امروزه بیشتر کسب و کارهای موفق به دنبال گسترش محیط کارشان در فضای آنلاین هستند . با توجه به مسائلی که امروزه همه را درگیر خودش کرده از جمله ویروس های فراگیر که تمام کره زمین را مختل کرده مثلا ویروس کرونا که همه کاسبان و مشاغل را متوجه اهمیت فضای وب کرده است چون مشتریان در این مدت استقبال گسترده ای ازخرید آنلاین (ویکی پدیا) داشته اند.وقتی برند شما در فضای  وب فعال باشد هیچوقت تعطیل نخواهید بود و در تمام شبانه روز و حتی ایام تعطیل قادر به فعالیت هستید.

البته راه اندازی یک فروشگاه آنلاین  کار راحتی نیست. برای این کار شما به دانش زیادی در رابطه با سلیقه مشتری و تکنیک های طراحی سایت احتیاج دارید.علاوه بر این از نگرانی بیش از حد در این مورد بپرهیزید چون کارآفرینان زیادی علی رغم داشتن ایده های بسیار خوب ،به خاطر ترس از شکست هیچوقت وارد کسب و کار اینترنتی نشده اند.در واقع یک ایده ساده که عملی شده باشد بسیار بهتر از ایده های بکری ست که هیچوقت عملی نشده اند.

اکثر افراد برای راه اندازی کسب و کار آنلاین به دنبال همکاری با شرکت های طراحی سایت هستند که در ابتدای کار هزینه  گزافی برای آنها به دنبال دارد. پس بهتر در ابتدای راه اندازی کسب و کارتان اطلاعات و دانش خودتان را در این زمینه بالا ببرید.

در این مقاله راهنمای گام به گام از نحوه شروع یک کسب و کار آنلاین را برای شما آماده کرده ایم.

موضوع کسب و کار و ساختار فعالیت خود را انتخاب کنید

هنگامی که یک کسب و کار را شروع می کنید، باید تصمیم بگیرید که آیا شما به عنوان یک مالک تجاری مسئولیت محدود و یا شرکتی فعالیت خواهید کرد یا خیر! برای مثال یک فرد یا زن و شوهر می توانند به عنوان یک مالکیت شخصی فعالیت کنند.

این ساده ترین نوع ساختار کسب و کار است و برای راه اندازی دیگر نیازی به تهیه مستندات ندارید.  با این حال ، صاحبان سهام از مسئولیت بدهی ها و تعهدات تجارت محافظت نمی کنند.

قبل از شروع فروش، شما باید محصول مناسب را با پتانسیل سودآوری جدی پیدا کنید. شما باید بدانید   که چگونه برای تحقیق در مورد کسب و کارهای مختلف و میزان سود آن ها برای پیدا کردن مشکلات می توان به سود رسید.

به همین دلیل، بسیاری از افرادی که شروع به کسب و کار می کنند، یک موجودیت محدود مانند یک شرکت کوچک را تشکیل می دهند. صاحبان این نوع از نهادهای تجاری معمولا به طور کامل مسئولیت تعهدات تجاری را به عهده ندارند.

تصمیم بگیرید که کجا کسب و کار خود را شروع کنید

شما با استفاده از پرونده های کار با دولت، پرونده کارشرکت را تشکیل می دهید. برای اکثر کسب و کارهای کوچک، بهترین نوع تشکیل در شهرهایی است که در آن قرار دارید. با این حال، اگر کسب و کار شما فعالیت های سراسر کشور را داشته باشد یا انتظار می رود که سرمایه سرمایه گذاری به نسبت زیادی کرده باشید این روش مناسب است.

نام مناسب انتخاب کنید

بعد از مراحل بالا انتخاب یک نام مناسب و با معنی خاص که کسب و کار شمارا تعریف می کند لازم و ضروری است، حتما یک نام منحصر به فرد برای کسب و کار آنلاین خود را انتخاب کنید.

نام منحصر به فرد:

  • به شما کمک می کند که کسب و کار اینترنتی خاص داشته باشید و ادامه فعالیت دهید.
  • اگر کسی کسب و کارش مانند شما بود، سوتفاهم را به حداقل می رساند که یک کسب و کار مشابه به نام شما از نقض علامت تجاری شما متهم می شود
  • این فرصت را افزایش می دهد که شما قادر باشید نام دامنه ای که با نام تجاری شما مطابقت دارد، دریافت کنید

هنگامی که شما یک نام خاص در ذهن دارید، می توانید در گوگل سرچ کنید تا ببینید آیا شرکت های مشابه به نام تجاری شما وجود دارند یا خیر؟

نام دامنه را دریافت و ثبت کنید

به محض این که درباره نام کسب و کار خود تصمیم گرفتید، باید نام دامنه را برای کسب و کار خود ثبت کنید. نام دامنه آدرس اینترنتی شماست، به طور معمول در “.com” پایان می یابد. شما می توانید با استفاده از آن در نوار آدرس مرورگر اینترنت خود آن را بررسی کنید و ببینید آیا وب سایت شما ظاهر می شود یا خیر. بسیاری از شرکت ها ثبت نام دامنه را ارائه می دهند. شما به سادگی یک اکانت بسازید و ثبت نام کنید، نامی را که می خواهید ثبت نام کنید و هزینه سالانه آن را پرداخت کنید.

طراحی و ساخت وب سایت

هنگامی که شما بازار و محصول خود را بررسی کرده اید، و روند فروش خود را به دست آورده اید، اکنون شما برای طراحی وب سایت کوچک خود آماده هستید. به یاد داشته باشید که آن را ساده نگه دارید. شما کمتر از پنج ثانیه زمان برای گرفتن توجه دیگران دارید، در غیر این صورت، آنها سایت شمارا ترک می کنند و هرگز دیده نمی شود.

برخی نکات مهم برای حفظ کیفیت سایت:

  • یک یا دو فونت ساده را در یک پس زمینه سفید انتخاب کنید.
  • برای سایت خود نقشه بگذارید که کاربر راحت به هرقسمت سایت شما دسترسی داشته باشد

استفاده از موتورهای جستجو برای خریداران هدفمند به سایت

تبلیغات و پرداخت برای هر کلیک ساده ترین راه برای ترافیک به سایت جدید با نام تجاری شما است. این دو مزیت در انتظار برای ترافیک برای شما عالی است. اول، تبلیغات PPC بلافاصله صفحات جستجو را نشان می دهد و دوم، تبلیغات PPC به شما اجازه می دهد تا کلمات کلیدی مختلف، و همچنین قیمت ها و رویکردهای فروش را آزمایش کنید.

نه تنها ترافیک سایت خود را افزایش می دهید، بلکه شما می توانید از تبلیغات PPC برای کشف بهترین کلمات کلیدی بهتراستفاده کنید. شما می توانید کلمات کلیدی را در سایت خود کپی و کد خود توزیع کنید، که به عنوان رتبه بندی شما در فهرست جستجوی گوگل کمک زیادی می کند.

کسب و کار اینترنتی

اینترنت به سرعت در حال تغییر است، این نکته را در نظر بگیرید که یک سال آنلاین در حدود پنج سال در دنیای واقعی برابر است. اما اصول نحوه شروع و رشد کسب و کار موفق آنلاین در همه جا تغییر نکرده است.

اگر شما فقط یک کسب و کار کوچک آنلاین را شروع می کنید باید آن را جدی بگیرید و برای آن وقت بگذارید برای همین پیشنهاد می دهیم که یک بررسی انجام دهید و ببینید آیا این کار گامی است برای موفقیت شما یا خیر؟ شما نمی توانید در اصول اولیه اشتباه کنید.

 مراحلی که باید رعایت کنید تا فروشتان افزایش یابد

هیچ محدودیتی برایتان وجود ندارد شما در هر زمینه ای که علاقمند به فعالیت هستید و یا صاحب هر کسب و کاری که هستید فعالیت در بستر وب گزینه ای بسیار عالی برای شما به حساب می آید. البته فعالیت در این محیط دشواری های خاص خود را دارد چون امروزه همه به فکر راه اندازی کسب و کار آنلاین هستند و تعداد رقبای شما رو به افزایش است.

ورد پرس گزینه ی خوب برای ایجاد فروشگاه:

اگر شما در ابتدای راه اندازی کسب و کارتان هستید پس استفاده از وردپرس برای طراحی سایت بهترین گزینه برای شماست .چون یکی از پلتفرم های ورد پرس قابلیت استفاده رایگان از آن است که هزینه های جاری برند شما را کاهش خواهد داد . شاید بسیاری از کارآفرینان استفاده از پلتفرم های شاپیفای را ترجیح دهند اما نکته مهم کاهش هزینه ها در کنار حفظ کیفیت ساختار فروشگاه آنلاین است.( راه اندازی فروشگاه اینترنتی بدون کد نویسی در وردپرس با افزونه ووکامرس )

گزینه دوم تبلیغات:

تبلیغات روش بسیار کارآمد برای افزایش فروش شما به حساب می آید که اهمیت آن در دنیای دیجیتال بسیار بیشتر است.بازاریابی و تبلیغات تاثیر به سزایی در کسب و کارتان دارد و  شما به  منظور جلب اعتماد مشتری و افزایش فروش نیازمند تبلیغات موثر هستید . سرمایه گذاری بر روی شبکه های اجتماعی برای تبلیغات ،راهکاری جایگزین برای آن دسته از کسب و کارهاست که با محدودیت مالی مواجه هستند و امکان سرمایه گذاری زیاد برای تبلیغات  برایشان ممکن نیست.

گزینه سوم سرمایه گذاری با سود اولیه:

بی تردید همه کسب و کار ها به دنبال کسب سود  و بهره مندی بالا از آن هستند . بسیاری از مدیران  سود کوتاه مدت را به رشد و توسعه کسب و کارشان ترجیح می دهند و هیچوقت درآمد اولیه خودشان را در جهت پیشرفت کسب و کارشان سرمایه گذاری نمی کنند که قطعا در آینده مشکلاتی را برای آنها به دنبال خواهد داشت . اگر شما برای پیشرفت کسب و کارتان پیوسته به دنبال سرمایه گذاری سود خود باشید در بازه کوتاه مدت شاید این کار برای شما سخت باشد اما در دراز مدت نتایج بسیار بهتر و موثر تر و البته درآمدی بالاتری برایتان رقم خواهد زد.

دلیل عمده ای که بسیاری از خرده فروشی ها با شکست مواجه می شوند علی رغم اینکه در ابتدای بسیار سودآور بوده اند ،این است که مدیران آنها شناخت درستی از سرمایه گذاری با سود اولیه نداشته اند و لذت سود کوتاه مدت را به موفقیت طولانی ترجیح داده اند.

گزینه چهارم مدیریت سئو:

اگر یافتن فروشگاه شما در محیط وب برای کاربران دشوار باشد مشتریان توجهی به فروشگاه شما نخواهند داشت و جلب توجه آنها کاری بسیار دشوار خواهد بود. برای اینکه بتوانید در صدر جستجو ها قرار بگیرید باید با تکنیک های مدیریت سئو آشنا باشید.بخش اساسی از مدیریت سئو کاربرد کلیدواژه های اساسی است.که البته یافتن این کلید واژه ها کار دشواری نیست و فقط باید به طور مداوم سایت هایی مانند گوگل را برای مشاهده کلید واژه های جدید مورد بررسی قرار دهید.( پیشنهاد میکنم مقاله انتخاب کلید واژه مناسب برای سئوی سایت را مطالعه کنید )

نکاتی برای کاربرپسند بودن فروشگاه:

۱.از جمله مواردی که باعث اجتناب کاربران از خرید اینترنتی ، عدم دسترسی آسان به محصولات و فرآیند جستجوی طولانی می باشد. هنگام خرید از فروشگاه اینترنتی کاربران انتظار دارند با جستجوی ساده کالای مد نظرشان را پیدا کنند ولی اگر در فروشگاه شما امکان دسترسی آسان وجود نداشته باشد ، کاربر فروشگاه آنلاین دیگری را انتخاب می کند.

۲.قیمت نهایی محصول خود را با احتساب مالیات و … درج کنید چون کاربر بهتر می تواند انتخاب کند .

۳. تصویر واضح و با کیفیت بالا از محصولاتتان ارائه کنید چون هنگام خرید فیزیکی مشتری به از نزدیک کالا را می بیند و انتخاب می کند و شما نیز باید این حس اطمینان را برای مشتریانتان در خرید آنلاین فراهم کنید . امروزه بعضی از برندها عکاسان حرفه برای تصویربرداری از محصولاتشان استخدام می کنند . اگر شما امکان مالی این کار را ندارید می توانید با دوربین گوشی موبایلتان که البته باید با کیفیت باشد عکس و فیلم مناسبی تهیه کنید تا مشتری با اطمینان خرید کند.

۴. توضیح کافی پیرامون محصولات مورد دیگری ست تا مشتریان با شناخت تصمیم به خرید بگیرند که البته به دلیل توضیحات و تعریفات کلیشه ای که متاسفانه اکثرا در رابطه با محصولاتشان ارائه می دهند امروزه کاربران اعتمادشان به برندها از بین رفته است.اما در این بین شرکت هایی مثل آمازون را می توان نام برد که همواره به طور واقع بینانه محصول را توضیح می دهند.

۵.به دلیل استفاده گسترده افراد از تلفن همراه فروشگاه شما باید قابلیت استفاده با تلفن همراه را داشته باشد تا مشتریان در هر شرایطی بتوانند خرید خود را انجام دهند. شما باید در جهت سازگاری هر چه بیشتر فروشگاه خودتان با کاربرانی که با موبایل به شما دسترسی دارند تلاش کنید . چون دیگر زمان اینکه افراد فقط با رایانه به وب دسترسی داشتند به پایان رسیده است.

۶. فعالیت در شبکه های اجتماعی برای جذب مشتریان بسیار موثر خواهد بود . همه ی ما ساعات زیادی را در شبکه های اجتماعی مختلف سپری می کنیم و حتی بدون چک کردن آن به خواب نمی رویم . شما می توانید فقط در یک فضای مجازی فعالیت کنید که باعث انسجام محتوای تولیدی و فعالیت شما می شود . و یا در چندین شبکه فعالیت کنید که البته تعاملات گسترده تری را خواهید داشت.

در آخر اینکه راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای کارآفرینان جوان با استقبال گسترده ای روبرو شده است و ما هم سعی کردیم تا بتوانیم برای اینکه کسب و کاری موفق راه اندازی کنید به شما کمک کنیم.امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.