بورس چیست؟

بورس بازاری است که به منظور خرید و فروش اوراق بهادار ، کالاها ، و سایر سرمایه گذاری ها سازماندهی شده است. کلمه “بورس” بر اساس خانه ، متعلق به “وان درور” است ، جایی که تجار در آنجا جمع می شدند و با یکدیگر تجارت می کردند. اولین بروس در جهان در قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند ایجاد شد. کمپانی هند شرقی اولین سهام را در این بورس عرضه نمود.

اولین بار در ایران در سال 1315 فردی بلژیکی پس از مطالعات فراوان در ایران اساسنامه ایجاد و سرمایه گذاری را به مسئولان آن زمان ارائه نمود. با توجه به وقوع جنگ جهانی دوم در آن زمان 25 سال به تاخیر افتاد. در سال 1341 موافت نامه تاسیس بورس سهام  در وزارت بازرگانی تنظیم شد. در این زمان هیئتی از بروس بروکسل برای مشارکت در راه اندازی بورس ایران وارد کشور شدند. بالاخره در سال 1345 قانون بورس اوراق بهادر در مجلس تصویب و برای اجرا به بانک مرکزی کشور ابلاغ شد.

بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله در بهمن 46 بر روی سهام توسعه بانک صنعتی و معدنی که بزرگترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی آن زمان بود به طور رسمی آغاز به کار کرد.با وجود محبوبیت و حضور زیاد بورس در اخبار ، بازار سهام فقط یکی از مکان های بالقوه برای سرمایه گذاری پول شما است. سرمایه گذاری در بورس اغلب ریسک پذیر است ، که به سود و زیان عظیم برخی از سرمایه گذاران منجر می شود. اگر خطرات را مدیریت کنید ، می توانید از سهام بورس برای تأمین موقعیت مالی خود و کسب درآمد استفاده کنید.

 

سهام و مزیت بورس چیست؟

یکی از اصلی ترین مزیت های سرمایه گذاری در بورس ، شانس رشد پول شما است. با گذشت زمان ، سهام بورس تمایل به افزایش ارزش دارد ، هرچند قیمت سهام های فردی روزانه بالا می رود. سرمایه گذاری در شرکت های با ثبات که قادر به رشد هستند ، تمایل به سود برای سرمایه گذاران را بالا می برد. به همین ترتیب ، سرمایه گذاری در بسیاری از سهام های مختلف با ایجاد رشد در بخش های مختلف اقتصادی به ثروت شما کمک می کند و در نتیجه حتی اگر برخی از سهام شخصی شما از دست بدهد ، سود خود را به دست خواهید آورد.

برای سرمایه گذاران که پول را در انواع مختلف محصولات سرمایه گذاری قرار می دهند، سرمایه گذاری در بورس سهام از مزایای متنوعی برخوردار است. سرمایه گذاری های بازار بورس ، مستقل از انواع دیگر سرمایه گذاری ها ، مانند اوراق قرضه و املاک ،ارزش را تغییر می دهند.

خرید سهام سهام به معنای گرفتن سهام مالکیت در شرکتی است که شما سهام خود را در آن خریداری می کنید. داشتن سهام در شرکتی که برای آن کار می کنید می تواند راهی برای ابراز وفاداری و پیوند دادن امور مالی شخصی شما برای موفقیت تجارت باشد. سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار یکی از ساده ترین راه ها برای مالکیت حداقلی در یک شرکت است. وقتی سهام یک شرکت را خریداری می کنید ، سهم مالکیت در تجارت را به دست می آورید.

اگرچه درصد مالکیت نسبتاً اندک است ، شما حق رأی گیری درباره تصمیمات تجاری خاص و رهبری شرکت را می گیرید. برخلاف برخی دیگر از مشاغل ، به راحتی می توانید با فروش سهام به شخص دیگری که مایل به سرمایه گذاری در بورس سهام است، از سهام مالکیت خود خارج شوید.مزایای استفاده از پول شخصی شما برای سرمایه گذاری در بورس سهام ، عبارت است از بازده بالقوه سرمایه گذاری و سهام مالکیت در یک شرکت. مضرات شامل ریسک بالاتر و زمان درگیر شدن در سرمایه گذاری است.

بازگشت سرمایه گذاری در بورس چیست؟

بازده های تاریخی مربوط به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار از بسیاری از انواع دیگر سرمایه گذاری ها فراتر است. به گفته Vanguard ، میانگین بازده سهام برای سهام از سال 1926 تا 2017 10.3 درصد است. در مقابل ، متوسط ​​بازده اوراق در همان مدت 5.4 درصد است. قرار دادن امور مالی شخصی شما در بورس کالا این فرصت را به شما می دهد تا منابع مالی خود را در دراز مدت رشد دهید. بسیاری از شرکتهای تأسیس شده نیز سود سهام خود را به سرمایه گذاران پرداخت می کنند که باعث می شود بازده کلی سرمایه گذاری افزایش یابد.

مشمول ریسک بالاتر در بورس چیست؟

هنگام سرمایه گذاری در بورس سهام ، بازده هرچه بیشتر باشد ، خطر از دست دادن پول را بیشتر می کند. قیمت سهام بورس با درآمد شرکت صادرکننده مرتبط است. هنگامی که یک شرکت مشکلات مالی را تجربه می کند ، قیمت سهام می تواند به سرعت کاهش یابد. نوسانات بازار سهام می تواند به ضرر قابل توجهی از سرمایه گذاری منجر شود. اگر اکثر بازار به دلیل عوامل اقتصادی دچار ضرر و ترک بازار شده اند ، ممکن است فروش سهام به  شخص دیگر دشوار شود.

سرمایه گذاری وقت گیر

سرمایه گذاری در بورس مانند بازی قرعه کشی نیست. برای یافتن سهام بالقوه سودآور ، باید تحقیق و تحلیل سرمایه گذاری انجام دهید. برای بسیاری از افراد ، سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار یک کار وقت گیر و پیچیده است. حتی پس از یافتن یک سهام برای خرید ، باید بر حرکت قیمت سهام نظارت داشته باشید. اگرچه بسیاری از سرمایه گذاران استراتژی خرید و نگه داشتن بلند مدت را پیاده سازی می کنند ، اما مهم است بدانید که اگر معلوم شود این یک انتخاب مناسب سرمایه گذاری است ، چه موقع باید از موقعیت بورس خارج شوید.

منبع: zacks