معرفی ویرایشگر جدید وردپرس (گوتنبرگ)

با  گذشت زمان وردپرس نیز همانند باقی تکنولوژی ها برای حفظ بازار خود باید خود را با زمانه تطبیق دهد. در اخرین ورژن وردپرس یعنی ورد پرس 5 ادیتور کلاسیک، جای خود را به ادیتور جدید گوتنبرگ داده است که  ما در این مقاله از سری مقالات آموزش وردرس به معرفی این ویرایشگر جدید می پردازیم.

ادیتور گوتنبرگ با ادیتور کلاسیک تفاوت هایی دارد از جمله: ادیتور کلاسیک شباهت بسیاری به نرم افزار ورد آفیس دارد در حالیکه ادیتور گوتنبرگ برای ایجاد محتوای رایج برای وب سایت ها نیازی به نصب افزونه ندارد ولی برای برخی از محتوا های خاص باید از افزونه های وردپرس استفاده کنیم.

نکته
همچنین بخوانید: طراحی افزونه وردپرس

نکته قابل توجه در مورد ادیتور گوتنبرگ تولید محتوای آسان آن است علاوه براینکه تولید محتوا را آسان ساخته و امکان اضافه شدن هر نوع محتوایی را به سایت می دهد این در حالی است که ایجاد محتوا در ورد پرس دارای محدودیت هایی در بخش ویرایش بوده.

شما می توانید در ادیتور گوتنبرگ با استفاده بلاک های تصویر، متن و… محتوای دلخواه خود را به راحتی ایجاد کنید در ویرایشگر گوتنبرگ هر بلاک شامل نوار ابزار خاصی است که می توانید با استفاده از آن محتوای عالی ایجاد کنید. یکی از کاربرد های عالی گوتنبرگ ویرایش عکس ها قبل از قرار دادن عکس بر روی سایت در خود ورد پرس است.در ظاهر ادیتورگوتنبرگ با ادیتور کلاسیک تفاوت زیادی ندارد اما ویرایشگر گوتنبرگ علاوه بر کاربرد های ادیتور کلاسیک امکان ایجاد محتوایی قدرتمند را نیز فراهم می کند.سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که کدام ادیتور بهتر است؟

برای جواب دادن به به این سوال کاربرد هر دو ادیتور را مورد بررسی قرار می دهیم.

به عنوان مثال برای ایجاد جدول در ادیتور کلاسیک به یک پلاگین نیاز داریم ولی در ویرایشگر گوتنبرگ بلاکی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که ایجاد جدول را به راحتی امکان پذیر می کند.

در ادیتور گوتنبرگ همه چیز بر پایه استفاده ازانواع بلاک ها استفاده شده است. بلاک ها همان قالب های از پیش تعریف شده است. دلیل اصلی محبوبیت گوتنبرگ وجود بلاک محتوا است که با وجود این بلاک می توان یک سایت کامل ساخت. با ادیتور گوتنبرگ می توانید به راحتی بلاک های محتوای خود را ویرایش و جا به جا کنید که این امکان مانند یک صفحه ساز عمل می کند که بسیار کاربردی است، علاوه بر این می توانید بلاک ها را ویرایش کنید بدون اینکه تاثیری بر روی باقی بلاک ها داشته باشد.

کابرد بسیار خوبی که در ادیتور گوتنبرگ مشاهده می کنیم ایجاد بلاک های اختصاصی و استفاده از آن بلاک ها بصورت سفارشی است. WooCommerce و Yoast SEOوwpforms جزو پلاگین های رایج ورد پرس هستند که در ویرایشگر جدید گوتنبرگ به عنوان بلاک قرار گرفته شده اند. ویرایشگر گوتنبرگ بسیاری از کمبود هایی که در ادیتور کلاسیک با آن روبرو بودیم را جبران کرده از جمله بلاک ترکیبی تصویر و متن که در ادیتور کلاسیک ، نبودن آن بسیار حس می شد. با بلاک ترکیبی متن و تصویر شما می توانید عکس مورد نظر خود را در کنار متن درج کنید. در ویرایشگر جدید گوتنبرگ می توان پست ها را با استفاده از بلاک ها ایجاد کرد علاوه بر این پلاگین های مورد نیاز خود را می توان بر روی بلاک ها قرار داد.

با افزونه ووکامرس که در ویرایشگر گوتنبرگ هست می توان یک بلاک محصول به همراه جزئیات به آن افزود.در گوتنبرگ امکان ایجاد دکمه برای محتوای خود را دارید اما در ادیتور کلاسیک شما برای افزودن دکمه به محتوای خود نیاز مند یک افزونه بودید.یکی از کاربرد های فوق العاده گوتنبرگ ایجاد بلاکی برای اعمال تصویر کاور است که می توانید علاوه بر جلوه دادن به کاور ، آن را سفارشی سازی کنید.

علاوه بر تمامی کاربرد های گفته شده در گوتنبرگ می توانید بلاک رسانه ای ایجاد کنید و همین طور بلاکی برای شبکه های رسانه ای رایج و پر مخاطب. ادیتور گوتنبرگ ورد پرس علاوه بر اینکه یک ویرایشگر است دارای قابلیت های فراوان دیگری نیز هست که می تواند تبدیل به یک سفارشی ساز کامل برای ورد پرس شود.

بعضی از امکانات جدیدی که در ادیتور گوتنبرگ وجود دارد شامل:

  • امکان تعیین درجه نمایش مرئی بودن پس زمینه عکس که در بخش تعیین جلوه های تصویر دیده میشود.
  • تخصیص اضافی برای تصاویر css
  • تخصیص کد استایل و تنظیمات رنگ و سایز و بزرگ نمایی حرف اول
  • امکان تعیین هدر های لنگر که برای اتصال یک عنوان به بخشی از متن استفاده می شود.
  • راحت تر شدن ساخت گالری و تعیین تعداد ستون
  • امکان درج دکمه در مطلب
  • بلاک های تصویر و ویدیو را می توان به یک بلاک جاساری تبدیل کرد.
  • هنگام کلیک بر روی “پیش نمایش” تمامی متا باکس ها ذخیره خواهند شد.

ادیتور گوتنبرگ  با تمامی قالب های ورد پرس که آپدیت شده سازگاری دارد و همین طور قالب های 2010 تا 2017 از ویرایشگر گوتنبرگ پشتیبانی می کنند. ورد پرس 5 به طور رسمی از نسخه 7.3 پشتیبانی می کند. یکی دیگر از کاربرد های عالی ادیتور گوتنبرگ ارائه کردن php فایل ها و کتابخانه های زیادی از جاوا اسکریپت است. البته ادیتور گوتنبرگ ویژگی های بدی نیز دارد از جمله اینکه شما نمی توانید شورت کد ها را در متن قرار دهید بلکه بلاک خاص خود را دارد و همین طور نمی توانید در بین متن ها تصویر قرار دهید و باید از بلاک تصویر استفاده نمایید.

در ادیتور گوتنبرگ در ساید بار صفحه دو تب وجود دارد که تب سند دارای تمامی ویژگی های ویرایشگر کلاسیک ورد پرس قبلی است و تب بلوک که تنظیمات هر بلوک نشان داده می شد. هر بلاک دارای نوار ابزار و تنظیمات خاص خودش است.امنیت ورد پرس نیز از جمله موضوعات مهم و قابل توجه است که در هر نسخه جدید تر مشکل های نسخه قدیمی تر باید رفع شود که این نسخه نیز از این امر مستثنی نیست.

کار با ورد پرس نسخه 5 برای تازه کار ها و افرادی که تازه می خواهند کار با ورد پرس را بیاموزند بسیار خوب و ساده است ولی برای افرادی که با ورد پرس کار کردند کار کردن با نسخه جدید ورد پرس کمی مشکل و سخت است اما ویرایشگر کلاسیک فقط تا سال 2021 بر روی ورد پرس قرار خواهد داشت پس بهتر است طرز استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ را بیاموزیم.

امیدوارم از مقاله ” معرفی گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس” لذت کافی را برده باشید