با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، تعداد کاربران اینترنتی در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای افزایش داشته است. با افزایش تعداد کاربران اینترنت، تعاملات اینترنتی نظیر ارتباطات و خریدوفروش نیز افزایش چشمگیری داشته است. از طرفی امروزه اکثر مصرف‌کنندگان به دنبال اطلاعات آنلاین و به‌روز هستند که به آن‌ها کمک می‌کند تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تری برای خرید داشته باشند. درواقع، طبق آمار بنیاد تجارت الکترونیک، 88٪ از مصرف‌کنندگان قبل از خرید به‌صورت آنلاین، اطلاعات مربوط به محصول را تحقیق می‌کنند. این روند رفتار خرید، بر اهمیت وب‌سایت برای مشاغل امروز تأکید دارد. این رشد سریع، باعث شده تا خرده‌فروشان و کسب‌وکارهای کوچک نیز وارد عرصه رقابت شده و به ارائه خدمات و محصولات خود از طریق اینترنت بپردازند.

یکی از راه‌های سبقت گرفتن در این رقابت، داشتن وب‌سایت با طراحی مناسب است. استراتژی‌های طراحی سایت تأثیر بسیار شدیدی در گرفتن تصمیمات مربوط به خریدوفروش و تعاملات تجاری در کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دارد. به‌طوری‌که روزانه میلیون‌ها دلار در فضای آنلاین تبادل می‌شود. پس بیایید از همین حالا شروع کنید.

وب‌سایت چیست؟ طراحی وب‌سایت چگونه است؟

بیایید در ابتدا وب‌سایت را تعریف کنیم:

همان‌طور که ما در دنیای واقعی بخشی از زمین را برای زندگی و یا کسب‌وکار اجاره می‌کنیم، در دنیای اینترنت هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. به این معنی که می‌توانیم بخشی از اینترنت را اجاره کنیم و آن قسمت را مدتی برای خودمان داشته باشیم. به بخشی که ما روی اینترنت اجاره می‌کنیم و برای مدتی متعلق به ما می‌باشد وب‌سایت می‌گویند. درواقع وب‌سایت‌ها، زمین‌های ما در اینترنت هستند که می‌توانیم از آن‌ها استفاده‌های مختلفی داشته باشیم.

با مفهوم وب‌سایت نیز آشنا شدیم. حالا می‌خواهیم برسیم به سؤال اصلی خودمان: طراحی وب چیست؟

همان‌طور که در دنیای واقعی از گچ‌بری، رنگ، کابینت، وسایل خانه و… برای زیبا شدن خانه استفاده می‌کنیم، در دنیای اینترنت هم از ابزارهایی می‌توانیم برای زیبایی سایت‌مان استفاده کنیم. به‌عبارتی‌دیگر، در دنیای آنلاین ابزارهایی در اختیار ما قرار داده شده است که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم سایت‌مان را ابتدا بسازیم و سپس آن را زیبا کنیم.

در دنیای واقعی، ابتدا زمینی را اجاره می‌کنیم یا می‌خریم، سپس با استفاده از بتن، سیمان، میل‌گرد، آجر و… آن را می‌سازیم و در مرحلهٔ آخر با گچ کاری، رنگ، سرامیک، کف‌پوش و… آن را زیبا می‌کنیم. در دنیای وب نیز دقیقاً به همین شکل است. ابتدا سایت‌مان را می‌سازیم، و سپس با استفاده از ابزارهایی آن را زیبا می‌کنیم.

پس در پاسخ به سؤال طراحی وب چیست، می‌توانیم به‌صورت بسیار ساده بگوییم: هر آن چیزی که کمک می‌کند وب‌سایت ما بهتر و زیباتر دیده شود را طراحی وب می‌گویند.

یک طراح وب مشخص می‌کند که المان‌های مختلف یک وب‌سایت مثل متن‌ها، عکس‌ها، لینک‌ها و… به چه شکل نمایش داده شوند و محل هرکدام از بخش‌های سایت مثل لوگو، مقالات، منو و… در کجای صفحه وب قرار بگیرد.

سعی کنید سایتی مناسب و قدرتمند برای کسب‌وکار خود طراحی کنید. زیرا وب‌سایت شما اغلب اولین برداشت شما از مشتریان بالقوه است. اگر آن‌ها شما را از طریق جستجو یا از طریق پیوندی که یک دوست به آن‌ها داده است، پیدا کردند، وب‌سایتتان اولین نقطه تماس شما با آن‌ها خواهد بود. قبل از اینکه حتی فروشگاه شما را ببینند یا با کارمندانتان صحبت کنند، وب‌سایتتان را مشاهده می‌کنند.

نکته
مقاله پیشنهادی: طراحی سایت بدون کدنویسی

 وب‌سایت شما به‌عنوان مهم‌ترین و آشکارترین نمای کسب‌وکار شما در فضای مجازی و محیط اینترنتی است. همچنین نسبت به کسب‌وکارتان می‌تواند تأثیر بسزایی بر دید مردم داشته باشد. درواقع کاربران اینترنت و مردمی که در فضای مجازی هستند، به همان صورت که وب‌سایت شما را می‌بینند، کسب‌وکار شما را تصور می‌کنند. طراحی سایت، موضوعی فراتر از زیبا ساختن سایت است. طراحی سایت تنها به معیارها و عناصر زیبایی نظیر رنگ، فونت و لایه‌ها خلاصه نمی‌شود (هرچند که این موارد هم مهم است) بلکه برنامه‌ریزی سایت، پیغام‌رسانی آن و کارایی و قابلیت استفاده سایت را نیز شامل می‌شود.
نکته مهم این است که اگر طراحی سایت شما مناسب نباشد، ممکن است که کاربران و بازدیدکنندگان را در یک چشم به هم زدن به سایت رقیبان شما هدایت کند. درواقع با طراحی بد یک وب‌سایت، بازدیدکنندگان وادار به ترک وب‌سایت شما و بازدید از وب‌سایت دیگری می‌شوند که احتمالاً رقیب شما هم هست.
اگر طراحی سایت شما جذاب نباشد و نتواند کاربران و بازدیدکنندگان را به چرخیدن و بازدید کردن بیشتر از سایت شما تشویق کند، دیگر هیچ اهمیتی ندارد که شما چه خدماتی ارائه می‌کنید، حتی اگر شما خدمات و محصولاتی را عرضه کنید که مشتری می‌خواهد و به آن نیاز داشته باشد، کاربر سایت شما را ترک خواهد کرد.

خب تا اینجا هم سعی کرده‌ایم به سؤال طراحی وب‌سایت و اهمیت آن پاسخ دهیم.

ایجاد یک صفحه وب از آنچه که فکرش را می‌کنید آسان‌تر است. ما مراحل طراحی سایت را گام‌به‌گام و مرحله‌به‌مرحله برایتان آوردیم. و به شرح کامل هرکدام از آن‌ها پرداخته‌ایم. شما با مشاهده و یادگیری مراحل زیر، راحت می‌توانید وب‌سایت شخصی موردنیاز خود را طراحی کنید. اصلاً نگران نباشید. بیایید با ما همراه باشید.

برای طراحی وب به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

  • محیطی که بتوانیم کدهایمان را در آن بنویسیم. این محیط می‌تواند Notepad ویندوز باشد و یا یک Text Editor یا IDE حرفه‌ای‌تر مثل phpStrom
  • یک مرورگر اینترنتی (Browser) که بتوانیم کدهایمان را از طریق آن اجرا کنید. مثل فایرفاکس، گوگل، کروم …

مراحل طراحی وب‌سایت:

  1. نیازسنجی (مهم‌ترین مرحله):

اولین و مهم‌ترین گام، استخراج نیازمندی‌های وب‌سایت است. اینکه سایت قرار است چه امکاناتی ارائه کرده و چه نیازهایی از کاربر را برطرف سازد.

  1. یادگیری HTML

سایت‌های امروزی از دو قسمت فرانتاند (Front end) و بکاند (Back end) تشکیل‌شده‌اند، بخشی از وب‌سایت که توسط کاربر قابل‌مشاهده بوده و در مرورگر او نمایش داده می‌شود فرانتاند نام داشته و بخشی که مربوط به پردازش‌های سمت سرور می‌شود را بکاند می‌نامند.

قسمت ظاهری یک وب‌سایت یا همان فرانت‌اند، با استفاده از زبان نشانه‌گذاری HTML ایجاد می‌شود، در حقیقت اچ تی ام آل مانند اسکلت و چهارچوب‌های یک وب‌سایت عمل می‌کند، فرقی نمی‌کند برنامه‌نویسی سمت سرور را با چه زبانی انجام دهید، شما درهرصورت باید آشنایی نسبتاً کاملی با زبان HTML داشته باشید، بدون وجود اچ تی ام آل هیچ وب‌سایتی وجود نخواهد داشت!

در خصوص یادگیری این زبان نگرانی نداشته باشید، چراکه اگر واقعاً تلاش کنید چیزی در حدود ۱ هفته زمان می‌برد تا با اصول کلی این زبان آشنا شده و بتوانید نخستین صفحهٔ وب خود را ایجاد کنید. می‌توانید برای شروع یادگیری این زبان به دوره جامع آموزش مهندسی وب مراجعه نمایید.

  1. یادگیری CSS

هرچند HTML بسیار مهم است اما به‌تنهایی نمی‌تواند ظاهر زیبایی به وب‌سایت بدهد و درنهایت تنها امکان ایجاد سایتی مانند نخستین صفحهٔ وب تاریخ را خواهد داشت، برای زیباسازی صفحات وب از تکنولوژی CSS استفاده می‌کنیم.

زبان سی‌اس‌اس کمی پیچیده‌تر است ولی یادگیری آن‌هم نسبتاً ساده خواهد بود، چرا که وقتی اولین کدهای خود را بنویسید و ببینید چگونه می‌تواند به زیبا شدن ظاهر وب‌سایتتان کمک کند مطمئناً باعلاقه و انگیزهٔ بیشتری آن را دنبال خواهید کرد،‌ یادگیری این قسمت نیز چیزی حدود ۱ تا ۲ هفته زمان خواهد برد.

  1. یادگیری JavaScript

تا به اینجای کار شما با بخش مهمی از عناصر تشکیل‌دهندهٔ صفحات وب آشنا شده‌اید و می‌توانید با استفاده از دانش خود صفحات نسبتاً خوبی طراحی کنید یا صفحات وبلاگتان را به‌دلخواه خود ویرایش و شخصی‌سازی کنید، اما اگر می‌خواهید امکانات بیشتری مانند انیمیشن‌های مختلف، تاریخ و ساعت، اسلایدر و… به سایت خود اضافه کنید لازم است تا به سراغ یادگیری زبانی به نام Javascript بروید.

برخلاف HTML و CSS که زبان‌های نشانه‌گذاری بودند، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی (اسکریپت نویسی) است و یادگیری آن اندکی زمان‌بر خواهد بود.

هم‌اکنون شما با نحوهٔ ایجاد ساختار ظاهری سایت (فرانت‌اند) آشنا شدید، حال می‌توانید یک طرح کلی از ایده‌ای که در سر دارید را پیاده‌سازی و اجرا کنید، اما بیایید در ادامه کمی بیشتر با ابزارها و تکنولوژی‌های مورداستفاده در طراحی فرانت‌اند سایت آشنا شده و ببینیم طراحان حرفه‌ای چگونه ظاهر سایت را آماده می‌کنند، پیش از آن لازم است با چند اصطلاح آشنا شویم.

Responsive, Host ,Domain,استراتژی‌های طراحی سایت ,چگونگی طراحی سایت ,مراحل طراحی سایت ,وبسایت, زبان برنامه نویسی ,هاست ,دامنه ,وردپرس, کتابخانه ,سئو ,واکنش گرا,

فریم ورک (Framework) چیست؟

فریم ورک (Framework) یا “چهارچوب” در اصطلاح مجموعه‌ای آماده از کلاس‌ها، کدها و توابع برنامه‌نویسی است که در قالب یک پکیج ارائه می‌شود و در طراحی پروژه‌های نرم‌افزاری به کمک برنامه‌نویسان می‌آید.

در حقیقت هنگامی‌که شما از فریم ورک ها استفاده می‌کنید کدها از قبل نوشته‌شده و آماده هستند و تنها کافیست طبق قوانین خاصی (دایکیومنت‌های آن فریم ورک) کدها را در کنار هم قرار داده و از آن‌ها استفاده کنید.

معمولاً در روند طراحی پروژه‌هایی در سطح استاندارد برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد کار از فریم‌ورک‌ها استفاده می‌کنیم، از معروف‌ترین فریم‌ورک‌های مربوط به HTML و CSS می‌توان به بوت استرپ (BootStrap) اشاره کرد.

با استفاده از فریم‌ورک‌های آماده می‌توانید به‌سرعت کدهای خود را توسعه داده و یک صفحهٔ وب را ایجاد کنید، جالب است بدانید افراد حرفه‌ای تنها در چند ساعت ظاهر کلی یک سایت را با استفاده از فریم‌ورک‌های موجود طراحی و پیاده‌سازی می‌کنند!

اکیداً به شما توصیه می‌کنیم اگر تازه‌کار هستید به‌هیچ‌وجه سمت استفاده از فریم ورک‌های آماده نروید، چراکه برای استفاده از آن‌ها نیز باید در ابتدا با اصول کلی کار آشنا باشید، استفاده از فریم ورک‌ها در ابتدای امر نه‌تنها باعث سردرگمی بیشتر شما خواهد شد بلکه مانع از یادگیری صحیح‌تان نیز می‌شود، پس‌ازاینکه اصول کلی کار با HTML و CSS را فراگرفتید می‌توانید به سراغ یادگیری یک فریم‌ورک رفته و در آن مهارت پیدا کنید.

البته اگر قصد ایجاد یک سایت منحصربه‌فرد را دارید استفاده از فریم‌ورک‌ها چندان توصیه نمی‌شود، چراکه افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند و همین موضوع باعث ایجاد سایت‌هایی با ظاهر یکنواخت و تکراری در فضای وب شده است.

کتابخانه (Library) چیست؟

به زبان ساده مفهوم کتابخانه نیز تا حدودی شبیه به فریم‌ورک است. (چندین کتابخانه در کنار هم می‌توانند یک فریم‌ورک را ایجاد کنند)

در حقیقت کتابخانه‌های برنامه‌نویسی مجموعه‌ای از کلاس‌ها و توابع آماده هستند که به‌صورت یکجا جمع شده و برنامه‌نویسان آن‌ها را مورداستفاده قرار می‌دهند، معروف‌ترین کتابخانهٔ موجود برای جاوا اسکریپت jQuery نام دارد، شما می‌توانید با استفاده از آن به توابع متنوع و زیادی از JavaScript دسترسی داشته و آن‌ها را در وب‌سایت خود استفاده کنید.

به‌طورکلی فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌های مختلف به وجود آمدند تا فرایند طراحی و برنامه‌نویسی را بهبود بخشیده و سرعت کار را افزایش دهند، هرچند همانطور که پیش‌تر گفتیم شما باید سعی کنید در ابتدا تا حدودی با مفاهیم کلی طراحی وب آشنا شده و سپس به استفاده از این موارد بپردازید.

تا به اینجای کار تقریباً با تمام اصول کلی طراحی فرانت‌اند یک وب‌سایت آشنا شدیم، با دانستن موارد گفته شده در بالا شما تقریباً قادر به طراحی هر نوع وب‌سایت استاتیکی خواهید بود، اگر دقت کرده باشید از کلمهٔ استاتیک استفاده کردیم، دسته‌بندی دیگری که می‌توان برای یک وب‌سایت در نظر گرفت استاتیک و داینامیک بودن آن است.

 Responsive, Host ,Domain,استراتژی‌های طراحی سایت ,چگونگی طراحی سایت ,مراحل طراحی سایت ,وبسایت, زبان برنامه نویسی ,هاست ,دامنه ,وردپرس, کتابخانه ,سئو ,واکنش گرا,

تفاوت سایت‌های استاتیک و داینامیک

اصولاً به وبسایت‌هایی که احتیاجی به تغییرات زیادی ندارند و معمولاً تمام المان‌های سازندهٔ آن‌ها ثابت بوده و مدام به‌روزرسانی نمی‌شود یک وبسایت استاتیک (Static) یا ایستا می‌گوییم.

به‌عنوان‌مثال وب‌سایت‌های تک‌صفحه‌ای، برخی از لندینگ‌پیج‌ها، صفحات سادهٔ معرفی و در کل تمام سایت‌هایی که حاوی محتوای ثابتی بوده و احتیاج چندانی به ویرایش ندارند می‌توانند به‌صورت استاتیک ایجاد شوند، پیاده‌سازی این‌گونه وبسایت‌ها پیچیدگی چندانی نداشته و تنها با استفاده از مواردی که تا به اینجا یاد گرفتیم قابل‌اجرا و پیاده‌سازی هستند.

اما سایر وبسایت‌ها، به‌عنوان‌مثال سایت‌های محتوا محور، شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و… که مدام در حال به‌روزرسانی و ویرایش هستند را سایت‌های داینامیک (Dynamic) می‌نامند، در حقیقت اگر بخواهیم علت این موضوع را بررسی کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که به‌روزرسانی چنین وب‌سایت‌هایی به روش وب‌سایت‌های استاتیک کاری طاقت‌فرسا و تقریباً غیرممکن است.

به همین دلیل سیستم‌هایی طراحی شد که کار ویرایش و به‌روزرسانی را از طریق یک پنل مدیریت در اختیار صاحب سایت قرار دهد، تقریباً اکثر وبسایت‌های امروزی که با آن‌ها سروکار داریم جزو سایت‌های داینامیک به‌حساب می‌آیند.

طراحی و ایجاد این قسمت از سایت (بک‌اند) نیازمند به‌کارگیری ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی خاصی است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم، در اصل این موارد ادامهٔ مراحل قبلی هستند که قبل‌تر در مورد آن‌ها بحث کردیم

  1. انتخاب زبان برنامهنویسی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، برای ایجاد بک‌اند وب‌سایت باید به سراغ انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی سمت سرور برویم،‌ یعنی زبانی که با استفاده از آن صفحات سایت خود را داینامیک کنیم.

برای این منظور انتخاب‌های فراوانی پیش روی شماست، یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب PHP نام دارد، تا به امروز بیش از ۸۰ درصد وبسایت‌های جهان با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی ایجاد شده‌اند، از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به فیس‌بوک و ویکی‌پدیا اشاره کرد.

در کشور ما نیز در اکثر شرکت‌های خصوصی می‌توان رد پای این زبان را دید، بنابراین اگر به‌خوبی آن را فرابگیرید موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی پیشروی شما خواهد بود، برای آشنایی مقدماتی با این زبان به آموزش معرفی PHP مراجعه نمایید.

البته زبان‌های بسیار زیادی برای برنامه‌نویسی قسمت بک‌اند یک وب‌سایت وجود دارد، به‌عنوان‌مثال ASP, Python, Node JS, Java و… که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای شروع برنامه‌نویسی لازم است در ابتدا تا حدودی با نحوهٔ نوشتن الگوریتم‌ آشنا بوده تا به‌راحتی از پس تحلیل برنامه‌تان برآیید.

همان‌طور که گفتیم با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی بخش‌های داینامیک سایت را ایجاد می‌کنیم، حال احتیاج داریم تا اطلاعات واردشده در وب‌سایت را به‌گونه‌ای ذخیره کنیم که در آینده به آن‌ها دسترسی داشته باشیم، برای این امر علاوه بر زبان برنامه‌نویسی باید یک پایگاه داده (Database) نیز برای سایت خود ایجاد کنیم.

  1. انتخاب دیتابیس

در توضیحات مورد قبلی اشاره کردیم که برای ذخیره‌سازی اطلاعات به یک دیتابیس احتیاج داریم، یکی از محبوب‌ترین دیتابیس‌های مورداستفاده در دنیا که به‌خوبی نیز با زبان PHP سازگار است MySQL نام دارد، ازآنجایی‌که این دیتابیس به‌صورت رایگان عرضه‌شده و به‌شدت محبوب است توصیه می‌کنیم در پروژهٔ خود از آن استفاده کنید.

تا به اینجا تقریباً با تمام اجزای تشکیل‌دهندهٔ یک وب‌سایت آشنا شده‌ایم، با یادگیری این موارد شما می‌توانید یک وب‌سایت کامل را طراحی و پیاده‌سازی نمایید، بنابراین اگر فقط قصد داشتید با چگونگی ساخت یک وب‌سایت آشنا شوید می‌توانید از خواندن ادامهٔ این آموزش صرف‌نظر کنید، اما لازم است بدانید موارد دیگری نیز در ایجاد و نگهداری وبسایت‌ها دخیل هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، پس اگر می‌خواهید به طور کامل با نحوهٔ ایجاد و نگهداری یک وبسایت آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

سئو (SEO) چیست؟

کلمهٔ SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است، همهٔ ما برای یافتن عبارات موردنظر خود از موتورهای جستجویی مانند گوگل یا بینگ استفاده می‌کنیم، حقیقت ماجرا این است که موتورهای جستجو تنها یک ربات هستند نه یک انسان، بنابراین باید با استفاده از اصول خاصی محتوای وب‌سایتمان را برای آن‌ها قابل‌فهم کنیم و سعی کنیم با استفاده از تکنیک‌های مختلف در صدر نتایج جستجو قرار بگیریم.

شما به‌عنوان طراح و برنامه‌نویس یک وب‌سایت باید به‌گونه‌ای از تگ‌های HTML و سایر موارد استفاده کنید که محتوای سایت برای موتورهای جستجو قابل‌فهم باشد، در صورت تمایل می‌توانید با یک جستجوی ساده اطلاعات بیشتری در این مورد به‌دقت آورید (عبارت On-Page SEO را جستجو کنید).

طراحی واکنش‌گرا (Responsive) چیست؟

تا چند سال پیش تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها فراگیر نشده بودند و افراد تنها با استفاده از کامپیوترهایشان به گشت‌وگذار در اینترنت می‌پرداختند، اما امروزه حجم عظیمی از بازدیدکنندگان یک وبسایت از تلفن‌های همراهشان به‌مرور اینترنت می‌پردازند.

بنابراین وبسایت شما باید به‌گونه‌ای طراحی شود که کاربر به‌راحتی قادر به مشاهدهٔ محتوا در دستگاه‌هایی با صفحه‌نمایش کوچک‌تر نیز باشد، یکی از راه‌هایی که می‌توانید این ویژگی را در صفحات سایت خود امکان‌پذیر کنید استفاده از طراحی وب ریسپانسیو یا واکنشگرا است.

طراحی یک سایت واکنشگرا علاوه بر اینکه باعث زیبایی و افزایش کاربردپذیری سایت می‌شود در سئوی سایت نیز تأثیر بسیار مثبتی خواهد داشت، به گونه‌ای که امروزه واکنش‌گرا بودن سایت‌ها به یک استاندارد و الزام تبدیل شده ‌است و سایتی که طراحی می‌کنید باید حتماً از این ویژگی برخوردار باشد. شما با یادگیری اصول CSS 3 قادر خواهید بود صفحات سایت خود را به صورت واکنشگرا طراحی نمایید، همچنین فریم‌ورک‌هایی مانند بوت‌استرپ به صورت پیشفرض از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

Responsive, Host ,Domain,استراتژی‌های طراحی سایت ,چگونگی طراحی سایت ,مراحل طراحی سایت ,وبسایت, زبان برنامه نویسی ,هاست ,دامنه ,وردپرس, کتابخانه ,سئو ,واکنش گرا,

  1. خریدهاست و دامنه

برای اینکه یک وبسایت از تمام نقاط دنیا همیشه قابل دسترس باشد لازم است آن را در محیطی بر روی اینترنت نگهداری کنید، بر روی یک کامپیوتر که همیشه روشن بوده و در صورت نیاز اطلاعات و فایل‌های سایت شما را بارگذاری کرده و به کاربران نمایش دهد، این کامپیوتر همیشه روشن را سرور (Server) می‌نامیم، سرورها کامپیوترهای همیشه روشنی در محیط اینترنت هستند که هر لحظه به درخواست کاربران وبسایتی را پردازش و آن را به کاربر نمایش می‌دهند، شما برای نگهداری سایت خود در محیط اینترنت به یک سرور یا یک فضای میزبانی (Host) احتیاج خواهید داشت.

هاست (Host) چیست؟

به زبان ساده، هاست به فضایی در یک سرور اطلاق می‌شود که شما می‌توانید اطلاعات و فایل‌های سایت خود را در آن آپلود و نگهداری کنید، هاست‌ها به صورت ماهیانه یا سالیانه (بسته به شرکت ارائه‌دهنده) احتیاج به تمدید دارند و اگر هزینهٔ آن را نپردازید دسترسی شما از هاست قطع خواهد شد و سایر کاربران قادر به مشاهدهٔ سایتتان نخواهند بود.

شرکت‌های ارائه‌دهندهٔ بسیار زیادی برای خریدهاست در ایران فعالیت می‌کنند، به عنوان مثال یکی از این شرکت‌ها که خدمات و پشتیابی خوبی در این زمینه ارائه می‌دهد شرکت hostdl.com  می‌باشد، می‌توانید هاست مورد نیاز وبسایتتان را از این شرکت تهیه کنید.

دامنه (Domain) چیست؟

هنگامی که قصد مشاهدهٔ سایتی را داشته باشید تنها کافیست آدرس آن را در مرورگرتان تایپ کنید، این آدرس را دامنه (Domain) می‌نامند، به عنوان مثال Google.com دامنهٔ وبسایت گوگل است و Daneshjooyar.com دامنهٔ وبسایت دانشجویار. در حقیقت دامنه هویت و نشان تجاری یک وبسایت است، پس بهتر است در انتخاب دامنهٔ سایت خود دقت کرده و یک نام مناسب برای سایتتان انتخاب کنید.

برای تهیهٔ دامنه نیز باید به صورت سالیانه مبلغی را پرداخت کنید که با توجه به نوع پسوند دامنه متفاوت است (به عنوان مثال دامنه‌های ir. بسیار ارزان‌تر از دامنه‌های com. هستند) معمولاً شرکت‌های ارائه‌دهندهٔ خدمات هاستینگ، دامنه هم ارائه می‌کنند، بنابراین برای خرید دامنه نیز می‌توانید از طریق همان شرکتی که ‌هاست می‌خرید اقدام کنید.

با انجام این ۶ مرحله شما می‌توانید سایت مورد نظر خود را طراحی، اجرا و پیاده‌سازی نمایید، اما نکتهٔ دیگری نیز در این بین وجود دارد که بد نیست آن را نیز بدانید، بیش از ۳۰ درصد از وبسایت‌های موجود در دنیا از CMS های آماده‌ای مانند وردپرس (WordPress) استفاده می‌کنند!

یعنی بدون نیاز به هیچ‌کدام از مراحل ۱ تا ۵ به سرعت سایت خود را راه‌اندازی کرده و در دسترس قرار می‌دهند، شما با استفاده از وردپرس تقریباً می‌توانید انواع سایت‌های خبری، فروشگاهی، شرکتی، موزیک، دانلود و… بدون نیاز به کدنویسی ایجاد کنید!

وردپرس (WordPress) چیست؟

به زبان ساده وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) رایگان و متن‌باز است که به راحتی توسط هر کسی قابل استفاده و شخصی‌سازی می‌باشد، به لطف وجود هزاران قالب و افزونه‌ای که برای این سیستم  ایجاد شده‌است شما تقریباً می‌توانید هر نوع سایتی را به دلخواه خود طراحی و مدیریت کنید، آن هم بدون نیاز به کدنویسی و طراحی اختصاصی.

هرچند اگر بخواهید ویژگی خاصی در سایت خود داشته باشید یا امکان خاصی را به سایتتان اضافه کنید که به صورت پیشفرض در وردپرس و پلاگین‌هایش یافت نشود باید هزینه کرده و از یک متخصص بخواهید این بخش را به سایت شما اضافه کند (یا خودتان برنامه‌نویسی کنید).

همانطور که اشاره کردیم تقریباً هر نوع سایتی را می‌توانید با وردپرس ایجاد کنید، ضمن اینکه این CMS از سئوی قابل قبولی برخوردار بوده و همچنین به کمک پلاگین‌هایی که برای اینکار دارد می‌توان به قدرت آن نیز افزود، هرچند این سیستم بسیار قدرتمند و انعطاف‌پذیر است اما در شرایط خاص و برای راه‌اندازی سایت‌های خاص که قابلیت‌های و امکانات کاملاً اختصاصی دارند معمولاً استفاده از وردپرس توصیه نمی‌شود و بهتر است طراحی و پیاده‌سازی سایت از ۰ تا ۱۰۰ به صورت اختصاصی برنامه‌نویسی شود.

 

امیدوارم این مقاله برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشد.