مقدمه

در دنیای بزرگ زبان های برنامه نویسی همه افراد ممکن است این سوال را از خود بپرسند که کدام یک از زبان های برنامه نویسی بهتر است و هر برنامه نویس و یا فردی که به برنامه نویسی علاقه مند است مطمئنا یک بار این سوال که جاوا بهتر است یا پایتون را از خود پرسیده است. در این مقاله قصد داریم به مقایسه دو زبان برنامه نویسی پایتون ( python ) و جاوا ( Java ) میپردازیم و مزایا و معایب هرکدام را نیز با یک دیگر بررسی میکنیم اما ابتدا و قبل از شروع به صحبت درباره مقایسه این زبان های برنامه نویسی قصد داریم توضیح کوتاهی درباره هرکدام از این زبان های برنامه نویسی داده و شما را بیشتر با این زبان ها آشنا کنیم.

پایتون چیست

زبان برنامه نویسی پایتون ( python ) در سال 1991 توسط خیدوفان روسوم منتشر شده است. نکته جالب توجه راجع به این زبان برنامه نویسی این است که از آنجا که در سال های اخیر استفاده از این زبان برنامه نویسی افزایش زیادی یافته و تعداد بیشتری از برنامه نویسان از آن استفاده می کنند بسیاری از افراد فکر میکنند که این زبان برنامه نویسی در سالهای اخیر ساخته و طراحی شده و زبان جدیدی است. اما حقیقت این است که این زبان که یک زبان شی گرا و تفسیری و سطح بالا همه منظوره است تاریخچه نسبتاً طولانی داشته و زمان زیادی است که طراحی و ساخته شده است. فلسفه اصلی پایتون برروی یک سند که با نام Zen python شناخته می شود نوشته شده است.

نکته
دوره پیشنهادی: آموزش پایتون

 

 

جاوا چیست

زبان برنامه نویسی جاوا ( Java ) یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط جیمز گاسلینگ در سال 1991 منتشر شده است. این زبان تا حدودی شبیه زبان C++ است اما مدل شی گرایی این زبان برنامه نویسی مقداری ساده تر بوده و همچنین از دستورات سطح پایین کمتری پشتیبانی می کند. توسعه دهندگان این زبان برنامه نویسی در ابتدا نام این زبان را OAK گذاشته بودند اما پس از گذشت زمانی 4 ساله یعنی در سال 1995 تصمیم گرفتند نام این زبان را از OAK به Java تغییر دهند.

اهداف اولیه این زبان در حقیقت موارد زیر است.

  • این زبان برنامه نویسی باید تا جای ممکن ساده، شی گرا و مشهور باشد. این مورد اولین هدف این زبان است.
  • زبان برنامه نویسی جاوا باید ساده و بدون خطا باشد.
  • این زبان برنامه نویسی نباید وابسته به معماری کامپیوتر بوده و قابل انتقال باشد.
  • این زبان برنامه نویسی باید با کارایی بالا اجرا شود.
  • این زبان باید به صورت کاملاً پویا باشد.

جاوا

جاوا بهتر است یا پایتون ؟ مزایا و معایب

در هر مقایسه ای دانستن مزایا و معایب طرفین مقایسه امری ضروری است. این دو زبان برنامه نویسی نیز از این قاعد جدا نبوده و درباره هرکدام از این زبان های برنامه نویسی دانستن مزایا و معایب آن ها ما را در امر مقایسه یاری خواهد کرد.

جاوا یا پایتون

برای شروع مقایسه جاوا و پایتون به سراغ زبان برنامه نویسی پایتون میرویم و در ابتدا راجع به این زبان صحبت میکنیم. از مزایای پایتون میتوانیم به سادگی و راحت بودن آموزش این زبان برنامه نویسی و همچنین استفاده گسترده از این زبان برنامه نویسی در حال حاضر صحبت کنیم. زبان برنامه نویسی پایتون امروزه به شکل وسیعی در حوزه های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می شود و از طرفی این زبان امروزه به واسطه کتابخانه های قدرتمندش توانسته جای خود را یه خوبی در برنامه نویسی وب نیز باز کند. از طرفی برای کسانی که قصد دارند از یک زبان برنامه نویسی به مانند جاوا به پایتون مهاجرت کنند به دلیل سادگی این زبان کار سختی را پیش رو نخواهند داشت. حال که مزایای پایتون را باهم بررسی کردیم به سراغ معایب آن میرویم. پایتون از مفسر استفاده میکند. این امر سبب می شود که زبان برنامه نویسی پایتون از سرعت کمتری به نسبت جاوا بهره مند باشد. از طرف دیگر زبان برنامه نویسی پایتون در حال حاضر به نسبت جاوا در پلتفرم های کمتری استفاده می شود. شکل زیر پیشرفت زبان برنامه نویسی پایتون را در طول سال 2013 تا 2017 در مقایسه با جاوا نشان می دهد.

جاوا یا پایتون

بعد از بررسی مزایا و معایب پایتون حال نوبت به بررسی معایب و مزایای جاوا است. از مزایای جاوا میتوان به این اشاره کرد که این زبان یک زبان بسیار منظم بوده و دامنه گسترده ای از پلتفرم های مختلف امروزه از آن استفاده می کنند و دارای تعداد بسیار زیادی کتابخانه های مختلف می باشد. در حقیقت خود شما نیز در طول روز مطمئناً با نرم افزار ها و یا ابزار هایی که با زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده است به طور مستقیم و یا غیر مستقیم کار میکنید.

حال باید به معایب جاوا بپردازیم. زبان برنامه نویسی جاوا زبان سختی برای شروع یادگیری برنامه نویسی به نسبت پایتون است و همچنین برای انجام کاری ساده ممکن است شما را مجبور به نوشتن چندین خط کد بیشتر نسبت به پایتون کند. از طرفی امروزه برنامه نویسان تمایل بیشتری برای کار با زبان های برنامه نویسی دیگر نشان میدهند که این نیز میتواند نشات گرفته از پشتیبانی دیرتر از برخی قابلیت ها به نسبت پایتون و دیگر زبان ها بوده و شاید هم به دلیل به روی کار آمدن زبان های دیگر برنامه نویسی باشد. جدول زیر مقایسه جاوا و پایتون به صورت تک به تک و موردی در هر قابلیت است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

مقایسه ای متفاوت

تا اینجا مقایسه های ما بیشتر بر اساس توضیحات بود اما اینجا و در این قسمت قصد داریم به نحو دیگری به مقایسه جاوا و پایتون بپردازیم. در قسمت بالا اشاره شده که روند کد زنی در پایتون ساده تر و یاد گیری آن آسان تر است. اما بهتر است برای درک این موضوع برنامه Hello world را با استفاده از هردو این زبان ها بنویسیم.

public class HelloWorld {public static void main(String[] args) {

System.out.println("Hello, World");

}}

این برنامه با استفاده از جاوا نوشته شده و برنامه پایین با پایتون نوشته شده است.

print ('Hello, World!')

خب حال برای خواندن فایل نیز میتوانیم کدهای این دو زبان را مقایسه کنیم. در زبان برنامه نویسی پایتون خواندن فایل را به این شکل مینویسیم.

> f = open("test.txt",'r',encoding = 'utf-8')

>>> f.read()

این درحالی است که همین کار در زبان برنامه نویسی جاوا به شکل زیر انجام می شود.

import java.io.*;

public class ReadFromFile2

{

public static void main(String[] args)throws Exception

{

File file = new File("C:UsersdanielDesktoptest.txt");BufferedReader br = new BufferedReader(new FileReader(file));String st;

while ((st = br.readLine()) != null)

System.out.println(st);

}

}

حال که به تفاوت کد ها پی بردیم بحث بعدی در مقایسه هر زبان برنامه نویسی بحث درامد برنامه نویسان آن زبان است. در شکل زیر مقایسه ای درباره درامد برنامه نویسانی که با زبان های پایتون و جاوا کار میکنند وجود دارد.

در پایان باید گفت که انتخاب زبان برنامه نویسی بسیار بیش از اینکه به تفاوت های زبان ها ارتباط داشته باشد به نوع پروژه و علائق شما مرتبط بوده و شما هستید که مشخص می کنید آینده راهی که به عنوان یک برنامه نویس ادامه خواهید داد به چه شکل خواهد بود. اگر در پایان این مقاله توانستید زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را پیدا کنید سعی کنید با تکرار و تمرین به سطح مناسب و مورد انتظار خود برسید.