نوشتن هزاران خط کد و تبدیل آن به وب سایت یکی از موارد خلاقانه و پیچیده برای توسعه دهندگان وب است. اگر از دیدن وب سایت های زیبا لذت می‌برید و دوست دارید دستی بر کد نویسی مثل آن‌ها داشته باشید، ما دید شما را باز می‌کنیم تا مواردی مهم را به‌عنوان یک توسعه دهنده بدانید. ایجاد وب سایتی که توجه دیگران را به خود جلب کند فقط مختص به یادگیری زبان برنامه نویسی نیست، بلکه باید مفاهیمی مانند: Dev Tools – فرمت‌های داده – تست کردن – APIها – احراز هویت و بسیار از موارد دیگر را بدانید.

  • HTML / CSS / JS

مهم‌ترین مهارتی که هر توسعه دهنده وب در ابتدای کار باید بیاموزد، 3بلوک اصلی ساختمان وب یعنی: HTML-CSS-JS می‌باشد. شما از HTML و CSS برای سمت کاربر استفاده خواهید کرد. کافیست در یک وب سایت روی مرورگر خود کلیک راست و View Page Source را بزنید، ساختار وب سایت را خواهید دید که بسیاری از تگ های HTML را برای اهدافی خاص استفاده کرده است.

از CSS برای سبک و طراحی و چیدمان عناصر HTML روی صفحه استفاده خواهید کرد.

Javs Script مسئول ایجاد صفحات پویا و تعاملی HTML است. جاوا اسکریپت با زبان‌های مختلفی ازجمله Python – ASP.NET – PHP همراه است تا وب سایت شما تعاملی‌تر شود.

مشاهده دوره آموزش مهندسی وب

  • گیت و گیت هاب

گیت یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های کنترل نسخه است که در بیشتر سازمان‌ها از آن استفاده می‌شود. اگر توسعه دهنده وب هستید باید روی کنترل نسخه کارکنید. باید مدتی را صرف یادگیری گیت و برخی از دستورات اساسی آن مانند: Clonning – Pushing Repositories – Merging Branches و غیره کنید. می‌توانیم بگوییم توسعه دهندگان امکان همکاری روی پروژه‌های یکدیگر را خواهند داشت.

 

مشاهده دوره آموزش git و gitlab

  • DevTools مرورگر

می‌توانید با ابزار DevTools  مرورگر عملیاتی مانند اشکال‌زدایی و ویرایش عناصر HTML و ویرایش خصوصیات CSS و ردیابی خطای جاوا اسکریپت و غیره را انجام دهید. هر توسعه دهنده باید از سربرگ‌های مختلف مانند: عناصر – کنسول و شبکه و غیره آگاهی داشته باشد. این انتخاب برنامه نویس است که از چه مرورگری برای توسعه وب سایت خود استفاده کند.

  • API (رابط برنامه نویسی برنامه)

به‌عنوان یک توسعه دهنده وب با APIهای زیادی کار خواهید کرد که با داده‌های شخص ثالث سروکار دارد. API ها این اجازه را می‌دهند که توسعه دهندگان وب بدون استفاده از کد از برخی از قابلیت‌ها استفاده کنند. یک مخزن عالی API های گیت هاب وجود دارد که می‌توانید برای اهدافی دیگر از آن استفاده کنید و ایده‌های پروژه زیادی را به شما می‌دهد. توصیه می‌کنیم در مورد API ها روش‌های درخواست HTTP  – ساخت RestAPI – عملیات CRUD – فرمت داده مورداستفاده را یاد بگیرید.

  • احراز هویت

احراز هویت در پیگیری کاربران وب سایت بسیار مهم است. اجازه می‌دهد تا کاربران به سیستم وارد شوند، از سیستم خارج شوند یا منابعی را در حساب کاربری خود ایجاد کنند، نشان می‌دهد کدام کاربر منبعی را ایجاد کرده یا به برخی از صفحات واردشده‌اند. امنیت حساب کاربران به‌شدت به تائید اعتبار بستگی دارد. بنابراین مهم است با این نوع عملکردها در برنامه وب خود آشنا باشیم.

روش‌های زیادی برای احراز هویت کاربران وجود دارد که به زبان برنامه نویسی توسعه دهنده بستگی دارد. اگر از React برای ظاهر و Node با Express استفاده می‌کنید JWT برای تائید اعتبار گزینه بسیار خوبی است. اگر از PHP استفاده می‌کنید مجبور خواهید بود از Session ها یا کوکی های استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ابزار ثالث مثل Google  یا Twitter استفاده کنید.

  • MVC (مدل – ویو – کنترل)

MVC یک الگوی طراحی است که صرفه‌جویی بسیاری در زمان برای توسعه وب می‌شود و کل برنامه را در 3 بخش مختلف تقسیم می‌کند. کار با الگوی MVC توسعه را سریع و آسان می‌کند. بسیار از فریم ورک های سطح بالا مانند جنگو و لاراول (مبتنی بر MVT نزدیک به MVC) – انگولار بر اساس MVC عمل می کنند.

  • زبان های برنامه نویسی

در توسعه وب زبان های برنامه نویسی برای یادگیری اجباری است. توسعه دهندگان وب از زبان هایی متنوع مانند:   Python – PHP – Java – Ruby و اخیراً جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند. پس به‌عنوان یک توسعه دهنده وب باید حداقل یک ‌زبان را فرابگیرید.

  • حل مسئله و جستجو

باید مهارت‌های جستجوی لازم برای حل مشکل را داشته باشید. مهارت حل مسئله و مهارت جستجو می‌تواند از طریق برخی پروژه‌ها ، از طریق ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها ، حل برخی از چالش‌ها ، معماها و مواردی ازاین‌دست ساخته شود ، اما باید هر کاری را که انتخاب می‌کنید ، تمرین خود را ادامه دهید. مطمئناً با برخی از اشتباهات عجیب روبرو خواهید شد  می‌توانید مشکلات را در گوگل یا StackOverFlow پیگیری کنید.

  • نوشتن تست ها

بسیاری از توسعه دهندگان این کار را بی‌فایده و اتلاف وقت می‌دانند. برای برنامه کوچک ، نمی‌توانید تست نوشتن را نادیده بگیرید ، اما اگر در حال ساختن یک برنامه بزرگ هستید ، توصیه می‌کنیم تست هایی مانند تست واحد و انواع دیگر تست را بنویسید زیرا این امر در ساختن کل فرآیند کمک می‌کند و اشکال‌زدایی را آسان‌تر می‌کند.

  • DevOps و استقرار

نکته آخر: به‌عنوان یک توسعه دهنده وب ، باید دانش خود را درزمینهٔ نگهداری ، مقیاس‌گذاری ، مهاجرت و استقرار کدهای خود بر روی سیستم‌عامل‌های مختلف مانند cloud ، AWS ، Heroku ، Netlify و غیره داشته باشید.