اگر به رشته پرستاری علاقه‌ مند هستید و می‌ خواهید آن را با بالاترین استانداردهای بین‌المللی فرا بگیرید و در ادامه آینده شغلی خوبی داشته باشید بهتر است پرستاری در انگلستان را در نظر بگیرید.

اگر قرار باشد فقط به پنج دلیل کشور انگستان را برای تحصیل انتخاب کنید:

 1.  طول تحصیل کوتاه‌ تر است و زودتر مدرک خود را دریافت می‌ کنید. دوره‌ی لیسانس ۳ سال، دوره‌ ی فوق لیسانس ۱ سال و دوره‌ی دکترا ۳ سال طول می‌ کشد. مدت زمان کمتر به معنای هزینه‌ ی کمتر است در عین حال که مدرکی معتبر را از دانشگاه‌ های معتبری در جهان دریافت خواهید کرد.
 2. دانشگاه‌ های آن رتبه‌ ی بالایی در رنکینگ جهانی دارند و از کیفیت بالای آموزشی برخوردارند که سبب شده از سرتاسر جهان دانشجوها برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و این کشور به عنوان مکانی بین‌المللی برای ادامه‌ ی تحصیل شناخته می‌ شود. تحصیل در انگلستان به زبان انگلیسی انجام می‌ شود و اعتبار مدارک اخذ شده جهت ورود به بازار کار در هر جای جهان معتبر است.
 3.  این کشور فاصله‌ ی کوتاه‌ تری از ایران دارد (۵ ساعت) و یکی از نزدیک‌ ترین مقاصد برای ادامه‌ ی تحصیل به شمار می‌ رود.
 4. دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا می‌ توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به همراه ببرند و همسرشان نیز اجازه‌ ی کار در انگلستان را خواهد داشت.
 5.  برای پذیرش در رشته‌ های مهندسی در مقطع ارشد نیازی به مدرک ریاضی GRE و GMAT نیست ولی داشتن این مدارک شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی بالا می‌ برد.

کارشناسی پرستاری در انگلستان

رشته کارشناسی پرستاری در انگلستان دوره تحصیلی سه‌ ساله است که با حقوق بین 22000 تا 30112 پوند در سال برای کارآموزها شروع می‌‌ شود. بعد از کسب سه تا پنج سال تجربه، فرد درآمدی تا 36% بیش از درآمد اولیه خود کسب خواهد کرد. بنابر تحقیقات انجام شده توسط NHS آموزش سلامتی در انگلستان، 94% فارغ‌التحصیلان کارشناسی پرستاری نهایتاً تا شش ماه پس از اتمام تحصیلاتشان استخدام می‌ شوند.

پس از اتمام تحصیل، امکان کار در انگلستان برای فارغ‌التحصیلان فراهم است و همچنین می‌ توانند در همین رشته در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری در انگلستان یا هر کشور دیگری مشغول به کار شوند. دانشجویان بین‌المللی برای اشتغال در داخل کشور دوره‌ای تکمیلی را می‌ گذرانند تا برای کار در انگلستان آماده شوند.

دانشگاه منچستر، کینگ کالج لندن و دانشگاه ادینبورگ جزو دانشگاه‌ های درجه‌ یک برای تحصیل در این رشته در سال 2020 محسوب می‌ شود.

اگر شهروند انگلستان هستید می‌ توانید برای کمک‌هزینه تحصیلی درخواست دهید و تا سقف 8000 پوند برای هرسال تحصیل دریافت کنید. علاوه بر این در صورتی که شرایط بورسیه‌های مالی NHS را داشته باشید امکان دریافت این کمک‌ هزینه‌ها هم وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی ممکن است نیاز داشته باشند که بر کمک ‌هزینه‌ های تحصیلی خصوصی و وام‌ های کالج برای تسهیل آموزششان تکیه کنند.

ما در این مقاله سعی می‌ کنیم به طور خلاصه اطلاعاتی جامعی را در خصوص تحصیل و زندگی رشته پرستاری در انگلستان به شما ارائه دهیم و شما می‌ توانید برای دریافت اطلاعات جامع در خصوص تحصیل در رشته پرستاری در انگلستان به سایت بلو اسکای (www.blueskystudy.org) مراجعه و یا با مشاوران مجرب این مجموعه تماس بگیرید.

 

چرا باید در انگلستان پرستاری بخوانید؟

پرستاری یکی از پرطرفدارترین رشته‌ ها در انگلستان است که به دلایل متعدد آن در ادامه خواهیم پرداخت:

 1. انگلستان در زمینه علوم پزشکی و علوم مرتبط با درمان در شمار پیشروترین کشورهای جهان قرار دارد. بنا بر پژوهش‌های انجام شده، 22045 دانشجوی بین‌المللی تقاضای تحصیل در رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی در انگلستان را دارند.
 2. تعداد پرستاران در انگلستان در سال 2019، 661000 نفر بوده است که از سال 2010 با روندی صعودی از تعداد 534000 نفر افزایش‌یافته است. به همین دلیل تعداد دانشجویان پرستاری هم در همین بازه زمانی با رشد مواجه بوده است.
 3. اشتغال در NHS یا نظام ملی خدمات درمانی در انگلستان ضمانت می‌ کند که کارمندانش از مزایای زیر برخوردار شوند.
 • قرارداد بلندمدت
 • 27 روز مرخصی با حقوق
 • حقوقی موجه که از مبلغ 22128 پوند شروع می‌ شود.
 • کارآموزی با حقوق
 • حجم ثابت 37.5 ساعت کار در هفته
 • حق بازنشستگی معاد 7.1 تا 9.3 درصد از حقوق
 1. دانشگاه‌ های انگلستان امکان حدود 20 ساعت کار در هفته را به دانشجویان می‌ دهند. علاوه بر آن در دوران تعطیلات می‌ توانند تمام‌وقت کار کنند و در کنار یادگیری و کسب تجربه بخشی از هزینه تحصیل خود را پوشش دهند.
 2. در انگلستان امکان آموزش در بخش‌های خاص همچون درمان کلینیکی وجود دارد این به دانشجویان کمک می‌ کند بتوانند در زمان تحصیل از فرصت‌ های کارآموزی و حتی شغل‌ های ثابت استفاده کنند و تحصیل خود را در عین کسب تجربه کاری به پایان برسانند.
 3. پرستاری در انگلستان شغلی بسیار پرمتقاضی است. از سال 2019 بنا بر گزارش‌های رسمی 44000 فرصت کاری در این رشته وجود دارد؛ بنابراین اگر پرستار کارآزموده هستید شانس بسیار زیادی دارید که در انگلستان کار پیدا کنید.

کارشناسی پرستاری یا BSc  Nursing چیست؟

این رشته دانش به‌روز که از تحقیقات علمی و تجربی گردآوری شده است را در کنار قوانین و پروتکل‌های مرتبط قرار می‌دهد. تحصیل در این رشته گرایش‌ های مختلفی از جمله پرستاری بزرگسالان، پرستاری کودکان، پرستاری در بخش روانی و مامایی را شامل می‌ شود. علاوه بر این، در طول دوره‌ های آموزشی برای دانشجویان امکان کسب تجربه در کلینیک و اخذ واحد های آموزشی مرتبط نیز وجود دارد.

آموزش در کلینیک شامل کنترل عفونت، بهبود و ریکاوری است. جدا از کسب دانش تئوری، با گذراندن دوره‌ های کارآموزی تجربة عملی دانشجویان نیز در این زمینه افزایش می‌ یابد.

نگاهی به واحد‌های درسی رشته پرستاری

رشته درسی واحد‌های مختلفی را شامل می‌ شود که در حوزه‌ های زیر قابل تقسیم‌ بندی هستند:

 • مبانی پرستاری و سلامت
 • توسعه خدمات پرستاری در ارتباط با بیمار برای مراقبت صحیح و نیاز و کوتاه‌ مدت
 • توسعه خدمات پرستاری در ارتباط با بیمار برای نیاز بلند‌مدت و نیازهای مراقبتی پیچیده
 • گذار از دوره آموزشی به دوره فعالیت حرفه‌ ای

فرایند پذیرش در رشته پرستاری در انگلستان

برای اخذ پذیرش در این رشته نیاز به نمره خوب در زبان انگلیسی و ریاضیات نیاز است. حداقل مدارک مورد نیاز برای پذیرفته شدن در رشته پرستاری در انگلستان شامل موارد زیر است:

 • نمرات سال دهم و دوازدهم طبق سیستم آموزش ایالات متحده
 • نمرات خوب در زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست، فیزیک و دیگر دروس مرتبط با علوم
 • رزومه به ‌روز

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزا در انگلستان

برای اشتغال در رشته پرستاری در انگلستان نیاز است برای ویزای Tier 4 انگلستان درخواست دهید و به مدارک زیر احتیاج دارید:

 • پاسپورت و کپی آن
 • تصویر جدید
 • نمرات مقطع دهم و دوازدهم
 • نمرات آیلتس، تافل یا پی‌ تی‌ ای به‌عنوان مدرک زبان انگلیسی
 • اگر دانشجوی اتحادیه اروپا محسوب نمی‌ شوید و یا اهل سوئیس هستید ممکن است لازم باشد مدرک ATAS ارائه کنید.

در نظر داشته باشید که برای دریافت ویزای انگلستان باید مدارک مالی به سفارت ارائه کنید که نشان می‌ دهند شما توان پرداخت حداقل‌ های هزینه زندگی را دارید که معادل ماهانه 1015 پوند در خارج از لندن و 1265 پوند در داخل لندن است.

 

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در انگلستان

هزینه‌ های تحصیل در خارج از کشور شامل سه گروه عمده است: هزینه‌ های پیش از مراجعت، شهریه و هزینه زندگی در انگلستان.

پیش از خروج از کشور خود باید برای گردآوری مدارک موردنیاز و درخواست ویزا هزینه‌ های پرداخت کنید. هزینه درخواست ویزای Tier 4 معادل 366 پوند است. غیر از این برای ارائه مدرک زبان باید در یکی از سه آزمون معتبر برای سفارت که شامل تافل، آیلتس و پی‌تی‌ای شرکت کنید و به ترتیب 127 تا 199، 147 و 147.66 پوند بپردازید.

هزینه زندگی در انگلستان شامل موارد مختلفی می‌ شود و به طور متوسط می‌ توان تخمین زد که فردی با سبک زندگی عادی باید ماهانه حدود 120 پوند برای غذای خانگی و 12 پوند به‌ازای هر وعده غذا در رستوران پرداخت کند. هزینه رفت آمد بسته به شهر و طول مسافت بین 30 تا 62 پوند متغیر است. یکی از مهم‌ ترین و عمده‌ ترین هزینه‌ های ماهیانه برای هر فرد پرداخت هزینه محل زندگی است که حدود 833 پوند می‌ شود. هزینه اینترنت، گاز و برق و تلفن به ترتیب ماهانه حدود 70، 45 و 15 پوند است. به ‌عنوان دانشجویی که برای تحصیل وارد انگلستان شده‌ اید باید در نظر بگیرید که ماهانه 30 پوند هزینه صرف کتاب و دیگر نیازهای آموزشی خواهی کرد و اگر بخواهید در دوره تحصیل غیر از دانشگاه و خانه قدری هم تفریح کرده باشید باید ماهانه چیزی در حدود 110 پوند برایش کنار بگذارید.

کمک‌هزینه‌های تحصیلی برای پرستاری در انگلستان

در ادامه به فهرستی از اسکالرشیپ‌ های ارائه شده توسط دانشگاه‌ های برتر انگلستان و مبلغ آنها می‌ پردازیم.

 • دانشگاه منچستر با کمک‌هزینه‌ ای به مبلغ 2000 پوند تحت عنوان اسکالرشیپ برترین‌ های بین‌المللی
 • دانشگاه گلاسکو با کمک هزینه‌ ای به مبلغ یک‌ سوم شهریه تا حداکثر 600 پوند تحت عنوان کمک‌هزینه دانشجویی آن‌هارت بوخانن، کمک هزینه‌ای به مبلغ 5000 پوند در سال به‌عنوان اسکالرشیپ برترین‌ های مقطع کاردانی و کمک هزینه‌ ای به مبلغ تمام شهریه به‌عنوان اسکارشیپ بشردوستانه.
 • دانشگاه کوئین بلفاست با کمک هزینه‌ای به مبلغ 2500-3000 پوند به نام کمک‌هزینه دانشجویان کاردانی وزارت خارجه،

فهرست کمک‌هزینه‌ های دانشجویی در انگلستان همچنان ادامه دارد و در هر دانشگاه با توجه به نیاز و شرایط خود می‌ توانید برای آنها درخواست دهید.

بعد از تحصیل در انگلستان

بعد از پایان تحصیل در رشته پرستاری در انگلستان، در همان ابتدای استخدام می‌ توانید درآمدی در حدود 24214 پوند در سال کسب کنید. این حقوق پس از پنج سال سابقه کار حداقل 36 درصد افزایش خواهد یافت. با بیشتر شدن تجربه و مهارت‌ ها درآمد شما می‌ تواند به مبلغی بین 60000 تا 109000 پوند در سال افزایش یابد.

به نقل از گزارش‌ های اخیر، تقریباً 5% از پرستاران در انگلستان حداقل 109000 پوند در سال درآمد دارند. علاوه بر این در این شغل اضافه‌ حقوق‌ های متنوعی برای کارمندان وجود دارد که شامل اضافه حقوق به دلیلی عملکرد فردی، اضافه حقوق وابسته به عملکرد شرکت، اضافه حقوق بر مبنای رسیدن به هدف و پاداش تعطیلات یا پایان کار می‌ باشد.

تحصیل در رشته پرستاری در انگلستان فرصت‌ های شغلی بسیاری را فراهم می‌ کند که هرکدام پایه و سطح حقوقی متفاوتی دارند به طور مثال حقوق یک ماما بین 23023 تا 43041 پوند در سال است و یک پرستار تراپی شدید سالانه مبلغی بین 28050 تا 43041 پوند دریافت می‌ کند.

آیا پس از تحصیل در انگلستان می‌توانید شغلی مرتبط پیدا کنید؟

پاسخ این سؤال قطعاً بله است. بعد از فارغ‌التحصیلی حداقل یک تا دو سال به‌عنوان پرستار می‌توانید مشغول به کار شوید. قوانین جدید ویزا به شما اجازه می‌ دهد که برای فرصت‌ های شغلی جدید تا دو سال پس از تحصیل جستجو کنید.

بعد از پایان تحصیل در مقطع کارشناسی می‌ توانید رشته پرستاری را در دوره کارشناسی ارشد دنبال کنید. به این ترتیب در یکی از گرایش‌ های تخصصی چون پرستاری کلینیکال، تصمیم‌گیری پزشکی، پرستاری مراقبت‌ های ویژه و بسیاری تخصص‌ های دیگر آموزش ببینید.

اگر برای ادامه تحصیل در همان دانشگاهی که دانشجوی کارشناسی بود درخواست بدهید ممکن است بتوانید پذیرش مستقیم بگیرید. علاوه بر این برخی از دانشگاه‌ ها برای دانشجویان خودشان که برای ادامه تحصیل درخواست می‌ دهند تخفیف‌ هایی در شهریه اختصاص می‌ دهند. در ضمن اگر به‌عنوان فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در انگلستان مشغول به کار شوید حقوق شما در هنگام استخدام بالاتر و معادل 34000 پوند در سال خواهد بود.