دانستن پشت پرده یک سری موارد مثل اینکه قلب چگونه کار می کند، برای افرادی مثل پزشکان قلب و عروق بسیار مهم است. پس دانستن این که بلاک چین چگونه کار می کند برای متخصصان لازم است و نه افراد معمولی. با فرض اینکه شما برای یادگیری این بخش یک سری دانش اولیه و پایه را دارید، توضیحات خود را شروع می کنیم. یک مقدار این بحث پیچیده اما جذاب است. پس لطفا در یادگیری این بخش حوصله داشته باشید. سعی شده از مثال هایی واضح به کار گرفته شود تا یادگیری این بخش آسان باشد.

تاریخچه بلاک چین:

بلاک چین اختراع فوق العاده ای بود که به دست گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت. یکی از مشکلاتی که در دنیای انتقال اطلاعات حائز اهمیت است، انتقال داده های دیجیتالی می باشد. خیلی مواقع این سوال برای شما پیش آمده که چگونه می توان این انتقال را بدون کپی کردن انجام داد. بلاک چین در واقع همین کار را برای شما به راحتی انجام می دهد. این بستر در ابتدا برای نقل و انتقالات بیت کوین صورت گرفت. اما جذابیت این بخش موجب گرایش سایر قسمت ها هم شد. چراکه بدون کپی اطلاعات دیجیتالی، می توانید مطالب را از بلاک چین ارسال کنید.

بلاک چین به زبان ساده:

بلاک چین بستری است برای معاملات اقتصادی با تضمین عدم تخریب و سرقت. این موضوع نه تنها در بخش ضبط معاملات، که در بخش ثبت هم قابل استفاده است. عامل جذابیت این فضا عدم امکان هک توسط هکر می باشد. چراکه عدم وجود یک نسخه متمرکز باعث شده تا هک تاکنون رخ ندهد.

فناوری بلاک چین چیست؟

با ظهور بیت کوین در سال 2009 فضای ارزهای رمزنگاری شده رنگ و بوی خاصی در خرید و فروش ها به خود گرفت. اصل موضوع و عامل پایه گذاری و ایجاد اطمینان ورود به این فضا بلاک چین بود. کاری که بلاک چین با ارزهای دیجیتال کرد، ایجاد بستری برای ارسال و دریافت بود. نکته حائز اهمیت بلاک چین عدم دسترسی یک فرد خاص به تنهایی به آن است. این خود نشان از امنیت فوق العاده آن است.

ماهیت بلاک چین اینگونه است که نه تنها در معاملات که در صنعت هم مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد بلاک چین اینگونه است که همچون حسابدار یک شرکت فعالیت می کند. با این تفاوت که تمامی نقل و انتقالات و مانده حساب را در دست دارد.

چگونگی تایید تراکنش ها در بلاک چین:

به واژه cryptocurrency دقت کنید. این واژه به معنای ارز رمزنگاری است. البته همان طور که در ابتدای متن گفته شد، بلاک چین نیازی به فرد سومی ندارد که تراکنش ها را تایید کند. چراکه دسترسی آن صرفا برای یک شخص امکان پذیر نیست. منظور از رمزنگاری در این بخش همان الگوریتم های معمایی در ریاضی هستند.

امکان شناسایی در بلاک چین وجود دارد؟

هدف از انتقال پول در این بستر توسط پایه گذاران آن، عدم شناسایی بود. به این موضوع دقت کنید که با برداشت شما از دستگاه های خودپرداز بانک، در تاریخچه شما نوشته می شود که در چه ساعت و مکان، مقداری پول را برداشته اید. این همان مسئله ای است که با حذف فرد سوم از این میان که از تمامی تراکنش های شما اطلاع دارد، حل شده است.

وقتی نیاز به انتقال پول باشد، شما از کیف پول موجود خود در این بستر به کیف پول فرد مورد نظر انتقال را انجام می دهید. در این فضا هم اطلاعات ثبت می شود اما به صورت خیلی کلی و جامع.

نتیجه گیری نهایی:

اگر تا به اینجای کار متوجه شده اید که بلاک چین چیست، با ما همراه باشید تا کاربرد آن را در دنیای صنعت، انتخابات و بیمه هم بشناسید. خیلی مواقع امکان داشته که احزاب بعد از اعلام رای در انتخابات ایلات متحده امریکا، نظرشان را تغییر داده اند و یا حتی حذف کرده اند. با ورود به این فضا توسط بلاک چین دیگر این دسترسی ها غیر ممکن خواهد شد و سلامت کاملی در برگزاری انتخابات حکم فرما خواهد بود.

خیلی از ما به خاطر اتفاقات نا به هنگامی که برای ما رخ داده، دچار خسارت شده ایم. به فکر این بوده ایم که خود را قبل از رخداد اتفاق بیمه کنیم. اولین فکری که بعد از تامین خسارت از سوی بیمه به ذهن می رسد، طولانی بودن روند تایید از سوی بیمه است. برای اینکه وجود فرد سوم حذف شود و روند بیمه شدن سریعا انجام شود، پروتوکل بلاک چین این خدمت را به شما می دهد.

در پایان این نکته حائز اهمیت می باشد که بدانید هیچ فردی این فضا را کنترل نمی کند و کنترل آن بین یک جامعه بزرگ توزیع شده است.

امیدوارم متوجه شده باشید که بلاک چین چیست و چه فضای جذابی برای انجام معاملات، صنعت و کاهش زمان در فرآیند های وقت گیر می باشد.