اگر شما کمی اطلاعات در زمینه برنامه نویسی داشته باشید، حتماً با نام گیت و گیت هاب آشنا هستید. گیت یکی از ابزارهای بسیار مورد استفاده برنامه نویسان است که به شما کمک می کند تا نسخه های مختلف پروژه خود را ذخیره نمایید. در واقع، با استفاده از گیت، به راحتی می توانید به نسخه های قبلی پروژه خود دسترسی پیدا کنید. در ادامه این مطلب آموزشی در راستای ارتقای سطح دانش شما در زمینه آموزش گیت هاب، قصد داریم به شما نحوه نصب گیت (git) در سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس را آموزش دهیم. اما در ابتدا، بهتر است تفاوت های میان گیت، گیت هاب و گیت لب را درک کنید.

تفاوت گیت، گیت هاب و گیت لب چیست؟

در وهله اول، اجازه دهید گیت را به شما معرفی کنیم. گیت یک سیستم میزبان تحت وب است؛ به این صورت که وقتی یک یا چند برنامه نویس روی پروژه‌ای کار می‌کنند، می‌توانند نسخه‌های مختلف پروژه خود را روی گیت ذخیره کنند. به این صورت، پروژه‌های آنها همیشه در دسترس است و می‌توانند در زمان نیاز، نسخه مورد نظر خود را از این پلتفرم دریافت کنند.

گیت هاب، از دو بخش Git و Hub ساخته شده و به نوعی، می‌توان آن را شبکه‌ای برای اشتراک گذاری پروژه‌ها دانست. در Github افراد و تیم‌های مختلف، پروژه‌های خود را در مخزن آپلود می‌کنند. دیگران نیز می‌توانند به آن کدها دسترسی داشته و آن را تغییر، بهبود یا از آن در پروژه‌های خود استفاده کنند. این پلتفرم به عنوان بهشت دوست‌داران نرم افزارهای متن باز شناخته می‌شود. GitHub به عنوان یکی از سرویس‌های گیت فعالیت می‌کند و زیرشاخه آن محسوب می‌شود.

لوگوی گیت، گیت هاب و گیت لب

گیت لب یکی دیگر از سرویس‌های Git است که شباهت‌ها و تفاوت‌های با گیت هاب دارد. در Gitlab، امکان ایجاد سورس کد به صورت خصوصی یا Private وجود دارد که در سرویس رقیب یعنی گیت هاب، این کار با پرداخت هزینه امکان پذیر است. همین مورد، یکی از دلایل افزایش انفجاری کاربران گیت لب است. یکی دیگر از نقاط قوت گیت لب نسبت به گیت هاب، این است که کاربران امکان پیدا کردن و رفع مشکلات کدهای خود را دارند. این مورد برای برنامه نویسان مبتدی بسیار کاربردی است.

امکان نصب گیت با ترمینال وجود دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است! در تمام سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مکینتاش، می‌توانید نصب گیت (git) را با استفاده از ترمینال انجام دهید. تنها تفاوت صب گیت در سیستم عامل‌های مختلف، این است که برخی از مراحل جزئیات متفاوتی دارند و نیاز است که دستورات متفاوتی را وارد کنید. در ادامه، نحوه نصب Git به صورت کامل توضیح داده شده است.

نصب git روی ویندوز، مک و لینوکس

نصب گیت و پیکربندی آن در مک

در ابتدا قصد داریم نحوه نصب Git در سیستم عامل مک را شرح دهیم. روش‌های گوناگونی وجود دارد که بتوانید به نصب گیت در لپ تاپ مک خود بپردازید.

اگر XCode را در لپ تاپ خود نصب کرده باشید، ممکن است نصب گیت در گذشته انجام شده باشد؛ اما به دلیل اینکه احتمالا مدت زیادی است که این برنامه یا حتی سیستم عامل خود را بروزرسانی نکرده‌اید، نسخه گیت نصب شده نیز احتمالا قدیمی شده و باید آن را آپدیت کنید. فرآیند آپدیت گیت، شباهت زیادی با نصب Git در مک دارد. برای اطمینان از نصب گیت در مک، می‌توانید دستور زیر را در ترمینال وارد کنید. خروجی باید نسخه گیت نصب شده را نشان دهد.

$ git --version

نصب Git در مک با نصب کننده

در روش اول، برای نصب گیت یا آپدیت آن، لازم است نصاب گیت را دانلود کنید. برای این کار، می‌توانید به سایت رسمی گیت مراجعه کرده و نصب کننده گیت مناسب برای سیستم عامل مک را دانلود کنید. پس از اتمام دانلود، این برنامه را باز کرده و نصب گیت را انجام دهید. نصب Git با نصب کننده پیچیدگی خاصی ندارد؛ بنابراین از آن رد می‌شویم. برای اطمینان از نصب گیت یا بروزرسانی آن، می‌توانید دستور بالا را در ترمینال وارد کنید.

نصب Git در مک با Homebrew

یک راه دیگر برای نصب گیت در مک، این است که از Homebrew استفاده کنید. در صورتی که از کاربران Homebrew هستید، می‌توانید به سادگی با وارد کردن دستور زیر، نصب Git را انجام دهید. سپس با وارد کردن دستور $ git –version، از نصب شدن برنامه مطمئن شوید.

$ brew install git

پیکربندی پس از نصب در مک

پس از اینکه از هر روشی، نصب گیت را انجام دادید، باید پیکربندی گیت را انجام دهید. پیکربندی اولیه در گیت بیار راحت است. تنها کافی است دو دستور زیر را در ترمینال وارد کرده و به جای Your-Name و Your@Email.com، نام کاربری و آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

$ git config --global user.name "YOUR_NAME"

$ git config --global user.email "YOUR@EMAIL.com"

نصب git در ویندوز و پیکربندی

برای نصب گیت روی ویندوز، بهتر است از نصب کننده خود گیت استفاده کنید.

برای این کار، به سایت گیت مراجعه و آخرین نسخه نصب کننده گیت را دانلود کنید. پس از اتمام دانلود، فایل را باز کنید و گزینه Yes را بزنید تا به صفحه بعدی هدایت شوید. در اینجا پیشنهاد می‌شود که گزینه‌هایی که به صورت پیشفرض انتخاب شده‌اند را نگه دارید و با انتخاب گزینه Next، خودتان را به آخرین صفحه برسانید. سپس در آخرین صفحه روی گزینه Next کلیک کنید تا فرآیند نصب آغاز و تمام شود. پس از اتمام نصب git، دستور زیر را وارد کنید. در صورتی که ورژن گیت نمایش داده شود، نشان دهنده صحیح بودن نصب Git است.

$ git –version

نصب گیت روی ویندوز با Winget

ابزار Winget یک پکیج منیجر مختص نصب بسته‌های ویندوز است. نصب git با استفاده از این ابزار بسیار راحت است. تنها کافی است که خط فرمان یا CMD را اجرا و دستور زیر را وارد کنید.

winget install --id Git.Git -e --source winget

در مواردی، ممکن است پاسخی پس از اجرای این دستور نمایش داده نشود. در این حالت، می‌توانید از این دستور استفاده کنید.

winget install --id=Git.Git –e

نکته مهم این است که Winget تنها در ویندوز 10 و بیلد 16299 یا بالاتر اجرا می‌شود. در صورتی که از کاربران ویندوز 7 یا 8.1 هستید، باید با استفاده از نصب کننده، نصب Git را انجام دهید.

پیکربندی گیت در ویندوز

برای پیکربندی اولیه پس از نصب git روی ویندوز، کافی است خط فرمان یا Git Bash را اجرا کرده و دستور زیر را اجرا کنید. به جای Your-Name باید نام کاربری خودتان را وارد کنید و به جای Your@Email.com نیز آدرس ایمیل خود را وارد کنید. به این صورت، پیکربندی اولیه پس از نصب گیت انجام خواهد شد.

$ git config --global user.name "YOUR_NAME"

$ git config --global user.email "YOUR@EMAIL.com"

جهت آموزش بیشتر در زمینه نصب git بر روی ویندوز میتوانید از راهنمای نصب git  در وبسایت simplilearn استفاده کنید.

نصب گیت در لینوکس و پیکربندی آن

برای نصب git در لینوکس، باید بسته به توزیع سیستم عامل خود، دستورات مختلفی را در خط فرمان اجرا کنید. در ادامه نحوه نصب گیت در برخی از پرکاربردترین توزیع‌ها را آورده‌ایم.

  1.     در توزیع اوبونتو و دبیان، می‌توانید با استفاده از APT، بسته گیت را نصب کنید. برای این کار، کافی است دستور زیر را در Shell وارد کنید تا نصب git در لینوکس انجام شود. همچنین برای اینکه متوجه شوید این نرم افزار نصب شده، می‌توانید دستور $ git –version را وارد کنید.
$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get install git
  1.     در توزیع فدورا، می‌توانید با استفاده از Yum و DNF نصب گیت را انجام دهید. برای این کار، می‌توانید دستور زیر را در خط فرمان یا Shell وارد کنید.
$ sudo dnf install git

$ sudo yum install git
  1.     در صورتی که از کاربران آرچ لینوکس هستید، اولا باید بابت انتخاب این سیستم عامل زیبا، به شما تبریک بگوییم. ثانیا شما می‌توانید دستور # pacman -S git را در ترمینال وارد کنید تا نصب git آغاز شود.

آموزش نصب git در دیگر سیستم عامل‌ها

برای نصب git در OpenBSD، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید. اوپن بی‌اس‌دی، یک سیستم عامل شبه یونیکس است که به عنوان امن‌ترین سیستم عامل جهان شناخته می‌شود. با اجرای دستور پایین، نصب گیت در OpenBSD آغاز می‌شود.

# pkg_add git

سولاریس، یکی از ده‌ها گونه سیستم عامل یونیکس است که کاربران نسبتا زیادی در جهان دارد. اگر از کاربران این سیستم عامل هستید، می‌توانید با وارد کردن یکی از دستورات زیر در خط فرمان سیستم عامل خود، نصب Git را انجام دهید.

# pkgutil -i git

# pkg install developer/versioning/git

آخرین سیستم عامل، سیستم عامل FreeBSD است که به عنوان پراستفاده‌ترین سیستم عامل شبه یونیکس شناخته می‌شود. این سیستم عامل در شرکت‌های بزرگی مثل اپل، سونی، IBM، یاهو و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نصب گیت در این سیستم عامل، می‌توانید دستور زیر را در ترمینال تایپ و دکمه اینتر را بزنید. پس از چند لحظه، عملیات دانلود و نصب git آغاز می‌شود.

# pkg install git

سخن آخر

در این مطلب از دانشجویار، سعی کردیم نحوه نصب گیت روی ویندوز، مک و همچنین برخی از مشهورترین توزیع‌های لینوکس را شرح دهیم. در آخرین بخش نیز نحوه نصب git روی برخی از سیستم عامل‌های شبه یونیک را ارائه دادیم.

با نصب گیت هاب در سیستم کامپیوتری خود، می‌توانید کدهای نوشته شده توسط دیگر برنامه نویسان سراسر دنیا را مشاهده کنید و از آنها در پروژه‌های خود استفاده کنید. همچنین در صورتی که پروژه‌ای دارید که می‌خواهید آن را به صورت منبع باز ارائه دهید، امکان به اشتراک گذاری آن در گیت هاب میسر است. به این ترتیب، اگر علاقمند به توسعه بنامه‌های متن باز هستید، نصب git هاب می‌تواند شما را به بهشت نرم افزارهای متن باز برساند.

در پایان، اگر حین نصب گیت در کامپیوتر مشکلی رخ داد، می‌توانید مشکل خود را در بخش نظرات مطرح کنید. دیگر کاربرانی که موفق به نصب git به صورت کامل شده‌اند، می‌توانند شما را راهنمایی کنند.