نام وردپرس، نامی آشنا است که در بسیاری از مواقع و در درون سایت‌های مختلف لوگوی آن را دیده‌ایم و یا تبلیغاتی راجع به ساخت سایت بدون برنامه نویسی و در کمترین زمان شنیده‌ایم که با وردپرس انجام می‌شود اما وردپرس چیست؟ این سوال سوالی است که در این مقاله درباره آن صحبت خواهیم کرد و از جنبه‌های مختلف با مزایا و معایب وردپرس آشنا خواهیم شد. این آشنایی را به واسطه توضیح درباره نحوه کار آن کسب می‌کنیم و به طور کلی با ویژگی‌های وردپرس آشنا می‌شویم و می‌بینیم که چگونه و به چه صورت می‌توانیم به طراحی سایت با وردپرس بپردازیم. اگر پس از پایان این مقاله علاقه‌مند به آموزش وردپرس بودید می‌توانید از طریق همین وبسایت از آموزش‌های مختلفی که پیرامون این موضوع قرار داده شده است استفاده کنید.

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست و مزایای وردپرس چیست؟ وردپرس در حقیقت یک سیستم مدیریت محتوا بوده که به واسطه زبان PHP نوشته شده است و از پایگاه‌های داده SQL و mariadb استفاده می‌کند و با آنها به سادگی جفت می‌شود و به وسیله آن می‌توانید سایت‌های دلخواه خود را طراحی کنید. این کار حتی می‌تواند بدون دانستن یک خط کد و صرفاً با استفاده از قالب‌های آماده وردپرس انجام شود. کاربرد وردپرس، امروزه فراتر از زمان‌های گذشته بوده و به دلیل سادگی کار با آن و همچنین قابلیت دانلود و نصب وردپرس به طور رایگان و پشتیبانی قوی، افراد بسیاری را در همه جای دنیا به خود جذب کند.

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟

چگونه شروع به ساخت سایت با وردپرس کنیم؟

حال که فهمیدیم وردپرس چیست و در چه زمینه‌ای استفاده می‌شود، بهتر است شروع به ساخت سایت با وردپرس کنیم. برای شروع به کار با وردپرس، شما توانایی انجام دو روش مختلف را دارید. روش اول استفاده از کامپیوتر خود و به صورت آفلاین است که با استفاده از نرم افزاری مانند Xampp و همچنین دانلود وردپرس از سایت وردپرس انجام می‌گیرد. این روش به گونه‌ای است که پس از انجام آن می‌توانید شروع به ساخت سایت خود در محیط مرورگر خود کنید و در حقیقت کامپیوتر خود را به یک سرور برای اجرای سایت خود تبدیل کنید.

این کار مزایایی همچون آفلاین بودن و نیاز نداشتن به دسترسی اینترنت دارد اما در بیشتر مواقع فقط برای تمرین به کمک ما می‌آید زیرا اگر بخواهیم سایت ما به صورت یک سایت آنلاین و واقعی کار خود را آغاز کند باید پس از انجام کار و ساخت سایت خود در درون کامپیوتر، آن را به یک سرور انتقال داده و از قابلیت‌های آن استفاده کنید.

نصب وردپرس روی xampp
نصب وردپرس روی xampp

اما روش دوم روش بسیار ساده تری است. در این روش شما یک سرور از یکی از سایت‌های معتبر خریداری کرده و در درون سرور وردپرس را نصب می‌کنید. لازم به ذکر است که اکثر ارائه دهندگان خدمات سرور، سرورهای مخصوصی برای وردپرس دارند که نیازی به دانلود وردپرس و همینطور نصب در آنها نیست و این اتفاق از قبل توسط ارائه دهنده سرور انجام شده است. اگر از این سرورها تهیه کنید. دیگر نیازی به نصب نداشته و فقط شروع به ساخت سایت با قالب‌های وردپرس می‌کنید.

قالب وردپرس چیست؟

در هنگامی که سوال وردپرس چیست را مطرح کردیم، به این نکته اشاره کردیم که وردپرس با استفاده از زبان php نوشته شده است و برای ساخت سایت با آن نیازی به برنامه نویسی نیست اما این گفته به چه معناست؟ وردپرس تعداد بسیار زیادی قالب در درون خود دارد که توسط برنامه نویسان نوشته شده است و ما می‌توانیم به سادگی و از میان صدها قالب، قالب وردپرس مورد نیاز خود را انتخاب کنیم. این موضوع به ما کمک می‌کند تا تنها با استفاده از این قالب‌ها و افزونه‌های موجود شروع به ساخت سایت خود کنیم و سایت خود را بسازیم.

انواع قالب وردپرس
انواع قالب وردپرس

افزونههای وردپرس

روند کار وردپرس به این شکل است که شما ابتدا قالب سایت خود را انتخاب می‌کنید و سپس می‌توانید به سراغ افزونه‌های وردپرس بروید. تعداد این افزونه‌ها بسیار زیاد است و هرکدام توانایی انجام کاری را برای شما دارد. اگر بخواهیم برای افزونه‌ها مثالی برای شما بزنیم می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که برای مثال شما می‌خواهید سایت شما نقشه گوگل را برای کاربران به نمایش درآورد. شما می‌توانید با افزونه دلخواه این کار را به سادگی انجام دهید. در حقیقت افزونه‌ها و قالب‌ها از قبل و به صورت آماده نوشته شده تا کار ما را بسیار ساده و راحت کنید. یکی از معروف‌ترین افزونه‌های وردپرس، افزونه ووکامرس است که می‌تواند به شما توانایی ساخت یک فروشگاه را بدهد.

ووکامرس، هر آنچه از یک فروشگاه میخواهید

ووکامرس را می‌توان یکی از بزرگترین و در عین حال محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس نامید. این افزونه می‌تواند تمام قابلیت‌هایی که شما از یک فروشگاه اینترنتی نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد. برای مثال این افزونه می‌تواند با قرار دادن کالاها به عنوان کالاهای قابل فروش در سایت، سایت شما را به یک فروشگاه تبدیل کند و با توجه به قیمتی که برای اجناس قرار می‌دهید، سبد خرید کاربر را تشکیل دهد و یا حتی توانایی مقایسه مابین محصولات شما برای کاربر را دارا است. همچنین قابلیت‌های بسیار زیاد دیگری به وسیله ووکامرس و افزونه‌های آن، می‌تواند در وردپرس اضافه شود و شما را از هزینه‌های زیاد ساخت یک سایت فروشگاهی رها کند.

 

ووکامرس‌ فروشگاه وردپرسی
ووکامرس‌ فروشگاه وردپرسی

جمع‌بندی ویژگیهای وردپرس

آموزش وردپرس کاری بسیار ساده و راحت است اما در حقیقت وردپرس کار واقعی کسی است که توانایی برنامه نویسی به زبان PHP را حداقل در حد آشنایی داشته باشد و دلیل آن نیز این است که در صورت نیاز، تغییرات مورد نیاز در قسمت‌های مختلف قالب را بدهد و یا بتواند سایت را برای سئو بهتر بهینه کند. در این مقاله باهم درباره اینکه وردپرس چیست صحبت کردیم و متوجه شدیم که می‌توان از وردپرس چه استفاده‌هایی کرد. بعد از خواندن این مقاله می‌توانید به سراغ یادگیری وردپرس رفته و به سادگی آن را یاد بگیرید.

منابع

https://www.wp101.com/tutorial/what-is-wordpress/

https://en.wikipedia.org/wiki/WordPress

https://blog.hubspot.com/marketing/wordpress-website