اکسل یکی از نرم افزارهای پر کاربرد روزانه است که برای انجام محاسبات ریاضی و داده های آماری در گوشه گوشه جهان استفاده می شود از مهم‌ترین قابلیت‌های نرم‌افزار اکسل پس از دریافت داده‌ها می‌توان به انجام محاسبات ریاضی، متنی، آماری، استفاده از ابزار‌های مختلف از جمله ابزار‌های گرافیکی و ترسیم نمودار اشاره کرد. برنامه اکسل شامل تعداد زیادی ورک شیت است که دارای سطر‌ها و ستون‌های بی‌شمار بوده و هر کدام نیز از سلول‌هایی تشکیل شده‌اند. در این مقاله از دوره آموزش اکسل سعی کردیم تا مفهوم آدرس دهی در اکسل را به صورت کامل توضیح داده و ریزه کاری‌های آن را معرفی کنیم.

آدرس دهی در اکسل به چه معناست؟

آدرس دهی در اکسل همان تعیین موقعیت سلول در بین سطر‌ها و ستون‌های اکسل است که در صفحه کاری این برنامه مشخص می‌شود. نام‌گذاری سلول‌ها با کمک سطر‌ها و ستون‌ها به صورت ترکیبی از عدد و حروف نشان داده می‌شود. به عنوان مثال سلول A10 در ستون اول و سطر دهم صفحه کاری اکسل قرار دارد.

همچنین امکان ارجاع محتویات درون یک سلول به قسمت‌های دیگر تنها با کمک آدرس سلول وجود دارد که به این فرایند، فرایند ارجاع دادن گفته می شود.

انواع آدرس دهی در Excel و کاربرد آن‌ها در فرمول‌نویسی

آدرس‌دهی سلول‌ها در اکسل به سه روش قابل انجام است. با دانستن این روش ها شما علاوه بر افزایش مهارت می توانید بر بازده کاری خود افزوده و از مدت زمان کار خود بکاهید. این سه روش را در تصویر زیر بیان کرده‌ایم.

انواع آدرس دهی در Excel

در ادامه به توضیح کامل هر یک از انواع آدرس دهی میپردازیم.

آدرس دهی نسبی

آدرس دهی به عنوان یک مفهوم کاملاً کاربردی در فرمول‌نویسی اکسل مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از محتویات سلول‌ها به آدرس آن‌ها برای فراخوانی نیاز خواهد بود. به همین دلیل مفاهیم آدرس دهی در اکسل اهمیت بالایی دارد.

اگر فرمولی در یکی از سلول‌های اکسل ثبت شده و فرمول مورد نظر برای سلول‌های دیگر به کار گرفته شود، به تناسب آدرس سلول، فرمول نیز تغییر خواهد کرد. این بدین معنی است که با جابجایی آدرس سلول در فرمول، سلول داده نیز تغییر کرده و با توجه به جابجایی، آدرس جدیدی خواهد گرفت.

نحوه استفاده از آدرس دهی نسبی چگونه است؟

به عنوان مثال می‌توان فرمول ساده SUM را برای جمع مقادیر یک ستون در اکسل در نظر گرفت. در صورتی که این فرمول برای ستون اول نوشته و به کار رود به شکل SUM(A2:A4) نوشته خواهد شد. اگر این فرمول برای ستون‌های مجاور مورد استفاده قرار بگیرد آدرس سلول‌ها در فرمول تغییر خواهد کرد و به شکل SUM(B2:BFSDHV I4) و SUM(C2:C4) نوشته می‌شود. بنابراین فرمول مورد نظر به جمع محتوای ستون‌های جدید می‌پردازد. در این هنگام با استفاده از یک فرمول و با کمک ویژگی آدرس دهی نسبی در اکسل جمع ستون‌های اطراف نیز محاسبه شد. آدرس دهی نسبی از این رو نسبی خوانده می‌شود که در آن با توجه به مکان سلول، آدرس آن در فرمول نیز با یک نسبیت دقیق جابجا خواهد شد.

آدرس دهی مطلق

در این نوع آدرس دهی برخلاف آدرس دهی نسبی سلول داده حرکتی نداشته و همواره با آدرس ثابت در فرمول قرار دارد. برای درک مفهوم آدرس دهی مطلق نیز می‌توان از مثال قبلی استفاده کرد. به عنوان مثال اگر قصد دارید محتویات ستون اول را با یک عدد در سلول B جمع کنید همان فرمول جمع SUM(A2:A4)+B1 استفاده خواهد شد. در این زمان امکان استفاده از این فرمول برای سطر‌های زیرین نیز وجود دارد.

نحوه استفاده از آدرس دهی مطلق چگونه است؟

ضمن تعریف مفاهیم آدرس دهی در اکسل اگر بخواهیم این فرمول را برای دیگر سطر‌ها استفاده کنیم، با هر بار کپی فرمول آدرس سلول دارای مقدار مشخص در آن تغییر می‌کند. در این حالت باید به جای آدرس‌دهی نسبی از نوع مطلق آن استفاده کرد. در این نوع آدرس دهی، آدرس یک سلول با کمک علامت $ مطلق خواهد شد. بکارگیری این علامت برای یک سلول آدرس آن را در زمان کپی و بسط دادن فرمول‌ها ثابت نگه خواهد داشت. بنابراین در زمان فرمول‌نویسی اگر بخواهیم آدرس یک سلول در آن ثابت باقی بماند، باید از علامت دلار قبل و بعد از حرف استفاده شود.

آدرس دهی مطلق چند دسته دارد؟

این نوع آدرس دهی خود می‌تواند به سه حالت مختلف انجام گیرد این سه حالت را در تصویر زیر معرفی کرده‌ایم.

آدرس دهی ترکیبی

در آدرس دهی ترکیبی یک ‌سطر یا یک ستون در فرمول همواره ثابت خواهد بود. قرار دادن علامت دلار در پشت آدرس هر سطر یا ستون باعث ثابت نگه داشتن آن خواهد شد. در واقع با گذاشتن با برداشتن این علامت می‌توان سطر یا ستون مورد نظر خود را با توجه به نیاز تغییر داد. در حالت پیش فرض نرم‌افزار اکسل روی آدرس دهی نسبی تنظیم شده است. اما می‌توان با غیر فعال کردن آن از آدرس دهی مطلق در مواقع مورد نیاز استفاده کرد.

بکارگیری کلید F4 برای ارائه مفاهیم آدرس دهی

استفاده از این کلید می‌تواند با سرعت بیشتری آدرس دهی سلول را به نوع نسبی یا مطلق درآورد. با انتخاب سلول و زدن این دکمه امکان استفاده از چهار حالت ایجاد خواهد شد که با توجه به هدف مد نظر می توان از این حالت‌ها در مفاهیم آدرس دهی در اکسل که شامل سطر ثابت، ستون ثابت، سطر و ستون هر دو ثابت و سطر و ستون هر دو غیر ثابت است استفاده کرد.

دوره پیشنهادی آموزش اکسل

انواع آدرس دهی در اکسل و کاربرد آن در فرمول‌نویسی، یکی از موضوعات مهم در آموزش اکسل است. برای یادگیری کامل و پیشرفته اکسل می توانید در دوره زیر شرکت نمایید:

سخن پایانی

در این مطلب انواع آدرس دهی در اکسل، کاربرد آن و نحوه استفاده از آن‌ها توضیح داده شد. با توجه به کاربرد گسترده نرم‌افزار اکسل از فروشگاه‌های کوچک تا شرکت‌های بزرگ یا محاسبات روزانه تا پروژه های دانشگاهی، دانستن برخی نکات مهم در مورد این نرم‌افزار از جمله آدرس دهی‌های نسبی و مطلق می‌تواند بسیار مهم و کاربردی بوده و می تواند بر سرعت انجام فرایندها توسط شما و راحتی کار برای شما بیافزاید. استفاده از نرم افزار اکسل و ویژگی‌های مهم آن می‌تواند داده‌ها را نظم بخشیده و در رشته‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

با ثبت نظرات، پیشنهادات، انتقاد ها و همچنین سوال های خود در بخش نظرات سایت ما را در راستای بهبود کیفیت خدماتمان، یاری نمایید.