امروزه تمایل به مهاجرت به خارج از ایران به شکل چشمگیری گسترش پیدا کرده است و آگاهی کامل از ملزومات مهاجرت بسیار مهم است. مواردی را که می بایست به آن ها توجه کرد شامل زبان کشور مقصد، ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و یا ترجمه رسمی مدارک مهاجرتی، آزادسازی مدارک، وقت سفارت، پیداکردن موقعیت شغلی یا تحصیلی و چندین موارد دیگر…. اگر تصمیم دارید با هدف تحصیل، یافتن شغل یا مهاجرت، به کشور دیگری سفر کنید، دانشنامه یکی از مدارک ضروری است که باید به همراه داشته باشید. خارج از ایران، هیچ نهاد رسمی‌ای، از جمله دانشگاه‌های خارج از کشور یا سازمان‌های حرفه‌ای، مدارک تحصیلی شما را قبول نمی‌کنند، مگر اینکه به صورت رسمی و معتبر ترجمه شده باشند. دانشنامه نیز، به عنوان مدرک تحصیلی، از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه، با مفاهیم دانشنامه و ترجمه رسمی بیشتر آشنا خواهیم شد.

 ترجمه رسمی چیست و چه تفاوتی با ترجمه غیر رسمی دارد؟

ترجمه رسمی نوعی از ترجمه است که  توسط دفتر های رسمی چه به صورت انلاین و چه به صورت حضوری و توسط مترجم مسئول انجام می پذیرید. چیزی که ترجمه رسمی مدارک را از سایر ترجمه ها متمایز می کند، سربرگ قوه قضاییه و مهر و امضای مترجم مسئول است این سه با هم به مدرک ترجمه شده اعتبار می بخشند. بنابراین ترجمه رسمی اسناد دقیقا یک سند با همان اعتبار به زبان دیگر است.

مترجم مسئول کیست؟

مترجم مسئول، با شرکت در آزمون و مصاحبه ی که از طرف قوه قضاییه برگزار می گردد انتخاب می شود. بنابراین مهر و امضای او  بر روی ترجمه مدارک دارای اعتبار می باشید.

چه مدارکی نیاز به ترجمه با مهر مترجم و یا ترجمه با تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه دارند؟

در ابتدا باید به تفاوت این دو بپردازیم، هر مدرک که توسط یک مرکز ترجمه رسمی ترجمه می شود باید حتما مهر و امضا مترجم مسئول را داشته باشید، این مدارک بیشتر برای مسافرتهای  توریستی و هم چنین اپلای دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج از دانشگاه ها خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد. ولی برای دریافت ویزای تحصیلی و همچنین مهاجرت به کشور دیگر معمولا سفارتخانه های کشور مورد نظر از متقاضیان می خواند تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه را برای مدارک خود بگیرند.

خدمات اصلی و مهم دارالترجمه رسمی فوری  به شرح زیر است:

 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی کارت ملی
 • ترجمه رسمی اساسنامه
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دپیلم
 • ترجمه رسمی ریز نمرات کارشناسی ارشد و کارشناسی
 • ترجمه رسمی اجاره نامه
 • ترجمه کارت پایان خدمت
 • ترجمه سند ماشین
 • ترجمه فوری مدرک دانشگاهی
 • ترجمه رسمی مدارک با تاییدات از وزارت امور خارجه و دادگستری
 • ترجمه آنلاین مدارک
 • محاسبه قیمت ترجمه مدارک
 • ترجمه رسمی گذرنامه

آیا دارالترجمه آنلاین داریم؟

با توجه به شیوع ویروس کرونا  گرایش شدید مردم به استفاده از خدمات آنلاین، بیشتر دارالترجمه های تهران شروع به ارائه خدمات ترجمه رسمی انلاین کرده اند. همه دارالترجمه فوری آنلاین برای این خدمات می بایست مراحل زیر را طی می کنند؛

 1. مشتری عکس مدرک خود را از طریق واتس آپ یا تلگرام با دارالترجمه ارسال می نمایید
 2. مهرهای لازم و تاییدات توسط کارمندان دارالترجمه رسمی تات چک می شود و ان ها تایید می کنند که این مدرک قابلیت ترجمه رسمی دارند یا باید تاییدات بیشتری را از مراکز زی ربط مثل آموزش و پروش منطقه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کند.
 3. هزینه ترجمه رسمی مدارک بعد از بررسی مطابق نرخ نامه مصوب قوه قضایه با فاکتور رسمی به صورت انلاین به اطلاع مشتری رسانده می شود.
 4. اصل مدارک با پیک معتمد توسط ترجمه رسمی تات درب منزل مشتری دریافت می گردد
 5. ترجمه توسط تیم حرفه ای ترجمه تات انجام می گیرد و در اخر توسط مترجم مسئول بررسی، مهر و امضا می­گردد.
 6. مدارک توسط دفتر ترجمه رسمی به برای دریافت تاییدات به دادگستری و وزارت امور خارجه ارسال می گردد
 7. مدارک ترجمه شده به همراه اصل مدارک با پیک معتمد به متقاضی تحویل داده می شود.

۱

انگلیسی ۲۲۸

 ۲

فرانسه ۳۸

 ۳

عربی ۲۴

 ۴

آلمانی

۱۹

۵ ایتالیایی

۸

 ۶ روسی

۸

 ۷

اسپانیولی ۲

۸

اردو ۲
۹ ترکی استانبولی

۴

 ۱۰ چینی

۱

 ۱۱

ژاپنی ۱

۱۲

سوئدی

۱

۱۳ انگلیسی-فرانسه

۴

 

۱۴

آذربایجانی

۱

جمع کل

 

534 مترجم

341 د

 

از تاریخچه ترجمه و دارالترجمه در ایران چه میدانید؟

در سال 1316 اولین درالترجمه رسمی  در ایران  افتتاح و شروع به فعالیت کرد در آن زمان  جمعیت ایران   و تعامل نه چندان زیاد با جهان، نیاز به دفتر ترجمه چندان محسوس نبود. اما بعد از گذر سالها و تغییر روند زندگی در ایران تقاضای  ترجمه رسمی مدارک مهاجرتی بسیار زیاد شده است و تعداد  این  مراکز  ترجمه  افزایش یافته است.

در حال حاضر حدود 534 مترجم فعال و حدود  341 دفتر ترجمه در تهران و شهرستان ها  مشغول به فعالیت می باشید. که از این تعداد 235 دفتر ترجمه در تهران واقع شده است عمده موسسه های ترجمه رسمی تهران در میدان انقلاب متمرکز هستند. دارالترجمه های رسمی میدان انقلاب را می توان از قدیمی ترین و پر اوازه ترین دفاتر ترجمه رسمی ایران دانست. عمده نخبگان ایران و مهاجران ایرانی تجربه های زیادی از این دفاتر  دارند. در زیر لیست تمام دارالترجمه های رسمی به تفکیک زبان و شهر قابل مشاهده است.

دارالترجمه های مختلف سراسر کشور به تفکیک استانی

 

ردیف استان تعداد مترجمان فعال تعداد دفاتر
۱ تهران ۳۹۰ ۲۳۵
۲ اصفهان ۲۷ ۲۳
۳ خراسان رضوی ۲۱ ۱۸
۴ البرز ۱۹ ۱۱
۵ فارس ۱۳ ۱۱
۶ آذربایجان شرقی ۱۲ ۹
۷ خوزستان ۹ ۷
۸ گیلان ۹ ۵
۹ کرمان ۶ ۴
۱۰ آذربایجان غربی ۶ ۳
۱۱ کردستان ۲ ۲
۱۲ قزوین ۴ ۲
۱۳ همدان ۲ ۲
۱۴ گلستان ۲ ۲
۱۵ قم ۳ ۱
۱۶ مازندران ۱ ۱
۱۷ یزد ۱ ۱
۱۸ کرمانشاه ۱ ۱
۱۹ خراسان جنوبی ۱ ۱
۲۰ زنجان ۱ ۱
۲۱ سمنان ۱ ۱
۲۲ ایلام ۱ ۰
۲۳ مرکزی ۱ ۰
۲۴ لرستان ۱ ۰
جمع کل ۵۳۴ مترجم ۳۴۱  دفتر

 

در هر خدماتی یا کاری وظایف متقابلی وجود دارد بنابراین مشتری دفاتر ترجمه رسمی باید وظایف این دفاتر  را به خوبی بداند تا بتواند آگاهی کاملتری از حقوق خود داشته باشد.

 • شرح و برسسی کامل مراحل تایید مدارک قبل از ترجمه رسمی مدارک
 • ترجمه دقیق و صحیح مدارک
 • حفظ و نگهداری اصل مدارک دانشجویان
 • دریافت هزینه ترجمه رسمی مدارک دقیقا مطابق تعرفه مصوب قوه قضاییه
 • تحویل اصل مدارک به صورت سالم و بدون عیب
 • اخد تاییدات از دادگستری
 • اخد تاییدات از وزارت امور خارجه

مشتریان می بایست قبل از حضور و یا ارسال مدارک به دارالترجمه باید چند نکته مهم را مد نظر داشته باشند.

نکته1: دفترها ترجمه رسمی فقط می توانند مدارک رسمی را به شکل رسمی ترجمه کنند و قادر نیستند با ترجمه ی مدارکی که بعنوان سند غیر رسمی شناخته می شود رسمیت بخشند.

نکته2: در هنگام مراجعه حتما کارت ملی خود را برای بعنوان کارت شناسایی به همراه داشته باشید

نکته 3: اکثر مدارک تحصیلی  به مهر های و تمرهایی که اصالت انها را تایید می کند نیاز دارند بنابراین قبل از ارسال یا حضور در دارالترجمه در مورد این مهر ها و محل دقیق انها از دارالترجمه راهنمایی بگیرید

نکته4: تمامی مدارک که زیر نظر وازرت علوم و تحقیقات و فن اوری صادر می شوند مانند گواهی رتبه ، ترجمه رسمی ریزنمرات لیسانس و فوق لیسانس و ترجمه رسمی دانشنامه لیسانس و دانشنامه فوق لیسانس این مدارک باید قبل از ترجمه رسمی در سامانه سجاد ثبت و کد رهگیری انها صادر شده باشد.

نکته5: ترجمه رسمی گواهی موقت امکان پذیر نمی باشد زیرا که در پایین این مدرک عبارتی ” این مدرک ارزش ترجمه ندارد” ذکر گردید است

ایا ترجمه رسمی تاریخ انقضا دارد؟

سوالی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است که ایا ترجمه تاریخ انقضا دارد یا از ان می توان برای مدت زمان نامحدود استفاده کرد؟ تاریخ انقضای مدارک بستگی به سفارت مورد نظر حداکثر تا 6 ماه می باشد که بعد از آن باید مجدد از دارالترجمه مورد نظر درخواست نسخه اضافی نمایند؛ البته لازم به ذکر است که بعضی از سفارت ها تا یک سال رو هم می پذیرند.

 

دارالترجمه رسمی تات( https://tat-translator.ir )یک دارالترجمه آنلاین است که از سال 1397  با مترجم مسئولی دکتر رامین رحمانی شروع به فعالیت کرده. دکتر رامین رحمانی دارای دو مدرک کارشناسی ارشد زبان در گرایش های تدریس و ترجمه از دانشگاه تهران و همچنین مدرک دکترای زبان خارجه با گرایش ترجمه از همان دانشگاه را دارد. در  این مجموعه بیش از 7 مترجم همکار فعالیت می کنند و 3 کادر اداری امادگی پاسخگویی به سوالات دانشجویان می باشند. از مزایای مهم این دفتر ترجمه رسمی ارائه خدمات انلاین است و نیاز به حضور صاحب مدرک در درالترجمه نمی باشد.

آدرس : تهران خیابان انقلاب، میدان انقلاب، ساختمان پاساژ دندانپزشکی کاوه، طبقه ۶، واحد ۲۷

ایمیل : mailto:info@tat-translator.ir

تلفن: 021-66580893