در دنیای امروز وب سایت‌ها نقش پر رنگی در بازاریابی و فروش محصول دارند. به همین سبب موقعیت‌های شغلی زیادی در این حوزه قرار دارد. بدیهی است که در این حوزه هر چه خلاق‌تر باشید، فرصت‌های بیشتری خواهید داشت. من در این مقاله تصمیم به بررسی ایده طراحی سایت خلاقانه گرفته‌ام. در این مقاله ابتدا به بررسی دو اصل مهم طراحی خواهیم پرداخت سپس ایده‌های خلاقانه برای طراحی سایت را به شما معرفی خواهیم نمود و در انتها وبسایت‌های حوزه طراحی سایت را به شما معرفی می‌نماییم. شما عزیزان میتوانید برای مشاهده آموزش طراحی سایت و افزایش اطلاعاتتان دراین زمینه به صفحه آموزش طراحی سایت دانشجویار مراجعه کنید. در ادامه همراه من باشید تا به شما بگویم با استفاده از چه ابتکارهایی می‌توانید سایت خود را متفاوت از سایت دیگران طراحی کنید.

 

نکته
اگر در زمینه طراحی سایت علاقه مند به خواندن کتاب مرتبط هستید اینجا کلیک کنید.

شناسایی حوزه کاری

یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت شما در طراحی سایت، دانستن حوزه ایست که قرار است شما در آن طراحی سایت انجام دهید. به عنوان مثال اگر سایت شما یک سایت شخصی باشید دست شما برای استفاده از المان‌ها و محتواها بسیار بازتر از زمانی است که شما یک سایت شرکتی را بخواهید طراحی نمایید.

شناسایی مخاطبان

دومین اصل در معرفی ایده طراحی سایت آن است که اگر شما مخاطبان و افراد استفاده کننده از سایت خود را بشناسید بسیار راحت‌تر می‌توانید سایتی متناسب با نیاز آن‌ها طراحی نمایید. به عنوان مثال یک سایت کودک را باید متناسب با سلیقه کودکان طراحی و اجرا نمود و یک سایت مخصوص اخبار طراحی متفاوت‌تری دارد.

ایده طراحی سایت خلاقانه

1.استفاده از تصاویر با کیفیت:

یک اصل مهم طراحی سایت داشتن نمای بصری ایده آل می‌باشد. در طراحی سایت خود از عکس‌ها با کیفیت استفاده نمایید تا کوچک‌ترین جزئیات در عکس‌ها مشخص باشد که این مورد باعث می‌شود اهمیت دادن شما به کار به کاربر نمایش داده شود.

2.استفاده از تصویر جدید:

به جای استفاده از تصویر موجود در اینترنت، سعی نمایید تا خود عکس‌هایی مناسب با آنچه وبسایت شما عرضه نموده است، برای طراحی تهیه نمایید. این کار باعث می‌شود تا فرد با تازگی سایت شما انس گرفته و خسته و دل زده نشود.

3.استفاده از عکس‌های ترکیبی:

چناچه سایت شما، یک سایت فروشگاهی است ایده طراحی سایت برای شما می‌تواند علاوه بر استفاده از عکس سینگل محصول، استفاده از عکس ترکیبی آن با وسایل هم دسته باشد. این مورد سبب می‌شود تا فرد با ابعاد بیشتری از کارایی و زیبایی محصول شما آشنا شود و تجسم بهتری از آن بدست آورد.

4.استفاده از تصاویر متحرک:

استفاده از تصاویر متحرک و انیمیشن بخش مهم و جذاب دیگری است که می‌تواند به شما کمک نماید تا ایده طراحی سایت خلاقانه و متفاوت داشته باشید. این مورد سبب می‌شود تا کاربر چند ثانیه‌ای را در سایت شما متوقف شما و این زمان برای شما فرصت طلایی است زیرا می‌توانید محصولات بیشتری را به وی نمایش دهید.

5.استفاده از طراحی تعاملی:

این مورد به آن معناست که کاربر می‌تواند وب سایت شما را برای خود شخصی سازی نماید. به عنوان مثال تعداد محصولات قابل نمایش در یک صفحه را خود کاربر متناسب با سلیقه خود انتخاب نماید. ویژگی تعاملی بودن به کاربر این دید را می‌دهد که خود بخشی از مالکیت سایت را به عهده دارد و متناسب با آن راحتی و اطمینان بیشتری به سایت شما می‌نماید.ایده های طراحی سایت خلاقانه

6.کپی کردن ممنوع!!!!!!

به یاد داشته باشید تحت هیچ شرایطی، در طراحی سایتتان کپی و مشابه سازی نکنید. این کار منجر به از دست رفتن همه تلاش‌های شما خواهد شد، زیرا کاربر را به این سمت می‌برد که شما یک مجموعه کوچک و ضعیف‌تر از آن مجموعه هستید که عملی مشابه آن ارائه می‌دهید. سعی نمایید در تمامی بخش‌ها از توان خودتان استفاده نمایید.

7.بررسی سایت‌های موفق جهانی:

درست است که کپی برداری یک اشتباه استراتژیک است اما الگو گرفتن دقیقا در خلاف آن است. شما می‌توانید یک نمونه موفق جهانی را در حوزه کاری خود پیدا نموده و از نکات برتر و خلاقانه‌ی آن در طراحی سایتتان استفاده نمایید.

8.استفاده از المان‌ها اختصاصی برای خود:

در طراحی سایت سعی نمایید تا در همه بخش‌ها نظیر لوگو، فونت، رنگ مورد استفاده، تم طراحی، منوها و غیره، تمایزی میان خود و سایر سایت‌های مشابه ایجاد نمایید. این مورد باعث می‌شود جایگاه خود را در ذهن کاربر تثبیت نمایید.

9.استفاده از محتوای اختصاصی یونیک: 

محتوا را جدی بگیرید، این مورد باعث می‌شود تا هم از سمت کاربر و هم از سمت موتورهای جست و جو تمایز و تفاوت خود را نمایش دهید. پس به هیچ عنوان از محتوای کپی استفاده ننمایید.

10.استفاده از محتوای کاربردی:

دقت نمایید که در محتوای خود موارد ضروری و مهم را که کاربر نیازمند آن است استفاده نمایید و از ارائه توضیحات اضافه و غیر کاربری بپرهیزید. این کار باعث می‌شود تا مخاطب شما را به عنوان مرجعی خوب و قابل اعتماد به ذهن بسپارد.

11.طراحی بر اساس اکتشاف:

توجه داشته باشید در طراحی سایت همه چیز را برای کاربر در معرض دید قرار ندهید و در عوض به وی این اختیار را بدهید تا خود با جست و جو در بخش‌های مختلف به خواسته خود برسد. به عنوان مثال لازم نیست در صفحه یک محصول تمامی محتوا به وی نمایش داده شود، یک بخش کوچک را در معرض دید وی قرار داده، و ادامه متن را با استفاده از یک دکمه در اختیار وی بگذارید تا در صورت علاقه به ادامه مطالعه متن دکمه را بزند.

12.ارائه خدمات به گردشگران سایت خود:

این امر باعث می‌شود تا کاربر از یکنواختی خارج شده و هر لحظه منتظر اتفاقی جدی باشد یا در سایت شما به دنبال این خدمات شگفت انگیز باشد. به عنوان مثال در طراحی سایتتان می توانید به افرادی که بیش از 3 دقیقه در یک صفحه هستند با استفاده از یک پاپ آپ ساده خسته نباشید بگویید و به او یک بیت شعر هدیه دهید و یا یک نکته علمی به او بگویید. این کار باعث می‌شود فرد مشتاق استفاده از سایت شما شود.

13.استفاده از  Gamification:

این مورد به معنای آن است که شما به ازای دریافت ری اکشن‌های مشخص از کاربر به وی یک پاداش می‌دهید. این مورد باعث می‌‌شود فرد تحریک شده و به دنبال این پاداش‌ها باشد. به عنوان مثال زمانی که یک محصول را به فردی معرفی می‎کند می‌توانید به وی یک کد تخفیف دهید

14.معرفی برترین ها:  

اگر شما در حوزه‌ای ضعف دارید، تا زمان رفع ضعف خود بهترین‌های آن حوزه را به کاربران خود معرفی نمایید و هیچ استرسی نداشته باشید زیرا این کار منجر به ایجاد اعتماد بیشتر به شما می‌شود.

حال در این بخش به معرفی چند وبسایت برای بررسی انواع نمونه‌ سایت‌ها و ایده گرفتن به شما معرفی می‌شود:

نمونه سایت برای ایده طراحی سایت

وبسایت collectui: در این وبسایت شما می‌توانید انواع طراحی یک صفحه را مشاهده نمایید. به عنوان مثال برای صفحه محصول می‌توانید از انواع طراحی موجود در این سایت بازدید نمایید.

وبسایت behanceدر این وبسایت شما انواع عکاسی، طراحی‌های گرافیک، ui و ux، موشن گرافیک و… را مشاهده خواهید نمود که می‌توانید با استفاده از امکانات سایت آن‌ها را دسته بندی نموده و بر اساس نیاز خود بررسی نمایید.

وبسایت pinterestاین وببسایت را احتمالا می‌شناسید. وبسایتی که در آن انواع و اقسام تصاویر وجود دارد و می‌توانید با استفاده از آن‌ها برای کار خود ایده‌ بگیرید.

وبسایت dribbbleشما در این سایت با تعداد بسیار زیادی از سایت‌ها و طراحی‌ها آشنا خواهید شد که می توانید 45 مورد از هر دسته طراحی این سایت را مشاهده نمایید. موارد ارائه شده در این سایت عبارت‌اند از طراحی سایت، تایپوگرافی، طراحی اپلیکیشن، برند و … . چنانچه شما در این سایت ثبت نام نمایید تعداد بیشتری از هر دسته را می‌توانید مورد ارزیابی قرار دهید.

در این مقاله سعی کردیم ایده هایی را بیان کنیم که به شما در خلق سایت های جذاب و کاربر پسند یاری کند. اگر ایده طراحی سایت جذابی دارید و یا هنوز در این مورد برایتان جای سوال باقی مانده است در ادامه همین صفحه در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.