کتاب، شما را در یک سفر هیجان‌انگیز به دنیای زیبای HTML و CSS همراه می‌کند. با داشتن یک کتاب آموزشی در دستانتان، شما به سادگی و به صورت مرتب و سازمان‌دهی شده، این دو مهارت اساسی را فرا خواهید گرفت. کتاب، به شما فرصت می‌دهد تا مفاهیم اولیه و تخصصی را با دقت بیشتری فرا بگیرید و به عنوان یک برنامه‌نویس حرفه‌ای در زمینه HTML و CSS بهبود یابید. از این رو در این مقاله از دانشجویار در راستای ارتقا سطح دانش یادگیری و آموزش html و css به معرفی 14 کتاب آموزشی این حوزه که به زبان های فارسی و  انگلیسی هستند خواهیم پرداخت. همچنین لینک دانلود و خرید هرکدام از این کتاب‌ها در بخش مربوط به آنها قرار داده شده است.

مهارت HTML و CSS

در صورتی که بخواهید به عنوان یک متخصص طراح وب سایت و برنامه نویس وب فعالیت کنید، مهارت HTML و CSS از اصول اولیه هستند که در واقع در قدم نخست باید با آن‌ها آشنا شوید. html چیست؟ HTML یک مدل ساده برای طراحی صفحات وب در اختیار شما قرار می‌‌دهد که با استفاده از آن‌ می‌توانید ساختار اولیه صفحات را پیاده‌ سازی کنید و در مراحل بعدی به دنبال افزایش کیفیت و بهبود طراحی ظاهری باشید. نسخه اولیه این زبان مارک آپ در سال ۱۹۹۳ میلادی و حدودا ۳۰ سال قبل عرضه شد که به دلیل سادگی در استفاده به یکی از بهترین ابزارها برای طراحی وب تبدیل شد.

در سال‌های مختلف نسخه‌های زیادی از HTML در اختیار برنامه نویسان قرار گرفته است که می‌توان نسخه ۲، نسخه ۳ و نسخه ۴ آن را بیان کرد که هر کدام نسبت به نسخه قبلی دارای قابلیت‌های اضافی بوده است. آخرین نسخه از این زبان Markup نسخه ۵ آن است که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد و تغییرات خوبی نسبت به نسخه‌های قبلی داشت. از مزایای بی نظیر و تکرار نشدنی HTML سادگی در کدنویسی است و شما تنها در چند دقیقه می‌توانید اولین خروجی را از آن دریافت کنید. در حقیقت، ابزارهایی مانند Chrome و Firefox کدهای نوشته شده را خوانده و متناسب با آن خروجی را نشان می‌دهند.

در کنار HTML، ابزار CSS دیگر مهارت مورد نیاز برای یک توسعه دهنده وب است که برای استایل دادن و زیبا کردن صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرد و اولین نسخه از آن در سال ۱۹۹۶ میلادی در اختیار کاربران قرار گرفت. با مطالعه بهترین کتاب HTML و CSS شما خواهید توانست تا تنها در چند روز به اصول این دو تخصص تسلط پیدا کنید و نکته مهم این است که زمان زیادی برای این کار نیاز نیست.

کتاب آموزش کاربردی HTML5 CSS3 همراه با پروژه عملی 

کتاب آموزش کاربردی HTML5 CSS3 همراه با پروژه عملی می‌تواند بهترین گزینه برای یادگیری این دو مهارت باشد. بهترین کتاب HTML و CSS کتابی است که به صورت عملی و کاربردی آموزش‌ها را ارائه دهد تا شما با استفاده از آن در چند دقیقه بتوانید کدها را بازنویسی کرده و از آن‌ها خروجی مورد نظر را دریافت کنید. HTML و CSS از مهارت‌هایی است که شما در مسیر یادگیری آن‌ها به احتمال زیاد دچار مشکل تخصصی نخواهید شد و در صورتی که یک کتاب خوب و جامع انتخاب کنید، در شرایط مناسب می‌توانید در دو سه هفته هر دو مهارت را بیاموزید.

از جمله منابعی که در دسته بهترین کتاب HTML و CSS تقسیم بندی می‌شوند می‌توان به کتاب آموزش کاربردی HTML5 و CSS3 از انتشارات فرهنگی هنری دیباگران اشاره کرد که با تلاش مهرداد سلامی و بهنام نوبخت آماده شده و به چاپ رسیده است. اگر قصد پیاده سازی یک پروژه عملی را داشته باشید، این منبع یکی از بهترین‌ها است چرا که مطالب را در یک مسیر مشخص در اختیار شما قرار می‌دهد و در نهایت می‌توانید پروژه عملی ارائه شده را پیاده سازی کنید.

کتاب کاربردی HTML5 CSS3 همراه با پروژه عملی 

لینک دانلود و خرید

کتاب PDF آموزش کاربردی و جامع HTML5

بسیاری از شما علاقه دارید تا کتاب آموزش زبان HTML را به صورت پی‌دی‌اف در اختیار داشته باشید چرا که روش آسان‌تری برای آموزش این مهارت است. با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر می‌توانید کتاب PDF آموزش کاربردی و جامع HTML5 را خریداری کنید و به یک منبع قابل حمل و جامع برای یادگیری آن دسترسی داشته باشید. منبع آموزشی زیر با تلاش مسعود قدیمی گردآوری شده است و با زبانی ساده و گویا شما را با این مهارت آشنا خواهد کرد تا بتوانید اولین پروژه‌های HTML را پیاده سازی کنید. 

کتاب PDF کاربردی و جامع HTML5

لینک خرید و دریافت کتاب

کتاب PDF آموزش کاربردی HTML و CSS

در صورتی که به دنبال یک منبع PDF هستید، بهتر است کتاب PDF آموزش کاربردی HTML و CSS را انتخاب کنید. این منبع شما را قدم به قدم تا طراحی اولین صفحه اینترنتی یاری خواهد کرد و حتی کوچک‌ترین نکات طراحی با HTML و CSS را می‌توانید در آن بیابید. نویسنده این کتاب یعنی آقای رامین روشن قیاس سعی کرده است تا یک کتاب جامع و کوچک ارائه دهد که در آن تمامی مفاهیم این دو مهارت گنجانده شده باشد. 

بنابراین با مراجعه به لینک زیر و دانلود کتاب html و css می‌توانید یک منبع برای هر دو مهارت در اختیار داشته باشید.

لینک خرید و دریافت کتاب

کتاب PDF آموزش آسان HTML

آموزش آسان HTML به عنوان مهارت اولیه طراحی وب از دغدغه‌های برنامه نویسان است و بهتر است منبعی انتخاب شود که در آن با زبانی ساده مفاهیم توضیح داده شده باشند. کتاب PDF آموزش آسان HTML یکی از گزینه‌هایی است که شما حتما باید در کامپیوتر یا تلفن همراه خود ذخیره کنید تا هر زمان که وقت داشته باشید، با استفاده از آن به کدنویسی وب بپردازید. 

لینک دانلود کتاب آموزش زبان HTML

کتاب PDF آموزش HTML 5

با مراجعه به وب سایت‌های فروشگاهی کتاب شما به طیف وسیعی از کتب آموزشی دسترسی دارید که نکته مهم برای انتخاب بهترین آن‌ها جدید بودن ویرایش و بازنویسی است. لینک اینترنتی زیر یکی از بهترین منابع آموزشی را در مورد HTML5 به شما ارائه خواهد داد و با دریافت و مطالعه کتاب PDF آموزشی HTML 5، با مهم‌ترین تگ‌ها و عناصر HTML آشنا خواهید شد. 

کتاب PDF HTML 5

لینک دانلود کتاب PDF آموزش HTML 5

کتاب PDF HTML 4.0 لایه اول وب نویسی

با انتخاب یک منبع خوب شما تنها یک تا دو هفته نیاز دارید تا زبان HTML را به صورت کامل بیاموزید. شاید بتوان گفت، این مهارت یکی از آسان‌ترین مهارت‌های دنیای فناوری است که می‌توان در کمترین زمان ممکن به آن تسلط پیدا کرد. کتاب PDF HTML 4.0 لایه اول وب نویسی، دقیقا برای افرادی طراحی شده است که زمان اضافی را برای تلف کردن در منابع مختلف ندارند و قصد آن‌ها یادگیری سریع مهارت‌های اولیه کد نویسی وب است. 

کتاب PDF HTML 4.0 لایه اول وب نویسی

لینک دانلود کتاب HTML 4.0 لایه اول وب نویسی

کتاب طراحی جامع وب سایت

نویسنده کتاب طراحی جامع وب سایت یعنی آقای علی هندی ورکانه بهترین کتاب html و css به زبان فارسی را برای شما آماده کرده است تا در کنار HTML و CSS بتوانید با مفاهیم دیگر طراحی وب نیز آشنا شوید. این مهارت‌های اضافی شامل ساختار وب و تخصص‌هایی مانند PHP است که همه آموزش‌های آن را با هم در یک منبع در اختیار دارید.

در واقع، طراحی یک وب سایت و طراحی وب شامل چند بخش است که به دو صورت کلی سمت کاربر و سمت سرور تقسیم بندی می‌شود. شما با انتخاب یک منبع کامل که آموزش جامعی را در هر دو مورد ارائه دهد، می‌توانید با دید بهتری کار خود را شروع کرده و مسیر برنامه نویسی را انتخاب کنید.

کتاب طراحی جامع وب سایت

لینک دانلود کتاب طراحی جامع وب سایت

کتاب آموزش HTML & CSS به صورت خلاصه

بهترین کتاب برای HTML و CSS را می‌توانید از طریق آدرس اینترنتی زیر دریافت کنید که تمرکز آن روی توضیح سریع و ساده مطالب است. درست است که آموزش این دو مهارت به صورت معمول نیاز به صرف زمان زیادی ندارد، اما در صورتی که یک منبع نا مناسب انتخاب شود مطمئنا مسیر یادگیری و درک مفاهیم کمی پیچیده خواهد شد. 

کتاب HTML & CSS به صورت خلاصه

لینک دانلود بهترین کتاب برای HTML و CSS

کتاب آموزش گام به گام HTML5

آموزش هر زبان برنامه نویسی نیازمند یک مسیر گام به گام است و این مزیت مهم بسیاری از منابع آموزشی است که روش گام به گام را ارائه می‌دهند. در مورد HTML5، موفقیت شما وابسته به یادگیری عناصر و مفاهیم در یک مسیر مشخص است چرا که یادگیری هر بخش در درک بهتر مفاهیم بخش‌های بعدی مهم هستند. 

اگر به دنبال بهترین کتاب HTML و CSS هستید که این مزیت را داشته باشد، از طریق وب سایت زیر می‌توانید به یک منبع خوب دست پیدا کنید. تقریبا تمامی مفاهیم مهم HTML5 در این منبع آموزشی پوشش داده شده‌اند و شما با مطالعه آن می‌توانید اولین قدم‌ها را برای طراحی یک وب سایت بردارید. 

کتاب گام به گام HTML5

لینک دانلود کتاب آموزش گام به گام HTML5

کتاب آموزش HTML 5

کتاب آموزش HTML 5 که از طریق آدرس اینترنتی زیر قابل دریافت است، منبع دیگری است که به صورت جامع نوشته شده است. شما از طریق این منبع آموزشی طراحی وب می‌توانید با عناصر اصلی و مفاهیم کلی طراحی با HTML 5 آشنا شوید و در مرحله بعدی به دنبال یادگیری CSS باشید. دقت داشته باشید که این منبع تنها شما را با اصول اولیه آشنا خواهد کرد و در صورتی که بخواهید به صورت عمیق با طراحی وب آشنا شوید، بهتر است از منابع کامل‌تر استفاده کنید.

لینک دانلود کتاب

کتاب آموزش طراحی وب سایت به زبان HTML

با کمی جستجو در دنیای وب می‌توانید منابعی را مشاهده کنید که مفاهیم طراحی وب سایت را از HTML تا PHP پوشش داده‌اند. کتاب آموزش طراحی وب سایت به زبان HTML و PHP یکی از منابعی است که در این دسته بندی قرار دارد و توسط آقای محمود خاوریان تالیف شده است. برای رسیدن به مهارت‌های عملی طراحی وب سایت شما نیاز دارید تا در کنار مطالعه بهترین کتاب HTML و CSS در مورد مفاهیم توسعه سمت سرور هم اطلاعات کافی داشته باشید.

بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که پس از آموزش اصول اولیه طراحی وب سایت و صفحات اینترنتی به سمت توسعه بک اند حرکت کنند که یکی از تخصص‌های الزامی و پر درآمد در دنیای فناوری است. برای رسیدن به بهترین نتیجه در زمان کوتاه، می‌توانید از منابعی استفاده کنید که به صورت تلفیقی از مهارت‌های سمت کاربر و سمت سرور هستند و قصد آن‌ها آموزش طراحی یک وب سایت به صورت کامل است. منبع زیر شما را با این مفاهیم آشنا خواهد کرد و با مطالعه آن می‌توانید اطلاعات عالی را در مورد تخصص‌های فرعی توسعه وب سایت به دست آورید.

کتاب طراحی وب سایت به زبان HTML

لینک دانلود کتاب

بهترین کتاب HTML و CSS به زبان انگلیسی

منابع بسیار کامل و جامعی برای طراحی وب وجود دارند که به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند. بهتر است تا بدانید منابع آموزشی انگلیسی به صورت Documentation هم گزینه بسیار عالی برای افرادی هستند که کمی با برنامه نویسی و طراحی وب آشنا هستند. شما از طریق این آدرس اینترنتی می‌توانید به یک منبع عالی برای طراحی وب سایت دسترسی داشته باشید و در صورت نیاز امکان دانلود کتاب آموزش طراحی وب از طریق لینک زیر نیز وجود دارد.

بهترین کتاب HTML و CSS به زبان انگلیسی

لینک دریافت کتاب آموزشی به انگلیسی 

کتاب آموزش مقدماتی و پیشرفته HTML

حتما شما نیز به دنبال کتاب آموزش مقدماتی و پیشرفته HTML هستید که تمامی مفاهیم را به صورت یکجا پوشش دهد. بهتر است بدانید که HTML نیز مانند سایر زبان‌های برنامه نویسی دارای مفاهیم مقدماتی ساده و مفاهیم کمی پیشرفته است که در یک منبع آموزشی کامل تمامی آن‌ها پوشش داده خواهد شد. 

در واقع، بهترین کتاب HTML و CSS کتابی است که بخش‌های مقدماتی و پیشرفته داشته باشد و در هر بخش مطالب مهم را به صورت قدم به قدم آموزش دهد. این دسته بندی جزئی به شما کمک خواهد کرد تا از سردرگمی خلاص شوید و نیازی به گشت و گذار زمان بر در دنیای وب نداشته باشید. 

کتاب مقدماتی و پیشرفته HTML

دریافت کتاب آموزش مقدماتی و پیشرفته

کتاب مقالات آموزش HTML

مطمئنا کسانی که بهترین کتاب HTML و CSS را مطالعه کرده باشند، علاقه دارند که به منبعی دسترسی داشته باشند که به صورت مقاله است. این نوع از محتوای آموزشی مزایای زیادی دارد و هدف آماده کردن آن‌ها ارائه آموزش‌ها و مطالبی است که در کتاب‌های آموزشی آن‌ها را نخواهید یافت. برای نمونه، ارائه توضیح اضافی در مورد یک عنصر HTML و کاربردهای آن در دنیای طراحی وب سایت از جمله ویژگی‌هایی است که شما با کتاب مقالات آموزش HTML در اختیار دارید.

دریافت کتاب مقالات

بجز یادگیری از طریق کتاب چه راهی برای آموزش بهتر است؟

یادگیری از طریق کتاب شما را فقط با مباحث تئوری آشنا میکند. برای یادگیری بهتر نیاز است در کنار یادگیری با کتاب HTML و CSS با آموزش های ویدیویی همراه شوید و با تمرین مفاهیم تئوری به درک کامل تری از این موضوع برسید. از این رو پیشنهاد ما به شما برای یادگیری دوره طلایی آموزش فرانت اند پروژه محور خواهد بود. برای دسترسی به دوره و مشاهده سرفصل های آموزشی روی تصویر زیر کلیک کنید.

نتیجه گیری

به دلیل محبوبیت تخصص طراحی وب سایت، امروزه بسیاری از برنامه نویسان در این حوزه مشغول به کار هستند. با انتخاب بهترین کتاب HTML و CSS شما می‌توانید وارد دنیای برنامه نویسی شوید و دقت داشته باشید که انتخاب این منبع بسیار اهمیت دارد. یک منبع نا مناسب می‌تواند زمان بسیار زیادی را از شما تلف کند و مسیرتان را برای آموزش آسان و سریع طراحی وب سایت تغییر دهد. در صورتی که در این مورد سوال یا نظری دارید خوشحال خواهیم شد تا آن را در ادامه این مطلب بشنویم.