درآمد برنامه نویسی اندروید بر اساس شیوه هایی که انتخاب میکنید، متفاوت و متنوع خواهد بود. پس میتوان فهمید که روش های مختلفی برای کسب درآمد از زمینه برنامه نویسی Android وجود دارد. در ادامه هر کدام از این روش ها را مورد بررسی قرار داده و ویژگی های آنها را بیان خواهیم کرد. لازم به ذکر است که لازمه رسیدن به این درآمد ها، یادگیری برنامه نویسی اندروید است.

دوره معرفی شده در ویدئو

میزان حقوق و درآمد برنامه نویسی اندروید در جهان 

باتوجه به استفاده روزافزون از گوشی های اندرویدی، بازار بزرگ و درآمد فوق العاده‌ای برای برنامه نویسان ایجاد شده است. چراکه هریک از افرادی که از گوشی های اندرویدی استفاده میکنند (طبق آمارها در حال حاضر بیش از 50 میلیون گوشی هوشمند اندرویدی فقط در ایران وجود دارد)یک مشتری برای برنامه نویس های اندروید خواهند بود. بسیاری از برنامه نویسانی که فرصت را غنیمت دانستند شروع به یادگیری برنامه نویسی اندروید و درآمدهای بسیار بالایی را از طریق برنامه نویسی اندروید کسب کردند.

برنامه نویسی به عنوان یکی از معتبرترین و پر درآمدترین شغل های دنیاست، طبق آمار سایت glassdoor حقوق برنامه نویسان درسال 2019 بطور متوسط حدود 76 هزار دلار در سال (چیزی حدود 760 میلیون در سال / 63 میلیون در ماه) است و این یعنی 29 درصد بیشتر از حقوق متوسط سایر شغل ها. 

برای کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید باید با روش های کسب در این حوزه آشنا شوید.

روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید

شیوه های کسب درآمد از برنامه نویسی Android را میتوان در 7 دسته کلی قرار داد. هر کدام از این دسته ها میتواند مزایا و معایب خودش را داشته باشد. علاوه بر این روش ها، قطعا پلن های درآمدی دیگری هم وجود خواهد داشت؛ اما این 7 مورد، مهمترین شیوه های کسب درآمد میباشند.

انجام پروژه های فریلنسری

فریلنسر کسی است که به صورت دورکاری پروژه ای را از شخص یا شرکتی دریافت کرده و به ازای مبلغی مشخص، در یک زمان از پیش تعیین شده، انجام داده و تحویل میدهد. فریلنسر ها دارای تایم کاری منعطف هستند. مبلغ قرارداد در پروژه های فریلنسری کاملا متنوع خواهد بود و بستگی به پروژه مدنظر، مدت زمان لازم برای انجام پروژه و طرف حساب پروژه دارد.

ممکن است شما با یک شرکت بزرگ قرارداد ببندید و یا قصد داشته باشید برای یک کسب و کار کوچک پروژه ای را بنویسید. قطعا مبالغ متفاوت خواهد بود. اما در فریلنسری ما محدود به زمان و مکان نیستیم. حتی حد و مرزی هم وجود ندارد. شما میتوانید با وبسایت های ایرانی نظیر پونیشا همکاری کنید و یا از شرکت های خارجی پروژه های فریلنسری گرفته و درآمد دلاری داشته باشید. پروژه هایی که از 500 دلار شروع شده و تا 50 هزار دلار ادامه دارند.

آموزش دادن به صورت حضوری و مجازی

آموزش دادن و تدریس کردن یک هنر و حرفه میباشد. تدریس یکی از راه های خوب برای درآمد برنامه نویسی اندروید و حتی سایر زمینه های برنامه نویسی میباشد. اما قرار نیست همه ما در کنار گرفتن پروژه و کارهای مختلفی که انجام میدهیم، تدریس هم بکنیم. همانطور که گفته شد تدریس یک تخصص است. شما بایستی تمام تمرکز و سرمایه خود را در این حوزه بگذارید تا بتوانید از آن کسب درآمد کرده و مشتری جذب کنید.

استخدام در شرکت های نرم افزاری

اگر سری به وبسایت های جابینجا و جاب ویژن بزنید و نگاهی به آگهی های استخدام بیاندازید، متوجه خواهید شد که متخصصین برنامه نویسی اندروید در شرکت های بزرگی استخدام شده و درآمد های بالایی را هم دارند. امروزه تمام وبسایت های بزرگ نیازمند نرم افزار اندروید هستند و این یعنی کسب درآمد برنامه نویسی اندروید. حقوق برنامه نویسان اندروید در سال 1402 بین 10 تا 35 میلیون تومان متغیر بوده است. دلیل این تنوع هم بزرگ و کوچک بودن شرکت های نرم افزاری میباشد.

کار کردن بر روی ایده های شخصی

کسب درآمد برنامه نویسی اندروید همیشه بدین شکل نیست که ما مجبور به کار کردن برای دیگران باشیم. اکثر افرادی که در ایران به درآمد های خیلی بالا دست پیدا کرده اند، افرادی هستند که کسب و کار های خوبی را پیاده سازی کرده و ایده های شخصی دارند. شما هم ممکن است ایده ای در ذهن داشته باشید.

با یادگیری برنامه نویسی اندروید میتوانید ایده ها و استارت آپ های شخصیب خودتان را پیاده سازی کرده و به درآمد های بالایی برسید. البته در هنگام پیاده سازی ایده های شخصی، بایستی در کنار برنامه نویسی اندروید، یک سری ویژگی ها و مهارت های نرم مانند بازاریابی، تبلغیات، فروش، رزومه سازی و مدیریت پروژه هم یاد بگیرید.

فروش برنامه‌های پولی

یکی از روش‌های اصلی کسب درآمد برای برنامه‌نویسان اندروید، فروش برنامه‌های پولی است. در این روش، برنامه‌نویسان برنامه‌هایی را توسعه می‌دهند و آنها را در فروشگاه‌های اپلیکیشن مختلف مانند Google Play یا App Store منتشر می‌کنند. کاربرانی که تمایل به استفاده از برنامه دارند، می‌توانند برنامه را دانلود و خریداری کنند. پس از خرید، آنها می‌توانند برنامه را روی دستگاه اندروید خود نصب کنند و از آن استفاده کنند. درآمد حاصل از فروش برنامه به برنامه‌نویسان تعلق می‌گیرد و می‌تواند یک منبع قابل توجهی برای کسب درآمد باشد.

تبلیغات در برنامه‌ها

تبلیغات درون برنامه‌ای یکی از روش‌های معمول برای کسب درآمد در برنامه‌های اندروید است. در این روش، برنامه‌نویسان فضای تبلیغاتی در برنامه‌های خود ایجاد می‌کنند و از اپلیکیشن‌های تبلیغاتی برای نمایش تبلیغات استفاده می‌کنند. هر بار که یک کاربر بر روی تبلیغات کلیک می‌کند یا با آن ارتباط برقرار می کند، برنامه‌نویس درآمد کسب می‌کند.

اشتراک ویژه‌ها

برنامه‌نویسان می‌توانند مدل اشتراکی برای برنامه‌های خود ارائه دهند که به کاربران امکان می‌دهد از ویژگی‌های ویژه و اختصاصی به عنوان بخشی از یک اشتراک ماهانه یا سالیانه استفاده کنند. این مدل معمولاً با استفاده از مدل Freemium که نسخه پایه رایگان و نسخه پولی با امکانات بیشتر را ارائه می‌دهد، ترکیب می‌شود.

مزایای کسب درآمد از برنامه‌نویسی اندروید

برنامه‌نویسی اندروید به عنوان یک زمینه شغلی، مزایای فراوانی دارد که می‌تواند برای توسعه‌دهندگان بسیار جذاب باشد:

  • انعطاف پذیری زمانی: یکی از مزایای اصلی برنامه‌نویسی اندروید، انعطاف پذیری زمانی است. برنامه‌نویسان می‌توانند زمان خود را به دلخواه مدیریت کنند و به راحتی کارهای خود را بر اساس برنامه‌های شخصی و تقویم زندگی خود تنظیم کنند.
  • بازار بزرگ: بازار اندروید یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اپلیکیشن موبایل در جهان است. با ارائه برنامه‌های با کیفیت و مورد نیاز برای کاربران، می‌توان به راحتی در این بازار رقابت کرد و درآمد قابل توجهی کسب کرد.
  • امکان رشد و توسعه: برنامه‌نویسی اندروید به برنامه‌نویسان امکان رشد و توسعه حرفه‌ای فراوانی می‌دهد. از طریق آموزش‌ها، دوره‌های آنلاین، و ارتباط با جامعه برنامه‌نویسی، می‌توانید مهارت‌های خود را بهبود بخشیده و به دنبال فرصت‌های شغلی متنوعی بگردید.
  • خلاقیت و نوآوری: برنامه‌نویسی اندروید به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا خلاقیت و نوآوری خود را در ایجاد برنامه‌های منحصر به فرد و متفاوت نشان دهند. این امکان به شما می‌دهد تا به عنوان یک هنرمند دیجیتال، ایده‌های خلاقانه خود را به واقعیت بپیوندید و تجربه کاربری منحصر به فردی را برای کاربران فراهم کنید.

میزان حقوق برنامه نویس اندروید به چه شرایطی بستگی دارد؟

میزان حقوق برنامه نویس اندروید به عواملی مثل سابقه کار، سطح دانش و میزان بودجه شرکت بستگی دارد.

شروع یادگیری و کسب درآمد برنامه نویسی اندروید

حال که با روش های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید آشنا شدید، اگر علاقه مند به شروع یادگیری این حوزه و رسیدن به درآمدهای دلاری هستید فرصت را از دست ندهید و با آموزش های دانشجویار در این راه پیش بروید. 

دوره برنامه نویسی اندروید دانشجویار 

چنانچه برای یادگیری برنامه نویسی اندروید مشتاق بوده و علاقه مند پیاده سازی اپلیکیشن های موبایل هستید، از دوره برنامه نویسی اندروید غافل نشوید. در این دوره از ابتدای مسیر یعنی الگوریتم نویسی کار خودمان را شروع کرده و سپس به سراغ زبان کاتلین میرویم. بعد از یادگیری کاتلین، وارد محیط اندروید استودیو شده و برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد آن هم به صورت کاملا پروژه محور یاد گرفته و در آن متخصص میشویم. همچنین، دوره برنامه نویسی اندروید وبسایت دانشجویار، دارای کارآموزی آنلاین میباشد. یعنی شما پس از یادگیری، بر روی پروژه های واقعی کار خواهید کرد. این یعنی کسب تجربه و تخصص، از صفر تا صد، آن هم داخل یک دوره جامع و کامل. برای دسترسی به این دوره از ابتدای این مقاله اقدام کنید.

نکته
در صورتیکه هرگونه سوال در مورد روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید دارید و در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، میتوانید در بخش دیدگاه ها سوالتان را مطرح کنید.