امروزه با وجود منابع مختلف برای آموزش فیزیک و همچنین ریاضی می توان گفت که مشکل اغلب دانش آموزان برای موفقیت در این دروس بر طرف شده است. البته ممکن است در مراحل بعدی مطالعه این دروس برای برخی دانش آموزان مشکلاتی ایجاد شود که با بررسی بیشتر می توان این مشکلات را برطرف کرد. شما برای موفقیت در درس ریاضی و فیزیک می بایست علاوه بر شناخت کتاب های درسی، از یک روش مطالعه استاندارد و همچنین شیوه مطالعه صحیح استفاده بکنید. روش مطالعه صحیح بعد از دریافت آموزش ریاضی و یا فیزیک برای این دروس تا حدی با یکدگیر مشابه است ولی خود این روش ها متناسب با تستی و یا تشریحی بودن آن ها می تواند متفاوت باشد. همچنین برای مرور این دروس انتخاب زمان مرور و سوالات مناسب برای تثبیت مبحث موردنظر بسیار حائز اهمیت است. در ادامه این موضوعات را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

همان طور که می دانید اولین و مهم ترین گام برای موفقیت در دروس ریاضی و فیزیک، دریافت یک آموزش صحیح در تمامی مباحث می باشد. در واقع آموزش ریاضی یا درس فیزیک به صورت مفهومی و ساده می تواند پایه شما را در این دروس برای حل سوالات متنوع در زمان مطالعه، قوی بکند. البته توجه داشته باشید که شما قبل از دریافت آموزش این دروس باید ابتدا کتاب های هر پایه را به طور جداگانه بررسی و تحلیل بکنید. بررسی کتاب های درسی در پایه های مختلف به شما کمک می کند تا نسبت به آموزش این دروس به یک شناخت کافی دست پیدا کنید و بتوانید مباحث مهم و پر اهمیت را تشخیص بدهید. شناخت کتاب های درسی می تواند آموزش ریاضی همچنین فیزیک را برای شما قابل درک بکند. به طور کلی می توان گفت مطالعه دروس ریاضی و فیزیک بدون شناخت ساختار کتاب ممکن است در ادامه برای کیفیت مطالعه شما اختلالاتی را ایجاد بکند. به همین منظور باید به آن توجه زیادی بشود.

روش مطالعه صحیح درس ریاضی و فیزیک

به طور کلی زمانی که ما میخواهیم یک روش اصولی و استاندارد را برای مطالعه درس ریاضی و فیزیک انتخاب کنیم و با آن پیش برویم باید ابتدا هدف خود را از مطالعه این درس مشخص کنیم. در واقع ابتدا باید مشخص کنیم که مطالعه ما برای شرکت در امتحانات مدرسه و یا شرکت در کنکور سراسری می باشد. این انتخاب در مواردی می تواند بر روی منبع آموزشی شما برای آموزش ریاضی یا حتی فیزیک موثر باشد. بعد از تعیین یکی از این دو مورد باید متناسب با آن یک روش استاندارد و امتحان شده را در پیش گرفته و به خوبی آن را اجرا کنیم. به همین ترتیب می توانیم یک مطالعه اصولی و دقیق داشته باشیم. در ادامه می توانید با شیوه مطالعه تشریحی و تستی صحیح پس از آموزش فیزیک و همچنین ریاضی به ترتیب آشنا شوید.

آموزش ریاضی و فیزیک به روش تشریحی

بدون تردید برای شرکت در امتحانات مدرسه می بایست آموزش فیزیک و حتی ریاضی را به روش تشریحی انجام داده و حتی روش مطالعه این دروس را نیز مطابق با نوع امتحان خود انتخاب بکنید. در حقیقت به دلیل این که بیشتر بخش های این دروس از مسائل تشکیل شده است، تا حدودی می توان روش مطالعه تشریحی این دو درس را با یکدیگر مشابه دانست. شما ابتدا باید آموزش فیزیک یا ریاضی را با روش تشریحی را دیده و سپس با اتمام آموزش به حل سوالات دبیر خود بپردازید.

سعی کنید تمام سوالات را با روش تشریحی حل کرده و نیازی نیست که به زمان خود توجه زیادی بکنید. وقتی شما بر روی روش های تشریحی برای حل مسائل ریاضی و فیزیک مسلط شدید، می توانید نمونه سوالات پیشنهادی دبیران دیگر و یا حتی آزمون های معتبر برگزار شده در سال های قبل را ابتدا حل کرده و سپس تحلیل کنید. تحلیل سوالات سال های گذشته میتواند نقش بسیار زیادی در کسب نمره عالی برای شما داشته باشد.

آموزش ریاضی و فیزیک به روش تستی

جالب است بدانید که یکی از راهکار های مهم برای درک بیشتر آموزش فیزیک و حتی ریاضی به روش تستی این است که شما از قبل یک آشنایی نسبی با روش های تشریحی و مفهوم مباحث مختلف این دروس داشته باشید. برای مطالعه درس ریاضی و فیزیک به روش تشریحی بدون شک شما نمی توانید در اغلب مباحث از روش های تشریحی استفاده کنید. زیرا استفاده از این روش ها نیاز به زمان زیاد دارد و می تواند شما را از هدف خود دور بکند. در همین راستا باید در هنگام حل سوالات این دروس از روش های کوتاه و مفهومی استفاده کنید. آموزش ریاضی و همچنین فیزیک با گیتیک در این زمینه می تواند یکی بهترین گزینه های موجود جهت تسلط بر روی این روش های کوتاه و البته مفهومی باشد.

جالب است بدانید که تنها آشنایی با این روش های کوتاه نمی تواند به شما در حل سوالات کمک بکند. بلکه شما می بایست یک برنامه منظم و استاندارد برای مطالعه خود داشته باشید. این برنامه باید به نحوی تنظیم شود که در آن شما بتوانید انواع تیپ تست ها را دیده و تست هایی با درجه سختی متفاوتی بزنید. در همین راستا شما باید در حین مطالعه خود ابتدا از تست های ساده شروع کرده و مرحله به مرحله به درجه سختی این تست ها اضافه کنید. در واقع آموزش فیزیک و همچنین ریاضی به تنهایی و بدون سپری کردن این مراحل ممکن است کمک زیادی به شما نکند. به همین سبب داشتن یک برنامه و روش مطالعه استاندارد برای تسلط بر این دروس الزامی است.

چگونه بعد از آموزش فیزیک و ریاضی آن ها را مرور کنیم؟

بسیاری از دانش آموزان وجود دارند که پس از آموزش فیزیک و یا ریاضی و حل تمامی تست های آن ها دیگر آن مبحث مورد نظر را رها کرده و به مطالعه آن نمی پردازند. عدم مطالعه مجدد و مرور صحیح این دروس به همراه تست های زده شده می تواند سبب فراموشی آن مبحث شود. به همین خاطر باید در بازه های زمانی مشخصی تمام مباحث مطالعه شده را به دقت مرور کنید. بازه هایی که برای مرور ریاضی و فیزیک انتخاب می کنید باید کوتاه مدت و یا بلند مدت نباشد. در واقع مدت زمانی که شما احساس می کنید ممکن است مباحث این دروس را از یاد ببرید می تواند بهترین لحظه برای مرور این دروس باشد. البته به دلیل مفهومی بودن آموزش ریاضی و همچنین فیزیک با گیتیک، تمامی مباحث این دروس تا مدت زیادی در ذهن دانش آموزان باقی می ماند ولی در  هر صورت مرور برای تثبیت مباحث باید صورت بگیرد.

وقتی بعد از آموزش فیزیک یا ریاضی برای حل تست های آن اقدام می کنید، باید تست های دارای نکته و یا چالشی را علامت دار بکنید. این تست های علامت دار برای دوران مرور شما بسیار مفید هستند. در واقع شما می بایست برای رفع اشکالات خود در مباحث مطالعه شده، در زمان مرور از تست های علامت دار استفاده کنید. همچنین حل تست های آزمون های آزمایشی معتبر نیز می تواند در دوران مرور بسیار مهم باشد. البته باید این آزمون ها را در زمان استاندارد از خود گرفته و بعد از آن تمام سوالات آزمون را تحلیل و بررسی کنید. این مورد می تواند میزان تسلط شما در مبحث مورد نظر را به خوبی مشخص کند. در صورت داشتن مشکل در یک مبحث مشخص می توانید مجدداً از آموزش ریاضی و یا حتی فیزیک تنها برای آن مبحث استفاده کنید.

چگونه می توان منبعی درست برای آموزش فیزیک و ریاضی انتخاب کرد؟

جالب است بدانید بیشتر دانش آموزانی که در حل سوالات ریاضی و فیزیک به صورت تستی و تشریحی مشکل دارند، تنها به دلیل عدم دریافت آموزش اصولی در این دروس است. در واقع اغلب دانش آموزان می توانند با آموزش ریاضی یا فیزیک به شکل ساده و مفهومی، در این دو درس به هدف خود برسند. این موضوع می تواند میزان اهمیت نوع آموزش این دروس را نشان بدهد. در حقیقت شما می بایست برای انتخاب منبع مناسب آموزشی، به نکات متعددی توجه کنید تا در انتخاب خود دچار مشکل نشوید. یکی از نکته های مهم در زمینه انتخاب منبع مناسب برای آموزش ریاضی و همچنین فیزیک توجه به میزان رضایت دانش آموزان سال های گذشته می باشد که از آن منبع آموزشی استفاده کرده اند.

شما می توانید با بررسی نظرات دانش آموزان سال های گذشته نسبت به آن منبع آموزشی تصمیم گیری بکنید. دیدن نمونه تدریس از منبع های موجود می تواند نکته دیگری برای انتخاب منبع استاندارد باشد. در واقع شما باید یک مبحث مشخص از دروس ریاضی و فیزیک را انتخاب کرده و تدریس آن مبحث مشخص شده را در منابع مختلف دیده و سپس با یکدیگر مقایسه کنید. آموزش فیزیک و یا حتی ریاضی گیتیک یکی از انتخاب های صحیح توسط اکثر دانش آموزان سراسر کشور می باشد.

در نتیجه زمانی که شما می خواهید به مطالعه دروس ریاضی و فیزیک بپردازید باید در گام نخست آموزش های لازم و کافی را پشت سر گذاشته و سپس متناسب با نوع هدف خود، یک روش مطالعه استاندارد را انتخاب بکنید. در ضمن توجه داشته باشید که در حین انتخاب منبع مناسب برای آموزش فیزیک و یا ریاضی باید نکاتی را در نظر بگیرید تا در ادامه برای حل سوالات این دروس با مشکل مواجه نشوید.

منبع: وب سایت آموزشی گیتیک