امروزه برنامه نویسی یکی از مهمترین و پررونق‌ترین علوم موجود است، که با گذر زمان کاربرد آن بیشتر شده و امکانات بیشتری هم در دست برنامه نویسان قرار می‌گیرد. بسیاری از امکانات و نرم افزارهایی که امروزه وجود دارند در گذشته تصورشان هم برای برنامه نویسان غیر ممکن بود. یکی از این موارد سرویس‌هایی بود که برنامه نویسان مختلف در سراسر دنیا به وسیله آن قادر باشند کدهای یکدیگر را ببینند و به اشتراک بگذارند و از آن طریق موارد بیشتری را بیاموزند. امروزه این امکان با سرویس‌های github و gitlab فراهم شده است. در مقاله قصد داریم درباره تفاوت تفاوت gitlab و github صحبت کرده و آن‌ها را بررسی کنیم.

تفاوت gitlab و github؛ git چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت‌های این دو مورد بپردازیم ابتدا می‌خواهیم ببینیم git چیست. Git توسط سازنده سیستم عامل لینوکس ایجاد شده است و یک سیستم کنترل ورژن یا Version Control System است. هدف اصلی آن فراهم کردن محیطی برای کار بر روی یک پروژه به صورت گروهی است. در این محیط اطلاعات پروژه برای همه قابل دیدن است و تمامی برنامه نویسان می‌توانند تغییرات موردنظر خود را اعمال کنند. اطلاعات پروژه در این محیط در ساختاری تحت عنوان Repository ذخیره می‌شوند. از دیگر استفاده‌های این محیط تست کدها، اشتراک گذاری آن با افراد مختلف، دیدن کدهای دیگران و یادگیری از آن‌ها و… است.

Github چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت gitlab و github، ابتدا هرکدام از آن‌ها را جداگانه تعریف می‌کنیم. گیت هاب که از سال 2008 شروع به کار کرده است امروزه توسط چیزی حدود 30 میلیون نفر استفاده می‌شود و آموزش گیت هاب (github) از موضوعات پر طرفدار برنامه نویسی است. این سرویس همان طور که گفتیم برای اشتراک برنامه نویسان با سرویس Git کار می‌کند. از خصوصیات آن داشتن یک قسمت عمومی و یک قسمت خصوصی است که بخش عمومی آن رایگان بوده اما برای استفاده از بخش خصوصی باید هزینه پرداخت کنید.

github و تفاوت آن با gitlab

Gitlab چیست؟

این سرویس از گیت هاب جدیدتر است اما درست مانند آن، بستری برای اشتراک کدها توسط برنامه نویسان است و آموزش گیت لب (gitlab) هم از موضوعات پر رونق برنامه نویسی است. طراحی این سرویس توسط زبان‌های برنامه نویسی Ruby و Go بوده است. همچنین گیت لب توسط شرکت‌های بزرگی مثل علی بابا، سونی، ناسا، IBM و بسیاری از سازمان‌های معتبر دیگر استفاده می‌شود. این موضوع به خودی خود اعتبار زیادی به این سرویس برنامه نویسی می‌بخشد.

نکته
مقاله پیشنهادی: نصب گیت

تفاوت gitlab و github چیست؟

با وجود اینکه این دو پلتفرم هدف اصلی مشترکی دارند و به یک منظور استفاده می‌شوند، تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد که در این جا می‌خواهیم آن‌ها را بررسی کنیم. اولین مورد سطح دسترسی است. سرویس گیت لب با داشتن قابلیت تعیین سطح دسترسی، برای شرکت‌های بزرگ بسیار مفید است. مثلا می‌توانید بدون دادن دسترسی Source code به فرد، به او دسترسی Issue Tracker بدهید. در گیت هاب اما تنها می‌توانید مشخص کنید که فردی بتواند Repository شما را بخواند یا نه. در واقع قابلیت Read/Write را می‌توانید تعیین کنید.

مورد بعدی که یک مورد مهم در تفاوت gitlab و github محسوب می‌شود، تفاوت CI/CD است. CI یا Continuous Integration زمان انجام شدن پروژه‌ها را به میزان زیادی کاهش می‌دهد و گیت لب این سرویس را به صورت رایگان در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و شما را از داشتن External CI بی نیاز می‌کند.

مورد بعدی که می‌خواهیم درباره این دو برنامه به آن بپردازیم مربوط به گزارش مشکلات است. بر اساس هدف اصلی این سرویس‌ها که کار مشترک بر روی یک پروژه است، شما می‌توانید در هر دو آن‌ها مشکلات به وجود آمده را به تیم خود گزارش کنید. قطعا نتیجه گزارش مشکلات و رفع آن‌ها توسط تیم سازنده، ارتقا و بهتر شدن پروژه در دست کار است. در هر دو این پلتفرم‌ها گزارش مشکلات بسیار خوب و ساده طراحی شده است و قابلیت اضافه شدن محیط‌های گرافیکی را هم دارد.

 

 

gitlabو تفاوت آن با github

ادامه تفاوت gitlab و github

مورد بعدی که می‌خواهیم بررسی کنیم در رابطه با درون ریزی و برون ریزی است. قصد داریم ببینیم چطور ممکن است در بین این دو سرویس یک پروژه را منتقل کنیم. در سرویس گیت لب این قابلیت وجود دارد که از سایر سرویس‌های git مانند Github و Bitbucket به این سرویس مهاجرت کنید. همچنین در سرویس گیت هاب هم امکاناتی وجود دارد که  می‌توانید کدهای پروژه خود را از سیستم‌هایی مانند Mercurial، Subversion و یا TFS به این سرویس بیاورید.

در رابطه با امکان خروجی گرفتن از کدها، سرویس گیت لب بسیار عالی عمل کرده است. اگر کار شما به گونه‌ای است که این قابلیت به کارتان می‌آید حتما از گیت لب استفاده کنید، زیرا گیت هاب در این مورد محدودیت‌هایی دارد.

این مورد تفاوت gitlab و github مختص به کاربران ایرانی است. چند سال پیش گیت لب سرورهای خود را از مایکروسافت به گوگل تغییر داد. این کار بر اساس تحریم‌ها مشکلاتی را برای کاربران ایرانی به وجود آورد. امروزه با تشدید تحریم‌ها سرویس گیت هاب نیز دسترسی خوبی از درون ایران ندارد و کاربران برای استفاده از این دو سرویس  مجبور به دور زدن تحریم‌ها می‌شوند. به دلیل این مشکلات، بسیاری از برنامه نویسان حتی ترجیح می‌دهند که از سرویس‌های مشابه و چایگزین این دو مثل BitBucket و یا GitKraken استفاده کنند.

 

جمع بندی

گفتیم که گیت سیستمی متن باز و تحت وب، برای انجام پروژه‌های برنامه نویسی به صورت اشتراکی است. سرویس‌هایی که طبق آن کار می‌کنند در تمام دنیا توسط افراد مختلفی استفاده می‌شوند. دوتا از معروفترین این سرویس‌ها گیت هاب و گیت لب هستند. که اگرچه هدف اصلی و کارکرد آن‌ها یکی است، در بسیاری از جنبه‌ها به هم شباهت دارند، بین این دو سرویس تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.

بر اساس هدف و نوع کارتان باید تفاوت gitlab و github را درنظر گرفته، و سرویسی که تطابق بیشتری با انتظارات شما دارد را انتخاب کنید. جدیدا این دو سرویس مانند بسیاری از سرویس‌های زیر نظر گوگل، طبق قوانین آمریکا قادر به سرویس دهی به کاربران ایرانی نیستند و بسیاری از برنامه نویسان ایرانی این دو سرویس، ایمیلی مبنی بر محدودیت دسترسی دربافت کرده‌اند.