برنامه‌ های هوش مصنوعی، در واقع یک نرم افزار کامپیوتری هستند که می‌توانند وظایف پیچیده‌ای نظیر یادگیری، تصمیم‌گیری و حل مسائل را با استفاده از هوش مصنوعی انجام دهند. این نرم افزارها از روش‌های مختلف یادگیری ماشین یا Machine Learning برای شبیه سازی هوش انسانی استفاده می‌کنند و به همین دلیل، حساسیت و ظرافت خاصی در انجام وظایف توسط آنها مشاهده می‌شود.

امروزه و با گسترش استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها از هوش مصنوعی در پروژه‌های مختلف خود استفاده می‌کنند. این کار، باعث افزایش بازدهی و کارایی شرکت‌ها شده و به کارمندان و توسعه دهندگان آنها، اجازه می‌دهد تمرکز بیشتری روی وظایف مهم و استراتژیک بگذارند. علاوه بر این، استفاده از ابزارها و برنامه‌ های هوش مصنوعی باعث استفاده بهتر از منابع انسانی می‌شود. 

مزایای استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی

اصولا مهندسان و برنامه نویسانی که مدل‌های مختلف هوش مصنوعی را توسعه می‌دهند، قصد دارند با استفاده از این تکنولوژی، مشکلات رایج و تکراری در کسب و کارها را برطرف کنند. همچنین صاحبین کسب و کار به دلیل دقت بالا و امکان مانیتورینگ دقیق و نظارت بر عملکرد نرم افزارهای هوش مصنوعی، از آنها استفاده می‌کنند. در ادامه، یک لیست مختصر از مزایای استفاده از نرم افزارهای هوش مصنوعی را جمع آوری کرده‌ایم:

  • برنامه‌ های هوش مصنوعی به صورت تمام وقت و بدون نیاز به استراحت کار می‌کنند؛ برخلاف نیروهای انسانی که نمی‌توانند همیشه در محل کار حضور داشته باشند.
  • هوش مصنوعی توانایی بالایی در تشخیص مشکلات و موارد قابل بهبود دارد؛ چیزی که ممکن است کارمندان نتوانند متوجه آن شوند.
  • انجام کارهای تکراری برای بسیاری از کارمندان زجر آور است و ممکن است اشتباهات ناخواسته در آنها رخ دهد. هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از داده‌ها و کارهای انجام شده در گذشته، بهترین روش را انتخاب کرده و اعمال کند. همچنین خطاهای ناخواسته نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کنند.
  • خودکارسازی بسیاری از کارها توسط هوش مصنوعی، باعث می‌شود بتوانید برنامه ریزی دقیق‌تر و اصولی‌تری داشته باشید.
  • طبقه بندی و سازمان‌دهی داده‌های خام، دیگر مزیت استفاده از برنامه‌ های هوش مصنوعی است. می‌توانید ده‌ها گیگ داده خام به هوش مصنوعی بدهید و آنها را به صورت طبقه بندی شده، تحویل بگیرید.  

تا اینجا با نرم افزارهای هوش مصنوعی و مزایای استفاده از آنها در تیم‌ها و سازمان‌ها آشنا شدیم؛ اما این برنامه‌ها در چه دسته بندی‌هایی از نظر نوع قرار می‌گیرند؟

انواع برنامه‌ های هوش مصنوعی

برای شناختن انواع برنامه‌ های هوش مصنوعی، ابتدا باید بدانیم قرار است آنها را از چه نظر دسته بندی کنیم. برای دسته بندی این نرم افزارها، به نوع عملکرد آنها توجه می‌شود. با توجه به این موضوع، 5 نوع برنامه هوش مصنوعی در دنیا وجود دارد که پروژه‌ها و نمونه‌های واقعی نیز برای آنها توسعه پیدا کرده است. البته انواع دیگری از این نرم افزارها نیز وجود دارند که فعلا در حد تئوری و نظریه هستند و ممکن است در آینده، نمونه‌های واقعی از آنها را مشاهده کنیم.

 چت بات‌ها Chatbot

ربات‌های چت یا چت بات یکی از پیشرفته‌ترین انواع هوش مصنوعی هستند که کاربرد گسترده‌ای در جهان پیدا کرده‌اند. هوش مصنوعی ChatGPT به عنوان مشهورترین چت بات در دنیا شناخته می‌شود که میلیون‌ها نفر از آن استفاده کرده‌اند. این نوع هوش مصنوعی از رسانه‌های متنبی و صوتی برای انجام مکالمات با کاربران و مشتریان استفاده می‌کنند و بهره‌وری نیروی انسانی را با خودکارسازی بسیازی از وظایف افزایش می‌دهند. علاوه بر این امکان استفاده از آنها به عنوان دستیار مجازی یا به عنوان ابزاری برای پشتیبانی بهتر مشتریان وجود دارد.

نکته مهم درباره Chabotها، این است که از پردازش زبان طبیعی یا NLP (Natural Language Processing) استفاده می‌کنند؛ این یعنی به مرور زمان و با انجام مکالمات بیشتر با کاربران مختلف، این هوش مصنوعی خودش را بهبود داده و دقیق‌تر می‌شود.

پلتفرم‌های هوش مصنوعی

پلتفرم‌های هوش مصنوعی، در واقع مجموعه‌ای ابزارها، فناوری‌ها و امکانات نرم افزاری یکپارچه هستند که به توسعه دهندگان امکان توسعه، آزمایش، استقرار و مدیریت اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و مدل‌های مبتنی بر یادگیری عمیق را فراهم می‌کنند. استفاده از این نوع هوش مصنوعی، تنها برای توسعه دهندگان باتجربه مقدور است و حتی توسعه دهندگان مبتدی نیز نمی‌توانند به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند.

با استفاده از این دسته از برنامه‌ های هوش مصنوعی، توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های هوشمند خود را برای پلتفرم‌های دیگر توسعه دهند.

هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری عمیق Deep Learning

یادگیری عمیق یا Deep Learning، یکی از الگوریتم‌های پراستفاده در زمینه توسعه هوش مصنوعی هستند که زیرشاخه یادگیری ماشین که در ادامه به آن می‌پردازیم، درنظر گرفته می‌شوند. در این نوع از نرم افزارهای هوش مصنوعی، نیازی به آموزش توسط انسان وجود ندارد؛ بلکه این الگوریتم‌ها با استفاده از فناوری شبکه عصبی مصنوعی یا ANN، از داده‌ها برای یادگیری خود استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از ابزارهای هوش مصنوعی مبتنی بر این فناوری را می‌توان ابزارهای تشخیص تصاویر (بینایی کامپیوتر یا Computer Vision) و تشخیص صدا دانست.

راه حل‌های یادگیری ماشین Machine Learning

ماشین لرنینگ یا همان یادگیری ماشین، نوع دیگری از برنامه‌ های هوش مصنوعی را شامل می‌شود که در آن، هوش مصنوعی نیاز به آموزش دیدن توسط انسان دارد. استفاده از این نرم افزارهای هوش مصنوعی در برنامه‌های مختلف، باعث می‌شود برنامه‌های نهایی دارای تصمیم‌گیری و پیش‌بینی‌های دقیق‌تری باشند. البته تسلط به حوزه یادگیری ماشین در شاخه هوش مصنوعی، نیازمند کسب تخصص و مهارت‌های توسعه است و هر توسعه دهنده‌ای از پس آن برنمی‌آید.

هوش مصنوعی مولد

با ظهور هوش مصنوعی مولد، تحول عظیمی در دنیای تولید محتوا ایجاد شد که هنوز هم برخی از تولید کنندگان محتوا، نتوانسته‌اند به خوبی با آن کنار بیایند. هوش مصنوعی مولد با استفاده از شبکه‌های عصبی، می‌تواند الگوها و ساختارهای موجود در داده‌ها را شناسایی کرده و محتوای جدید و منحصر به فردی را تولید کند. این فرآیند می‌تواند بر روی انواع داده‌ها اعم از متن، تصویر، صدا، انیمیشن و مدل‌های سه بعدی اعمال شود.

علاوه بر این، نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مولد می‌توانند متن را به تصویر (Text-to-Image)، تصویر را به ویدیو و ویدیو را به متن و خلاصه، فرمت‌های مختلف محتوا را به یکدیگر تبدیل کند. از این نوع نرم افزارهای هوش مصنوعی در صنابع و حوزه‌های متعددی استفاده می‌شود که شاید مهمترین آنها، آموزش به مدل‌های مبتنی بر یادگیری ماشین باشد.

بهترین نرم افزارهای هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف

در ادامه، برخی از مشهورترین و بهتری برنامه‌ های هوش مصنوعی در دسته بندی‌های مشخص شده را به شما معرفی می‌کنیم. برخی از این نرم افزارها، به صورت رایگان منتشر شده‌اند و برای استفاده از برخی دیگر، باید هزینه پرداخت کنید. با توجه به تحریم‌ها و مشکلاتی که برای پرداخت‌های بین المللی برای ایرانیان وجود دارد، پیشنهاد ما استفاده از ابزارها و نرم افزارهای رایگان است.بهترین برنامه هوش مصنوعی در تولید کد و متن

بهترین برنامه هوش مصنوعی در تولید کد و متن

هوش مصنوعی مولد که در بالا به شما معرفی شد، شامل تعداد زیادی از برنامه‌ های هوش مصنوعی تولید متن و کد می‌شود. استفاده از این ابزارها به تنهایی برای نوشتن یک کد یا محتوای متنی خوب کافی نیست و بهتر است حتما خروجی آنها را بسته به نیاز خود، ویرایش کنید. بهترین برنامه هوش مصنوعی در تولید کد و متن Github Copilot

ابزار Copilot یکی از ابزارهای هوش مصنوعی برجسته در زمینه تولید کد است که در پلتفرم Github قابل دسترسی است. این برنامه، با استفاده از کدهای پروژه‌های منبع باز منتشر شده در پلتفرم گیت‌هاب آموزش دیده و توانایی زیادی در تولید کد به زبان‌های برنامه نویسی مختلف دارد. اگر یک توسعه دهنده برنامه‌های متن باز هستید، می‌توانید از این ابزار به صورت رایگان استفاده کنید؛ در غیر این صورت، باید ماهانه حدودا 20 دلار هزینه پرداخت کنید. موضوع مهم در کار با این ابزار، این است که امکان شخصی‌سازی کدها وجود ندارد و باید خودتان زحمت سازگار کردن کدها با پروژه‌تان را بکشید. البته این کار با استفاده از ابزاری نظیر ChatGPT امکان‌پذیر است.

Writer

اگر در پایین تر و در بخش بازاریابی و فروش، ابزار Jasper Campaigns را معرفی نکرده بودم، حتما این جایگاه را به آن اختصاص می‌دادم؛ اما جای نگرانی نیست. هوش مصنوعی نویسنده یا همان Writer، یک هوش مصنوعی قدرتمند در زمینه تولید متن است که بیشتر توسط وبلاگ نویسان و کپی رایترها مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگر چند بار با این هوش مصنوعی کار کنید، به صورت خودکار لحن و نوع بیان موردنظر شما را فرا می‌گیرد و می‌تواند به خوبی با سبک متن‌های برند شما هماهنگ شود.

استفاده از ابزارهایی که برای پشتیبانی و پاسخگویی به مشتریان طراحی شده‌اند، می‌توانند ارتباط و تعامل شما با مشتریان کسب و کارتان را بهبود ببخشند. همچنین این برنامه‌ های هوش مصنوعی می‌توانند بسیاری از کارهای تکراری را خودکارسازی کنند تا از صرف هزینه برای انجام آنها جلوگیری شود.

بهترین نرم افزار هوش مصنوعی در پشتیبانی و پاسخگویی مشتریان

بهترین نرم افزار هوش مصنوعی برای پشتیبانی و پاسخگویی مشتریان

HubSpot Live Chat

HubSpot Live Chat، یک نرم افزار هوش مصنوعی عالی برای پشتیبانی مشتری است که توسط غول بزرگ بازاریابی، شرکت HubSpot توسعه پیدا کرده است. این ابزار با هدایت کارآمد سرنخ‌های فروش و مشتریان به بخش‌ها و تیم‌های مناسب، تجربه دلپذیری از یک سیستم ارتباط با مشتریان یا CRM را ارائه می‌دهد. با استفاده از این ابزار، می‌توانید پاسخ سوالات متداول مشتریان خود را در کمترین زمان بدهید. علاوه بر این، این امکان را به شما می‌دهد که ویجت ارتباط با مشتریان را مطابق با ساختار گرافیکی برند خود سفارشی کنید و پیام‌های خوشامدگویی شخصی برای صفحات وب خاص یا بخش‌های مخاطب خود ایجاد کنید. در کل، یک نرم افزار CRM عالی مبتنی بر هوش مصنوعی!

Tidio

یکی دیگر از نرم افزارهایی که در زمینه ارتباط با مشتریان مورداستفاده قرار گرفته و بازدهی خوبی دارد، نرم افزار Tidio است. استفاده از این برنامه امکاناتی نظیر پت بلادرنگ، توصیه‌های شخصی و اتوماسیون را به مشاغل و کسب و کارها ارائه می‌دهد. البته این نرم افزار برای استفاده در کسب و کارهای کوچک و متوسط مناسب است و اگر به دنبال یک راه حل تجاری و بزرگ هستید، بهتر است از HubSpot Live Chat استفاده کنید!

بزرگترین مزیت Tidio، رابط کاربری روان و قابلیت شخصی‌سازی و ادغام آن با ابزارهای دیگر است. این کار باعث می‌شود شرکت‌ها بتوانند آن را برای نیازهای خاص خود، به خوبی شخصی‌سازی کنند.

بهترین برنامه‌ های هوش مصنوعی در بازاریابی و فروش

در واقع، در این قسمت از مطلب تصمیم گرفتیم دسته بندی فروش و بازاریابی را با یکدیگر ادغام کنیم؛ البته که برای هرکدام از این دو، برنامه‌های متفاوتی توسعه پیدا کرده‌اند.

بهترین برنامه‌ های هوش مصنوعی برای بازاریابی و فروش

Tome

اصولا این نرم افزار به تنهایی به افزایش فروش شما کمک نمی‌کند؛ بلکه با امکاناتی که درون خود دارد، به شما امکان یک ارائه محصول منحصر به فرد را می‌دهد. با استفاده از برنامه هوش مصنوعی Tome می‌توانید اسلایدهای بسیار جذاب و چشمگیر از محصولات، راهنماها، پیشنهادات خاص به مشتریان و سایر محتواهای موردنیازتان ایجاد کنید. شاید بگویید با نرم افزاری نظیر پاورپوینت نیز می‌توان چنین کاری را انجام داد؛ تفاوت اصلی اینجاست که در Tome، شما تنها یک ورودی ساده و سریع را وارد می‌کنید و در ادامه، تنها نیاز به ایجاد تغییرات جزئی در فایل نهایی خواهید داشت! تمام کارها را این برنامه برای شما انجام می‌دهد.

Jasper Campaigns

هوش مصنوعی جاسپر، یکی از بهترین نمونه‌های هوش مصنوعی مولد در جهان است که توسط میلیون‌ها نویسنده وبلاگ و کارشناس بازاریابی برای نوشتن متون تبلیغاتی و محتواهای متنی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این هوش مصنوعی اخیرا ابزار جذابی را برای بازاریابان و کارشناسان SEO معرفی کرده که کمپین جاسپر یا Jasper Campaign نام دارد. این ابزار به صورت تخصصی و ویژه، برای نوشتن متون تبلیغاتی با بیشترین بهره‌وری و نرخ تبدیل تمرکز دارد و واقعا خروجی خوبی را به شما تحویل می‌دهد. البته که استفاده از پرامپت‌های مناسب، تاثیر زیادی در کیفیت خروجی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر کارشناس بازاریابی یا سئو هستید، حتما یک بار از این ابزار برای کمپین تبلیغاتی خود استفاده کنید!

بهترین نرم افزار هوش مصنوعی برای جلسات

در جلسات کاری، معمولا نیاز به نوشتن یک صورتجلسه برای تشریح و ثبت مصوبات جلسه وجود دارد. ابزارهای جالب و کاربردی برای این کار منتشر شده‌اند که می‌توانند کار نوشتن صورتجلسه را تا حد زیادی آسان می‌کنند.

Colibri AI

ابزار Colibri AI، یکی از ابزارهای موردعلاقه افرادی است که به عنوان منشی و برای نوشتن صورتجلسه در جلسات حضور پیدا می‌کنند. با استفاده از این برنامه هوش مصنوعی می‌توانید به صورت لحظه‌ای یک نسخه رونوشت از محتوای جلسه را دریافت کنید و در نهایت، از آن خروجی بگیرید. این ابزار با پلتفرم‌های ویدیویی مورداستفاده برای جلسات نظیر Google Meet و Microsoft Team سازگار است و می‌تواند با آنها ادغام شود.

TL;DV

این ابزار، یکی از ابزارهای محبوب برای ضبط جلسات کاری است که به راحتی با پلتفرم Google Meet و Zoom ادغام می‌شود. نرم افزار TL;DV از بیش از 30 زبان مختلف پشتیبانی می‌کند که متاسفانه زبان فارسی در آنها دیده نمی‌شود؛ البته که ممکن است در آینده، پشتیبانی از زبان فارسی به این نرم افزار اضافه شود.  با استفاده از این برنامه می‌توانید با جستجوی کلمات کلیدی مرتبط به یکدیگر، بخش‌های حساس و مهم جلسات را پیدا و مشاهده کنید؛ این یعنی پیدا کردن مهمترین بخش‌های جلسه بدون نیاز به بازبینی مجدد آن!

چکیده مطلب

ابزارها و نرم افزارهای هوش مصنوعی، به سرعت در حال گسترش هستند و هر روز به تعداد کاربران آنها افزوده می‌شود. از فناوری هوش مصنوعی در زمینه‌های بسیاری استفاده شده که باعث انجام بهتر کارها و افزایش بازدهی کارمندان شده است. نرم افزارهای هوش مصنوعی متعددی نیز در زمینه‌های گوناگون توسعه پیدا کرده‌اند که در این مطلب، برخی از آنها را به تفکیک معرفی کردیم.

فراموش نکنید شاخه هوش مصنوعی در برنامه نویسی، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین حوزه برنامه نویسی نزد توسعه دهندگان در سرتاسر جهان شده؛ پس اگر علاقمند به یادگیری برنامه نویسی برای ورود به این شاخه هستید، نقشه راه یادگیری برنامه نویسی هوش مصنوعی را از دست ندهید!

در این مقاله سعی کردیم بهترین برنامه‌ های هوش مصنوعی را بطور کامل معرفی کنیم. امیدواریم برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. چنانچه هرگونه سوال در این‌باره دارید میتوانید از قسمت دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید.